5. Проведення переговорів – спроби погодження цін та інших умов для наступного здійснення акту передачі власності чи володіння.
6. Організація товароруху – транспортування та складування товару.
7. Фінансування – пошук та використання засобів для покриття витрат по функціонуванню каналу.
8. Прийняття ризику – прийняття на себе відповідальності за функціонування каналу.
Рівень каналу розподілу – це будь-який посередник, який виконує ту чи іншу роботу по зближенню товару та права власності на нього кінцевому покупцеві. [11. ст.442]
Канали розподілу бувають різного рівня (Таблиця10):
Таблиця 10
Розробка заходів політики збуту (розподілу) виконується в такій послідовності.
1.Визначення цілей збутової політики: проникнення на новий ринок, збільшення обсягів збуту, розширення ринку тощо. Вони повинні відповідати цілям маркетингової стратегії.
2.Визначення стратегії збуту, у тому числі ринку та його меж, кінцевих споживачів, методів збуту і їх різновидів.
3.Вибір структури системи збуту: одноканальна чи багатоканальна; традиційна, горизонтальна чи вертикальна. Визначення типів каналів збуту і кількості їх рівнів, тобто які типи посередників слід застосовувати і якою повинна бути схема їх взаємодії, виходячи з умов забезпечення цілей політики збуту. Розподіл функцій між учасниками каналів збуту.
4.Визначення ширини каналів - кількості учасників на кожному рівні каналу збуту. Його можна визначити шляхом ділення річного обсягу реалізації продукції через канал збуту на кількість продукції, яку може реалізувати за цей період один учасник каналу.
5.Вибір конкретних учасників каналів розподілу, тобто визначення того, які фірми оптової торгівлі, магазини та ін. будуть задіяні у збуті товару через кожен із каналів з огляду на їх можливості, репутацію, фінансовий стан тощо. Прийняття рішення про доцільність надання їм виняткового чи переважного права продажу. Переконання кандидатів стати учасниками системи збуту. Мотивація учасників.
6.Визначення методів управління каналами збуту. Існує два варіанти формування системи збуту: базовий - через ланцюг посередників; новий - через мережу торгових агентів.
На даному етапі «Нова-Хім» планує з першої половини 2011 року відкривати регіональні склади в регіонах – Харківському, Донецькому, Хмельницькому, що, за ідеєю, дозволить ефективніше контролювати реалізацію продукції, її наявність в торгових мережах та інших місцях продажу.
Структура каналів збуту підприємства «Нова-Хім» представлена на рисунку 6
Рис.6
Загалом витрати на збут складуть близько 97 435 грн. протягом року.
Маркетингові дослідження за своїм складом направлені на визначення всіх факторів , що здійснюють вплив на процеси виробництва процеси виробництва продукції та її рух від виробника до споживача.
Однак, майже ніколи неможна з повною вірогідністю стверджувати, що виконаний аналіз всієї необхідної інформації, що враховані всі фактори, що здійснюють вплив на розвиток кон’юнктури конкретних товарних ринків, на розвиток економіки в цілому.
Проблема ризику займає важливе місце в маркетингових дослідженнях, окремо та в маркетинговій діяльності взагалі.
Під ризиком в маркетингу слід розуміти ймовірність (загрозу) втрати підприємством частини своїх ресурсів, недоотримання доходу чи поява додаткових витрат в результаті здійснення певної виробничої та фінансової діяльності, які опираються на результати маркетингових досліджень.[3. ст.101]
Розглянемо фактори цінового ризику для підприємства «Нова-Хім» за допомогою шкали експертних оцінок факторів цінового ризику.
Таблиця 11 - Шкала експертних оцінок цінового ризику
Оцінки бала:
1 - дуже висока; 2 - висока; 3 - достатньо висока; 4 - добра;
5 — успішна; 6 - середня; 7 - достатня; 8 - задовільна;
9 - незначна; 10 - незадовільна.
Для знаходження цінового ризику застосуємо формулу 5
(5)Тоді
R= 0,15 * 2 + 1 * 0,17 + 10* 0,03 + 6* 0,09 + 4 *0,1+ 7* 0,07 + 9* 0,08 +
+ 3* 0,2 + 8*0,06 + 5*0,05 = 4,25.
Рисунок 7 - Шкала меж: зон цінового ризику
З рис. 7 визначено, що ціновий ризик даного підприємства «Нова-Хім» перебуває в зоні підвищеного ризику.
Серед внутрішніх заходів із зниження цінових ризиків підприємству можна порекомендувати лімітування за допомогою встановлення економічних і фінансових нормативів; диверсифікацію постачальників, диверсифікацію системи знижок, які надаються клієнтам; одержання додаткової інформації про постачальників, систему збуту тощо; мінімізацію ризиків, пов'язаних із визначенням рівня торговельних надбавок, обґрунтування економічної доцільності проведення переоцінки і використання системи знижок на підприємстві; страхування цінових ризиків.
На протязі червня 2010 року підприємство «Нова-Хім» проводило виставку миючих засобів з проведенням акції.
Таблиця 12 — Товарообіг ТОВ «Нова-Хім» до та після проведення рекламної кампанії
З табл. 12 видно, що товарообіг у магазинах збільшився, тому ми можемо розрахувати індекс приросту. Індекс росту товарообігу ТОВ «Нова-Хім» складає
Таким чином, зростання товарообігу за рахунок проведення реклами складає 10,85%. Додатковий товарообіг за рахунок реклами складає
102 350,65Прибуток за цей період складає 19% від загального товарообігу, тобто прибуток від додаткового товарообігу, отриманого за рахунок проведення рекламної кампанії, складає
Проаналізуємо витрати, пов'язані з проведенням рекламної кампанії
Табл. 13- Витрати на проведення рекламної кампанії
Таким чином, витрати на рекламу складають 4300 грн.
Економічний ефект: Е =19446,62 –4300= 15146,62 грн.
Як бачимо, дана рекламна кампанія виявилася економічно дуже ефективною і збільшила прибуток на 77,88%.
12. Маркетингове дослідження шляхом опитування
Проведемо маркетингове дослідження ринку миючих засобів України шляхом застосування методу опитування споживачів.
Для визначення запитів споживачів найбільшого розповсюдження набув метод опитування (анкетування), який дозволяє визначити коливання попиту, адаптувати майбутні плани виробництва на нову систему запитів споживачів, встановити рівень проінформовавності щодо ставлення до марки товару та фірми, споживчих переваг, споживацької поведінки і т.д.
Мета і завдання дослідження. Мета маркетингового дослідження – це інформація, яка потрібна для вирішення проблемної суперечливої ситуації, складного питання.
У нашому випадку метою дослідження є характеристика ситуації, що склалася на ринку миючих засобів в Україні для ухвалення обґрунтованих рішень щодо його розвитку.
Завдання – це сукупність заходів, виконання яких забезпечить досягнення поставленої мети. Вони повинні бути ясно і чітко сформульовані, бути достатньо детальними.
Завданням є :
1) З’ясувати стан ринку миючих засобів в Україні.
2) Уточнення смаків і вподобань користувачів миючих засобів. [4].
Завдання — це сукупність заходів, виконання яких забезпечить досягнення поставленої мети.
Завданням є:
1) з'ясування стану ринку миючих засобів в м. Київ;
2) уточнення вподобань і потреб споживачів миючих засобів
Об'єктом дослідження є підприємства-споживачі та домогосподарства. Предмет дослідження — суб'єкт маркетингової дії, яким можуть бути конкретні товари, послуги, потенціал або імідж підприємства, тобто те, для чого планується ухвалення рішення на основі результатів маркетингового дослідження.
Предметом дослідження є миючі засоби торгової марки «Бджілка».
Обсяг і структура вибірки. Обсяг вибірки розраховується для визначення кількості респондентів (опитуваних), для чого можуть бути використані імовірнісні (випадкові) та неімовірнісні (невипадкові, детерміновані) методи формування її структури.
Формули для визначення обсягу вибірки залежать від методу відбору (безповторний відбір - кожна одиниця дослідження після своєї реєстрації не повертається і в подальшому відборі участі не бере, тобто та ж сама одиниця не може потрапити двічі у вибірку, що дозволяє краще представити генеральну сукупність, а отже, дає меншу похибку, ніж:
повторний відбір). При використанні безповторного відбору дослідження проводяться у більш короткі строки з мінімальними трудовими і матеріальними витратами
.
, (6) деn- обсяг вибірки;
t- нормове відхилення (визначається залежно від довірчої ймовірності отриманого результату);
- допустима похибка (для маркетингових досліджень найчастіше використовують =0,05); - дисперсія ознаки ( =2);