Смекни!
smekni.com

Розробка моделі сертифікації продукції (стр. 3 из 5)

До моменту проведення атестації підприємство повинне розробити інструкцію по атестації технічних можливостей.

При позитивних результатах атестації виробництва заявнику видається атестат виробництва. Атестат спільно з позитивними протоколами сертифікаційних випробувань, є підставою для видачі сертифікату на продукцію на строк до трьох років.

Атестація виробництва в Системі УкрСЕПРО для не українських виробників (іноземних фірм), як правило, не рекомендується і проводиться дуже рідко. Це пояснюється тим, що для проведення атестації виробництва необхідно мати на підприємстві розроблений і упроваджений комплект документів для забезпечення якості продукції. Вимоги до документів і змісту інструкції по атестації технічних можливостей вказані в ДСТУ 3414‒96. У комплект повинна входити інструкція по атестації технічних можливостей підприємства при виробництві кожного типу продукції. Ці вимоги достатньо складні, відрізняються від вимог, що пред’являються до систем управління якістю (ISO 9001), проте також направлені на забезпечення якості продукції. Для виробників за межами України буває дуже складно розробити цей комплект документів. У тому випадку, коли на виробництві упроваджена система управління якістю (ISO 9001), набагато простіше провести сертифікацію продукції в Системі УкрСЕПРО по схемі з сертифікацією системи управління якістю.


4. РОЗРОБКА ПАКЕТУ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕРТИФІКАЦІЇ

4.1 ГОСТ 23450 - 79 - Радіоперешкоди індустріальні від промислових, наукових, медичних і побутових високочастотних установок. Норми і методи вимірювань

На даний вид продукції розповсюджується тмкі нормативні документи - ГОСТ 23450 - 79, ДСТУ IEC 60335-2-25-2003.

Галузь застосування: справжній стандарт розповсюджується на високочастотні установки промислового, наукового, медичного і побутового призначень і встановлює норми і методи вимірювань індустріальних радіоперешкод в смузі частот від 0,15 до 1000 МГц .

Стандарт не розповсюджується на радіоелектричні засоби, призначені для передачі інформації, медичну апаратуру електрохірургії, електроерозійне устаткування, установки спеціального призначення, зварювальне устаткування з високочастотними осциляторами, а також на високочастотні установки (генератори). Середньої або імпульсно-пікової для установок, що працюють в імпульсному режимі вихідною потужністю до 5 Вт без відкритого випромінювання, призначені для медичних, наукових, учбових і вимірювальних цілей. Установками без відкритого випромінювання вважаються такі установки, які не призначені для випромінювання високочастотної енергії і не забезпечені штатними антенами або іншими випромінюючими елементами (опромінювачами).

Дата введення в дію: 01.01.1981

Дата видання: 01.10.1990

Дата останньої зміни: 23.11.2008

Вид стандарту: стандарти на методи контролю.

Вид вимог: вимоги для обов’язкової сертифікації.


4.2 Порядок проведення сертифікації продукції в Системі УкрСЕПРО

Порядок проведення сертифікації продукції відповідно до прийнятої моделі передбачає:

‒ подачу в орган по сертифікації заявки на сертифікацію продукції;

‒ подачу документації для сертифікації, що додається до заявки згідно переліку документів;

‒ розгляд в органі по сертифікації заявки на сертифікацію продукції і аналіз наданої документації;

‒ ухвалення рішення по заявці з вказівкою схеми сертифікації;

‒ для продукції, що сертифікується, випускається серійно: обстеження виробництва, атестацію виробництва, сертифікація системи управління якістю виробництва;

‒ відбір і ідентифікацію зразків продукції для проведення сертифікаційних випробувань;

‒ проведення сертифікаційних випробувань зразків продукції;

‒ аналіз отриманих результатів і ухвалення рішення про можливість видачі сертифікату відповідності;

‒ занесення сертифікованої продукції в реєстр Системи УкрСЕПРО, видачу сертифікату відповідності, укладення ліцензійної угоди;

‒ технічний нагляд за сертифікованою продукцією;

‒ інформацію про результати робіт по сертифікації продукції.

Для початку робіт по сертифікації в Україні, виробник, або уповноважена їм особа, яка може подавати заявку на сертифікацію на підставі письмово оформленої довіреності від виробника, подає заявку на сертифікацію продукції. Заявка подається на відповідному бланку заявки.

При подачі заявки, групують продукцію в типові групи, вказують моделі (при їх наявності), датють коди ТН ВЕД (у Україні УК ТЗЕД, за кордоном - customs cod). У випадку, якщо склад продукції великий, дають її перелік у вигляді додатку до заявки.

Одночасно із заявкою в ОС подається комплект документів на продукцію і, при необхідності, систему управління якістю. Перелік документів, що додаються до заявки, встановлюється з урахуванням особливостей продукції, що сертифікується. Даний перелік складений для всіх видів робіт по технічному регулюванню: сертифікація продукції з урахуванням всіх схем сертифікації, сертифікація систем управління якістю, проведення технічної експертизи для отримання дозволу на експлуатацію продукції в Україні, отримання санітарно - епідеміологічного висновку. Документи, відповідно до цього переліку готують в повному об’ємі.

ОС проводить розгляд і аналіз поданої заявки і наданої документації. При необхідності запрошуються додаткові дані. Після цього ОС ухвалює рішення по заявці (за правилами УкрСЕПРО в строк не більше одного місяця) з вказівкою моделі сертифікації, яку, як правило, погоджують із заявником.


5. ВИПРОБУВАННЯ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇХ МЕТРОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

5.1 Випробування продукції

Завдання випробування - отримання кількісних або якісних оцінок характеристик продукції, тобто оцінювання здатності виконувати необхідні функції в заданих умовах. Це завдання розв’язується у випробувальних лабораторіях, її рішенням є підготовлений протокол випробувань з вказівкою параметрів продукції.

Завдання контролю - встановлення відповідності характеристик продукції заданим в нормативних документах вимогам, у тому числі і за наслідками випробувань. Цю задачу вирішують експерти органу по сертифікації на підставі протоколу випробувань. Тому завдання контролю можна назвати завданням експертної оцінки.

Випробування продукції з метою сертифікації проводяться випробувальною лабораторією (центром), акредитованою на право проведення видів випробувань, які передбачені нормативними документами на продукцію, або на право проведення випробувань цієї продукції. Відповідно до вимог стандарту ДСТУ 3411:2004 випробувальні лабораторії, що співробітничають з ОС на основі договорів про співпрацю, включаються в список, який поступає в реєстр системи УкрСЕПРО при уповноваженні органу на роботи в системі УкрСЕПРО.

ОС відбирає зразки (проби) продукції для випробувань і одержує технічну документацію на них. Склад технічної документації встановлюється ОС. Кількість зразків для випробувань і правила їх відбору встановлюються ОС. Випробування продукції, що імпортується, проводяться випробувальними лабораторіями, акредитованими в системі УкрСЕПРО. У разі проведення випробувань зразків продукції великогабаритної або нетранспортабельної або такої, що вимагає монтажу на місці експлуатації, або такої, що вимагає застосування унікального випробувального устаткування, допускається випробування з метою сертифікації проводити на підприємстві - виготівнику з використанням його випробувального устаткування і засобів вимірювань, які відповідають встановленим вимогам. Випробування при цьому повинні проводити фахівці випробувальної лабораторії.

У разі позитивних результатів, протоколи випробувань передаються в ОС і копії - заявнику.

У разі отримання негативних результатів хоч би по одному з показників, сертифікаційні випробування припиняються, інформація про негативні результати передається заявнику і в ОС, який анулює заявку. Повторні випробування можуть бути проведені тільки після представлення нової заявки і надання в ОС переконливих доказів про проведення підприємством коректуючих заходів щодо усунення причин, які викликали невідповідність.

Зразки продукції, які пройшли випробування з метою сертифікації, зокрема руйнуючими методами, залишаються власністю заявника. Порядок списання, утилізації і повернення зразків, а також, зберігання зразків-свідків, регламентується документацією ОС.

5.2 Метрологічне забезпечення продукції

Створення системи метрологічного забезпечення в рамках вимог стандартів серії ISO 9000 дає великі переваги для підприємств. Вона забезпечує інтегрований підхід до управління якістю продукції, що випускається, і стає частиною організаційної структури підприємства в цілому. Дієва система метрологічного забезпечення підприємств дозволяє уникнути кризових ситуацій, приводить до підвищення ефективності виробництва, удосконалинь управління в цілому, робить підприємство привабливішим для всіх зацікавлених сторін і забезпечує конкурентоспроможність продукції.

Достовірність визначення показників якості продукції, що підлягають підтвердженню при сертифікації, в першу чергу залежить від рівня метрологічного забезпечення сертифікаційних випробувань, що передбачає:

‒ відповідність вимогам Державної системи забезпечення єдності вимірювань;

‒ всіх необхідних засобів вимірювань, передбачених методиками випробувань і що мають діючі клейма або свідоцтва про їх перевірку (калібруванню);

‒ кваліфікованого метрологічного персоналу;

‒системи підтвердження метрологічної придатності вимірювального устаткування;

‒ системи контролю впливі навколишніх умов на результати вимірювань.

Головним, принциповим моментом в метрологічному забезпеченні сертифікації є забезпечення єдності вимірювань. По аналогії з поняттям «єдність вимірювань» повинно бути забезпечено «єдність випробувань» - такий стан цих операцій, при яких їх результати виражаються в одиницях, допустимих до застосування, а похибки їх відомі із заданою ймовірністю і не виходять за встановлені межі.