Смекни!
smekni.com

Діагностика та корекція когнітивних порушень у хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю (стр. 5 из 6)

Результати методики Е.Крепеліна у пацієнтів, що приймали карбамазепін, показали збільшення показників розумової працездатності на 15,45%. При цьому збільшився період активної праці, зменшились показники виснажливості процесу уваги на 12, 67%. При лікуванні інстеноном та гепа-мерцем розумова працездатність збільшилася на 17,16% та 19,02% відповідно. При цьому в процесі дослідження зберігалась стабільність функції уваги без різких періодів виснажливості.

Статистично вірогідне покращення сумарних показників, які оцінюють вираженість когнітивних порушень у хворих з алкогольною залежністю, відмічалось на 30-й добі терапії. Так, до лікування вираженість розладів мнестичної сфери становила 2,4±0,14 балів, розладів уваги – 2,2±0,24балів, виснажливість психічних процесів становила 1,7±0,32балів, зниження працездатності – 2,0±0,26 балів. Після лікування інстеноном та гепа-мерцем вираженість розладів мнестичної сфери становила 1,7±0,11 балів (р<0,05) та 1,5±0,09 балів (р<0,05) порівняно з оцінкою до початку терапії, вираженість розладів уваги – 1,4±0,21 балів (р<0,05) та 1,3±0,17 балів (р<0,05), зниження працездатності – 1,1±0,18 балів (р<0,05) та 1,2±0,31балів (р<0,05), виснажливість психічних процесів - 1,0±0,19 балів (р<0,05) та 0,8±0,28 балів (р<0,05) відповідно.

В цілому слід відмітити позитивний вплив препаратів інстенон та гепа-мерц на когнітивну сферу, що дозволяє стимулювати пацієнта до соціальної діяльності.

Таким чином, результати дослідження вказують напрямок лікування хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю з урахуванням динаміки показників функціонального стану піруватдегідрогеназної системи та циклу Корі, які можуть бути використані в якості маркерів контролю ефективності патогенетичної корекції когнітивних порушень. Застосування тимостабілізаторів, препаратів нейрометаболічної дії та гепато-протекторів дає вагомі результати в процесі відновлення вищих психічних функцій та, сприяючи зменшенню когнітивного дефекту, може бути додатковим резервом терапії у даного контингенту хворих.

ВИСНОВКИ

1. У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі підвищення ефективності діагностики та лікування хворих з когнітивними порушеннями при психічних та поведінкових розладах внаслідок вживання алкоголю шляхом визначення і врахування при терапії цих хворих клініко-біохімічних закономірностей, що відображають співвідношення вираженості когнітивних розладів та рівня порушень вуглеводного метаболізму.

2. Встановлено клінічні особливості когнітивних порушень в залежності від перебігу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання алкоголю від незначних змін у протіканні пізнавальних процесів, зниження здатності до концентрації уваги, виснажливості психічної діяльності та недостатності репродукційного компоненту пам’яті при синдромі залежності від алкоголю, до більш виражених порушень у формі когнітивного дефіциту із зниженням фіксаційного та репродукційного компонентів пам’яті, звуженням кола інтересів, зниженням здатності до узагальнення при наявності в структурі захворювання алкогольних психозів, та до стійких та визначаючих подальший прогноз захворювання змін психоорганічного характеру у вигляді зниження всіх ознак інтелектуально-мнестичної функції, втратою здатності до абстрагування та узагальнення, неспроможністю виділити суттєві ознаки та конкретно – ситуаційним характером асоціацій при амнестичному синромі, деменції та іншому стійкому когнітивному розладі, які виникли внаслідок вживання алкоголю.

3. У хворих з синдромом залежності від алкоголю виявлені наступні особливості функціонального стану піруватдегідрогеназної системи та циклу Корі: в 3 рази збільшується компенсована гіпотолерантність (23.3%) по відношенню до контрольної групи (6,7%) р<0,05, в 6 разів збільшується піруватдегідрогеназна нормотолерантність, асоційована із В1-вітамінною недостатністю (6,7% та 43,3% відповідно, р<0,05), що свідчить про недостатність функціонування піруватдегідрогеназної системи та вказує на дисрегуляцію гліколізу та глюконеогенезу. У хворих, які перенесли гострі алкогольні психози, аналіз параметрів активності піруватдегідрогеназної системи у порівнянні з даними контрольної групи вказує на наявність істотної піруватдегідрогеназної недостатності та порушення гормональної інтеграції процесів гліколізу та глюконеогенезу у вигляді виникнення станів піровіноградного діабету з В1-вітамінною недостатністю (38,3%), компенсованого піровіноградного діабету (23,4%), піруватдегідрогеназної гіпотолерантності із В1-вітамінною недостатністю (30,0%). Найбільш значні зміни в станах гормональної регуляції вуглеводного обміну виявлені у хворих з амнестичним синромом, деменцією та іншим стійким когнітивним розладом, які виникли внаслідок вживання алкоголю. Аналіз даних показників свідчить про наявність прихованої інсулінової недостатності і діабетичну спрямованість вуглеводного метаболізму у даної групи хворих. Так, піровиноградний діабет із В1-вітамінною недостатністю виявлено у 44,0% осіб, стан загальної гіпотолерантності – у 32,0%, піровиноградний діабет компенсований – у 16,0%, а піруватдегідрогеназна гіпотолерантність із В1-вітамінною недостатністю – лише у 8,0%осіб.

4. Доведено, що з наростанням та поглибленням когнітивних розладів зростає недостатність функціонування піруватдегідрогеназної системи та дисрегуляція гліколізу та глюконеогенезу. При вираженому когнітивному дефіциті стан піруватдегідрогеназної системи характеризується зміщенням показників в бік піровиноградного діабету із В1-вітамінною недостатністю та загальної гіпотолерантності.

5. Такі показники функціонального стану піруватдегідрогеназної системи та циклу Корі, як рівень пірувату у капілярній крові через 2 години після вуглеводного сніданку, піруватдегідрогеназна активність капілярної крові через 2 години після вуглеводного сніданку, сумарний вміст a-кетокислот у нічній порції сечі та сумарний вміст a-кетокислот у 2-годинній порції сечі після вуглеводного сніданку, можуть бути використані в якості маркерів контролю ефективності терапії при лікуванні когнітивних порушень у хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю.

6. Встановлено позитивний вплив препаратів інстенон та гепа-мерц на когнітивну сферу із нормалізацією показників вуглеводного обміну в досліджуваних групах. Так, гепа-мерц здійснює активізуючий вплив на піруватдегідрогеназну систему хворих з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю, що проявляється у підвищенні активності піруватдегідрогенази крові та зниженні рівня пірувату на 120-й хвилині глюкозотолерантного тесту. Інстенон впливає на стан піруватдегідрогеназної гіпертолерантності, асоційованої із гіперінсулінізмом, зменшуючи при цьому показники піруватдегідрогеназної активності крові та підвищуючи рівень пірувату.

Також відмічено вірогідний вплив препарату на збільшення піруватдегідрогеназної активності крові при піровиноградному діабеті з В1-вітамінною недостатністю.

7. Застосування піруватдегідрогеназного, піруватемічного та піруватуричного тестів на толерантність до глюкози дозволило диференційовано використовувати патогенетичні методи терапії когнітивних порушень у хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю, що сприяло зменшенню клінічних проявів та покращенню біохімічних показників і дало змогу прогнозувати якість та тривалість ремісії, а також рівень соціальної реадаптації у даного контингенту осіб.


СПИСОК РОБІТ, ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Петрина Н.Ю. Порушення вуглеводного обміну при алкогольній залежності та алкогольних психозах //Український вісник психоневрології. - 2002. - Т.10, Вип.2 (31). - С.192-194.

2. Влох І.Й, Животовська Л.В., Степаненко Л.В. Петрина Н.Ю.Досвід комплексної терапії при алкогольному та наркоманійному абстинентному синдромах // Архів психіатрії. - К., 2001. – Вип.3 (26). - С. 87-89.

3. Влох І.Й., Петрина Н.Ю., Животовська Л.В., Городиловський Ю.Й. Лікування алкоголь-ного абстинентного синдрому препаратами фінлепсин (карбамазепін) та тіапридал (тіаприд) //Український вісник психоневрології. – 2001. – Т.9, вип. 4 (29). – С.70-71.

4. Влох І.Й., Петрина Н.Ю., ВдовиченкоВ.І., Ковальчук Я.С Порівняльна характеристика препаратів “Гепа-Мерц” та “Ессенціале” при лікуванні хворих на алкоголізм з ураженням печінки алкогольного ґенезу // Український вісник психоневрології. – 2002. - Т.10, вип. 3 (32). – С.62-63.

5. Петрина Н.Ю., Животовська Л.В., Петрашко Л.Я., Тхір І.С. Патогенетична роль біохімічних порушень у формуванні та розвитку алкогольної залежності //Архів психіатрії. - 2006. - Т.12, №1-4 (44-47). – С. 103-105.

6. PanasA., TysS., RakhmanL., PushkaryovD., PetrynaN. Peculiaritiesofcarbo-hydratesmetabolisminpatientswithalcoholismandalcoholicpsychoses // PsychiatriaDanubina: Abstractsfromthe 19-thDanubesymposionofPsychiatry: - Linz, 2000. - Vol.12, №1-2. – P.155-156.

7. Влох І.Й., Животовська Л.В., Нечипоренко І.В., Добжанська А.В., Петрина Н.Ю. Методика застосування препарату “Гепа-Мерц” в комплексному лікуванні хворих на алкоголізм та наркоманію // Інформаційний лист № 34-2001 – Вип.1. “Психіатрія” - 2 с.


АНОТАЦІЯ

Петрина Н.Ю. Діагностика та корекція когнітивних порушень у хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16- психіатрія. - Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена актуальній проблемі діагностики та лікування когнітивних порушень з урахуванням змін функціонування піруватдегідрогеназної системи і циклу Корі при розладах психіки і поведінки внаслідок вживання алкоголю. Встановлено клінічні особливості когнітивних порушень в залежності від перебігу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання алкоголю.