У даний час на ринку України діють як вітчизняні, так і закордонні консалтингові фірми. Серед закордонних фірм можна виділити такі групи:
I. Представництва великих консалтингових фірм, що обслуговують:
· державні структури, органи державного управління з питань оподатковування, бюджетного регулювання;
· банківські структури з питань аудита;
· закордонні і спільні підприємства.
· Серед цих фірм: "Deloitte & Touch Tohmatsu International", "Arthur Andersen & Co SC", "PriceWaterhouseCoopers", "Ernst & Young", "BeckerMkenzi", "DR. Wieselhuber & Partner", і інші.
II. Консультаційні фірми, що починають свою діяльність в Україні.
Ці компанії мають тут, як правило, одного-двох представників, основним завданням яких є визначення рівня привабливості українського ринку для своєї фірми й оптимальної стратегії виходу на нього.
III. Консультаційні фірми, що працюють в Україні по програмах TACIS, USAID, IFC і інших аналогічних структур у рамках реалізації програм міжнародної технічної допомоги.
За даними Відділу технічної допомоги TACIS, із ними працюють біля 150 консультаційних фірм із усіх країн Європейської співдружності переважно з питань управлінського і фінансового консультування в таких галузях народного господарства:
· сільське господарство;
· енергетика й енергозберігаючі технології; атомна енергетика і безпека; фармацевтика;
· металургія;
· будівництво;
· транспорт;
· зв'язок і ін.
IV. Вітчизняні консультаційні фірми можна розділити на такі групи:
А) Фірми, що виникнули і розвивалися на базі проведеного державою процесу зміни форм власності, які починали свою діяльність із надання комплексних послуг з приватизації, що охоплювали питання управління, законодавства, оподатковування й ін.
Б) Консультаційні фірми, що виникли після 95-го року. Надають консультаційні послуги, спеціалізовані як по видах (маркетинг, податкове планування і т.п.), так і по напрямках і галузям (проведення пост-приватизаційної підтримки, приватизація земельних ділянок, консультування підприємств агропромислового комплексу).
Наприклад: UCPPS (Київ, Дніпропетровськ), WUMC (Львів), INCONS (Київ), EVROCONSULT (Одеса), PCG (Київ), SS&C (Київ), EBS (Київ), M. I. P. (Київ), KCG (Київ), KMC (Київ), INCONSULT (Черкас), GRAFFITI (Миколаїв), KhMC (Харків), RIC (Вінниця), DUCC (Донецьк), ANT-Consult (Кіровоград), UBC (Київ) і інші.
V. Консультанти - індивідуали.
Це можуть бути універсали, з широким досвідом в області управління, або спеціалісти (експерти), що працюють у вузьких технічних галузях. Їхня сильна сторона - чітко індивідуалізований і гнучкий підхід, що складніше застосовувати консультаційній фірмі і вартість послуг. Послуги досвідченого консультанта дешевше. Часто консультанти-індивидуали збираються у "команду" для виконання значних і складаних завдань в галузях, що виходять за рамки їхньої індивідуальної компетенції.
За даними дослідження 42% консультаційних фірм в Україні займаються тільки консультаційною діяльністю (тобто визначають консалтинг як винятковий вид діяльності) У 30% фірм частка консультаційної діяльності в обсязі продажів складає 80% і більш. Кількість організацій, що мають відділи консультування, складає 23% від загальної кількості чинних на ринку.
Серед основних критеріїв вибору консалтингової компанії були названі:
· Репутація (61.4%),
· Рівень цін (54.8%), а для 26% це вирішальний чинник
· Наявність персоналу з України і досвід роботи на місцевому ринку (52.4%),
· Навички (45.2%),
· Корпоративний принцип (34.3%)
· Рівень якості наданих послуг (22%)
· Наявність досвіду роботи з підприємствами відповідної галузі (20%)
· Гарантію конкретних результатів (18%)
Серед найбільше важливих якостей фахових консультантів особливо слід зазначити націленість на кінцевий результат, спроможність на практиці впроваджувати ефективні методи керування. Для 87 % клієнтів високий рівень професіоналізму консультантів є визначальним.
Серед критеріїв вибору консультанта особливе значення мають досвід роботи в даній галузі, доступна звітність про роботу консультанта, наявність рекомендацій від людей, що користуються довірою; гарна репутація в ділових колах; позитивні відклики колишніх клієнтів. Вирішальне значення при ухваленні рішення про співробітництво мають перевірені факти успішної діяльності консультанта в минулому.
Результати опитування клієнтів говорять про очікуване у 2001-2005 році збільшення споживання послуги по:
· організаційному розвитку підприємств і тренінгу персоналу;
· проведенню маркетингових досліджень;
· реструктуризація і санація підприємств;
· консалтинг в галузі менеджмент-інформационних технологій і систем;
· стратегічне і бізнес планування;
· впровадження нових стандартів якості;
· енергозберігаючі технології й інжиніринг;
· впровадження нових технологій пов'язаних з Інтернет
· управлінню виробництвом, кадровими і трудовими ресурсами;
· оцінці майна, бізнесу;
· розробці фінансової стратегії;
Варто відзначити, що в даний час українські консалтингові фірми складають дуже гідну конкуренцію західним фірмам, особливо в таких видах діяльності, як: реструктуризація та організація бізнес процесів, управління якістю, інжиніринг, інформаційні технології, маркетинг, аудитинг, кадровий консалтинг і навчання. Більш того, методичні розробки в таких видах діяльності, як активні методи навчання, навчання в дії, інжиніринг і аудитинг більш розроблені, ніж закордонні аналоги.
В таблиці 2.1 наведено вплив деяких факторів макросередовища на діяльність компанії.
Таблиця 2.1
Аналіз маркетингового середовища компанії
Макросередовище | |||
Фактори і суб’єкти | Вплив на діяльність | Примітки | |
Позитивний | Негативний | ||
Організаційнаструктура:до вищого керівництва належать співвласники компанії. | Визначають цілі підприємства, загальні стратегічні установки, поточну політику | маркетингові проекти належать затвердженню вищим керівництвом | |
Спеціалісти по маркетинговим дослідженням | Розробляють проекти маркетингових досліджень, здійснюють всі контакти з клієнтами та респондентами | працюють в тісній співпраці з спеціалістами по соціологічним дослідженням | |
Спеціалісти по соціологічним дослідженням | здійснюють всі контакти з респондентами, самостійно вирішують питання по проведенню різних видів соціологічних досліджень | ||
Спеціалісти по рекламі | Проводять рекламні акції компанії, надають консультації клієнтурі з питань організації рекламних заходів. | ||
Наймані спеціалісти | Консультують та проводять різноманітні маркетингові та соціальні дослідження на замовлення компанії, в разі велико об’єму роботи. | Переслідують в основному власні інтереси, а не інтереси компанії. |
Як очевидно з результатів дослідження, український ринок менеджмент консалтинга далекий від того щоб називатися зрілим. Значна частина керівників не мають чіткого уявлення про те хто такі менеджмент-консультанти і чим вони займаються. Це означає що ринок практично не знайомий із цим видом послуг. Позитивним може бути те, що респонденти згодні з твердженням, що зовнішня допомога у вирішенні проблем управління все ж необхідна і вплине позитивно на розвиток компанії. Отже, можна сподіватися на те, що існує великий потенціал для розвитку ринку консалтингових послуг на Україні.
За останні десять років спостерігається дуже великий ріст вітчизняного ринку консалтингових послуг. Останні досягнення інформаційних технологій, глобальні інформаційні мережі змінили уявлення про межі підприємств і про технологію виробництва, керування і ведення бізнесу. Насичення традиційних ринків товарів зажадало пошуку нових підходів до споживача. Саме тому 81% портфеля замовлень основних консультаційних фірм складають фактично замовлення на послуги по реорганізації і реструктуризації бізнесу.
Аналіз структури послуг дав такі результати :
· 31% - консалтингові послуги з питань керування операціями і процесами, включаючи питання реорганізації бізнесу і загального керування якістю (TQM)
· 17% - консультування з питань корпоративної стратегії
· 17% - консультування з питань інформаційно-технологічної стратегії
· 16% - консультування з питань розвитку бізнесу
· 11% - консультування з питань організаційного проектування
· 6% - фінансове консультування
· 2% - послуги з питань маркетингу і продажам
Аналіз консалтингових послуг по сферах діяльності має такий вид:
· 22% - замовлення від підприємств фінансового сектора економіки
· 11% - від підприємств по виробництву товарів народного споживання
· 11% - від інших промислових підприємств
· 10% - від компаній сфери телекомунікацій
· 9% - від підприємств енергетичного сектора
· 9% - від урядових установ
· 9% - від установ охорони здоров'я
· 8% - від науково-дослідних установ
· 3% - від засобів масової інформації і підприємств шоу-бізнесу
· 2% - від підприємств оптової і роздрібної торгівлі
· 6% - від інших джерел
Компанії, які витрачають більше коштів на консалтинг, вважають отримані послуги більш корисними, ніж компанії, що витратили на консалтинг менше грошей.
Результати опитування клієнтів говорять про очікуване у 2004-2008 році збільшення споживання послуг по: