Смекни!
smekni.com

Клінічні особливості, лікування та запобігання розладів місцевого і загального характеру при застосуванні зубних протезів на основі сплавів металів (стр. 6 из 8)


ВИСНОВКИ

У дисертації на підставі всебічного вивчення причин виникнення, клінічних проявів, визначення критеріїв диференційної діагностики і принципів лікування розладів місцевого і загального характеру при користуванні зубними протезами на основі сплавів металів, представлено нове вирішення актуальної наукової проблеми ускладнень стоматологічного ортопедичного лікування. Вирішення проблеми полягає у розпрацюванні, а також клінічному, лабораторному й експериментальному обґрунтуванні нового комплексу діагностично-лікувальних заходів, спрямованих на уникнення несприятливих для здоров’я пацієнтів впливів, пов’язаних з користуванням зубними протезами.

1. Реакції несприйняття зубних протезів на основі сплавів металів, які – на відміну від інших ускладнень стоматологічного ортопедичного лікування – дотепер буди віднесені до „неуточнених станів”, є індивідуальним відображенням розладів стану здоров‘я як основної причини звертання (89,9% випадків – у пацієнтів віком 35-64 роки) за медичною допомогою. Вид і ступінь вразливості організму до подразнень при користуванні зубними протезами визначає характер – місцевий або загальний і форму розладу – гальванічно-запальну, оклюзійну, гальванічно-токсичну, гальванічно-алергійну, гальванічно-рефлекторну, адаптаційну.

2. Розлади місцевого і загального характеру, на відміну від інших ускладнень, супроводжуються несприятливими особистісними реакціями, пов‘язаними з погіршенням самопочуття пацієнтів після стоматологічного лікування. Важливими прогностичними ознаками успіху проведеного лікування були підвищення рівня показників якості життя у 33,3% спостережень, досягнення повноцінного характеру неспецифічних адаптаційних реакцій у 15,0% спостережень на підставі вивчення анамнезу за проблемно-орієнтованою схемою.

3. Необхідність заміни у 84,3% випадків незнімних (литих металопластмасових, металокерамічних, литих і штамповано-паяних) і комбінованих (литих, литих і штамповано-паяних) зубних протезів за результатами оцінки клініко-технологічної якості, з-поміж них – у 67,8% випадків при тривалості користування до 1 року, у тому числі у 35,9% випадків – зміни конструкції (незнімних – 68,2% спостережень, комбінованих – 31,8% спостережень), вказує на порушення технологічних вимог – що, однак, не є визначальною умовою виникнення розладів.

За відсутності суттєвих відмінностей розподілу конструкцій, сплавів металів зубних протезів та їх фізико-механічних, біологічних властивостей і структурних ознак при різних видах ускладнень, визначення придатності до застосування зубних протезів за показниками біосумісності і стану поверхні у кожного пацієнта є невід’ємною складовою забезпечення високої якості надання стоматологічної допомоги.

4. Застосування методики оцінки придатності зубних протезів до застосування за показниками біосумісності – клініко-лабораторної оцінки безпосередніх реакцій пацієнта на пробні зубні протези (чутливість – 96%, специфічність – 77%), стану поверхні – неруйнівного контролю корозійної та зносотривкості зубні протези (чутливість – 93%, специфічність – 73%), засвідчило клінічну і технологічну повноцінність протезування зубів. Так, виготовлені нами зубні протези були придатними до застосування за біосумісністю і станом поверхні у 77,5% випадків, умовно придатними – у 22,5% випадків (проти придатних до застосування у 8,3%, умовно придатних – 32,5%, непридатних – у 59,2% випадків при виникненні розладів).

5. Застосування стоматологічної експертної системи “ДентЕксп” для обробки, аналізу і збереження даних про стан здоров’я пацієнтів при визначенні ознак основного стану за медико-статистичною оцінкою, у прямому попередньому та уточненому діагнозі уможливлює вироблення стандартизованих клінічних рекомендацій згідно з вимогами доказової медицини.

6. З‘ясовано, що гальванічно-запальні розлади у 39 (18,0%) осіб спричинені гальванічними подразненнями, що супроводжувалися загостренням запальної реакції слизової оболонки порожнини рота, а оклюзійні розлади у 46 (21,2%) осіб – конструкційним порушенням взаємодії зубних рядів.

7. З‘ясовано, що гальванічно-токсичні розлади у 32 (14,7%) осіб спричинені гальванічним переміщенням йонів металів на тлі зниження колонізаційної резистентності слизової оболонки порожнини рота, а гальванічно-алергійні розлади у 21 (9,7%) особи – реакціями гіперчутливості сповільненого типу при гальванічному переміщенні йонів металів. Посилене гальванічними подразненнями ноцицептивне збудження рецепторів порожнини рота спричинило гальванічно-рефлекторні розлади у 41 (18,9%) особи, а соматичні, емоційні і поведінкові реакції несприйняття зубних протезів – адаптаційні розлади у 38 (17,5%) осіб.

8. Засвідчено відповідність діагностичних категорій розладів місцевого і загального характеру вимогам МКХ-10 щодо виявлення і стандартизованої реєстрації основного стану при звертанні за медичною допомогою. Це дає змогу внести “гальванічно-запальний розлад”, “оклюзійний розлад”, “гальванічно-токсичний розлад”, “гальванічно-алергійний розлад”, “гальванічно-рефлекторний розлад” і “адаптаційний розлад” до підкласу Т88.8 класу ХІХ „Уточнені ускладнення стоматологічних втручань, не класифіковані в інших рубриках” та використовувати їх у системі загальномедичної діагностики і медико-статистичної звітності.

9. Застосування запропонованого комплексу діагностично-лікувальних заходів, що передбачає з‘ясування сукупності причин, умов і обставин виникнення розладів стану здоров‘я за підтримки стоматологічної експертної системи “ДентЕксп”, а також забезпечення клініко-технологічної якості і придатності за біосумісністю і станом поверхні зубних протезів, дало змогу скоротити кількість випадків застосування сплавів на 31,7% – від 2,17 до 1,47 на один клінічний випадок, уникнути повторного виникнення ускладнень у 113 (94,2%) пацієнтів, у тому числі розладів – у 58 (96,7%) пацієнтів впродовж 7 років спостереження.


ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Для розпізнання розладів місцевого і загального характеру серед інших ускладнень ортопедичного лікування слід враховувати зміни самопочуття пацієнтів і характер (повноцінний або неповноцінний, стійкий чи нестійкий) неспецифічних адаптаційних реакцій організму після протезування зубів, рівень показників якості життя впродовж останнього року. Вивчення анамнезу за схемою, орієнтованою на виявлення умов і обставин виникнення розладів, має важливе значення для визначення змісту і обсягу додаткових досліджень.

2. Згідно запропонованої схеми, узгодженої з рекомендаціями ВООЗ, для виявлення основної причини звертання пацієнтів за медичною допомогою після протезування зубів, треба проводити в процесі диференційної діагностики:

- гальванічно-запального розладу з хронічним пародонтитом і медикаментозним стоматитом – оцінку стану пародонту, йонометричні і потенціометричні дослідження;

- оклюзійного розладу зі синдромом скронево-нижньощелепної больової дисфункції і бруксизмом – функціонально-оклюзійне обстеження, а також електрометричні дослідження;

- гальванічно-токсичного розладу з кандидозним стоматитом і рефлюкс-езофагітом – потенціометричині, цитоморфологічні і мікробіологічні дослідження;

- гальванічно-алергійного розладу з алергією медикаментозною і залізодефіцитною анемією – потенціометричні, цитоморфологічні і імунологічні дослідження;

- гальванічно-рефлекторного розладу з глосодинією і стомалгією –потенціометричні і електрометричні дослідження;

- адаптаційного розладу з психастенічним неврозом і клімактеричним синдромом – експериментально-психологічні дослідження та оцінку характеру неспецифічних адаптаційних реакцій організму.

3. При плануванні ортопедичного лікування для забезпечення конструкційної надійності зубних протезів рекомендується проводити вибір сплавів металів за фізико-механічними властивостями і металографічні дослідження. У кожного пацієнта доцільно з‘ясовувати придатність до застосування (придатні, умовно придатні, непридатні) зубних протезів на основі сплавів металів за показниками біосумісності і стану поверхні, оцінку безпосередніх і віддалених результатів лікування проводити за показниками клініко-технологічної якості (прилягання, фіксація, цілісність конструкцій) щонайменше двічі на рік.

4. При звертанні пацієнтів за медичною допомогою, у тому числі – за скеруваннями лікарів інших спеціальностей з приводу ускладнень після протезування зубів, для узгодження діагностично-лікувальної тактики і експертно-прогностичних оцінок стану здоров‘я, рекомендується проводити аналіз даних обстеження за інформаційної підтримки прийняття рішень стоматологічною експертною системою “ДентЕксп.

5. Враховуючи потребу уніфікованої медичної реєстрації, доречним є внесення до Галузевого стандарту надання стоматологічної допомоги та інших нормативних документів уточнень щодо ускладнень стоматологічних втручань, не класифіковані в інших рубриках МКХ-10, такими діагностичними термінами: “гальванічно-запальний розлад”, “оклюзійний розлад”, “гальванічно-токсичний розлад”, “гальванічно-алергійний розлад”, “гальванічно-рефлекторний розлад” і “адаптаційний розлад”.


СПИСОК НАУКОВИХ ПРАЦЬ, ОПУБЛІКОВНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Кордіяк А.Ю. Визначальні та супутні фізико-механічні характеристики при порівнянні кобальто-хромових сплавів для литва / А.Ю. Кордіяк // Вісник стоматології. – 1996. - №2. – С. 135-137.