3. ФАКТОРИ УСПІХУ. ЯКІСТЬ І КОНКУРЕНТНОЗДАТНІСТЬ
Коефіцієнт невдач нових товарів достатньо високий. Оскільки невдачі обходяться дорого, підприємство повинно знати фактори успішного введення товарів на ринок, щоб уникнути таких невдач.
Причини успіху нових товарів:
· Ступінь відповідності товару потребам споживачів;
· Перевага товару над товарами конкурентів, тобто наявність у нього відмітних властивостей, що сприяють кращому сприйняттю з сторони споживача;
· Маркетингове know-how фірми, тобто краще розуміння ринку, поводження покупців, темпів прийняття новинки, тривалості ЖЦТ і розмірів потенційного ринку;
· Висока синергія НИОКР і виробництва, тобто наявність технологічного know-how і високої організації виробництва;
Причини невдач нових товарів:
· Поверхневий аналіз ринку (невірна оцінка потреб споживачів, невдале позиціонування товару, недооцінка конкурентів, тощо) -50,0%;
· Виробничі проблеми - труднощі досягнення заданих технічних і економічних параметрів-38,0%;
· Недостача фінансових ресурсів - 7%;
· Проблеми комерціалізації - 5% .
► Якість товару є найважливішим фактором успішної його комерціалізації.
Якість – це сукупність властивостей і характеристик товару, які зумовлюють його здатність задовольняти конкретні особові чи виробничі потреби відповідно до свого призначення.
Якість продукції вимірюється системою показників, що характеризують надійність, функціональність, довговічність, ремонтопридатність, економічність, дизайн, легкість у користуванні та інші споживчі властивості товару.
Відповідно до Декрету КМУ “ Про стандартизацію і сертифікацію” (1993 р.) , в Україні створено систему сертифікації продукції УкрСЕПРО, функціонування якої спрямоване на забезпечення належного рівня якості продукції.
Сертифікація – це дія, яка за допомогою сертифіката відповідності стверджує, що даний товар чи послуга відповідає стандартам якості.
Управління системою сертифікації продукції здійснює Держстандарт України, який має мережу територіальних органів із сертифікації, випробувальні лабораторії. Сертифікація може бути добровільною і обов’язковою. З 1 липня 1994 р. введено обов’язкову сертифікацію для значної частини товарів і послуг. Є затверджений перелік. Це продукти харчування, лікарські препарати, медтехніка, миючі засоби та інше.
Якість продукції є основою її конкурентноздатності, але ці два поняття не слід ототожнювати.
Якість – це абсолютний показник, результат праці. Вона охоплює характеристики, які об’єктивно закладені в даний товар у процесі його розроблення і виробництва.
► Конкурентноздатність – це сукупність споживчих властивостей товару, яка забезпечує його здатність конкурувати з аналогами на конкретному ринку в певний період часу.
Споживач на насиченому ринку віддає перевагу такому товару, що задовольняє потреби на високому рівні й у те ж час доступний по ціні для споживача, тобто є конкурентноздатним.
Розглядаючи сутність поняття конкурентноздатності товару, слід підкреслити такі особливості:
· Конкурентноздатність визначається тільки в процесі порівняння товару з іншим товаром, тобто є порівняльною характеристикою товару.
· Показник конкурентноздатності відбиває відмінність даного товару від аналогічного виробу конкурента по ступені задоволення конкретної потреби.
· При порівнянні по ступені задоволення конкретної потреби необхідно враховувати витрати споживача на придбання й експлуатацію товару, тобто визначити, у що обходиться задоволення конкретної потреби.
Перша умова забезпечення конкурентноздатності - одним з умов придбання товару є збіг або перевищення технічних параметрів товару над технічними параметрами потреби
ТОВАР ПОТРЕБА
ТПТ Ê ТПП
Друга умова - товар може бути придбаний, якщо споживач згодний заплатити за задоволення своєї потреби визначену ціну.
ЭПТ Í ЭПП
Найбільше конкурентноспроможним буде той товар, що на одиницю своєї вартості або ціни буде удовлетворять більше потреб.
ТПТ
--------
ЭПТ
Конкурентноздатність – поняття складне, враховує багато параметрів. Параметри конкурентноздатності групують по-різному. При використанні спрощеної методики розрахунків їх можна поділити на дві групи: технічні та економічні.
Група технічних параметрів характеризує технічний рівень і якість товару. До їх складу входять класифікаційні, конструктивні, нормативні, ергономічні, естетичні параметри тощо.
Економічні показники враховують не тільки вартість придбання товару, а й витрати на доставку, монтаж тощо, а також витрати на споживання товару. Інколи витрати на споживання у декілька разів перевищують ціну купівлі товару. Витрати споживання також впливають на показник конкурентноздатності.
Для визначенні конкурентноздатності спочатку обирають аналог, потім визначають технічні показники, потім економічні параметри, і, нарешті – інтегральний показник конкурентноздатності.
А)одиничний технічний показник
P
q = ----- x 100
P
Б) груповий технічний показник
Iт.п. = q a
В) економічний показник
Ц
I э.п. = ------
Ц
Г)показник конкурентноздатності
I т.п.
До = ----------
I э.п.
Якщо конкурентноздатність менше одиниці , то наш товар поступається конкурентному, дорівнює одиниці - рівна конкурентноздатність, більше одиниці – наш конкурентноздатний.
4. ВИСНОВКИ
1. Інноваційний чинник грає неабияку роль в маркетинговій діяльності підприємства. Хоча розроблення і виведення на ринок нових товарів потребує значних коштів і пов’язане з ризиком, без нього неможливо втримати конкурентні позиції на ринку.
2. Процес створення нового товару складається з декількох етапів: генерація і відбір ідей, розробка концепції товару та її тестування, розробка ринкової стратегії, економічний аналіз, розроблення товару, пробний маркетинг, комерційна реалізація Кожний етап має на меті прийняття рішення про відсіювання слабких ідей і поглиблення розроблення перспективних .
3. Аналіз процесів створення нових товарів і практичної діяльності багатьох підприємств в цьому напрямку свідчить про численні невдачі з новим товаром. Тому важливо визначити ті чинники, що мають своїм наслідком успіх або невдачу нового товару.
4. Важливими характеристиками товару є якість і конкурентноздатність. Ці близькі за змістом поняття не ототожнюються. Якість є основою конкурентноздатності, але остання враховує ще конкретні умови даного ринку в певній період часу і визначається відносно інших товарів.