Товар – засіб задоволення певної потреби, тобто все те, що може задовольнити не достаток або потребу і пропонується на ринок з метою привернення уваги, придбання, використання.
Здебільшого товари поділяють на групи за такими критеріями:
- сфера використання (товари споживчого попиту, товари промислового призначення);
- тривалість використання (товари короткострокового використання і товари тривалого використання);
- матеріальність (товари та послуги).[1.ст.93б]
Продукція даного підприємства відноситься до товарів промислового призначення, короткострокового використання, товар є матеріальним, є товаром постійного попиту.
Функціональні властивості визначаються миючою здатністю (здатністю відновлювати чистоту брудної поверхні), виконанням допоміжних функцій (дезінфекція, антистатичний ефект та ін.), універсальністю -здатністю миючих засобів виконувати основну функцію в середовищі різної жорсткості і температури розчину. До ергономічних властивостей відносять зручність користування миючими засобами, які залежать від їх консистенції, розчинності, необхідності нагрівання миючого розчину, зручності дозування і внесення. Надійність миючих засобів характеризується зберіганням їх складу, кольору, запаху. Естетичні властивості визначаються однорідністю кольору і художнім оформленням упаковки. Мило господарське - це миючий засіб, основними складовими якого є натрієві і калієві солі жирних кислот.
Засоби для прання і миття повинні мати приємний запах, встановлений колір, однорідну консистенцію, не мати згустків і осадів, добре розчинятися у воді і мати визначену миючу здатність.
Миючі засоби - це сполуки, основною складовою яких є миючі речовини. До них відносять господарське мило і синтетичні миючі засоби (СМЗ). Вони являються товарами першої необхідності для особистого застосування і відіграють значну роль в різних галузях промисловості.
Товарний асортимент – склад товару за типами, видами, марками, розмірами.
Характеристики асортименту:
Для українських виробників застосовують такі принципи формування асортименту:
- функціональний – враховує основні призначення продукції (одяг, їжа, побутова техніка);
- мотивувальний – групування товарів за споживчими перевагами і призначенням;
- збутовий – групування товарів за місцем у системі розподілу і місцем продажу;
- ціновий – групування товарів за ціною.[1. ст.100]
Проаналізуємо товарну номенклатуру фірми «Нова-Хім» (табл.4)
Таблиця 4
Підприємство «Нова-Хім» постійно проводить розробки на базі власної лабораторії та модифікує і удосконалює наявну продукцію.
Згідно концепції життєвого циклу товару розрізняють 4 етапи:
1. Розроблення товару. На даному етапі активно досліджується ринок, згідно з аналізом розробляється товар.
2. Виведення товару на ринок. На цьому етапі ринок уже має певне уявлення про новий товар.
3.Зростання товару. На цьому етапі про товар знають споживачі та бажають його купити.
4. Зрілість товару. На цьому етапі продукцію всі знають.
5. Виведення товару з ринку. Першою ознакою цього етапу є затоварювання.[1. ст.103]
Дана продукція знаходиться на етапі зрілості. Завданнями маркетингу на цьому етапі є: зменшити обсяги виробництва товару; модифікувати ринок (шукати нові сегменти, нових споживачів); модифікувати товар (поліпшити якість, властивості, зовнішнє оформлення); модифікувати комплекс маркетингу (сервіс, гарантії, систему знижок і пільг).[1. ст.103]
Маркетингова цінова політика – комплекс заходів щодо вибору загальних підходів до ціноутворення, визначення цін на нові товари і ті, що вже знаходяться на ринку, з метою:
- збільшення обсягів реалізації (орієнтація на збут);
- підвищення рентабельності виробництва і збільшення прибутку (орієнтація на прибуток);
- укріплення ринкових позицій підприємства (орієнтація на збереження існуючого задовільного стану справ на ринку). [1. ст.119 ]
Необхідно зазначити, що підприємство “Нова-Хім” здійснює маркетингову цінову політику з метою завоювання більшої частини ринку – орієнтація на збут продукції. Ціна встановлюється на невисокому рівні, бо це зумовлює збільшення обсягів реалізації.
Цінова політика дозволяє вирішувати оперативні задачі і забезпечує рішення наступних стратегічних задач:
- вихід на ринок;
- впровадження нового товару на ринок;
- захист позиції на ринку;
- послідовний рух по сегментах ринку;
- відшкодування витрат;
- стимулювання комплексного продажу.
Ціна товару - величина принципово нестійка. На неї впливають: цикл, в якому знаходиться економіка; кон'юнктура ринку; конкуренти; посередники і покупці; змінні курси обміну валют та інше. Для успіху на ринку необхідно розробляти цінову політику і постійно перевіряти її ефективність, змінюючи її за мірою необхідності. Методика визначення кінцевої ціни визначається за наступними етапами:
Таблиця 5
Встановлення ціни на товар, вибір цінової стратегії входять в процес формування цінової політики. Сутність цінової політики полягає у створенні і підтримці в динаміці оптимальної структури цін по товарах і ринках.
Рівень цін може змінюватися і коливатися. Залежно від характеру змін і факторів, що їх зумовлюють, розрізняють:
· довготривалі тенденції зміни рівня цін під впливом НТП, природних факторів, політики держав і монополій і т. ін.;
· середньострокові тенденції зміни рівня цін під впливом змін у різних фазах економічного циклу (пожвавлення, підйом, криза, депресія), співвідношення між попитом і пропозицією;
· короткострокові тенденції зміни рівня цін під впливом сезонних і випадкових факторів.
Розрізнюють 2 групи чинників, що впливають на ціну (рис 2).
Рис. 2 – Основні чинники, що впливають на ціну
Цінова еластичність попиту визначає чутливість покупців до змін в цінах. Цінову еластичність можна визначити як відношення зміни величини попиту (у відсотках) до зміни цін (у відсотках):
(1)де:
- зміна; р - ціна; q - попит.Коефіцієнт еластичності показує зміну величини попиту у відсотках на кожний відсоток зміни ціни. Внаслідок того, що попит меншає за мірою зростання цін, еластичність вимірюється негативними величинами. Однак для спрощення розрахунків еластичність виражається в позитивних величинах. По величині коефіцієнту цінової еластичності попиту роблять висновок про еластичність попиту.
Еластичний попитмає місце в тих випадках, коли цінова еластичність більше 1 (невеликі зміни в цінах призводять до великих змін в розмірах попиту, при цьому загальний прибуток зростає, коли ціни знижуються, і меншає, коли ціни ростуть).
Нееластичний попитмає місце в тих випадках, коли цінова еластичність менше 1 (цінові зміни незначно впливають на обсяг попиту, загальний прибуток зростає, коли ціни підвищуються, і падає, коли ціни знижуються).
Унітарний попитіснує в тих випадках, коли зміни в цінах компенсуються змінами в розмірі попиту, таким чином, що загальний обсяг реалізації залишається постійним, цінова еластичність дорівнює 1.
Індиферентний попит- коли коефіцієнт цінової еластичності наближається до 0.
Для просування на ринок нових товарів застосовують такі маркетингові цінові стратегії.
Стратегія низьких цін (проникнення на ринок) передбачає продаж товарів за низькими цінами, які значно нижче цін аналогів (якщо такі є на ринку). Мета – стимулювати попит для завоювання значної частки ринку.
Стратегія встановлення ціни на рівні лідера на ринку. Ціна встановлюється відповідно до ціни товаровиробника, який займає провідні позиції на ринку. При цьому робиться поправка на якість, розрекламованість товару, рівень сервісного обслуговування тощо.
Стратегії встановлення цін на рівні компенсації витрат виробництва і збуту, тобто встановлення ціни, що прикриває витрати на виробництво і збут товару і забезпечує прийнятний рівень прибутку. Стратегія ціноутворення на товари, що вже продаються на ринку, представлені такими видами.
Стратегія ковзних падаючих цін. Передбачає поступове зниження ціни з метою стимулювання попиту в міру насичення ринку. Часто є логічним продовженням стратегії високих цін.
Стратегія встановлення цін, які не змінюються протягом тривалого періоду часу. Демонструє солідність, сталість товару і його виробника. Стратегія переважних цін, за якою лідер на ринку понижує ціну на свою продукцію з метою витіснення конкурентів.
Стратегія договірних цін передбачає надання певних знижок чи пільг при дотриманні певних умов купівлі товару.
Для підприємства «Нова-Хім» є характерною стратегія встановлення цін, які не змінюються протягом тривалого періоду часу.
Ціна на продукцію цього року буде значною мірою залежати від економічного стану підприємств-споживачів. Адже, через складну ситуацію на ринку м'ясо-молочної продукції, харчової промисловості велика кількість їх припинила діяльність і «Нова-Хім» втратила таким чином певну кількість постійних споживачів.
Підприємство під час планування майбутньої ціни в першу чергу зважає на минулорічну звітність про діяльність.
(Таблиці 5,6 – Баланс підприємства на 2009 рік)