2.4 Шляхи вдосконалення сегментації та позиціювання ТОВ «Елізе-2007»
Після проведення аналізу процесу сегментації та позиціювання ТОВ «Елізе-2007» можна зробити висновок, що на даному етапі життєдіяльності підприємство має задовільний стан. Проте з подальшим розвитком ТОВ «Елізе-2007» треба скористатися наступними рекомендаціями:
1. Перш за все проводити дослідження ринку постійно, а не періодично, як проводиться на сьогоднішній день. Постійне проведення маркетингових досліджень середовища підприємства допоможе виявити зміни, дасть змогу швидше адаптуватися до них та провести сегментацію ринку з урахуванням цих змін, що дозволить в більш повному обсязі задовольнити потреби кожної окремої групи споживачів. У результаті підприємство підвищить свій прибуток та імідж.
2. Проведення досліджень та аналізу ринку має неналежний рівень, можливо через не дуже високий рівень мотивації працівників. Тому доцільно застосувати наступні заходи мотивації:
- Доплачувати премії до заробітної плати при підвищенні обсягу реалізації в порівнянні з попереднім періодом, при цьому потрібно стимулювати працівника протягом усього часу;
- Присуджувати бали, певну кількість яких можна обміняти на коштовні подарунки;.
- Надання кращім робітникам додаткової оплаченої відпустки;
- Туристичні поїздки для робітників, що домоглися більших успіхів у роботі.
- Різноманітне моральне стимулювання;
Найефективнішою системою стимулювання сегментації ринку та його розширення є система виплат преміальних сум понад заробітну плату. Широко можуть використовуватися також системи групового заохочування, націлені на стимулювання діяльності робочих груп, які проводять дослідження ринку з подальшим його сегментуванням.
Вище описані заходи приведуть до підвищення мотивації співробітників в процесі роботи з клієнтами і в процесі сегментації ринку та виявленю можливостей позиціювання.
3. Також дуже важливо проводити рекламні заходи щодо поширення інформації про підприємство та його продукцію. Для ТОВ «Елізе-2007» я бачу доцільним наступні види реклами:
- Реклама на телебаченні. З сьогоднішнім станом справ можливо проводити рекламні кампанії на міських телеканалах у тих містах, де продається продукція ТОВ «Елізе-2007». Реклама на загальнодержавних каналах можлива, але через деякий час, бо на сьогоднішній день підприємство не має достатнього обсягу «вільних» коштів для проведення масштабної рекламної кампанії.
- Реклама на радіо. Більш дешева, ніж телевізійна, проте не менш ефективна. Але при цьому способі реклами споживач на має змогу візуально оцінити товар, що пропонується. На сьогоднішній день ТОВ «Елізе-2007» має фінансову можливість використовувати рекламу на радіо в містах продажу своєї продукції.
- Реклама в газетах. Дуже зручний вид реклами для ТОВ «Елізе-2007», бо двері та будівельні матеріали не є товарами повсякденного попиту, тому споживач, перед здійсненням покупки, збирає інформацію. І дуже зручно для ТОВ «Елізе-2007» розміщувати свою рекламу у спеціалізованій рубриці розділу об’яв.
- Реклама в журналах. Реклама в журналах, на мою думку, є доцільною лише для металевих та міжкімнатних дверей еліт-класу.
- Internet реклама. Я бачу цей вид реклама найбільш вигідним для ТОВ «Елізе-2007» через його низьку вартість, невеликі витрати часу та великий обсяг інформації, представленої для потенційних споживачів та партнерів.
З впровадженням рекламних кампаній ТОВ «Елізе-2007» матиме змогу значно розширити цільовий ринок, підвищити товарообіг і у результаті збільшити прибуток.
4. На сьогоднішній день ТОВ «Елізе-2007» продає товар тільки через посередників, але я вважаю, що наявність власної збутової мережі дасть більше можливостей підприємству та дозволить збирати інформацію про переваги споживачів, необхідну для сегментування ринку, безпосередньо у них самих. Цей прийом збору інформації підвищить її достовірність, а отже, і ефективність проводи мого сегментування.
5. Підприємство повинно постійно проводити заходи, щодо збереження існуючих ринкових сегментів та свого місця в них, проте не забувати про розширення та опанування нових сегментів.
6. Для закріплення позицій в окремих сегментів, потрібно надавати своїм споживачам знижки, щоб підвищити свої конкурентні переваги. Я пропоную впровадити наступну систему знижок:
- При первісному замовленні більш ніж на 10 000 грн. знижка становить 3%
- Надалі існує накопичувальна система знижок:
- При досягнення суми 30 000 грн. знижка складе 4%
- При досягненні суми 70 000 грн. – 6%
- При досягненні суми 90 000 грн. – 7%
- При досягненні суми 110 000 грн. – 8%
- При досягненні суми 130 000 грн. – 9%
- При досягненні суми 150 000 грн. – 10%
- І так далі за кожні 20 000 грн. по 1% знижки.
Система накопичувальних знижок дозволить підприємству підвищити прибуток, шляхом розширення існуючих сегментів.
Загальною рекомендацією для покращення показників діяльності ТОВ «Елізе-2007» є постійний контроль стану зовнішнього середовища, слідкування за новітніми тенденціями в сфері визначення та оцінки цільових ринків підприємства та впровадження в діяльність заходів щодо адаптації до змін та успішного функціонування в будь-яких умовах ринку.
ВИСНОВКИ
В процесі роботи над дипломною роботою були розглянуті теоретичні аспекти визначення та оцінки цільових ринків підприємства: проблем сегментації та позиціювання.
Отже, сегментація є одним з основних напрямів маркетингової діяльності. Метою сегментації є виділення однієї або декількох цільових груп споживачів з подальшим «підстроюванням» товару під них.
Для проведення успішної сегментації ринку доцільно застосовувати п'ять принципів: принцип відмінності між сегментами, принцип схожості споживачів, принцип значної величини сегменту, принцип вимірності характеристик споживачів і принцип досяжності споживачів. Всіх цих принципів бажано дотримуватися, проте буває так, що фірма свідомо упускає один з принципів.
Методи сегментації дозволяють вже безпосередньо розділяти споживачів на групи. Найбільш поширеними методами сегментації ринку є:
- метод групування споживачів згідно їх описовим характеристикам з подальшим співставленням ступеня сприйнятливості цих груп;
- формування сегментів на підставі відмінностей в сприйнятливості (наприклад частота покупки) з подальшим пошуком схожих описових характеристик споживачів, що формують ці сегменти.
Критерії сегментації ринку підрозділяються на критерії сегментування ринку фізичних осіб та корпоративного ринку. До перших відносяться: демографічні, регіональні і критерії життєвого стилю споживачів. До других - середовище, робочі характеристики, метод здійснення закупівлі, ситуаційні чинники і особисті якості покупця.
При виборі цільового сегменту ринку, фірмі необхідно вирішити, скільки сегментів слід охопити і як визначити найвигідніші сегменти.
Існують також певні підходи до сегментації ринків, серед яких: сегментація на основі ключових особливостей ринку, сегментація на основі самовідбору споживачів. Ці підходи успішно застосовуються різними фірмами і приносять свої плоди.
Також у роботі була проведена спроба провести сегментацію ринків металевих вхідних та міжкімнатних дверей. Так були виділені певні ознаки для сегментації, виходячи з яких були вибрані деякі цільові сегменти. По кожному з виділених сегментів описана доцільність орієнтування діяльності саме на них. Слід зазначити, що у роботі представлені тільки можливі варіанти сегментації ринків металевих вхідних та міжкімнатних дверей та не самий вичерпний список цільових сегментів. У даній роботі процес сегментації ринків виходив з доцільності в рамках наявної інформації. Для виділених цільових сегментів була проаналізована ринкова ситуація, були вивчені конкуренти, споживачі та досліджені цільові аудиторії, які мають безпосередній вплив на діяльність ТОВ «Елізе-2007». У другому розділі, після проведення сегментації ринку, було запропоновано шлях позиціювання продукції ТОВ «Елізе-2007» на ринку поряд з продукцією конкурентів.
Також у роботі були описані сильні та слабкі сторони ТОВ «Елізе-2007» та запропоновані шляхи вдосконалення процесу сегментації та позиціювання для підприємства.
В результаті розгляду проблеми сегментації та позиціювання був зроблений висновок про актуальність даного питання, тим паче, що в нашій країні (та і у всьому пострадянському просторі) це питання вивчене досить погано, як теоретично, так і практично.
При написанні дипломної роботи використовувалася досить велика кількість літературних джерел, в основному зарубіжних авторів, а також статті періодичного друку, що дало можливість якомога повніше розглянути дане питання.
В цілому після дослідження та аналізу процесів сегментації ринків та позиціювання на ТОВ «Елізе-2007» можна дати лише задовільну оцінку стану цих процесів. Проте підприємство тільки виходить на ринок і при грамотному вдосконаленні своєї діяльності матиме змогу розширити свої цільові ринки.
ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ
Книжки одного і трьох авторів:
1. SWOT-аналіз – основа формування маркетингових стратегій: Навчальний посібник/ Під. ред. Балабанової Л.В., Донецьк: ДонГУЕТ, 2004. – 180с.
2. Кревенс Девід. Стратегічний маркетинг, 6-е видання: Пер. с англ. – М.: Видавничий дім «Вільямс», 2003. – 752с.
3. Бабанова Л.В. Маркетинговий аудит системи збуту: Навч. пос., Донецьк: ДонГУЕТ,2004. – 224с.
4. Завьялов П.С. Маркетинг в схемах рисунках, таблицах: Уч. пос. – М.: Инфра, 2005. – 496с.
5. Даулинг Г.Р. Наука и искусство маркетинга. – СПб: Вектор, 2006. – 400с.