Більше 75% експортної кондитерської продукції підприємства йде в Німеччину, де давно досить успішно працює дистриб'юторська компанія Russischer Markt, що поставляє різноманітну продовольчу продукцію, орієнтовану на 3 млн колишніх громадян СРСР, що живуть нині в Німеччині.
Друга групу виробників солодкої випічки на ринку Молдавії складають представники малого і середнього бізнесу. Вони, як правило, реалізують свою продукцію в невеликих містах і селищах міського типу, районних центрах країни. Роблячи ставку на малі об'єми вироблюваної продукції, вони сформували свою споживчу аудиторію з урахуванням місцевих кулінарних традицій і локальних особливостей провінційного ринку. Якщо до цього додати порівняно низькі відпускні ціни і відлагоджену мережу дистрибьюции, то неважко зрозуміти конкурентні переваги борошняних кондитерських виробів невеликих компаній, стабільність їх ніш в регіонах.
Третя група з'явилася порівняно недавно, коли в Кишиневі стали швидко розвиватися великі торгові мережі. Відкривши власні або узявши в оренду цехи по виробництву солодкої випічки, ці підприємства успішно конкурують з традиційними молдавськими постачальниками борошняної кондитерської продукції, а також імпортерами. Правда, конкуренція ця не поширюється далі міської смуги, та і в самій столиці залежить від місцерозташування магазину.
Нарешті, на молдавський ринок усе більш активно вторгається імпортна продукція, представлена відомими брендами: печиво "Ювілейне", пряники "Посиделкино" (Росія), здобне печиво "Фрутта" і "Бризі" (Україна), печиво "Бебе" (Туреччина), бісквіти "Бискрем" (Румунія).
Активність імпорту не лише простежується на полицях продовольчих магазинів, але і підтверджується статистикою. Так, згідно з офіційними даними, експорт молдавської кондитерської продукції з 2002 по 2008 роки виріс з $2,07 до 2,09 млн, тоді як імпорт відповідної групи товарів збільшився за цей же період з $0,77 до 8,38 млн.
У сьогоднішніх умовах жорсткої конкуренції для молдавських виробників кондитерських виробів, у тому числі борошняних, єдиною можливістю підтримки своїх позицій є вихід на зарубіжні ринки. І для цього молдавським підприємствам, в першу чергу, треба робити ставку на якість використовуваної сировини і застосування нестандартних маркетингових технологій.
На сьогодні на зарубіжних ринках перевагами борошняних кондитерських виробів з Молдавії є: використання натуральної сировини; низькі ціни; чинник "ностальгічного синдрому" - купівельні переваги, що сформувалися, на молдавську продукцію у тих споживачів за кордоном, які представлені колишніми громадянами СРСР; впровадження міжнародних систем якості ISO 9001 - 1994 і ISO 9001.
Висновок
Підводячи підсумки дослідження ринку борошняних кондитерських виробів Молдови, можна відмітити, що найбільший попит має печиво - як по долі покупців, так і по частоті купівлі. Основними місцями купівлі кондитерських виробів є супермаркети і магазини прилавкового типу. Покупці вважають за краще придбавати упаковану продукцію, хоча доля вагової продукції в порівнянні з минулим роком збільшилася. На вибір покупця впливають головним чином зовнішній вигляд, минулий досвід споживання і термін придатності, а такі чинники як вартість і марка - менш важливі. Швидше за все, це обумовлює те, що майже кожен другий покупець даних видів кондитерських виробів не зміг згадати марку тієї продукції, яку найчастіше купує. За таких умов виробникові залишається тільки забезпечити максимальну дистрибуцію, а смак і зовнішній вигляд продукції повинні відповідати вимогам споживачів.
За результатами проведеного дослідження визначено, що ринок борошняних кондитерських виробів повністю ще не насичений. На ринку Молдови діє в основному АТ «Букурія», яка хоч і являється вітчизняним монополістом на даному ринку, але все ж таки не має можливості повністю задовольнити потреби в ексклюзивних борошняних кондитерських виробів. А також те, що гостям з Молдови так подобається український «Київський торт».
Отже, український виробник Кондитерська фабрика «Рошен» (м. Київ) має гарні перспективи виходу на ринок Молдови борошняних кондитерських виробів.