Смекни!
smekni.com

Поняття товару у маркетингу (стр. 7 из 8)

Непрямим показником, що характеризує якість продукції, є брак. Встановити причини виникнення браку та розробити заходи по ліквідації втрат - основна задача аналізу браку.

Проаналізуємо якість газети „Свіжі оголошення” за останні 2 роки на основі непрямого показника — браку, використовуючи дані таблиці 2.

Якість газети „Свіжі оголошення”

Таблиця 2

Показники 2004 рік приріст читачів 2005 рік приріст читачів
люд. % люд. %
Брак поліграфічний 160 0.09 166 0,095
Брак в роботі торговців -160 - 0.09 -70 0,03
Брак в системі управління газетою 121 0,07 127 0,07

Питанню поліпшення якості газети „Свіжі оголошення” керівництво „Торгпреси” продовжує приділяти велику увагу. Протягом багатьох років через брак в роботі торговців зменшується кількість постійних читачів, робітниками встановлюють власні ціни на газету, недостатня культура торговців. Тільки брак поліграфічний і в системі управління газетою знаходиться у нормі і не викликає зменшення кількості читачів.

У 2005 році вийшла нова газета „Краса” і в наслідок цього кількість читачів почала збільшуватися, незважаючи на поліграфічні браки, браки в роботі торговців і в системі управління газетою.

Для поліпшення якості газети „Свіжі оголошення” підприємству „Торгпрес” потрібно ввести у виробництво нове устаткування, щоб запобігти появі поліграфічних браків, покращити графічне оформлення газети, зайнятися підбором кваліфікованого персоналу.

Виходячи з оцінки існуючої і перспективної якості ухвалюється рішення про подальшу виробничо-збутову політику: чи продовжувати виробництво даного товару і його збут; чи провести модернізацію для перетворення товару в товар ринкової новизни; чи зняти його з виробництва і приступити до випуску нового товару; чи приступити до пошуку нового ринку збуту з урахуванням достатності фінансових і матеріальних ресурсів, наявність провідної і збутової мережі можливостей забезпечення сервісу проданого товару.

3.3. Підвищення конкурентоспроможності товару

Модель оцінки конкурентоспроможності товару «Свіжі оголошення» включає наступні етапи. Перший – це структуризація, формування в класифікаційний ряд основні параметри, по яких оцінюватиметься конкурентоспроможність досліджуваного товару. Як правило їх число обмежується десятьма. Другий - кожний параметр розбивається на рівні якості. Вони можуть бути бінарними («так – немає» або «1 – 0»), трьох чинниками («так – частково – немає» або «+1 0 –1), але краще всього – «учнівські» 5-ти бальні шкали при шести рівнях від «0» (відсутність ознаки) до «5» (ознака відмінно виражена). Третій - строїться матриця-таблиця «Параметри * Рівні» (10 * 6 = 60 осередків) і по ній оцінюється досліджуваний продукт. Четвертий - розраховується загальний індекс якості К0 (як середньоарифметичне показників якості), будується графічне відображення матриці. І останній - по підсумкових показниках індексу якості К0 оцінюється конкурентоспроможність товару відповідно до інтервалів: 5,00 – 4,51: украй висока конкурентоспроможність товару; 4,50 – 3,51: висока конкурентоспроможність товару; 3,50 – 2,51: середня конкурентоспроможність товару; 2,50 – 1,51: низька конкурентоспроможність товару; 1,50 – 0,00: відсутність конкурентоспроможності товару.

Як основні параметри оцінки конкурентоспроможності даного видання вибрано наступні: назва, заголовки, зміст, «обличчя» газети, мова, графіка, економіка, поліграфія, реклама, дизайн.

Дані параметри оцінюються по п’ятибальної шкалі з шістьма рівнями (табл. 3).

Матриця оцінки газети

Таблиця 3

Параметри оцінюваного видання Рівні оцінки видання ( 0- 6 балів)
0 «дуже погано» 1 «Погано» 2 «Незадовільно» 3 «Задовільно» 4 «Добре» 5 «Відмінно»
1. Назва і епіграф (слоган) Сіра скучна назва і виконання Назва повторює, копіює щось відоме Назва не зрозуміло без роз'яснень Назва не помітна, епіграф «діловий» Назва і епіграф вибрана «в крапку» Образно пропрацювала кожна буквиця
2. Заголовки (побудова, шрифтова гарнітура) Не привертають уваги, абсолютно не цікаві. Стандартні Шаблонні, надокучили До 10 – 20% привертають увагу Оригінальні, але не скандальні Всі оригінально, трохи скандально
3. Зміст (інформативність, інтерес) Все можна взнати з 2-3 інших видань Нова, корисна інформація не більше 2-5% Передрук з інших видань до 30-50% Цікаві по фактах до 10 – 20 % матеріалів Цікаво до 50-70% матеріалів Прочитується від першого до останнього рядка
4. «Обличчя» газети (родзинка, образ, впізнанність) Газета як вкладиш до іншої Повторює, копіює Привертає увагу не більше 1-2 строчок в газеті Своїх «індивідуальних матеріалів» не більше 10-20% Здалеку взнається серед інших 20 – 30 газет Навіть ціна, редколегія подані оригінально
5. Мова (форма викладу, подачі матеріалів) На сторінці зустрічається 5-10 незрозумілих слів Стандартна, суха, офіційна мова Цікава мова в 1 – 2 замітках Цікаві по мові 10 – 20 % матеріалів Цікава мова 50-70 % матеріалів Неповторно-індивідуальний, авторський
6. Графічне оформлення (фото, заставки) Графічного оформлення немає Застосовується лише 3-5 видів шрифтів Виділяються 1-2 матеріали з 20 – 40 блоків Виділяються 1-2 сторінки (привертають увагу) Всі сторінки відмітно оформлені) Кожний матеріал має графічний акцент
7. Економіка (ціна, окупність, прибуток) Ціна призначена без розрахунку Маркетинговий аналіз ринку не проводиться Визначена цін і прибуток (без гарантій) Існує неструктурований план на перші 6-8 місяців Є бізнес-план на 1-3 роки Проводиться моніторинг по кожному виходу, проводиться коректування
8. Поліграфічна якість (папір, фарба) Газету не хочеться брати в руки навіть для обгортки Папір поганий, «сирий», грубозернистий Фарба погана, мазка, неяскрава Немає лисин, розмивів, неакуратностей Оригінальний підхід (наприклад кольоровий папір) Колір, друк, папір прекрасний
9. Реклама (подача, ефект) Реклама не відрізняється від інформації Вся реклама одноманітна, скучна Цікаві 1-2 з 20-30 рекламних блоків Цікаві, привабливі 10-20% рекламних блоків Цікаві, індивідуальні 50-70% реклами З цікавістю розглядається кожна реклама
10. Дизайн (оформлення, верстка і ін.) Дизайну, єдиного зразка і підходу немає «Доморослий, несучасний дизайн» Змішане заповнення сторінок Чітке розділення сторінок і розділів Поєднання модулів з образним рішенням Всі номери яскраві, особливо святкові

Для даної газети аналіз показників конкурентоспроможності показав, що (рис. 12) загальний індекс якості К0 складає: К0 = (4+3+3+5+3+2+2+1+4+3)/10=3,00, що відповідно до приведеною вище шкали конкурентоспроможності означає, видання володіє середнім рівнем конкурентоспроможності, і для його підвищення необхідно в першу чергу вжити наступним заходам: поліпшити якість поліграфії в газеті; поліпшити графічне оформлення газети; реорганізувати системи управління газетою.

При усуненні даних недоліків (хоча б до рівня 4-х балів згідно нашої матриці) конкурентоспроможність газети зросте до рівня: К0 = (4+3+3+5+3+4+4+4+4+3)/10 = 3,70, що означає високу конкурентоспроможність видання, а, отже, збільшення його прибутковості.



ВИСНОВКИ

Товар – це інструмент маркетингу, який являє собою продукт праці, призначений для продажу. Виготовлений продукт може бути запропонований ринку, якщо має відповідний рівень якості, конкурентоспроможності, ефективну упаковку, а так само марочну назву. Продукт, який представляється ринку і володіє вказаними вище властивостями, звичайно називається товаром в реальному виконанні. В житті існує безліч різних товарів.

Проблема якості і конкурентоспроможності продукції носить в сучасному світі універсальний характер. Від того, наскільки успішно вона розв'язується, залежить багато що в економічному і соціальному житті будь-якої країни, практично будь-якого споживача.

Конкурентоспроможність – концентрований вираз всієї сукупності можливостей країни, будь-якого виробника створювати, випускати і збувати товари і послуги. Чинник конкуренції носить примусовий характер, примушуючи виробника під загрозою витіснення з ринку невпинно займатися системою якості і в цілому конкурентоспроможністю своїх товарів, а ринок об'єктивно і строго оцінює результати їх діяльності.

В умовах розвинутого конкурентного ринку маркетинг стає ефективним засобом рішення проблеми якості і конкурентоспроможності товарів, випробовуючи, у свою чергу, їх зворотну дію, яка розширює або знижує його можливість.

Досліджувана газета „Свіжі оголошення” володіє середнім рівнем конкурентоспроможності і якості, і для їх підвищення необхідно в першу чергу поліпшити якість поліграфії в газеті; поліпшити графічне оформлення газети та реорганізувати системи управління газетою. Це приведе до високого рівня конкурентоспроможності, а, отже, збільшення його прибутковості.