УКООПСПІЛКА
Полтавський університет споживчої кооперації України
кафедра товарознавства та експертизи непродовольчих товарів
К У Р С О В А Р О Б О Т А
На тему:
„Особливості експертизи овчино-шубних виробів ”
(робота виконана на матеріалах салону – магазину „Стиль” м. Полтава)
Виконав
студент 4 курсу
групи
ПОЛТАВА 2007
ПЛАН
Вступ
1. Значення експертизи у підвищенні якості овчино-шубних виробів
2. Класифікація овчино-шубних виробів
3. Показники якості та методи їх визначення
4. Дефекти овчино-шубних виробів
5. Організація та порядок проведення експертизи овчино-шубних виробів
6. Оформлення результатів експертизи
Висновки та пропозиції
Література
Додатки
ЗМІСТ
Стор.
Вступ……………………………………………………………………………….4
1. Значення експертизи у підвищенні якості овчино-шубних виробів........6
2. Класифікація овчино-шубних виробів........................................................9
3. Показники якості та методи їх визначення...............................................12
4. Дефекти овчино-шубних виробів..............................................................16
5. Організація та порядок проведення експертизи овчино-шубних виробів....................................................................................................................19
6. Оформлення результатів експертизи........................................................23
Висновки та пропозиції........................................................................................25
Література..............................................................................................................27
Додатки..................................................................................................................28
ВСТУП
Товари, як відомо, характеризуються сукупністю споживчих властивостей, обуславливающих здатність виробів задовольняти потреби певної половозрастної групи людей або категорії споживачів в захисті організму від несприятливих дій зовнішнього фізичного середовища і естетичні запити, витікаючі з особливостей соціального середовища, в якому відбувається життєдіяльність людини.
Овчино-шубні товари мають багато позитивних властивостей, завдяки яким вони користуються хорошим попитом серед споживачів. Сировиною для виробництва овчино-шубних товарів є шкури домашніх і диких тварин. Овчино–шубний напівфабрикат є виробом і забарвленими шкурами грубошерстных овець різних порід, а також овець, одержаних від схрещування першого покоління маток грубошерстных порід з тонкорунними і напівтонкорунними баранами. Кожева тканина у них міцна, чиста, відшліфована, рівномірно забарвлена, м'яка, нежирна.
Шкури овець романовской, російської, степової, монгольської і інших порід використовують для пошиття верхнього одягу і головних уборів кожаною тканиною назовні, а волосяний покрив йде всередину одягу.Тому цей одяг має хороші теплозахисні властивості.
Овчино-шубні вироби завоювали велику частину світового ринку,адже їх використовують у кожній країні. Але, як ми знаємо, якість цих виробів (як і будь-яких інших) не є досконалою, тому ми і вивчаємо особливості експертизи цих виробів.
Метою курсової роботи є Визначення особливості експертизи овчино-шубних виробів на матеріалах магазину «Стиль»
Завдання роботи. Для вирішення поставленої мети в роботі розглянуті наступні завдання:
· Вивчення значення експертизи у підвищенні якості овчино-шубних виробів;
· Вивчення класифікації овчино-шубних виробів;
· Вивчення показників якості та методи їх дослідження;
· Вивчення дефектів овчино-шубних виробів;
· Ознайомлення з організацією та порядком проведення експертизи овчино-шубних виробів;
· Навчитися оформляти результати експертизи.
За результатами курсової роботи ми плануємо розробити висновки і пропозиції направлені на подальше удосконалення формування асортименту овчино-шубних виробів, за матеріалами комерційної діяльності магазину «Стиль» м. Полтава.
1. ЗНАЧЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ У ПІДВИЩЕННІ ЯКОСТІ ОВЧИНО-ШУБНИХ ВИРОБІВ
Якість товару є однією з його основоположних характеристик, що надають вирішальне вплив на створення споживчих переваг і формування конкурентоспроможності. Це обумовлено суттю категорії якості.
Якість – сукупність характеристик об'єкту, що відносяться до його здатності задовольняти встановлені і пропоновані потреби. Звичайно потреби виражаються через певні характеристики на основі встановлених критеріїв, які формулюються у вигляді вимог до якості.
Вимоги до якості – вираз певних потреб або їх переклад в набір кількісно або якісно встановлених вимог до характеристик об'єкту, щоб дати можливість їх реалізації і перевірки.
Показник якості – кількісний і якісний вираз властивостей продукції (або товару). Кожен показник має найменування і значення.
Товарознавча експертиза-дослідження партії товару з наданням компетентного заключення. Здійснюється як оцінка експертом основних характеристик товарів, а також їх змін у процесі товаропросування для прийняття рішень, видачі незалежних і компетентних висновків, які являються кінцевим результатом.
Обєкт експертизи-споживні властивості товарів і їх показники, які визначають ефективність використання виробів за призначенням, їх соціальну значимість, практичну корисність, нешкідливість при експлуатації таін.
Експертиза відіграє велику роль у формуванні якості будь-якого товару. Так і для овчино-шубних виробів вона необхідна.Адже з допомогою експертизи ми можемо визначити всі недоліки товару, які безпосередньо впливають на якість товару.
До чинників, що впливають на якість товарів, відносять чинники, що формують якість, чинники, сприяючі збереженню якості і чинники, сприяючі поліпшенню якості.
Чинники, що формують якість включають:
- якість початкової сировини;
- якість проектування;
- якість виготовлення.
До овчино – шубної сировини відносять шкури грубошерстных овець різних порід,
шкури морських і річкових звірів – шкури тварин, що мешкають в морях, океанах, річках.
Овчино – шубний напівфабрикат є виробленими і забарвленими шкурами грубошерстных овець різних порід, а також овець, одержаних від схрещування першого покоління маток грубошерстных порід з тонкорунними і напівтонкорунними баранами. Кожевна тканина у них міцна, чиста, відшліфована, рівномірно забарвлена, м'яка, нежирна.
Шкури овець романовской, російської, степової, монгольської і інших порід використовують для пошиття верхнього одягу і головних уборів кожевой тканью назовні, а волосяний покрив йде всередину одягу. Це головна відмітна особливість смушковий – шубних виробів від виробів виготовлених хутровий – хутряних напівфабрикатів.
Якість проектуваннятакож відіграє важливу роль у формуванні якості овчино-шубних виробів. Тому експертиза може виявляти відхилення навіть і у самому проектуванні товару. ле найбільше на якісь товару впливає саме процес його виготовлення, під час якого і зявляється найчастіше той чи інший дефект (впливає на якість).
Як ми бачимо, від дефектів того чи іншого процесу виготовлення залежить і якість цього товару. Тому експертиза і займається саме виявленням цих відхилень,а також запобігає виходу неякісного товару на торговий ринок.
Заперечення значення товарознавчої експертизи і невикористання її для управління якістю і асортиментом призводить до виробництватоварів, що не користуються попитом у споживачів, а це призводить до невиправних втрат.
2. КЛАСИФІКАЦІЯ ОВЧИНО-ШУБНИХ ВИРОБІВ
Овчино-шубні вироби класифікують за багатьма ознаками, так як вони мають дуже широке використання.Такі вироби можуть використовувати різні групи населення, з різними доходами, різних вікових категорій. Тому можна із впевненістю сказати, що овчино-шубні вироби може використовувати кожна людина [5;7].
Класифікація:
1. За половіковими ознаками:
- жіноча;
- чоловіча;
- підліткова;
- дитяча.
2. По характеру обробки кожевой тканини:
- шліфований наппан;
- без обробки під велюр;
- з водостійким латексним покриттям (наппан) кожевой тканини;
- з обробкою кожевой тканини під велюр.
3. По характеру забарвлення:
- натурального забарвлення;
- фарбовані.
4. По вигляду:
- пальто;
- півпальто;
- піджаки;
- жакети;
- жилети;
- кожухи;
- кожушки.
5. По фасону:
- однобортні;
- двобортні.
6. Формою:
- строга;
- спортивна;
- фантазі.
7. По силуету:
- прилеглий;
- напівприлеглий;
- прямою;
- вільний (трапецивидный).
8. За формою коміра:
- комір-капюшон;
- стійка;
- звичайний прямій;
- звичайний з лацканами;
- відкладний;
- шалевий.
9. По крою рукавів:
- вшивные;
- реглан;
- цельнокройные.
10. По вигляду кишень:
- внутрішні;
- зовнішні.
11. За формою кишень:
- круглі;
- квадратні;
- овальні.
12. По обробці манжета:
- хутрово-хутряна обробка;
- без обробки.
13. По вигляду застібки:
- блискавка;
- гудзики;
- гачки.
14. За кольором волосяного покриву:
- однотонна натуральна;
- фарбована;
- багатотонна з нанесенням різних малюнків.
15. По вигляду сировини:
- тонкорунна;
- напівтонкорунна;
- напівгрубошерстная.
16. За способом обробки внутрішнього волосяного покриву:
- односторонній;
- двосторонній.
17. По тону забарвлення:
- пастель;
- яскраві.
3. ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ ТА МЕТОДИ ЇХ ВИЗНАЧЕННЯ
Якість овчино– шубного напівфабрикату оцінюють наступними методами: органолептичним, досвідченим носінням, інструментальними (лабораторними) [1;3;7].
Органолептична оцінка якості здійснюється шляхом ретельного огляду, розтягування, вигинання і обмацування шкури, для чого запрошують досвідчених фахівців і робытникыв. Дуже часто об'єктивна оцінка якості товару співпадає з органолептичною.