Основними видами діяльності згідно статуту є:
- 71130 оптова торгівля недержавних організацій;
- 712110 розрібна торгівля недержавних організацій;
- 72200 зовнішня торгівля недержавних організацій.
Статутний фонд (капітал) товариства, що складається з грошових внесків засновників і становить 16 500 (шістнадцять тисяч п'ятсот) гривень, розподіляється між засновниками наступним чином:
- частка у статутному фонді /капіталі/ Авраменка В'ячеслава Валентиновича формується за рахунок грошового внеску у розмізі 8 250 (вісім тисяч двісті п'ятдесят) гривень, шо складає 50% статутного фонду /капіталу/, 50% голосів;
- частка у статутному фонді /капіталі/ Сулейманової Олександри Юріївни формується за рахунок грошового внеску у розмірі 8 250 (вісім тисяч двісті п'ятдесят) гривень, що складає 50% статутного фонду /капіталу/, 50% голосів.
Товариство створене з метою здійснення виробничо-господарської, комерційної та інших видів діяльності та отримання на цій основі максимального прибутку Учасниками Товариства.
Основним видом діяльності ТОВ “Олімп” на сучасному етапі розвитку є імпортування та поставка устаткування та меблів безпосередньо від італійських фірм-виробників, зокрема:
- офісні, житлові і банківські меблі (Рисунок А.1 Додатку А);
- торгове устаткування й аксесуари для магазинів різного профілю;
- холодильне устаткування, вітрини і прилавки;
- комплексне устаткування і меблі для барів, кафе і ресторанів;
- професійне кухонне устаткування й аксесуари;
- посуд і столові прилади для барів, кафе і ресторанів;
- устаткування для перукарень;
- пакувальне устаткування;
Враховуючи основний вид торгово-посередницької діяльності ТОВ “Олімп”, яке не виконує власноруч переробки імпортуємої продукції, його структура побудована за функціональним принципом з інтегрованим сумісництвом функцій, характерним для малого підприємства (рисунок 2.1).
До функціональних обов’язків директора ТОВ “Олімп” – Авраменка В.В. (він же співзасновник товариства) входить виконання наступних функцій:
- виконавчого директора;
- фінансового директора;
- менеджера по зовнішньоекономічним операціям;
- менеджера по оптовій торгівлі на внутрішньому ринку;
- начальника відділу логістіки при його відсутності;
Рисунок 2.1 - Функціонально-штатна структура ТОВ “Олімп”
До функціональних обов’язків головного бухгалтера ТОВ “Олімп” – Живаліної Н.В. входить виконання наступних функцій:
- загальна бухгалтерія;
- зовнішньоекономічні операції;
- фінансовий аналіз діяльності підприємства та звітність;
- взаємовідносини з банками;
- контроль за роботою операторів складського обліку;
До функціональних обов’язків начальника відділу логістики ТОВ “Олімп” – Передерія Г.О. входить виконання наступних функцій :
- управління оптовими складами імпортованої продукції;
- планування імпортних товарних потоків та митні операції;
- планування товарних потоків постачання продукції з оптових складів клієнтам;
- юридичне та економічне оформлення імпортних контрактів та контрактів на реалізацію продукції на Україні;
- організація роботи та керівництво роботою працівників оптових складів;
- директора підприємства при його відсутності;
Наймані робітники обслуговування оптових складів ( 5 працівників в
2005 році та 14 працівників у 2006 році) виконують наступні функції:
- водії – грузові оператори;
- охорона складів;
- оператори-бухгалтери комп’ютерного обліку товарів та оформлення товаросупровідних документів;
Аналіз функціонально-штатної структури ТОВ “Олімп” показує :
- на підприємстві відсутній підрозділ економічного планування та економічного аналізу і прогнозу результатів;
- головний бухгалтер не має заступників, а її функції при відсутності ні на кого не покладені;
- покладення функцій економічного аналізу на головного бухгалтера є недоцільним, оскільки бухгалтерський облік і економічний аналіз – це два паралельних інструмента управління підприємством;
- рішення на підприємстві приймаються одноосібно, що при недостатньому рівні інформації та компетенцій може привести до прийняття економічно хибних рішень.
Схеми торгово-посередницьких операцій ТОВ “Олімп” по імпорту меблевої продукції їз Італії в Україну ґрунтуються на взаємодії з оптовими торгівельними фірмами Європи, які поставляють продукції виробників Європейського Союзу.
Товарна номенклатура меблів, імпортуєма ТОВ “Олімп” не відноситься до підакцизних, але згідно Закону України “Про податок на додану вартість” [ ] відноситься до груп товарів, які оподатковуються у розмірі 20% від митної вартості податком на додану вартість. При цьому допускається оформлення імпортного податкового векселя зі строком погашення 30 днів.
Типові умови імпортних контрактів фірми ТОВ “Олімп” з фірмами «VITAGLASS D.O.»(Verovska 64, 1000 Ljubljana, Slovenija) та «FENZI TRADE Inc.»(м.Рига, Латвія) побудовані за наступними схемами:
- заключення довгострокового (на 2 роки) контракту на поставку імпортної продукції нерезидентом (Італія, Німеччина, Латвія), при цьому нерезидент може бути посередником (Латвія, Словенія);
- поставка продукції частинами за замовленнями на умовах СІР-Київ (автомобільним транспортом);
- сплата імпортного ввізного мита, митних зборів та видача податкового векселя на 30 днів при розмитненні продукції на митному складі у м.Києві;
- реалізація партії продукції на протязі 30 – 60 днів за схемою комерційного кредиту на 10 – 60 днів (через дебіторську заборгованість);
- погашення податкового векселя через 30 днів за рахунок надходження коштів від дебіторів за реалізовану продукцію;
- оплата за рахунок надходження коштів від дебіторів за реалізовану продукцію кредиторської заборгованості нерезиденту по імпортному контракту з відстрочкою сплати до 60 днів після строку отримання товару;
Основними ризиками та недоліками схем управління розрахунками в зовнішньоекономічних контрактах в ТОВ “Олімп” є наступні:
а) за рахунок надання нерезидентом комерційного кредиту відстрочкою сплати вартості поставленої продукції на 60 –75 днів після поставки в ціну товару закладаються проценти за надання комерційного кредиту на рівні вищому, ніж банківський кредит (за додатковий ризик);
б) при затримці реалізації отриманої партії за рахунок несвоєчасної сплати дебіторами вартості авансово відпущеної продукції виникають проблеми з оплатою імпортного податкового векселя (через 30 днів) та оплатою контракту нерезиденту (через 60 днів);
в) при несплаті нерезиденту вартості поставленої партії продукції через 90 днів законодавство України передбачає штрафні санкції за порушення режиму розрахунків при експортно- імпортних контрактах.
Таким чином, впроваджена схема зовнішньоекономічних розрахунків має негативний ефект “двох боргів” (внутрішнього – дебіторська заборгованість за реалізовані меблі та зовнішнього – оплата вартості імпортованих меблів та імпортного податкового векселя ПДВ), які при можливих затримках в графіках виконання фінансових розрахунків приводять до збитків і неефективності операцій ТОВ “Олімп”.
Інформаційною базою економічної діагностики діяльності підприємства ТОВ “Олімп” в проекті були:
- Форма №1 “Баланс” – звіт про фінансовий стан, що відображає активи, зобов'язання і капітал підприємства на встановлену дату [11,с.3].
- Форма №2 “Звіт про фінансові результати”, що містить дані про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства за звітний і попередній періоди [12,с.3].
У додатку Б приведені баланси підприємства ТОВ «Олімп” за 2004 - 2006 роки, у додатку В приведені звіти про фінансові результати за 2004 - 2006 роки.
У додатку Г представлені результати „вертикального”(внутрішня структура) та „горизонтального”(індексно-хронологічний ріст) аналізу динаміки статей балансів підприємства та звітів про фінансові результати. Розрахунки виконані з використанням ”електронних” таблиць EXCEL - 2000 згідно статистичних алгоритмів робіт [36,с.33], [41,с.24].
Спільний аналіз результатів первинної статистичної обробки балансових звітів та звітів про фінансові результати діяльності ТОВ “Олімп” за 2004 –2006 роки ( додатки Б, В, Г, таблиці 2.1 – 2.2 та графіки рисунків 2.2 – 2.3) , показує :
- валюта активів балансу у 2005 році зросла на 34,6 % відносно рівня 2004 року, а у 2006 році ще зросла на 329,1 % відносно рівня 2005 року, таким чином валюта балансу за два роки зросла з 602,4 тис.грн. до 3 473, 5 тис.грн.;
- необоротний капітал (основні фонди) підприємства займають незначну частку 0,8 –2,9 % в валюті баланса, тобто підприємство – чисто торгівельне, а основні фонди – це нестаціонарні склади та офісне обладнання.
Таблиця 2.1 - Аналіз динаміки та структури майна ТОВ «Олімп”
- динаміка структурної частки грошових коштів характеризується стрімким падінням з рівня 29,3% (2004) до 19, 3% (2005) та до 2,0% у 2006 році;
- динаміка структурної частки запасів характеризується падінням з рівня 13,9 %(2004) до рівня 7,0%(2005) та стрімким нарощуванням до рівня 41,6% у 2006 році;
- динаміка структурної долі дебіторської заборгованості характеризується підвищенням з рівня 55,2%(2004) до 66,9%(2005) та падінням до рівня 54,7% у 2006 році;
Рисунок 2.2 - Динаміка структури майна(активів) ТОВ “Олімп”
Таким чином, у 2004 - 2006 роках для активів підприємства характерні процеси різкого нарощування запасів за рахунок практично повного використання грошових коштів підприємства, при цьому 54,7% активів займає дебіторська заборгованість за реалізовану продукцію, а 41,6% активів – запаси, тобто циклічне функціонування підприємства залежить від активності надходження коштів за реалізовану продукцію для придбання в запаси наступної партії продукції, яка, в основному, імпортується з-за кордону та реалізується оптом на Україні.