Сильні сторони підприємства:
· наявність торгової марки;
· рівень обслуговування;
· якість палива і паливно-мастильних матеріалів;
· вік і кваліфікація персоналу.
Слабкі сторони підприємства:
· низький рівень менеджменту;
· відсутність збутової мереж;
· затягнуті терміни виконання замовлень;
· низька ефективність збуту;
· слабкий контроль.
Усунення недоліків можливе своїми силами, над чим ведеться постійна робота.
Аналіз середовища – це дуже важливий для вироблення первинної стратегії організації і дуже складний процес, що вимагає уважного відстежування процесів, що відбуваються в середовищі, оцінки чинників і встановлення зв'язку між чинниками, сильними і слабкими сторонами організації, а також можливостями і погрозами, які поміщені в зовнішньому середовищі
Організація вивчає середовище, щоб забезпечити успішне просування до своїх цілей. Тому в структурі процесу стратегічного управління услід за аналізом середовища повинне слідувати встановлення місії організації і її цілей.
SWOT-аналіз проводиться на основі раніше виконаного аналізу зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства. В ході його всі чинник, що впливають на підприємство, діляться на чотири групи:
У першому і в другому пунктах SWOT-аналізу описується само підприємство і його робота.
Strength – сила (англійський). Іншими словами в цьому пункті описуються сильні сторони фірма-виготовлювач, її переваги в порівнянні з конкурентами, то, чим вона привертає до себе клієнтів, чим виділяється серед інших компаній.
Weakness – слабкість (англійський). Тут аналізуються слабкі сторони фірм-виготовлювача, недоліки в порівнянні з конкуруючими компаніями, то, чим інші фірм-виготовлювач привертають до себе споживачів
У останніх двох пунктах SWOT-аналізу описується ринок реалізації продукту або послуги, його позитивна і негативна дія, що хорошого і поганого обіцяє діяльність на даному конкретному ринку.
Opportunity – можливість (англійський). У цьому пункті характеризуються можливості, що надаються ринком, що фірм-виготовлювача може зробити для досягнення поставленої мети, міняючи свою дію на ринок.
Threat – загроза (англійський). Тут описується негативний вплив ринку на діяльність фірм-виготовлювач, погрози з боку держави і конкурентів.
Після того, як складений конкретний список слабких і сильних сторін організації, а також погроз і можливостей, наступає етап встановлення зв'язків між ними. На жаль, розглянути всі можливі парні комбінації і виділити ті, які повинні бути враховані при розробці стратегії поведінки підприємства зараз не представляється можливим. Ця робота вимагає великого досвіду і специфічних знань. Щоб не вийшло профанації, можна зробити лише загальні висновки.
Найбільшу загрозу ззовні представляють наступні чинники:
- нестабільність законодавства, нерівні умови для конкуренції;
- небезпека коливання курсу національної валюти;
- фінансова жадність і законодавча захищеність органів ліцензування і сертифікації, приголомшлива некомпетентність органів місцевої влади.
Різке зростання конкурентів спонукає шукати нетрадиційні методи виживання.
Аналіз внутрішнього середовища підприємства виявив як слабкі так і сильні сторони підприємства. До сильних сторін відносяться: кваліфікація і вік персоналу, розташування підприємства, дружня атмосфера в колективі. До слабких сторін відносяться, перш за все, слабкий рівень менеджменту, приміщення у поганому стані, недолік оборотних коштів, необхідність платити податки.
Таблиця 2.3. SWOT-аналіз
Сильні сторони підприємства | Слабкі сторони підприємства |
1. Висока якість виконуваних робіт. 2. Кваліфікація персоналу. 3. Дружня атмосфера в колективі. 4. Територіальне розташування підприємства. 5. Сформований імідж підприємства. 6. Асортимент палива і паливно-мастильних речовин. 7. Наявність торгової марки. 8. Вік персоналу. 9. Рівень технології. 10. Можливість безготівкового розрахунку з клієнтами. 11. Наявність демонстраційного залу. 12. Є приклади раніше виконаних робіт. | 1. Погана організація діяльності і, особливо, менеджменту. 2. Обмеженість площ. 3. Убогий зовнішній і внутрішній вигляд приміщення. 4. Нестача оборотних коштів. 5. Невзаємозамінюваність співробітників. 6. Висока ціна на наші послуги. 7. Достатньо специфічний вид діяльності. 8. Проблеми із документообігом на товари. 9. Недостатня різноманітність послуг, що надаються. 10. Відсутність збутової мережі. 11. Слабкий внутрішній контроль (ОТК). |
Можливості підприємства | Загрози підприємству |
1. Високий темп інфляції і стабільний, високий по відношенню до гривні курс долара США, як наслідок створення щодо сприятливої ситуації для розвитку виробництва. 2. Всі розрахунки із споживачами проводяться в грошовій формі. 3. Наявність деяких специфічних основних засобів. 4. Можна змінити юридичний статус підприємства. 5. Є деякі види робіт, які не роблять конкуренти. 6. Можемо дозволити собі диверсифікувати діяльність підприємства. 7. Офіційне представництво в Брянську деяких відомих торгових марок. | 1. Зростання числа підпільних, конкурентів. 2. Зростання цін на паливо всіх видів, також скорочення його постачань на України. 3. Труднощі із прийомом на роботу кваліфікованих співробітників. 4. Високий рівень податків. 5. Активізація діяльності міліції, торгової інспекції і податківців, у разі, коли потрібні гроші до бюджету. 6. Місцева законотворчість. 7. Вимоги органів ліцензування. 8. Вдосконалення конструкції вітчизняних автомобілів (наявність систем контролю палив). 9. Небезпека приходу на регіональні ринки могутніх фінансових груп Києва або інших регіонів |
Для аналізу із всієї різноманітності послуг, які надає підприємство, узяті лише деякі, найбільш для нас характерні. Результати аналізу зведені в таблицю 4.