Інструментальні методи оцінки якостей включають мікроскопічний, хімічний, физико – механічні аналізи.
Мікроскопічний аналіз. За допомогою мікроскопа на зрізах кожевой тканини вивчають сплетення колагенових волокон, кут нахилу пучків, їх звитість і ступінь розділення на тонші волокна, що необхідне для правильного проведення процесів вироблення хутряного напівфабрикату.
Хімічний аналіз. За допомогою хімічного аналізу визначають кількісний вміст в шкурі вологи, золи, жирових речовин, кислоти (окремо для кожевой тканини і волосяного покриву).
Ці показники регламентуються Гостами і обов'язкові при випуску хутряного напівфабрикату певного хімічного складу, оскільки від них залежать носкість, придатність до виготовлення, зберігання виробів і тд.
Зміст вологи. Вологість кожевой тканини згідно Госту не повинна перевищувати 14 – 16%. Підвищений вміст вологи обважнює шкуру і при зберіганні може викликати зміну білків. Низький вміст вологи в напівфабрикаті робить його жорстким, малопластичним. Вміст в шкірках великої кількості хлориду натрію приводить до підвищення вологості, оскільки сіль притягає вологу.
Кількість вологи визначають по засобом висушування навішування зразка шкірки в сушильній шафі при температурі 100 – 105С до постійної маси. Зміст вологи виражають у відсотках до початкового навішування:
W – вологість %;
Зміст жиру залежить від виду сировини. Збільшення кількості жиру підвищує стійкість напівфабрикату до дії води, при цьому кожевая тканина – пластичніша і м'якша. Кількість жиру визначають для кожевой тканини і волосяного покриву роздільно шляхом екстрагування органічними розчинниками в спеціальних апаратах і подальшої сушки при температурі 100 – 102С в сушильній шафі.
Розроблений новий метод прискореного визначення змісту жиру в нефарбованих вироблених хутряних шкірках (метод ВНИИМП), який полягає в колориметричному визначенні змісту жиру, екстрагованого розчинником, шляхом вимірювання оптичної щільності аналізованих розчинів у присутності фарбника толуидинового блакитного.
Зміст мінеральних речовин визначають шляхом спалювання навішування досліджуваної речовини і подальшого його прожарення в печі при температурі 500 – 600С. При цьому спалюється органічна частина речовини. Зміст золи обчислюють аналогічно змісту жиру по формулі попереднього аналізу.
Фізіко – механічний аналіз. До показників физико – механічних випробувань відносять: а) для кожевой тканини: міцність при розтягуванні, пластичність, міцність лицьового шару і др.; би) для волоса: маркість, густина, стійкість до стирання, теплозахисні властивості, цветоустойчивость, пружність волосяного покриву і ін.
Естетичні показники
Для оцінки якості шубної овчини використовують також естетичні показники: блиск волосяного покриву, його колір і відтінок, м'якість, густина.
Блиск характеризує здатність волоса відображати світлові промені. Високі відбивні здібності і сильний блиск має остюки земноводних хутрових звірів. Розрізняють наступні види блиску: сильний, середній, слабкий, матовий і склоподібний. Волосяний покрив з сильним блиском цінується вище, ніж матовий і склоподібний. Оцінка блиску проводиться органолептичним методом.
Колір і відтінок волосяного покриву. Чисті натуральні кольори волосяного покриву зустрічаються украй рідко, тому дати точний опис забарвленню надзвичайно важко. У зв'язку з цим на практиці оцінка кольору волосяного покриву дотепер дається умовно: блакитний (песець) – стосовно темно бежевого кольору з блакитним відтінком; червоний (лисиця) – стосовно рудого або навіть до коричневого кольору.
Природне забарвлення волосяного покриву з часом змінюється в результаті старіння кератину і розкладання пігменту (меланіну). Чорний колір волосся може буріти, білий стає жовтим.
Основні вимоги до якості:
· деталі повинні бути викроєні з щільних і м'яких на дотик овчин, нормально продублених, з рівно підстриженою, міцною, такою, що не вилазить шерстю, з природним забарвленням або міцно забарвлених, рівного кольору, із знежиреною кожевой тканиною.
· пашини і плішини повинні бути ретельно закриті нашитими або наклеєними накладками з шубного клаптя такого ж кольору і якості, як і основні деталі.
· загальна кількість дефектів не повинна перевищувати норми стандарту.
Оцінку якості готових овчино-шубних виробів проводять по нормативно – технічній документації – ГОСТ 5710-68, що складається з 4 основних розділів.
перший розділ містить розміри і зростання, креслення виробів з позначенням місць вимірювань окремих деталей;
другий розділ містить відомості, необхідні для визначення якості виробу, технічні вимоги до якості виробу, а також основні дані;
третій розділ включає правила прийомки та методи контролю;
четвертий розділ включає основні вимоги до упаковки, маркування та транспортування.
В даній роботі було використано органолептичний метод оцінки якості товару. Під час органолептичної оцінки якості товару ми визначили, що дефекти займають не дуже малий відсоток від партії товару.
4. ДЕФЕКТИ ОВЧИНО-ШУБНИХ ВИРОБІВ
Дефекти будь-якого виробу мають значний вплив на його якість. Їх існує дуже багато. Деякі з них представлені нижче [8]:
· захоплення волоса в шов при з'єднанні деталей виробів
Зовнішні ознаки: помітно переглядаються шви, особливо на виточках і окате рукавів.
Причини утворення дефекту: порушена технологія пошиття хутряних виробів; неправильний режим кушніруючої машини.
· грубі і нерозгладжені шви, розкол шва, пропуски
Причина утворення дефекту: неправильне захоплення в шов або нечітка робота кушніруючої машини.
· розриви кожевой тканини хутра, розташовані на різних ділянках вироби
Зовнішні ознаки: у місцях розривів кожевая тканина хутра не міцна, легко рветься при незначному зусиллі.
Причина утворення дефекту: сушка шкірки в напівфабрикаті проводилася поволі, у вологій атмосфері або зберігання проводилося в сирому приміщенні, що сприяло розмноженню гнильних бактерій.
· неоднакова підбірка шкірок в одному виробі по висоті, густині, кольору волосяного покриву і сорту
Причина утворення дефекту: при комплектуванні виробів деталі неправильно підібрані за якістю.
· неспівпадання поперечних швів спинки, підлога і рукавів хутряного виробу
Причина утворення дефекту: погано проведена перевірка якості хутряного скроя в пошивочно – хутряному виробництві.
· несиметричне розташування шкірок у виробі по малюнку і завитку
Причина утворення дефекту: неправильний підбір шкірок при пошитті виробу.
· зморшкуватість кожевой тканини уздовж швів виробу
Зовнішні ознаки: дрібні складки уздовж швів.
Причини утворення дефекту: нерівномірне натягнення верхньої і нижньої ділянок шкірки; з'єднання невідповідних деталей; стянутость строчкою.
· плями від підмочки
Зовнішні ознаки: білясті або жовтувато – коричневі плями з розпливчатими краями і запахом цвілі.
Причина утворення дефекту: тривала дія вологи на кожевую тканину хутра і тканину підкладки виробу при транспортуванні і зберіганні.
· плями від забруднення
Зовнішні ознаки: брудні плями різної форми, розташовані на різних ділянках хутряного верху і підкладки виробу.
Причина утворення дефекту: недбале поводження з виробом при транспортуванні і зберіганні.
· потертість волосяного покриву на різних ділянках виробу
Зовнішні ознаки: відсутність волоса, порушення цілісності волосяного покриву на окремих ділянках до оголення кожевой тканини.
Причина утворення дефекту: механічна дія (тертя) на окремі ділянки виробу.
У ДодаткуА вказані орієнтовні відсотки втрати якості овчино – шубних виробів залежно від наявних дефектів. У кожному конкретному випадку (залежно від розташування дефекту, впливи його на експлуатаційні властивості і зовнішній вигляд виробу, можливості його усунення) відсоток втрати якості може бути збільшений або зменшений.
Дефекти розташовані на закритих ділянках вироби, враховуються тільки в тому випадку, якщо впливають на експлуатаційні властивості. До закритих ділянок відносяться: підкомір, підборти, підкладка, одна третина верхньої частини нижньої половинки рукавів (від лінії пройми), невидимі частини складок, підпояс, підгини низу і рукавів виробу.
5. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ОВЧИНО-ШУБНИХ ВИРОБІВ
До магазину «Стиль» надійшла партія товару в асортименті:
Хутряні вироби:
- пальто
- півпальто
- жакети
- манто
Овчино-шубні вироби:
- пальто
- півпальто
- піджаки
- куртки
- жилет
При прийманні товару було встановлено 7 розірваних упаковок з чоловічими куртками. Про що відразу було повідомлено зав.магазином. Завідуюча магазином надала до торгово-промислової палати заявку про проведення експертизи (Додаток Б). Згідно з поданою заявкою було видано наряд (Додаток В), що є підставою для проведення експертизи.
Експертиза проводилась за такими етапами: підготовчий, основний, заключний [1-7].
Підготовчий етап
Перед початком проведення експертизи розглядають підстави для її проведення, які і визначають мету та завдання експертизи.
На підготовчому етапі експертизи одержують документи про призначення експертизи:
- заяву на проведення експертизи, яка оформлюється замовником;
- наряд на проведення експертизи (додаток В).
У заявці на проведення експертизи мають бути необхідні дані, на підставі яких правильно ідентифікується товар, а також його виробник, одержувач, дата відправки та одержання, номери супроводжувальних документів. Крім того замовник визначає мету та завдання, які ставляться перед експертом. У заявці зазначаються дата та номер виклику експерта, а також дані про виклик постачальника, об’єм товарної партії та метод дослідження.