Смекни!
smekni.com

Оцінка ергономічних властивостей м'яких меблів ЗАТ "Лагода" (стр. 4 из 4)

Ергономічні властивості забезпечують зручність і комфорт при користуванні товаром, створюють оптимальні умови для людини в процесі праці і відпочинку, знижують стомлюваність, підвищують продуктивність праці. Ергономічні властивості поділяються на такі групи: гігієнічні; антропометричні; фізіологічні; психофізіологічні; психологічні.

У сучасному складному екологічному стані і через всезагальну освіченість в питанні санітарії і гігієни, охорони здоров’я і захисту прав споживачів, практично кожний другий покупець вимагає на меблі сертифікат відповідності або гігієнічний висновок. Тому керівництво ЗАТ «Лагода» приділяє значну увагу цим властивостям і проводить перевірку виробів за гігієнічними показниками.

Гігієнічні властивості меблів можна поділити на санітарно–хімічні і фізико–гігієнічні.

Санітарно–хімічні властивості меблів набувають виключно важливого значення в зв’язку з тим, що для виготовлення меблів усе ширше застосовують полімерні матеріали, які можуть виділити в оточуюче середовище вільні мономери, в тому числі і токсичні. Тому використання полімерних матеріалів у виробництві меблів можливе лише з дозволу органів охорони здоров’я. При цьому встановлені межі допустимої концентрації (МДК) шкідливих хімічних речовин, що виділяються полімерними матеріалами, які регламентуються ГОСТом 19917-93.

На основі проведених випробувань видається гігієнічний висновок, який є дійсним протягом двох років. В ньому вказується: найменування продукції; найменування нормативного документу; назва організації виробника; назви нормативних документів, санітарних норм; показники безпеки, які підлягають контролю.

Як уже говорилося вище, до розряду гігієнічних властивостей можна віднести фізико–гігієнічні властивості. До них належать забруднюваність та повітропроникність.

Забруднюваність може бути пов’язана зі здатністю до електризування полімерних матеріалів. Допустима межа такої здатності також нормується СанПін № 6027 А-91. Покриття з полімерних матеріалів при чищенні можуть набувати певного електричного заряду, внаслідок частки пилу, що мають протилежний заряд, швидко осідають на таку поверхню.

Гігієнічні вимоги до полімерних матеріалів за положенням № О-104 полімерні матеріали не повинні мати запах вище двох балів; не повинні виділяти в оточуюче середовище летючі хімічні речовини в кількостях, що можуть прямо чи опосередковано впливати на організм людини; напруга поля статистичної електрики на поверхні полімерних матеріалів не повинна перевищувати 150В/см. Для оцінки ергономічних властивостей м`яких меблів створюється спеціальна комісія. Експертна комісія у складі 5 працівників відділу якості ЗАТ „Лагода” встановила в колегіальному порядку та затвердила шкалу бальної оцінки, що становила 2 (мінімально), 3, 4 та 5 (максимально) балів відповідно. Оцінювали такі зразки: дивани диван - ліжка «Париж», «Isadora», «Прометей», «Loretta», «Bordeaux», «Антоніо» У таблиці 6 подано результати проведеної експертної оцінки якості досліджуваних зразків м'яких меблів.

Аналізуючи дані табл. 6, можна зробити висновок, що зразки №1 Диван - ліжко «Loretta» і №5 Диван – ліжко «Isadora», мають найбільшу кількість балів (14,4 з можливих 15) за ергономічними показниками. Також потрібно відмітити що найбільшу кількість балів обидва зразки набрали за раціональність форми і розмірів, а найменшу за зручність трансформування.


Висновки та пропозиції

За останні роки ринок м'яких меблів України набув значного розвитку, що обумовлений головним чином підвищенням попиту на меблеві вироби та ростом економіки країни в цілому. З'являються нові фігуранти меблевої промисловості та стабілізували свої позиції досвідчені виробники. Як наслідок з кожним роком валовий обсяг меблевої продукції, виготовленої вітчизняними підприємствами, зростає. Важливим є те, що крім підвищення рівня конкурентоспроможності м'яких меблів вітчизняного виробництва, спостерігається тенденція поступового витіснення з ринку України імпортованих. Досягнення високого рівня конкурентоспроможності зумовлене модернізацією виробничої бази меблевих підприємств, що проводилася протягом десяти останніх років. І звичайно підгрунтям підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції є кваліфікований, зацікавлений персонал та досконала організація виробництва.

Невирішеною на багатьох функціонуючих підприємствах залишається проблема кваліфікованого персоналу. У вимогливих умовах сучасної ринкової економіки українським виробникам необхідно розширювати та вдосконалювати товарний портфель. Процес розробки і проектування нових видів виробів повинен здійснюватися творчими, професійними дизайнерами. А сучасне високотехнологічне обладнання вітчизняних підприємств вимагає наявності штату кваліфікованих і майстерних працівників. Зважаючи на це зазначаю, що вирішення цих питань надасть можливість розширити обсяги продажу вітчизняних м'яких меблів не лише в Україні, але й за її межами.

Питання нормативної документації, що регламентує якість м'яких меблів, породжує наступну актуальну проблему. Полягає вона в тому, що вже тривалий час національними органами зі стандартизації не проводилося оновлення та корегування наявних стандартів. Так, базовий нормативний документ ГОСТ 19917-93 “Мебель для сидения и лежания. Общие технические условия” датується 1993 роком видання. Звичайно, потужні виробничі підприємства з власної ініціативи розробляють велику кількість внутрішніх, більш відповідних сучасним вимогам нормативних документів - інструкцій, методик, настанов але оновлення державних стандартів вкрай необхідне.

Отже, до м’яких меблів ставляться ряд вимог, які зумовлюють задоволення певних вимог згідно з їх призначення.

Під час проектування м’яких меблів завжди оцінюються з декількох сторін – споживчої, ергономічної і виробничої. Ці три ознаки властивостей можуть співпадати.

Майстерність конструктора полягає в тому, що необхідно знайти оптимальний варіант який би задовольнив обидві сторони. Комплекс вимог споживчого і ергономічного характеру, зумовлене потребою людей в м’яких меблях і поєднує утилітарну та естетичну функції, а також вимоги до міцності та надійності.

Щодо асортименту м’яких меблів , то він змінюється кожного року в кращу сторону, а також вдосконалюються технологічні процеси по виробництву м’яких меблів за допомогою сучасних схем.

Також м’які меблі набувають гарного зовнішнього вигляду за допомогою якого привертають до себе споживача, який віддає більше своєї уваги і купує сучасні вітчизняні м’які меблі.

Потрібно звернути особливу увагу на ергономічні властивості м`яких меблів, адже жоден з 6 зразків не отримав максимальну кількість балів. Але потрібно відмітити, що вироби, в яких раціональність форми і розмірів задовольняє споживача, потребують удосконалення зручності трансформування.


Список використаної літератури

1. Огвоздин В.Ю. Управление качеством: Основи теории и практики: Учебное пособие. М.: Дело и сервис, 2002. –160с.

2. Дмитриева К.А. Конструирование мебельных изделий - М.: Лесная промышленность, 1996. - 146с.

3. Зіміна Н.К. Товарознавство меблевих товарів. Опорний конспект лекцій. - К.: КНТЕУ, 2001. - 62с.

4. Зіміна Н.К. Візуальне супроводження лекцій з курсу “Матеріалознавство та основи технології виробництва товарів народного споживання”, К.: КНТЕУ, 1998 – с. 14 – 17

5. Мережко Н.В., Сім'ячко О.І. Товарознавчі аспекти маркетингу: Опорний конспект лекцій - К.: КНТЕУ, 2002 - 71с.

6. Михайлов В.І., Глушкова Т.Г., Зельніченко О.І. Непродовольчі товари: Навчальний посібник для вищих навчальних закладів. - К: Книга, 2005. – 556

7. Ясинська Н.С. Управління якістю товарів: Опорний конспект лекцій К.:КНТЕУ, 2002. - 108с.

8. Товароведение и организация торговли непродовольственными товарами: Учеб. для нач. проф. образование/под . ред. А.Н.Неверова, Т.И.Чалых. – М.:ИРПО; Изд.центр «Академия», 2000. – 463 с.

9. Шепелев А.Ф. Товароведенье и експертиза древесно-мебелных товаров: М.: Обучение, 2004. – 485 с.

10. Шумега С.С. Дизайн. Історія зародження та розвитку дизайну. Історія дизайну меблів та інтер’єру. – К.: ЦНЛ, 2004. – 298 с. Грибановский А. Мебель будет дорожать // Деловая столица .15 декабря 2007 (№ 50) . с. 35 На меблі також є мода// Молодий буковинець. - 2007. -№12. – С.13-16 Осауленко О.Г. Україна в цифрах: Статистичний щорічник України. - К.: Изд.центр «Академия», 2007. с. 56 ГОСТ 16371-93. Мебель. Общие технические условия. Взамен ГОСТ 16371-84. Введен от 5.02.96.- ИПК Издательство стандартов, 1995.- 35 с. ГОСТ 20400-80. Продукция мебельного производства. Термины и определения. Введен от 01.01.81.- М. Издательство стандартов, 1980.- 25 с.

11. ГОСТ 2140-81. Пороки древесины. Классификация, термины и определения. Способы измерения. – М.: Изд-во стандартов,1982. с. 25 ДСТУ 2080-92. Продукція меблевого виробництва. Терміни та визначення. Введений від 01.07.93. – М. Держстандарт Укр., 1992. – 49 с. http://www.iv-fr.net/ http://www.ukrop.ua/

12. http://www.derevo.info/

13. http://www.meblevyk.info/content/detail/180

14. http://www.italialink.ru/site/23