Головні зусилля компанії «АВК» зосереджуються розвитку своєї брендової продукції, а виробництві робить ставку на високоякісні, складні у виготовленні вироби, такі як шоколадні цукерки, екструзійні та борошнисті вироби. Асортимент продукції компанії «АВК» нараховує понад 145 найменувань кондитерських виробів.
Девіз компанії «АВК» – «Шоколадна розкіш» – відображає головну ідею: продукція кондитерської компанії «АВК» несе в собі ту любов, якою приємно насолоджуватися, якою варто поділитися. Тому, купуючи в магазині кондитерські вироби «АВК», людина вибирає собі спосіб життя, у якому є життя, у якому є любов та взаємопорозуміння, радість, сміх і щастя. Свою продукцію компанія розповсюджує по всіх регіонах країни за допомогою власної мережі збуту дистриб'юторів. Зустріч всіх дистриб'юторів відбувається в місті Шарм-ель-Шейх країни Єгипет.
Протягом останніх кількох років компанія «АВК» провела комплекс заходів, які посилили конкурентоспроможність компанії. Перш за все, вони сфокусувались на найбільш перспективних і свідомо скоротили свою присутність у низькомаржинальних сегментах ринку.
По-друге, обравши «спеціалізацію» – виробництво шоколадних продуктів, компанія інвестувала в 2005–2007 роках понад $30 млн. у придбання нових сучасних виробничих ліній і модернізацію існуючих. Це дозволило їм розробити та вивести на ринок низку оригінальних продуктів, які і користуються високим попитом споживачів, а також значно збільшити свої виробничі потужності з випуску шоколадних виробів.
По-третє, на завершальному етапі перетворень компанія провела ребрединг, аби уточнити у сприйнятті споживача своє унікальне позиціонування та відмінні якості своєї продукції. У компанії «АВК» є сильні бренди. Саме ці переваги, а не ціна продукції, є визначальними для успіху компанії на високо конкурентному кондитерському ринку.
Компанія «АВК» в 2009 році планує профінансувати проекти за такими напрямками:
· проведення всеукраїнської освітньої компанії серед дітей та підлітків з метою пропаганди здорового способу життя, норм здорового харчування;
· створення незалежного інформаційно-консультаційного центру для споживачів продуктів харчування;
· проведення тренінгів для журналістів, які спеціалізуються на споживчий тематиці й ринках продуктів харчування, з метою їхнього професійного розвитку.
Місія кондитерської компанії «АВК» – «Зроблено з любов'ю. Зроблено для Вас!». Одним з основних механізмів реалізації своєї місії «АВК» бачить у створенні якісної продукції, орієнтованої на споживачів. Таким лозунгом компанія хоче показати, що вона робить продукцію з любов'ю, з повною віддачею своїх сил та можливостей.
Формування місії «АВК» охоплює наступне:
- удосконалення технології виробництва позитивно вплинуло на розвиток компанії, адже якісна продукція виготовляється з меншими витратами;
- ціль на прибуток та виживання, що спонукає «АВК» створювати нову, якісну та оригінальну продукцію;
- компанія турбується про смаки та вподобання своїх споживачів;
- створення сезнної продукції допомагає розкрити потенціал компанії;
- кондитерська компанія «АВК» турбується про свій престиж;
- «АВК» орієнтована на гарний клімат в колективі, створення достатньої кількості робочих місць, тобто не тільки на створення гарної продукції, але й на працівників, які працюють в компанії;
- проводить політику збільшення частини виробів з високою додатковою вартістю;
- «АВК» орієнтується на самі високі європейські стандарти;
- формує рівень культури споживання кондитерських виробів.
Слід наголосити на тому, що компанія приділяє велику увагу своїй конкурентоспроможності на ринку, задовольняє потреби клієнтів.
2.2 Цілі компанії
Цілі – конкретний кінцевий стан чи бажаний результат, якого бажає досягти група, працюючи разом.
Способи досягнення цілі – існуючи в природі і суспільстві предмети або дії (для організації – її структура і процеси), об'єднані в систему ціленаправленої діяльності і які забезпечують отримання певного результату.
Як відомо, у Женеві відбулася офіційна церемонія підписання Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі (СОТ). Протокол був ратифікований Верховною Радою України до 4 червня 2008 року, повноправним членом СОТ Україна стала за 30 днів після ратифікації документу.
Компанія «АВК» не очікує негативних наслідків для свого бізнесу після вступу України до СОТ. В організації було досить часу та можливостей підготуватися до спрощення доступу на внутрішній ринок країни іноземним виробникам.
Вже в котре бренд «Шедевр» компанії «АВК» став генеральним партнером єдиної в Україні професійної акції національного масштабу Ukrainian Fashion Week.
Основна мета партнерства з Ukrainian Fashion Week – досягти такого синергетичного ефекту, коли споживачі будуть асоціювати українську моду з брендом «Шедевр» і навпаки: бренд «Шедевр» – з українською модою. Інструментом досягнення цих цілей буде слугувати, зокрема, формування іміджу серед безпосередніх відвідувачів заходу – особистостей, які визначають тенденції у світі моди. Талант і смак дизайнерів, які відображені в кожній колекції, гармонують з талантом тих, хто створив бренд і смак преміальних цукерок «Шедевр». Він є законодавцем моди в кондитерському мистецтві України. Цього року компанія презентує гостям Ukrainian Fashion Week новий символ бренду «Золоту стрілу» із золотих цукерок, яка знаходиться в центрі холу «Альфа-Експо». Ця стріла символізує розвиток бренду, сформовану популярність, а також прагнення бренду до нових висот, до більшої популярності.
В компанії щороку відбувається зустріч дистриб'юторів в Єгипті. Головною темою зліту цього року стали підсумки минулого, стратегії компанії «АВК» та плани реалізації продукції на території України. Відкрив зустріч привітальними словами генеральний директор ЗАТ «АВК» Андрій Дикунов. Багато уваги на конференції приділяється маркетинговим планам, ребредингу та новим стратегіям продажу продукції. Окрім того, власна мережа збуту дозволяє забезпечувати дотримання корпоративних стандартів та максимальної присутності продукції в регіоні.
Сьогоднішній кондитерський бізнес – дуже складний і з погляду технологій, і з погляду управлінських рішень, тому компанія прагне бути більш зрозумілою для своїх партнерів, інвесторам, споживачам. «АВК» хоче бути прогнозованою компанією, щоб непрості процеси в галузі, рішення компанії сприймалися з розумінням, щоб за цими змінами партнери бачили перспективи, як бачать їх усередині «АВК».
ЗАТ «АВК» прагне в наступні 3–5 років досягти таких цілей:
- збільшити долю ринка за рахунок зростання об'єму реалізації продукції в сегментах середнього, а також вище середнього рівня;
- збільшити частку організації на ринку України з 21% до 25%;
- отримати нових клієнтів;
- відкрити в Росії новий завод;
- збільшити впізнання бренда «Жувіленд» серед цілої аудиторії до 55%;
- збільшити об'єм продаж в желейно-жувальній категорії за підсумками 2008 року;
- завершення ребрендингу торгової марки до кінця 2008 року;
- компанія планує, що сегмент кондитерського ринку, а саме шоколадних цукерок, буде випереджати темпи зростання ринку;
- збільшити долю продажу середнього та преміум-сегмету (в грошовому вираженні) до 80% національного ринку новорічних і різдвяних подарунків;
- планує розвиток дистриб'юторської мережі у Росії;
- створення дочірнього підприємства в Росії, що володітиме виробничими лініями;
- до кінця 2008 року збільшити обсяг реалізації шоколадних і желейно-жувальних виробів більш ніж на 30%;
- добитись більшої злагоди в роботі дирекцій компанії «АВК» з маркетингу і продажу, встановити єдину шкалу мотивації;
- зв'язати оцінку результативності з досягненням цілей всієї компанії.
На мій погляд, завдяки чітко сформованим цілям, компанія «АВК» у майбутньому досягне успіху, отримає більший прибуток, переможе своїх конкурентів та доведе своє лідерство на кондитерському ринку України.
3. Аналіз сильних і слабких сторін компанії
SWOТ-аналіз – це аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища організації. Аналізу підлягають сильні сторони (Strength), слабкі сторони (Weakness) внутрішнього середовища, а також можливості (Opportunities) і загрози (Threats) зовнішнього середовища організації. Методологія SWOT-аналізу передбачає спочатку виявлення сильних і слабких сторін, можливостей і загроз, після цього встановлення зв'язків між ними, які в подальшому можуть бути використані для формулювання стратегії організації.
Теорія М. Портера про конкурентоспроможність організації була в основу даної методології аналізу у власній галузі. Процес SWOT-аналізу проводять на основі аналізу діяльності організації
Нижче подано фактори зовнішнього та внутрішнього середовища з метою визначення можливостей і загроз відповідно до сприятливих і несприятливих тенденцій, які можуть вплинути на ринкові позиції компанії ЗАТ «АВК», а також сильних та слабких сторін, які зумовлюють відповідно конкретні переваги і конкурентну вразливість організації.
4. Функціональні стратегії організації
Розробка стратегії рекламної діяльності для ефективного просування товарів на ринок для ЗАТ АВК, яка допоможе компанії збільшити об’єм продажу та закріпити свої позиції на ринку.
Реклама є досить важливою в ефективній діяльності компанії. Завдяки вдалій рекламі компанія просуває свої новинки та уже давно відомі продукти. В даній курсовій роботі розглянуто діяльність кондитерської компанії «АВК». Роблячи висновок із SWOT-аналізу, можна спрогнозувати деякі вигідні перспективи для цієї компанії:
1) Як уже відомо, ЗАТ «АВК» має власну торгову марку, на ринку вона знаходиться досить давно, а також у неї вже є значна кількість постійних клієнтів, які люблять та поважають продукцію, отже компанія може значно збільшити прибуток, якщо вигідно поєднає ці фактори.