5. Різновиди споживачів (великі замовники, дрібні споживачі, посередники, кінцеві споживачі).
Для даного підприємства –
Великими замовниками є підприємства з виготовлення молочної, м’ясної продукції, організації з транспортної сфери.
Дрібними споживачами є офіси, готелі, ресторани, кафе, заклади освіти та інші бюджетні установи.
Посередниками є регіональні дилери, приватні магазини.
Кінцеві споживачі – основна маса.
6. Виробничо-економічні (галузева класифікація; стан галузей та підприємств, що споживають дані товари; технологічні процеси, які використовують підприємства-споживачі, їх масштаби; оцінка та прогноз розвитку кон’юнктури ринку, де знаходяться дані споживачі.
Для даного підприємства:
- Галузі, в яких працюють споживачі, є досить різноманітними.
- Переважними споживачами –підприємствами є підприємства харчової промисловості, транспортної сфери, які знаходяться у нормальному фінансовому становищі.
- Масштаби підприємств-споживачів – від дрібних до великих споживачів. Споживачі-підприємства різняться між собою за розвитком технологічного процесу.
- Галузі, в яких працюють споживачі-підприємства загалом знаходяться на достатньому рівні розвитку.
7. Специфіка організації купівлі (швидкість та термін поставки, умови оплати та методи розрахунків; форми взаємовідносин).
Для підприємства «Нова-Хім» є характерним такі послуги, як підбір необхідних споживачу товарів, здійснення прямої поставки продукції до споживача, надання знижок, можливості замовлення по телефону та через мережу Інтернет. Також підприємство складає довгострокові договори зі споживачами-підприємствами щодо постачання продукції.
8. Відгуки споживачів продукції (про її якість, марку, рекламу і тому подібне).
Продукція данного підприємства користується авторитетом у споживачів, про що свідчить довготривала співпраця «Нова –Хім» з підприємствами різних галузей виробництва.
Якість товару – широко цінується споживачами.
Методи просування рекламних та інших послуг на ринку – зручним є замовлення по телефону та через мережу Інтернет.
9. Цільові настанови керівництва підприємства «Нова-Хім»:
- надавати всб можливу інфоромацію про продукцію споживачам у разі їх зацікавленості;
- цікавитися тим, чи залишилися споживачі задоволеними отриманою продукцією;
- повідомляти постійних клієнтів та співпрацюючі підприємства про нові розробки, модифікації товарів;
- бути уважними до клієнтів.
10. Характеристика товарів конкурентів та конкурентоздатності.
Дослідимо рівень конкурентоздатності підприємства «Нова-Хім»
Для цього порівняємо показники продукції даного підприємства та підприємств-конкурентів – (1)підприємства «Голд Дроп», та (2) підприємства «Завод побутової хімії «Мілам»».
Проведемо оцінку конкурентоздатності
(Таблиця 1 – значення показників товарів-аналогів)
(Таблиця 2 – Значення показників та оцінка товарів-конкурентів)
(Таблиця 3 - Визначення вагових характеристик)
Розрахуємо вагомості:
В1 = 2/6 = 0,33; В2= 1/6 = 0,167; В3= 1/6=0,167; В4=2/6 =0,33
Отже, в порядку спадання конкурентоздатності підприємства розташувалися наступним чином: 1 місце – «Нова-Хім», 2 місце – «Голд Дроп», 3 місце – «МілаМ».
Цей показник говорить про те, що досліджуване підприємство має значні переваги поряд з іншими рівносильними йому підприємствами.
Поступається конкурентам за параметром властивостей продукції, що світчить про те, що підприємству необхідно розширювати асортимент та модернізувати його зовнішній вигляд.
Проведемо аналіз факторів маркетингового середовища підприємства
Мікросеридовище – підприємства, установи чи групи людей, що проявляють реальний або потенційний інтерес до організації або відношення до самого підприємства і його можливостей, серед яких найбільш впливовими є:
- постачальники;
- посередники;
- клієнтура;
- конкуренти;
- контактні аудиторії.
Постачальники – це фірми, підприємства, установи, що здійснюють поставки сировини, матеріалів, комплектуючих для подальшого їх використання у виробництві
Для підприємства «Нова-Хім»:
-хлор та каустична сода - постачаються з ОАО "ДніпроАзот";
-антикорозійні добавки, завдяки яким подовжується термін експлуатації технологічного устаткування; пом’ якчувачі води, що зв’язують солі жорсткості у водорозчинні комплекси, підвищуючи тим самим ефективність миючої дії -виготовляються на самому підприємстві.
Також «Нова-Хім» співпрацює з іноземними постачальниками – з Польщі, Росії.
Посередники – фірми, підприємства, організації, що здійснюють посередницькі операції з поставок для виробництва (виробничі посередники), або реалізації продукції (маркетингові, фінансові посередники).
торгівельними посередниками є компанії «Амріта»та ТОВ «Велвіс».
Клієнтура
Існує 4 типи клієнтів, а відповідно і ринків, які наведені на рис.
Рис.1
1.Ринок споживачів – це окремі суб’єкти та домогосподарства, які придбають товари для особистого використання. Саме на них і орієнтується фірма.
Для досліджуваного підприємства ринок споживачів: окремі суб'єкти, домогосподарства, підприємства м'ясо-молочної галузі, транспортні підприємства, кафе та ресторани, бюджетні установи, офіси.
2. Ринок виробників – організації, які придбають товари для подальшого використання їх у виробництві. Для «Нова-Хім» це: пральні, організації з хімічної чистки.
3. Ринок проміжних продавців – організації, що придбають товари для подальшого перепродажу з метою отримання прибутку.
У даному випадку до них відносимо : фірми, оптові бази, приватні магазини.
4. Ринок державних установ – державні організації, які придбають товари для подальшого їх використання у сфері комунальних послуг або передачі тим, хто в них має потребу.
Для підприємства «Нова-Хім» до них відносяться:
- бюджетні установи (школи, лікарні, дитячі садки);
- метрополітен, залізничні станції, автобусні станції.
Конкуренти – організація, фірма, що намагається досягти однакової мети. Конкуренція – боротьба між приватними товаровиробниками за вигідніші умови виробництва і збуту товару. Види конкурентів різняться між собою.
1) безпосередні – ті, що виробляють та (або) реалізують аналогічну продукцію.
Для «Нова-Хім такими є: Hayat Kymia A.S.Turkey, Procter&Gamble, SC Johnson, Schwarzkopf&Henkel, Unilever, ТОВ "Алес", ТОВ "Завод побутової хімії "Мілам", ТОВ "Голд Дроп", ТОВ «Пірана».
2) Заміщуючі - ті, що пропонують товар (роботу, послугу), який задовольняє аналогічні потреби споживачів, але дещо іншими способами.
Для «Нова-Хім» такими є компанії з виробництва вологих серветок технічного призначення, наприклад CORAL CLUВ; організації, що надають послуги з прибирання та очистки; організації, спеціалізуються на розповсюдженні народних засобів чистки.
3) Потенційні- ті, що зможуть задовольнити аналогічні потреби споживачів. Часто їх складно виявити, адже їх поява пов’язана з розвитком і появою нових технологій.
Для «Нова-Хім» такими є іноземні виробники синтетичних миючих засобів.
Контактні аудиторії – це будь-яка група, що проявляє реальний чи потенційний інтерес до підприємства або впливає на його здатність досягти поставлених цілей. Існують такі різновиди контактних аудиторій:
1- фінансові кола для даної компанії – це банк, в якому розміщений розрахунковий рахунок підприємства; страхова компанія, клієнтом якої є «Нова-Хім».
2 – ЗМІ – підприємство користується послугами радіо, преси, а також мережі Інтернет.
3- державні установи – не мають прямого впливу на діяльність підприємства, але «Нова-Хім» уважно стежить за подіями в державі.
4 – місцеві контактні аудиторії – розповсюдженню інформації про дане підприємство сприяють жителі м. Київ та київської області.
5 – широкий загал – підприємство активно співпрацює з різними видами споживачів.
6 – внутрішні контактні аудиторії – до них відносіться співробітники підприємства, керівники та інший персонал.
Розглянемо фактори макросередовища (природні, екологічні, науково-технічні, політичні, економічні, демографічні).
Природні фактори: для природного середовища характерні наявність чи дефіцит певних видів сировини, кліматичні особливості.
Підприємство «Нова-Хім» не у великій мірі залежить від природніх матеріалів, хоча й використовує їх у виробництві. Кліматичні особливості не впливають на вибір споживачів.
Екологічні фактори:
Основними вимогами до мийного засобу, використання якого може завдати шкоди навколишньому природному середовищу та здоров’ю споживача, є :
-здатність до первинного і повного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до його складу;
-його обов’язкове маркування.
Рівень здатності до повного біологічного розкладу поверхнево-активних речовин, що входять до складу мийного засобу, повинен становити не менше як 60 (за двоокисом вуглецю) або 70 відсотків (за загальним органічним вуглецем).
Випробування на визначення здатності до повного біологічного розкладу проводиться згідно з методами, визначеними національними стандартами.
Випробування поверхнево-активних речовин буде проводитися акредитованими випробувальними лабораторіями, що відповідають вимогам ДСТУ ІSO|IEC 17025 "Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій".