Смекни!
smekni.com

Доходи сільськогосподарських підприємств (стр. 3 из 6)

Економічна ефективність використання основних оборотних фондів визначається за наступними показниками.

Фондозабезпеченість сільськогосподарського виробництва – це відношення середньорічної вартості фондів до площі сільськогосподарських угідь.

Фондоозброєність праці – відношення середньорічної вартості фондів до чисельності працівників в господарстві.

Фондовіддача – відношення вартості валової продукції до середньорічної вартості фондів.

Фондомісткість – обернений показник до попереднього.

Норма прибутку - це відношення прибутку до суми основних і оборотних фондів, виражена в відсотках.

Таблиця 4

Економічна ефективність використання основних і оборотних фондів в ПОП “Колос” с. Правдівка Ярмолинецького району Хмельницької області

Показники 2001р. 2002р.
Фондозабезпеченість, тис. грн../гаФондоозброєність, тис. грн../чол.ФондовіддачаФондомісткістьНорма прибутку, % 15,83117,880,323,137,11 8,5080,340,482,081,46

Аналізуючи дані таблиці 4, ми можемо відмітити, що знизились всі показники, крім фондовіддачі з 2001 до 2002 року. Зокрема, норма прибутку знизилась з 7,11% в 2001 до 1,46% в 2002 році (тобто на 5,65%) в зв’язку із значним зменшенням прибутку на 882 тис.грн..(78,2%).

2.2 Оцінка фінансового стану ПОП ”Колос” с. Прадівка Ярмолинецького району Хмельницької області

За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки використання їхнього майна та капіталу, їхньої ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості та прибутковості, а також пошуку на цій основі способів підвищення і зміцнення фінансової стабільності.

Фінансовий стан підприємства – це комплесне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських акторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів цього виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього випливають усі ці види діяльності підприємства. Передусім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.

Фінансовий стан підприємства треба систематично і всебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства як у статиці за певний період, так і в динаміці – за кілька періодів, дасть змогу визначити “больові точки” у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення.

Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов’язань перед бюджетом, банком та іншими установами.

Основним завданням аналізу фінансового стану є:

- дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства;

- дослідження ефективності використання майна (капіталу) підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;

- об’єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості підприємства;

- оцінка становища суб’єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентноспроможності;

- аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;

- визначення ефективності використання фінансових ресурсів.

Оцінка фінансового стану підприємства проводиться за системою показників, які згруповані в наступні 5 груп:

1. оцінка майнового стану.

2. оцінка фінансової стійкості і стабільності.

3. оцінка ліквідності (платоспроможності).

4. оцінка показників ділової активності.

5. оцінка показників прибутковості.

Оцінка майнового стану здійснюється за слідуючи ми показниками.

Вартість активів – їх зростання свідчить в більшості випадків про збільшення майнового потенціалу підприємства.

Основні засоби – їх наявність характеризується за первісною та залишковою вартістю та сумою нарахованої амортизації.

Коефіцієнт зносу характеризує частку зношених основних засобів у загальній їхній вартості.

Коефіцієнт придатності – це показник, обернений до коефіцієнта зносу; він характеризує частку вартості основних засобів, що залишилися до списання.

Коефіцієнт вибуття показує частину основних засобів, що вибули протягом звітного періоду з різних причин.

Коефіцієнт оновлення показує частину основних засобів, що становлять на кінець року нові основні засоби.

Питома вага активної частини основних засобів – її свідчення про позитивну тенденцію.

Таблиця 5

Оцінка майнового стану ПОП “Колос” с. Правдівка Ярмолинецького району Хмельницької області

№ п/п

Показники

Роки

2001 2002
1234567 Вартість активів тис. грн..

З них: необоротні активи

оборотні активиОборотні засоби: Залишкова вартість Первісна вартість ЗносКоефіцієнт зносуКоефіцієнт придатностіКоефіцієнт вибуттяКоефіцієнт оновленняПитома вага активної частини основних засобів
19578125337045111281646453360,320,680,440,040,15 11372478265903820502212020,240,760,330,120,24

Аналізуючи майновий стан ПОП “Колос”, можна відмітити зменшення загальної вартості активів підприємства. Оборотні активи зменшились на 455 тис. грн. (на 6,5%).Необоротні активи зменшились на 7751 тис. грн. (61,8%). Зокрема, вартість оборотних активів зменшилась, в основному, за рахунок зменшення залишкової вартості на 7308 тис. грн. (65,7%). Коефіцієнт зносу в2002 році зменшився порівняно з 2001роком і становив 0,24, або24%. Коефіцієнт придатності зріс і становив 0,76, або 76%, що свідчить про задовільний стан основних засобів в господарстві. Позитивними тенденціями є також зменшення коефіцієнту вибуття до 0,33, або 33% в 2002 році та зростання коефіцієнту оновлення до 0,12, або 12%, і питомої ваги активної частини основних засобів 0,24, або ж 24%. Коефіцієнт придатності зріз і становив 0,46, або 76%, що свідчить про зодовільний стан основних засобів в господарстві. Позитивними тенденціями є також зменшення коефіцієнту вибуття до 0,33, або 33% в 2002 році та зростання коефіцієнта оновлення до 0,12, або 12%, і питомої ваги активної частини основних засобів до 0,24, або ж 245.

Оцінка фінансової стійкості і стабільності підприємства проводиться за наступними показниками.

Коефіцієнт автономії (незалежності) визначає частину коштів власників підприємства в загальній сумі коштів, вкладених в майно підприємства. Він характеризує незалежність підприємства від позичкових коштів; чим більшим є показник – тим більш підприємства фінансово стійке, стабільне та незалежне від кредиторів. Нормативне значення >0,5.

Коефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталу відображає, скільки позичених коштів припадає на одиницю власних коштів, укладених в активи підприємства. Зростання цілого показника в динаміці свідчить про посилення залежності підприємства від кредиторів, тобто про зниження його фінансової стійкості. Нормативне значення <1,0.

Коефіцієнт маневреності власного капіталу свідчить про ступінь мобільності (гнучкості) використання власних коштів підприємства. Нормативне значення >0,5.

Маневреність робочого капіталу характеризує частку запасів у загальній сумі робочого капіталу. Зростання залишків запасів при стабільному рівні виробництва призводить до збільшення зобов’язань підприємства, що негативно впливає на платоспроможність підприємства, внаслідок цього і на його фінансовий стан.

Коефіцієнт фінансової стабільності відображає співвідношення власного та залученого капіталу. Якщо коефіцієнт перевищує нормативне значення (>1,0), то підприємство є відносно незалежним відносно незалежним від зовнішніх фінансових джерел.

Коефіцієнт фінансової залежності є обережним до коефіцієнта незалежності. Його зростання в динаміці свідчить про збільшення питомої ваги позичкових коштів у фінансуванні підприємства. Нормативне значення <2.

Коефіцієнт фінансового лівериджу характеризує залежність підприємства від довгострокових зобов’язань. Зростання показника свідчить про зростання фінансового ризику, тобто про можливість втрати платоспроможності. Нормативне значення <1.

Коефіцієнти страхування бізнесу та страхування власного капіталу показують можливість покриття непередбачених витрат та збитків за рахунок резервного капіталу. Нормативне значення >1.

Коефіцієнт забезпеченості оборотних активів робочим капіталом характеризує питому вагу вільних оборотних активів підприємства.

Таблиця 6

Оцінка фінансової стійкості і стабільності ПОП “Колос”

с. Правдівка Яромилинецького району Хмельницької області.

п/п

Показники Роки
2001 2002
12345678910 Коефіцієнт автономіїКоефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталуКоефіцієнт маневреності власного капіталуМаневреність робочого капіталуКоефіцієнт фінансової стабільностіКоефіцієнт фінансової залежностіКоефіцієнт фінансового лівериджуКоефіцієнт страхування бізнесуКоефіцієнт страхування власного капіталуКоефіцієнт забезпеченості оборотних активів робочим капіталом 0,990,010,350,7277,311,0100,060,060,96 0,880,140,620,687,341,140,100,230,260,94

Оцінюючи показники фінансової стійкості та стабільності ПОП “Колос” можна стверджувати, що досліджуване підприємство є фінансово стійким, стабільним та незалежним від кредиторів. Про це свідчать коефіцієнти автономії на кінець 2002 року – 0,88%, що значно перевищує мінімальний рівень нормативу (0,5); коефіцієнт співвідношення залученого і власного капіталу – 0,14 ( за нормативом <10); коефіцієнт маневреності власного капіталу в 2002 році – 0,62 (норматив >0,5): коефіцієнт фінансової стабільності – 7,34 (норматив >1); коефіцієнт фінансової залежності – 1,14 при нормативі <2, а також коефіцієнти страхування бізнесу та власного капіталу – відповідно 0,23 і 0,26. Однак, у 2002 році проглядається погіршення показників фінансової стійкості та стабільності, на що необхідно звернути увагу. Маневреність робочого капіталу зменшилась до 0,68 в кінці 2002 року, що позитивно впливає на платоспроможність підприємства. Разом з тим, збільшився коефіцієнт фінансового лівериджу, що свідчить про зростання фінансового ризику. Негайною тенденцією є також зменшення коефіцієнта забезпеченості оборотних активів робочим капіталом на 0,02 пункти, що свідчить про необхідність збільшення робочого копіталу.