3 - 4 – незадоволення більшою частиною заходів даного некомерційного проекту;
5 - 6 – проект цікавий, але реалізація не виправдала очікування;
7 – задоволений певними аспектами некомерційного проекту, але не схильний рекомендувати його іншим;
8 – в цілому задоволений проектом, але не схильний рекомендувати його іншим;
9 – задоволений на 100% некомерційним проектом + рекомендувати його буду лише за певних обставин;
10 – задоволений на 100% некомерційним проектом і + порекомендую його іншим (друзям, знайомим, колегам).
Надалі, виходячи з результатів відповідей опитаних респондентів, вони розподіляються на три групи:
- «Промоутери» або «Адвокати» - ті, хто дали оцінки в «9» і «10» балів. Такі опитані (цільова аудиторія) максимально задоволені некомерційним проектом і, швидше за все, пропагуватимуть даний некомерційний проект своїм друзям і знайомим.
- «Нейтрали» - ті, хто оцінили вірогідність в «7» і «8» балів. Це байдужі опитані, які в цілому задоволені проектом, але не характеризується прагненням її рекомендувати кому-небудь. Даними про таких опитаних надалі можна знехтувати.
- «Критики» - ті, хто оцінили некомерційний проект нижче за «7» балів, тобто дали оцінки від «0» до «6» балів. Такі опитані безумовно не задоволені проектом, не стануть нахвалювати його іншим людям. Відверто кажучи, вони, швидше за все, поширюватимуть погану чутку серед своїх колег і друзів.
На підставі цих даних, можна отримати одне число - індекс NPS (Net Promoter Score) - «показник чистих рекомендацій» або «чистий коефіцієнт лояльності», який розраховується як різниця між процентним співвідношенням «Промоутерів», що оцінили компанію в «9» і «10» балів, і «Критиків», що оцінили її роботу «0» - «6» балами (формула 2.3)
Індекс NPS = b – a (%).(2.3)
Таким чином, виявляється відсоток «Промоутерів», що і є основним показником при використанні даного методу. Кажучи про те, якою повинна бути величина індексу NPS, простіше сказати те, що вона повинна прагнути до свого максимуму, тобто до 100%.
Отже, після впровадження некомерційного проекту «За здорову правильну поставу молодого покоління» необхідно оцінити ступінь лояльності цільової аудиторії. Було визначено відсоток «Промоутерів», «Нейтралів» та «Критиків» відповідно: із 100% усіх опитаних промоутери склали – 74%, нейтрали – 16%, критики – 10%.
Таким чином, індекс NPS склав: 74 – 10 = 64%. Лояльність до запропонованого некомерційного проекту має позитивну тенденцію (64%), однак ще є до чого прагнути, підвищувати лояльність до свого максимуму.
3 Оцінка економічної ефективності проекту
В даному розділі роботи необхідно оцінити економічну ефективність некомерційного проекту, використовуючи показник оцінки економічної ефективності у некомерційному маркетингу. Таким чином, розрахуємо ефективність (відношення результату від реалізації некомерційного проекту до всієї сукупності необхідних витрат) некомерційного проекту «За здорову правильну поставу молодого покоління» за формулою 3.1:
Еф = (3.1)
де Еф – ефективність некомерційного проекту;
Р – результат (ефект) від реалізації некомерційного проекту;
СВ – сукупність витрат для реалізації проекту.
В результаті реалізації некомерційного проекту було зафіксовано зростання обсягів продажу ортопедичних матраців дитячої серії СП «Венето» (таким чином, батьки ще більше стали піклуватися про правильну поставу своїх дітей, проводити активні заходи профілактики, попередження викривлення хребта). Обсяги продажу дитячої серії (за 1 рік реалізації некомерційного проекту) зросли з 2 067 356 грн. до 2 577 037 грн. (на 509681 грн). Отже, результат від реалізації некомерційного проекту становить 509681 грн., а сукупність витрат для реалізації проекту – 257 800 грн.
Ефективність некомерційного проекту.
Еф = = 1,977 = 198%.
Таким чином, СП «Венето» отримало значну економічну ефективність від реалізації некомерційного проекту «За здорову правильну поставу молодого покоління» у м. Суми.
Висновки
В процесі виконання даної роботи було розроблено комплекс заходів та маркетингових комунікацій для некомерційного проекту «За здорову правильну поставу молодого покоління (за підтримки виробника ортопедичних матраців СП «Венето)».
Некомерційний проект «За здорову правильну поставу молодого покоління» покликаний зосередити увагу на актуальній проблемі порушення постави дітей у шкільному віці. Проект направлений на те, щоб нагадати батькам про те, щоб вони не залишалися осторонь проблеми порушень постави й викривлення хребта у дітей, звернули увагу на фізичне зміцнення дітей у позашкільний час.
Місцем впровадження даного некомерційного проекту було м.Суми, зокрема міські школи.
Формат некомерційного проекту (набір заходів, інструментів некомерційного проекту) містив:
- впровадження у школах спеціальної програми «Твоя постава»;
- проведення акції «Вага шкільної сумки»;
- використання рекламних матеріалів (бігборди, реклама на транспорті тощо).
Перед початком реалізації некомерційного проекту було виділено такі основні цілі проекту «За здорову правильну поставу молодого покоління»:
1) некомерційна ціль: зменшити захворювання у дітей – порушення постави, викривлення хребта з 90% до 80%;
2) комерційна ціль (для СП «Венето») – збільшення прибутку підприємства в результаті підвищення рівня лояльності споживачів (досягнути економічної ефективності від реалізації некомерційного проекту в розмірі 60%).
За результатами оцінки соціального ефекту та економічної ефективності некомерційного проекту можна зробити наступні висновки:
1) некомерційна ціль досягнута - рівень порушення постави у дітей та підлітків знизився на 13% (з 90% до 77%);
2) лояльність до комерційного проекту становить 64%, що досить позитивно;
3) відбулося збільшення прибутку СП «Венето» (економічна ефективність від реалізації некомерційного проекту становить 198%).
Таким чином, можна зробити висновок, що реалізація некомерційного проекту за підтримки виробника ортопедичних матраців СП «Венето» виявилась достатньо ефективною, принесла значний соціальний ефект – покращання постави дітей та підлітків (школярів м.Суми), а також принесла відчутну економічну ефективність для фірми «Венето».
Список використаних джерел
1. Єфименко, М. Сколіозу – ні! /М. Єфименко //Дошкільне виховання. –2008. – № 6. – С. – 21 – 23.
2. Ковальчук Ульяна. Ученики за плечами носят ранцы тяжелее нормы! Февраль 2010 // http://www.gorod.cn.ua/news_15236.html
3. Лабунська Ірина. Київські школярі стануть стрункішими. У школах запроваджують програму «Постава». «Хрещатик» // http://kreschatic.kiev.ua/ua/1912/art/1255627633.html.
4. www.veneto.ua – Сайт СП «Венето».
5. http://www.pravda.ru/health/prophylaxis/04-03-2009/303664-osanka-0/ -«Золотой стандарт» правильной осанки.
6. http://www.antibiotic.ru/articles/page1150.html - «Золотой стандарт» правильной осанки.
7. http://articles.kompass.ua/publ/kak_izmerit_lojalnost_ispolzuja_molvu/33-1-0-1042 -Как измерить лояльность, используя молву?