Смекни!
smekni.com

Комплексне дослідження ринку побутових скважинних електронасосів для артезіанських колодязів водозабезпечення господарства приватного дому (на прикладі ринків м. Харкова та України) (стр. 4 из 10)

Харківський електротехнічний завод “Укрэлектромаш” у 2008 році відкрив новий торговельний зал за адресою: м. Харків, вул. Искринская, 37.

Подібний крок безсумнівно приведе до збільшення обсягів роздрібних продажів, раніше виставочний зал перебував на другому поверсі заводу й про нього мало хто знав. Тепер же, коли його перемістили в торговельний зал, є змога оперативно інформувати клієнтів про новинки заводу “Укрелектромаш”.

У торговельному залі можна придбати насоси, що заслужили народне визнання, (БЦ 1.1), а також зовсім нові розробки підприємства (скважинні насоси серії БЦПП і БЦПН, дренажні БЦПО 4-7 і т.д.).

Новий торговельний зал вигідно відрізняється від стандартних фірмових магазинів, тому що поряд із продукцією торговельної марки HELZ представляє електротехнічні вироби й інших виробників. Зокрема, у ньому представлений весь модельний ряд насосного устаткування італійської компанії PENTAX, офіційним представником якої є ТОВ “Торговий дім “ХЭЛЗ”.

Ситуація на сьогоднішньому ринку така, що багато виробників насосного устаткування не можуть продати, а споживачі купити нову продукцію по різних причинах. Не існує достовірної статистики про попит та пропозицію на ринку - відповідно, підприємства не мають можливості проводити повноцінні маркетингові дослідження. На ринку відсутні дійсно великі корпорації, ринок сильно роздроблений.

Про стан ринку скважинних насосів можна судити як за експертними оцінками, так і за статистичним даними. На сьогодні в Україні виробництвом відцентрових насосів різних типів займаються більше 30 підприємств, з них більше 10 випускають відцентрові скважинніе заглибні насоси для води.

Більше 90% всіх випускаємих в Україні відцентрових заглибних скважинних насосів для води виробляються трьома підприємствами, з них 2 знаходяться в м. Харків, при чому частка ВАТ «Промелектро» становить близько 65%.

Також на ринку представлена продукція російських заводів ВАТ «Бавленский завод «Електродвигун», ЗАТ «Черемховский машзавод» (м. Черемхово, Іркутська обл.), Тульський насосний завод, компанія «Крон», (м. Ливні, Орловська обл.) та насосне устаткування молдавських підприємств: АТ «Молдовахидромаш», Кишинівський завод заглибних насосів АТ «Хидропомпа».

На українському ринку насосного устаткування на сьогоднішній день працює близько 20 великих іноземних виробників. Деякі з них мають офіційні представництва в регіонах Україниї, продукція інших імпортується українськими компаніями самостійно.

Найбільш відомі такі виробники заглибних скважинніх насосів, як Grundfos, Wilo (Німеччина), Espa, Jardino (Іспанія), Nocchi, Pedrollo, Speroni, Dab (Італія).

Стан зовнішньої торгівлі скважинними артезіанськими насосами впливає на розвиток досліджуваної галузі. Реальну погрозу для неї представляє імпорт. Величезні його потоки можуть поставити перед країною питання про збереження галузі, для існування якої необхідне забезпечення нею рівня вітчизняного виробництва, рівного 60–70% ємності внутрішнього ринку.

По даним Європейської асоціації виробників насосів Evropump, імпорт всіх типів насосів в Україну становить 22% від всіх споживаних в Україні насосів. Однак, у групі скважинних і артезіанських насосів в 2006 -2007 роках частка імпорту від всіх споживаних насосів склала 31,4%.

Усього у відносинах зовнішньої торгівлі скважинніми заглибними артезіанськими насосами в 2006-2007 рр. брало участь 32 країни, з них заглибні артезіанські насоси по імпорту в Україну надходили з 22 країн, у свою чергу Україна здійснювала поставки в 7 країн.

Аналіз споживчого ринку.

Основними областями застосування заглибних скважинних насосів є: промисловість (ТЕЦ, металургійні й хімічні комбінати й т.д.); водопостачання котеджів і заміських будинків; водопостачання соціальних об'єктів (санаторіїв, будинків відпочинку, піонерських таборів; сільських лікарень і шкіл; парків відпочинку; фонтанів, басейнів); комунальні міські служби; сільське господарство (зрошення, іригація, садівництво, меліорація земель, водопостачання фермерських господарств, водопостачання оранжерей); пожежогасіння.

На сьогодні у сфері споживання заглибних насосів для води склалася стабільна ситуація. На кожний випущений насос є споживач, на кожного споживача завжди найдеться необхідний йому насос за критерієм « ціна-якість».

Структура споживання скважинних насосів типу «Водолей»- «Водомет», складена за експертними оцінками (ВАТ «Промелектро»), консультаціям з менеджерами торгуючих організацій у м. Харкові і аналізу даних відкритих джерел інформації, свідчить про наступний розподіл ринку споживачів:

- комерційні структури в інших регіонах України (поза Харківською областю) – 35%;

- приватні особи – 15%;

- заводи (підприємства) – 10%;

- садоводчі товариства – 10%;

- відомчі організації (санаторії , будинки відпочинку та інші) – 10%;

- будівельні організації – 10%;

- комунальні служби – 5%;

- інші – 5%.

За експертними оцінками, попит на скважинні насоси постійно росте. Це зв'язано зі значним збільшенням кількості індивідуального водопостачання житлових будинків, котеджів, дач, фермерських господарств, приватних будинків відпочинку (санаторіїв), спортивних таборів і т.д. Виводи експертів підтверджуються даними Держкомстату України — в 2007 р. виробництво скважинних насосів у порівнянні з 2006 р. зросло на 12%.

Термін служби імпортного насоса перевершує вітчизняний як мінімум у два рази й досягає п'яти років до першого ремонту. Технічна надійність (захист від стрибків напруги, «сухого ходу», перегріву, перевантаження, герметичність) імпортних насосів значно вище вітчизняних аналогів.

Зате по наявності фільтрів і картриджів для очищення води, навіть на думку західних фахівців, якість українських виробів значно перевершує західні зразки, а ціни на них нижче.

Низький рівень шуму імпортних насосів досягається їхньою комплектацією «тихими» двигунами. Основна маса вітчизняних насосів працює галасливо, хоча існують виключення.

По легкості установки й технічного обслуговування - імпортні насоси при установці й ремонті вимагають присутності кваліфікованого фахівця. Ремонт вітчизняного насоса може виконати фахівець середньої кваліфікації. Ремонт імпортного насоса найчастіше здійснюється простою заміною щаблів насоса, що підвищує зручність роботи з ним. Ремонт вітчизняного насоса може проводитися, як правило, тільки при повному зніманні кожуха.

По електробезпечності і українські, і іноземні виробники постачають свою продукцію з досить надійним електрозахистом, що підлягає додатковій сертифікації в органах держконтролю. Скважинні насоси необхідно заземлювати. «Тонким» місцем українських насосів є герметичність, у випадку втрати якої може відбутися коротке замикання в електричній частині двигуна й вихід насоса з ладу.

У цілому, вартість виробу на насосному ринку визначають фактори:

- монополізм виготовлювача;

- якість виробу (при забезпеченні гарантованого мінімуму відхилення робочих параметрів, надійності й товарного виду) — це якість лиття корпуса й робочого колеса; якість балансування робочого колеса або її відсутність; якість ґрунтовки проточної частини або її відсутність; якість фарбування; наявність заглушок на патрубках; кількість претензій і рекламацій;

- місце агрегатування й передпродажної підготовки.

Прогноз розвитку ринку

Сьогодні насосна галузь перебуває на підйомі. За останні 2–3 роки намітилася стабілізація й навіть деяке зростання виробництва насосів. Виробники істотно обновили номенклатуру своєї продукції, іде робота з гармонізації стандартів. У результаті, потребі внутрішнього ринку значною мірою по багатьом типорозмірам задовольняються за рахунок вітчизняного виробництва.

Український ринок насосного встаткування дуже перспективний. Головне тому підтвердження — активність великих імпортерів, які не тільки порахували можливим відкрити в Україні свої офіційні представництва, але й старанно будують дилерські мережі.

Насосний ринок стабільний. Конкуренція між всіма гравцями ринку росте. Стан ринку по багатьом модифікаціям скважинних насосів можна охарактеризувати в такий спосіб: попит є, але дефіциту не спостерігається.

Головним критерієм на ринку виступає показник «ціна/якість». Насос — товар тривалого користування. Тому споживачі усе більше віддають перевагу якісній імпортній продукції, навіть якщо вона дорожче вітчизняного аналога.

На насосному ринку активніше стали працювати старі виробництва. Вони почали переоснащувати виробничу базу, закуповуючи нове технологічне обладнання, тим самим знижуючи трудовитрати на виробництво насосів. Заводи поступово переходять від дрібносерійного виробництва й ручної праці до виробництва сучасних насосів промисловими партіями. Нарощують обсяги виробництва сучасні заводи.

Майже всі великі торговці пропонують і побутові, і промислові насоси. Успішний збут промислових насосів і, в остаточному підсумку, ріст продажів залежить не тільки від наявності кваліфікованого персоналу, високого рівня роботи ремонтних і сервісних служб, але й від правильної організації роботи зі збуту. Крім того, як регіональним дилерам, так і основним клієнтам зручно працювати з фірмою, здатною запропонувати оптимальне рішення водопостачання для будь-яких замовників — від скромних городників до комунальників і великих промислових підприємств. Вивід: виробникам (продавцям) варто розширювати номенклатуру насосів, що випускаються, для максимального задоволення вимог замовників.

Останнім часом спостерігаються позитивні зрушення в удосконалюванні збуту в деяких вітчизняних виробників. Частина з них уже затурбувалася впровадженням маркетингових прийомів збуту. Вони активно налагоджують зв'язки з торговельними організаціями, будують дилерські мережі, поліпшують роботу служб ремонту й технічного обслуговування, «взрощують» клієнтів серед проектних і будівельних організацій.