Кроком на шляху забезпечення гарантованих платежів з'явилося створення торговельних серверів (merchant server), пов'язаних з існуючими банківськими платіжними системами. Торговельний сервер, з одного боку, пропонує кінцевому користувачеві (природно в електронному виді) перелік товарів і послуг і супроводжує замовлення покупців, а з іншого боку - забезпечує генерацію й проходження платіжних транзакцій до банку[25,С.311].
Реклама товарів у мережі
Інтернет надає безліч інструментів для впливу на цільову аудиторію рекламодавця. Серед них можна виділити: розміщення реклами на тематичних і загально інформаційних сайтах, банерні мережі, e-mail-маркетинг, просування за допомогою пошукових систем і каталогів, обмін посиланнями, рейтинги, партнерські й спонсорські програми й ін. Природно, при такій кількості можливостей і обмеженому рекламному бюджеті, становлячи медіа-план, варто ретельно зважити всі «за» і «проти». При цьому можна скористатися наступними видами Інтернет - послуг:
· послуги загальних і спеціалізованих сайтів. Очевидно, що тематичні сервери будуть удалим вибором для реклами, призначеної для певного сегмента Інтернет - аудиторії. Моторні мастила, наприклад, бажано рекламувати на автомобільних сайтах, а кухонні комбайни - на кулінарні й інших «жіночих» сайтах. При виборі сайтів рекламодавцеві варто враховувати ряд факторів: популярність ресурсу, широта його аудиторії, тематика й наявність сайтів-конкурентів; вид реклами, розмір тексту й рекламних банерів; місце розміщення (розділ на сайті); вартість, цінова модель; можливість оперативних змін; надавана статистика;
· послуги банерних мереж. Будь-який власник сайту, підключившись до даної системи, зможе рекламувати його безкоштовно. Відбувається всі в такий спосіб. Ви розміщаєте на своїх сторінках чиїсь банери, а ваші, у свою чергу, показуються на інших сторінках. Кожний відвідувач вашої сторінки ініціює показ чужого банера. Скільки ви покажете банерів на своїй сторінці, стільки й ваших буде показано на сторінках банерної системи, за винятком тих 10-20% показів, що забирає собі власник банерної мережі в якості «комісійних» за послугу. Цими відсотками він розпоряджається за своїм розсудом - звичайно продає покази рекламодавцям;
· використання пошукових систем і каталогів, у тому числі:
а) безкоштовна реєстрація сайту у всіх значимих серверах. Кожен користувач пошукової системи або каталогу шукає інформацію, використовуючи ключові слова й вираження і їхні синоніми. Сервер знаходить сотні відповідному запиту сторінок, але відображає їх на екрані порціями, звичайно по 10-20. Природно, у першу чергу відображаються найбільш релевантні, на думку системи, сторінки. Завдання рекламодавця - домогтися того, щоб його сторінки стояли в перших рядах результатів пошуку по ключових словах, що має відношення до його сайту. Якщо даний сайт потрапить у список під номером, скажемо, 398, то ймовірність того, що до нього добереться користувач, украй низький;
б) фіксоване розташування банера на головній сторінці сервера (flat fee). Розрахунок ведеться, як правило, за час розміщення - день, тиждень, місяць. Вартість залежить від популярності (відвідуваності) пошукової системи, її аудиторії, розміру й розташування банера на сторінці. Вартість реклами на російськомовних ресурсах коливається від 7 до 10 (!) доларів за тисячу показів;
в) контекстний показ реклами. У цьому випадку рекламодавець «купує» у пошуковій системі певні ключові слова. Туристична фірма може купити слова «Франція», «курорт», «готель», «тур». При здійсненні пошуку, запит якого містить одне із цих ключових слів, користувач, крім посилань на сторінки, побачить відповідну рекламу даної туристичні фірми. Вартість показів під ключові слова становить звичайно від 30 до 50 доларів. Відгук на рекламу, як показує практика, збільшується при цьому в 2-3 рази;
· участь сайту в рейтингу. Це не тільки допоможе рекламодавцеві зрозуміти, наскільки його сайт популярний у порівнянні з іншими сайтами, але й те, чи може він бути стабільним джерелом припливу відвідувачів, а виходить, варто на ньому розміщати рекламу або ні. Із самих популярних українських рейтингів можна виділити Rambler Top 100 (www.rambler.ru) і List100 (www.list.ru). Участь у них, як і в більшості міжнародних рейтингів, безкоштовне;
· послуги зі створення сайту й реєстрація місця з усіма інтерактивними двигунами пошуку. Гарний Web-сайт може використовуватися для реклами, одержання загального подання про фірму, розпізнавання зареєстрованого патентованої назви, забезпечення зв'язків із широкою публікою, офіційних повідомлень для печатки, загального субсидування, прямого збуту, підтримки замовника й технічної допомоги. Ключами до успіху в перерахованих напрямках є вдало розроблений сайт і ефективний маркетинг, що гарантують велику кількість «натискань» користувачами Інтернету. Але розроблювачі повинні відштовхуватися не від ідеї створення сайту, як це вони часто роблять, а від маркетингу проектів замовника;
· послуги спеціалізованих агентств Інтернет - маркетингу, а також медіа - банкінгових агентств. Інтереси вашого сайту можуть представляти професіонали в області продажу реклами в Мережі - агентства Інтернет - маркетингу або медіа - банкінгу. У міжнародній мережі їхнім типовим представником є Cybereps (www.cybereps.com). На відміну від рекламних мереж вони представляють інтереси конкретного сайту, а не всієї Мережі. Звичайно представники агентств більш досвідчені в продажах і мають велику клієнтську базу[67,С.30].
Сервіс і післяпродажне обслуговування
Даний напрямок використання Інтернету в маркетинговій діяльності містить у собі консультування клієнтів по e-mail, інформування на web-сайті про новини й т.д. Оскільки сервіс і після продажне обслуговування пов'язані не тільки з постійними партнерами компанії, але й з тими оптовими й роздрібними клієнтами, які придбали продукцію підприємства лише один раз і не збираються встановлювати тісні ділові контакти з виробником, необхідно виділити роботу з ними в самостійний напрямок маркетингової діяльності. Це буде сприяти підтримці репутації фірми як компанії, що піклується про споживачів своєї продукції. Покупці ж зможуть безпосередньо звертатися за консультацією до виробника, у тому числі й за інформацією про товари-новинки, або скористатися Інтернет - послугами, зокрема підписатися на розсилання новин сервера[43,С.28].
1.3 Інтернет як засіб використання маркетингових стратегій в інформаційній сфері
Інтернет усе активніше використовується в бізнесі, в істотному ступені сприяючи підвищенню його ефективності. Так, восени 2000 р. у США було проведене дослідження ефективності ведення бізнесу за допомогою Інтернету серед власників, менеджерів і співробітників 1026 компаній виробничого, торговельного (оптових і роздрібного) секторів економіки. Результати даного дослідження представлені в таблиці 3 (див. Додаток Б).
З таблиці 3 випливає тісний взаємозв'язок між окремими операційними напрямками використання Інтернету й поліпшенням фінансових показників. Для компаній, що відповіли «Так» на питання щодо того, що вони значно збільшили один з фінансових показників, виявилося також покращення операційних показників.
Якщо розглядати можливості Інтернету стосовно до маркетингу, то вони можуть бути насамперед використані в наступних напрямках: реклама (розміщення інформації про продукт, розсилання електронних листів, участь у телеконференціях); стимулювання збуту; зв'язку із громадськістю (публікації в Мережі прес-релізів, надання поточної інформації для акціонерів, для громадськості, посилення впізнання організації, відповіді на питання щодо організації й про її продукти; і ін.); продаж товарів через Інтернет (електронна торгівля); проведення маркетингових досліджень; надання післяпродажних послуг (консультування, інформація із запитів).
Інтернет має унікальні характеристики, що значно відрізняються від характеристик традиційних інструментів маркетингу. Одним з основних властивостей середовища Інтернет є її гіпермедійна природа, що характеризується високою ефективністю в поданні й засвоєнні інформації, що значно підвищує можливості маркетингу в посиленні взаємозв'язку підприємств і споживачів.
Крім того, роль, виконувана Інтернетом, не обмежуються тільки комунікативними функціями, а також містить у собі можливість висновку угод, здійснення покупок і проведення платежів, надаючи йому риси глобального електронного ринку [15].
Малюнок 2.1 ілюструє можливості використання Інтернету в системі маркетингу сучасного підприємства [63].
За деякими оцінками, в 2006 р. 82% малих і 72% середніх і великих підприємств в Україні використали Інтернет у маркетингу.
Малюнок 2.1 - Можливості використання Інтернету в системі маркетингу підприємства.
У роботі [4] приводиться наступна інформація про використання Інтернету в маркетингу, що стосується шести головних областей цього використання: підтримка ділових зв'язків; вивчення ринку; покупка й продаж через Інтернет; реклама товарів у Мережі; сервіс і післяпродажне обслуговування (табл. 4(див. Додаток В)).
Що стосується реклами через Інтернет, те необхідно чітко розуміти, що товари й послуги не можна рекламувати в Мережі так само, як по телебаченню, тобто прямо й наполегливо. Пропозиція своїх продуктів у подібній формі і явному просування самого себе не заохочуються. Порушення неписаних правил негайно приводить до реакції з боку користувачів - порушника «спалюють», іншими словами, йому посилають тисячі осудливих повідомлень по електронній пошті. Величезний обсяг інформації здатний вивести з ладу мережу користувача, що виявиться не в змозі впоратися з обробкою такої кількості повідомлень. Це відіб'є в порушника всяке бажання мати справу з Інтернетом. Користувачі можуть також оголосити бойкот товарам і послугам компанії й взагалі перестати зв'язуватися з нею по Мережі. І вуж зовсім рідко, але все-таки трапляється й таке що порушникові особисто доставляють масу занепокоєння телефонними дзвінками часто у дві ночі додому, викликами по пейджеру, дзвінками на роботу.