3. Показано, що особливістю запровадженої в клініці системи управління якістю надання стоматологічних послуг стало залучення на український ринок виробників високоякісної стоматологічної продукції, оснащення новітнім стоматологічним обладнанням, розширення асортименту послуг у відповідності до результатів маркетингових досліджень щодо запитів пацієнтів, впровадження міжнародних стандартів ISO серії 9001: 2000, власної моделі ведення пацієнтів, обов’язкове, на відміну від інших приватних закладів, укладання з ними договорів на лікування, інформованої їх згоди на медичне втручання, що відповідає постулатам правового захисту пацієнтів, а також розробка та впровадження комп’ютерної програми "1С: Стоматологія", що в комплексі сприяло формуванню іміджу клініки.
4. Про ефективність впровадження запропонованої моделі клініки ІПСТ свідчать зростання в ній за досліджуваний період проти закладів порівняння чистого доходу у 3,6 рази, прибутку - у 2,7 рази, витрат на заробітну плату і соціальні заходи - у 1,8 та 2,5 рази, що стало наслідком її оснащення сучасним стоматологічним обладнанням, питома вага якого в терапевтичному відділені становить 62,3%, хірургічному - 74,2%, ортопедичному - 80,6%, рентгенологічному - 66,7% проти 37,7, 25,8, 19,4 і 33,3%, відповідно, в аналогічних відділеннях закладів порівняння, а також придбання в 2004–2006 роках в середньому 14 одиниць новітніх технологій.
5. Зазначено, що запровадження навчальним центром клініки ІПСТ організаціїї цільових науково-практичних конференцій, майстер-класів з участю вітчизняних та зарубіжних спеціалістів (в середньому 40 заходів за рік) обумовило ефективність постійно діючої системи внутрішньої (100% планове навчання медичних працівників клініки; 9,5-бальна оцінка пацієнтами якості обслуговування та надання комплексної стоматологічної допомоги) і зовнішньої (понад 2,8 стис. слухачів з України, країн ближнього та дальнього зарубіжжя) підготовки спеціалістів в стоматологічній галузі з підвищенням їх фахового рівня, що надає йому не тільки державного, а й інтернаціонального статусу.
6. Аналіз номенклатури, вартості, складності та якості сучасних стоматологічних послуг засвідчив про перевагу їх надання в клініці ІПСТ (в середньому 54,5±0,5 одиниць) проти клінік порівняння (в середньому 24,7±0,3 одиниць) при високій складності і відносно низькій вартості в першій на противагу низькій та середній складності і порівняно високій вартості - в других, що обумовлюється використанням в клініці ІПСТ сучасних засад маркетингу і раціональної системи ціноутворення.
7. Результати аналізу наданих стоматологічних послуг до загальної кількості відвідувань засвідчили, що в терапевтичному відділенні клініки ІПСТ і порівнювальних клінік питома вага первинних хворих становила відповідно 32,2 і 8,7%, пролікованих з приводу пульпіту - 10,3 і 6,6% при майже однакових показниках щодо карієсу (71,6 і 74,9%) і періодонтиту (18,1 і 18,5%) та значно вищій питомій вазі проведених курсів лікування захворювань СОПР - 8,4 і 0,9%, в хірургічному відділенні питома вага оперативних втручань становила 22,6 проти 6,0% в закладах порівняння, вживлених імплантантів - 16,3 і 1,8%, в ортопедичному відділенні - виробів з металокераміки і безметалевої кераміки - 45,3 і 13,4%, а в ортодонтичному - виготовлених ортодонтичних апаратів - 2,6 і 0,9%.
8. Результати фахової експертизи за визначеними складовими засвідчили, що 98,6% видів критеріїв надання стоматологічних послуг виявилися інформативними, 84,6% експертів висловились за провідне визначення місця клініки на стоматологічному ринку, як нової комплексної форми діяльності приватних стоматологічних закладів, 100% експертів позитивно оцінили впровадження новітніх технологій і матеріалів, діяльність навчального центру, а також випередження за часом підготовки сучасних лікарів-гігієністів.
9. Ефективність діяльності клініки підтверджується її міжнародним та вітчизняним галузевим визнанням:
сертифікацією за стандартами ISO 9001: 2000 (2005);
присвоєнням рішенням Головної акредитаційної комісії МОЗ України вищої категорії (2005);
акредитацією Державною службою лікарських препаратів та виробів медичного призначення МОЗ України в якості бази клінічних випробувань зі стоматології (2001);
визначенням як базового навчального центру Асоціації стоматологів України (2007);
визначенням МОЗ України в якості бази стажування для проведення заочного циклу навчання в інтернатурі (2005).
Результати дослідження дозволяють рекомендувати:
1) державним і приватним стоматологічним закладам -
використання запропонованої комп’ютерної програми "1С: Стоматологія" для автоматизації ведення медичної документації, обліку та аналізу статистичної звітності та підвищення ефективності діяльності персоналу;
при визначенні вартості послуги ввести, як обов’язкову складову, розрахунок норм витрат розхідних матеріалів на конкретну стоматологічну послугу;
2) приватним стоматологічним установам -
використання запропонованої моделі клініки в частині надання послуги (лікування і сервісу);
обов’язкове заключення договору про надання послуги та інформованої згоди пацієнта на медичне втручання;
використання моделі підбору, адаптації та контролю ефективності діяльності персоналу;
використання запропонованої схеми безперервного навчання медичного персоналу.
1. Ляшенко О.В. До політики ціноутворення вартості стоматологічних послуг в умовах приватної практики // Современная стоматология. – 2006. – №1. – С.88–89.
2. Ляшенко О.В. Управління рівнем задоволеності пацієнтів наданням допомоги у стоматологічній клініці недержавної форми власності // Современная стоматология. – 2006. – №3. – С.145–147.
3. Борисенко А.В., Ляшенко О.В. Структура стандарту лікування карієсу // Современная стоматология. – 2006. – №3. – С.148–149.
4. Дисертантом проведено збір та узагальнення матеріалів, оформлення статті.
5. Ляшенко О.В. Навчальний центр Інституту прогресивних стоматологічних технологій як елемент системи управління якістю стоматологічних послуг // Современная стоматология. – 2006. – №4. – С.125–126.
6. Опанасюк Ю.В., Ляшенко О.В., Опанасюк І.В., Кривець В.В. Модель ведення стоматологічного прийому пацієнтів: Організаційно-технічні рекомендації. – К., ТОВ Видавничо-інформаційний центр "Світ сучасної стоматології", 2005. – 86 с.
7. Дисертанту належить методологічне забезпечення матеріалу, формулювання висновків.
Ляшенко О.В. Наукове обґрунтування та реалізація моделі приватної стоматологічної клініки з завершеним циклом допомоги. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 - соціальна медицина. – національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, м. Київ, 2008.
Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню та впровадженню на базі єдиного і нового для України типу приватного стоматологічного закладу європейського взірця - Інституту прогресивних стоматологічних технологій (ІПСТ) - моделі клініки з повним наданням відомих сучасній стоматології спектру послуг по завершеному циклу.
В дисертації представлені концептуальні підходи до наукового обґрунтування моделі клініки, в основу яких покладалось органічне поєднання традиційних елементів надання стоматологічних послуг з якісно новими, відсутніми в приватних стоматологічних установах України, що надало клініці, як системі, нових інтегративних якостей.
Показано, що управління якістю стоматологічних послуг забезпечується впровадженням власної моделі ведення пацієнтів, міжнародних стандартів ISO серії 9001: 2000, запатентованої комп’ютерної програми "1С: Стоматологія", політикою ціноутворення, діяльністю навчального центру, оснащенням сучасним обладнанням та використанням сучасних технологій, що в цілому формує позитивний імідж клініки.
Наведено основні якісні показники діяльності клініки у порівнянні із закладами порівняння, що підтверджує медичну, соціальну та економічну ефективність запропонованої її моделі.
Ключові слова: ІПСТ, клініка, пацієнти, якість і вартість послуг, імідж клініки.
Ляшенко Е.В. Научное обоснование и реализация модели частной стоматологической клиники с завершенным циклом помощи. – Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.02.03 - социальная медицина. – Национальная медицинская академия последипломного образования имени П.Л. Шупика МЗ Украины, г. Киев, 2008.
Диссертация посвящена научному обоснованию и реализации на базе единственного и нового для Украины типа частного стоматологического учреждения европейского образца - Института прогрессивных стоматологических технологий (ИПСТ) модели клиники с полным оказанием известного современной стоматологии спектра услуг с завершенным циклом помощи.
Показано, что существующая сеть частных стоматологических учреждений представлена, в основном, маломощными структурами с единичными специалистами, которые при отсутствии современного оснащения и технологий ограничиваются оказанием только определенного вида усуг, что не удовлетворяет растущих потребностей пациентов.