- необхідна дія на споживача, на попит, на ринок, що забезпечує максимально можливий контроль над сферою реалізації.
У сучасних умовах просто необхідно, щоб підприємство (об'єднання, фірма) в цілому створило систему управління своєю діяльністю, яка дозволила б якнайповніші використовувати його ресурси і можливості з урахуванням вимог споживача і ринку. При цьому вплив маркетингу на всьому життєвому циклі виробу (послуги) повинен бути таким, що визначає. Шляхом вивчення ринку і споживчих властивостей товарів (послуг), необхідних споживачу, потрібно встановити і довести до кожного працівника підприємства інформацію про споживчі властивості виробу (послуги), тобто повинні бути використані принципи маркетингу, які дозволяють надавати дію на проектування, технічну підготовку виробництва, хід виробничого процесу, збут. Разом з тим ці принципи зачіпають і економічний аналіз виробництва з урахуванням методології, уміння вивчати ринок, оцінювати якість і конкурентоспроможність продукції (товарів, послуг), розробляти і здійснювати стратегію виходу на ринок, систему заходів по підтримці об'єму збуту.
Виходячи із запропонованої нами концепції маркетингу фірми, пропонуються наступні функції і завдання служби маркетингу (таблиця 1.3).
Таблиця 1.2 - Функції і завдання служби маркетингу
Функції | Завдання |
1. Формування ринкової стратегії фірми | 1.1 Аналіз і прогнозування потреб і попиту 1.2. Аналіз і прогнозування кон'юнктури ринку 1.3. Аналіз і прогнозування чинників конкурентної переваги підприємства 1.4. Аналіз зв'язків підприємства із зовнішнім середовищем 1.5. Аналіз і прогнозування якості і ресурсоємності аналогічних товарів конкурентів 1.6. Прогнозування відтворювальних циклів продукції підприємства 1.7. Аналіз і прогнозування організаційно-технічного рівня виробництва конкурентів і підприємства 1.8. Аналіз і прогнозування якості і ресурсоємності майбутньої продукції підприємства 1.9. Аналіз дії законів ринкових відносин в умовах підприємства 1.10. Прогнозування об'ємів ринків по сегментах 1.11. Прогнозування лімітних цін на майбутню продукцію 1.12. Прогнозування конкурентоспроможності майбутніх товарів на конкретних ринках 1.13. Розробка і економічне обгрунтування заходів щодо підвищення конкурентоспроможності майбутніх товарів 1.14. Остаточний вибір цільових ринків на рік 1.15. Розробка нормативів конкурентоспроможності майбутніх товарів 1.16. Оформлення документа “Ринкова стратегія фірми на рік” |
Функції | Завдання |
2. Реалізація концепції маркетингу | 2.1. Узгодження структури і змісту системи менеджменту підприємства 2.2. Участь в проектуванні організаційної і виробничої структури підприємства 2.3. Участь в розробці положень і посадових інструкцій підприємства 2.4. Вхідний маркетинговий контроль (на предмет дотримання концепції маркетингу) всієї нормативно-методичної і технічної документації, що розробляється і одержуваної підприємства 2.5. Розробка, узгодження і затвердження керівництвом фірми “Плану заходів щодо реалізації концепції маркетингу в діяльності підприємства на період” 2.6. Участь в аналізі міжнародної діяльності підприємства 2.7. Прогноз цін на нові товари 2.8. Узгодження контрактів і договорів 2.9. Участь в організації збуту продукції 2.10. Встановлення схеми зворотного зв'язку по стадіях життєвого циклу товарів |
3. Реклама товару і стимулювання збуту | 3.1. Визначення цілей реклами 3.2. Визначення методів, правил і засобів реклами 3.3. Організація роботи рекламних агентств і служб 3.4. Організація стимулювання збуту товарів і зростання прибули |
4.Забезпечення маркетингових досліджень | 4.1. Розробка і вдосконалення структури служби маркетингу підприємства 4.2. Інформаційне забезпечення і створення нормативної бази маркетингових досліджень 4.3. Кадрове забезпечення досліджень 4.4. Забезпечення технічними засобами 4.5. Забезпечення внутрішніх і зовнішніх зв'язків служби маркетингу підприємства |
Чисельність служби маркетингу визначається такими чинниками, як розмір чистого доходу підприємства, об'єм і складність товарів, що випускаються, кількість ринків. Завдання, що стоять перед службою маркетингу, дуже складні, і на цьому не можна економити.
Структура служби маркетингу визначається безліччю чинників. На рисунку 1.5 представлена зразкова структура служби маркетингу підприємства.
Рис. 1.5 - Зразкова структура служби маркетингу крупного підприємства
На рисунку 1.5 прийняті наступні позначення:
1.1 - група (бюро) інформаційного забезпечення маркетингу;
1.2 - група реалізації концепції маркетингу в нормативно-методичних документах;
1.3 - група дослідження конкурентоспроможності товарів конкурентів;
1.4 - група сегментації ринку;
2.1 - група прогнозування конкурентних переваг підприємства;
2.2 - група прогнозування цін;
2.3 - група формування стратегії підприємства;
2.4 - група контролю реалізації концепції маркетингу в підрозділах підприємства;
3.1 - група прогнозування стратегій підвищення якості і ресурсозберігання;
3.2 - група прогнозування технічної і соціальної політики підприємства;
3.3 - група прогнозування нормативів конкурентоспроможності продукції і підприємства;
3.4 - група формування структури бізнес-плану підприємства і контролю його виконання;
4.1 - група методичного, ресурсного і організаційно-технічного забезпечення реклами;
4.2 - група організації роботи рекламних агентств і служб;
4.3 - група стимулювання просування товару на ринку;
4.4 - група зв'язку з громадськістю (зовнішнім середовищем).
На основі аналізу тенденцій розвитку організаційних структур підприємств при впровадженні маркетингу можна зробити наступні висновки:
- в умовах ринкової економіки підприємства і їх об'єднання повинні створювати служби маркетингу з функціями вивчення ринків збуту і визначення попиту на продукцію підприємства, вимог споживачів до неї, забезпечення її конкурентоспроможності, організації реклами, збуту і сервісного обслуговування;
- служби маркетингу повинні мати стійкі і тісні зв'язки зі всіма підрозділами підприємства і надавати на них постійний вплив, щоб забезпечувалося виконання вимог споживачів до якості і інших властивостей товарів (послуг), їх виробництво в необхідному для ринку об'ємі і асортименті; сучасне і якісне обслуговування, досягнення запланованого об'єму прибули;
- всі працівники підприємств повинні притягуватися для розробки і реалізації мети, стратегії і тактики маркетингу.
- слід постійно доводити до свідомості всіх працівників, що маркетинг не відноситься тільки до збуту продукції, а в корені змінює всю систему управління, і орієнтує кожну службу і кожного працівника на досягненні кінцевої мети підприємства.
- організація управління на принципах маркетингу необхідна навіть в умовах дефіциту, оскільки виключає можливість випускати продукцію, що не відповідає потребам і потребам споживачів [19].
«Електроважмаш» - підприємство з власною історичною маркою, свій початок бере з 1946 року.
Першою продукцією заводу була електроустаткування тепловоза.
З 1954 року почато виробництво турбо- і гідрогенераторів, пізніше - прокатних двигунів і машин постійного струму.
За цей час об'єднанням виготовлено 660 турбогенераторів потужністю 12;30;200;300;500; МВт, 135 гідрогенератора потужністю від 5,1 до 236 МВт, 80 синхронних горизонтальних, 100 вертикальних двигунів для приводів водяних насосів зрошувальних каналів, 940 крупних електричних машин постійного струму для приводів прокатних станів і шахтного підйому, 380 електродвигунів для бурових установок, більш 18000машин постійного струму для верстатобудування і інших галузей промисловості.
Турбогенераторами виробництва заводу «Електротяжмаш» укомплектовано 73% потужностей ТЕС, ТЕЦ України, зокрема Придніпровська, Зуєвськая, Змієвськая, Криворізька, Углегорська, Ладижінськая, Бурштинськая, Трипільська, Запорізька, Криворізька, Луганська і інші теплові електростанції. Значна кількість електростанцій Росії, Білорусі, Казахстану, Туркменії, Вірменії, Литви, Молдавії, а також далекого зарубіжжя (Іран, Сірія, Бангладеш, Алжір, Югославія, Китай, Польща і інші).
Гідрогенераторами укомплектовано 78% встановленої потужності на Україні (Київська, Канівська, Кременчуцька, Каховська, Дніпродзержинська, ДнепроГЕС, Дністровська і інші гідроелектростанції), гідроелектростанції Росії, Грузії, Литви, далекого зарубіжжя (Норвегія, Греція, Польща, В'єтнам).
Виготовлені заводом електродвигуни для приводів прокатних станів шахтних підйомних машин експлуатуються на металургійних підприємствах України – Маріупольські меткомбінати, Криворізький, Алчевській, Запорізький меткомбінати і інші, на шахтах Донбасу, Росії, Казахстану, в країнах далекого зарубіжжя – Польщі, Угорщини, Румунія, Китаї, Болгарії, Індії, Єгипті, і інших.
Магістральні, пасажирські маневрові тепловози з електроустаткуваннею, виготовленою на заводі «Електротяжмаш», експлуатуються в Україні, Росії, Німеччині, Угорщині, Польщі, Болгарії, Кубі, Кореї, Сірії, Чехії, Словаччині і інших країнах.
З розширенням номенклатури і об'єму випуску продукції розвивалися виробнича випробувальна база, зростання і кваліфікація робітництва, що забезпечувало якість продукції, що випускається.
У 1963 році організований Науково - дослідницький, проектний – конструкторський і технологічний інституту важкого електромашинобудування (НДІ «Електротяжмаш»), оснащений науково – дослідницькими лабораторіями. Інститут (з 2000 року реорганізований в структуру заводу) в даний час проводить спільну роботу з багато ким науково дослідницькими організаціями України, Росії і іншими країнами.