Смекни!
smekni.com

Облік витрат на рекламу в рекламодавця (стр. 3 из 3)

ОБЛІК РЕКЛАМНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Нормативна база
1. Закон України "Про рекламу" від 03.07.96 р. № 270/96-ВР, в редакції Закону від 11.07.2003 р. № 1121-IV.
2. Закон України "Про систему оподаткування" від 18.02.97 р.№77/97-ВР.
3. Закон України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19.12.95р. №481/265-ВР.
4. Декрет Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" від 20.05.93 р. № 56-93, зі змінами та доповненнями.
5 .Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", 8 "Нематеріальні активи", 15 "Дохід", 16 "Витрати".
6. Положення про податок з реклами, затверджене рішенням Київської міської ради народних депутатів від 17.05.94 р. №96.
7. Положення про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалась, з групи товарів широкого вжитку, продукції виробничо-технічного призначення та надлишків товарно-матеріальних цінностей, затверджене наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 15.12.99 р. № 149/300.


Віднесення рекламні засоби на валові витрати

Пунктом 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон) встановлено, що під терміном "валові витрати виробництва та обігу" (далі - валові витрати) розуміється сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Відповідно до підпункту 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Витрати на рекламу відносяться до витрат подвійного призначення, для яких пунктом 5.4 ст. 5 Закону передбачено особливий порядок податкового обліку.

Суть подвійного призначення полягає у тому, що такі витрати можуть включатися до складу валових витрат у повному обсязі, тобто не лімітовані витрати, та до витрат з відповідним обмеженням, тобто лімітовані.

Нелімітовані витрати - це витрати на проведення перепродажних та рекламних заходів стосовно товарів (робіт, послуг), що продаються (надаються) такими платниками податку, а до лімітованих витрат відносяться витрати на організацію прийомів, презентацій і свят, придбання і розповсюдження подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатне надання послуг з рекламними цілями. Зазначені витрати включаються до валових витрат підприємства у розмірі, що не перевищує 2 % від оподатковуваного прибутку за попередній звітний (податковий) квартал.

Рекламну продукцію можна умовно поділити на два види. Яку ви виготовили на підприємстві самостійно, та виготовлення рекламної продукції може бути виготовлений та розповсюджений іншою особою за замовленням рекламодавця.

Облік операцій з виготовлення реклами на підприємстві

При виготовленні рекламної продукції, яка містить в собі інформацію про роботи (послуги) що надає компанія та яку не можна використати ні в господарській діяльності, ні по-іншому, крім застосування його як носія (джерела) інформації (наприклад, прайс-листи, рекламні проспекти, брошури, каталоги, буклети тощо), то у рекламодавця витрати, пов'язані з виготовленням і розповсюдженням рекламної продукції, яку можна використати як виключно носій інформації про товари (роботи, послуги), включаються до складу валових витрат відповідно до першого абзацу пп. 5.4.4 п. 5.4 Закону про податок на прибуток.

Якщо ці матеріальні носії реклами є виключно засобами розповсюдження інформації, то таке розповсюдження рекламного продукту по своїй суті не підпадає під поняття продажу товарів (робіт, послуг), визначення якого встановлено п. 1.4 Закону України "Про податок на додану вартість".

Облік операцій із залученням послуг (робіт) з реклами

Всі витрати на виготовлення поліграфічної реклами у вигляді рекламних проспектів, візиток, на яких зазначені логотип, назва та адреса фірми, а також перелік товару, передбаченого для реалізації або перелік послуг, що надаються таким платником податку, вважаються витратами, пов’язаними з веденням господарської діяльності або рекламною діяльністю, i тому віднесеться до складу валових витрат платника податку.

При цьому як придбання рекламодавцем рекламної продукції у її виробника (рекламного агентства чи іншого виробника), так і придбання послуг у розповсюджувача реклами здійснюється за цінами з урахуванням ПДВ.

Для підтвердження понесених витрат важливо мати обґрунтоване документальне підтвердження зв'язку витрат на проведення рекламних заходів з господарською діяльністю підприємства.

Частинами другою та третьою ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

При цьому діючим законодавством не встановлено конкретного переліку документів для підтвердження витрат на рекламу.

Отже, для включення витрат на рекламу до складу валових витрат необхідні документи, оформлені відповідно до вимог, встановлених статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", які, зокрема, підтверджують факт отримання маркетингових послуг від іншої особи, а також підтвердження зв'язку понесених витрат із господарською діяльністю платника податку.

Відображення в бухгалтерському обліку

Відповідно п. 19 П(С) БУ 16 до складу витрат на збут відносяться і витрати на рекламу. Тому при витрати понесені підприємством на рекламну продукцію (буклети, прас – листи, каталоги)на підставі первинної документації, отриманої від виготівника (поліграфічного підприємства), може віднести їх вартість на витрати поточного періоду: Дт 93 Кт 631. Також у витрати на збут підприємство включить витрати на оплату праці і відрахування на неї, що виплачуються працівникам, зайнятим поширенням рекламних листівок: Дт 93 Кт 65, 661.

Глоба Богдан, голова правління Клубу бухгалтерів

Нормативні акти:

1. Закон про прибуток – Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств"» в редакції Закону України від 22.05.97 г. № 283/97-ВР.

2. Закон про ПДВ – Закон України «О податку на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-В

3. Закон про рекламу – Закон України «Про рекламу» від 03.07.96 р. N 270/96-ВР

4. Лист ДПА України від 03.06.2002 р. N 3428/6/15-1215-26