Смекни!
smekni.com

Нікотин і нікотиноманія (стр. 1 из 4)

Міністерство освіти і науки України.

Прікарпатський національний університет

Ім. В.Стефаника.

«Нікотин і нікотиноманія»

Івано-Франківськ

2008


Зміст:

Вступ

Історична довідка

Перше куріння

Чому люди починають палити

Це шкідливо:

Склад

Наслідки

Пасивне куріння

Що робити?

Кидаємо палити

Думки великих про куріння

Вирішення проблеми

Список використаної літератури


Вступ.

Димляча сигарета приносить звичному курцеві задоволення. Особливо гостро відчувається потреба в курінні під час випивки, при негативних емоціях і під час напруженої роботи. При цьому сам вдихуваний нікотин не надає якої-небудь позитивної дії на організм. Сигарета є більше відволікаючим чинником: перемикання свідомості на неї допомагає відсунути неприємні думки, перервати важку роботу. Сумісне куріння полегшує контакт між людьми, є хорошим приводом для знайомства. Деяке значення мають вид красиво розфарбованої коробки, витончена упаковка, манера закурювання, манірне видихання диму. Ці елементи кокетування і додаткові риси індивідуальності особливо значущі для жінок.

Але! Чи знаєте Ви, що на Землі щорічно вмирає 1,5 мільйонів чоловік від захворювань, спровокованих курінням? У димі тютюну міститься більше 30 отруйних речовин! За статистичними даними, курці всього світу (а їх більше мільярда) щорічно купують від чотирьох до п'яти трильйонів сигарет (близько 1000 сигарет на кожного жителя планети!), витрачаючи на це від 85 до 100 мільярдів доларів. Щорічно споживання сигарет в світі зростає на 2,1%, тобто збільшується швидше, ніж населення планети. Ні для кого не секрет, наскільки небезпечне куріння, проте ж, у всьому світі щодня викурюється близько 15 мільярдів сигарет. За оцінками, в США на лікування хвороб, пов'язаних з курінням, йде 50 мільярдів доларів в рік. Це означає, що в 1993 на кожну куплену пачку сигарет в середньому припало приблизно 2,06 долара, витрачених на лікування захворювань, пов'язаних з курінням. У інших випадках сума, в яку обходиться лікування цих захворювань, починає збільшуватися перших днів життя людини. Ось тільки один приклад: в ході дослідження, проведеного в США, з'ясувалося, що у жінок, що палять, подвоюється вірогідність того, що у них народиться дитина з вродженими вадами, а до того, як дитині виповниться два роки, може знадобитися не менше 4-х операцій. І, звичайно ж, в грошах не зміряти душевного болю від природженого дефекту.

На думку лікарів, третина всіх ракових захворювань безпосередньо пов'язана з курінням. Шкідлива дія куріння позначається не відразу, а поволі, поступово. В результаті шкідливих звичок скорочується тривалість життя, підвищується смертність населення, народжується неповноцінне потомство. Бажання зберегти міцне здоров'я - важлива соціальна потреба людини, необхідна умова повноцінного життя, високої творчої активності, щастя. Проте багато людей, ігноруючи цю небезпеку, продовжують зловживати тютюном. Проведені численні опити населення показали, що багато хто не знає або знає недостатньо про шкоду і всі наслідки куріння. Наше ж завдання полягає в тому, щоб донести цю інформацію до вух курців і показати, що вони гублять не тільки своє здоров'я, але і здоров'я тих, що оточують!


Історична довідка.

Для кращого розуміння проблеми зануримося в минуле і проаналізуємо, як розповсюдилася звичка. Як відомо, до Європи тютюн завіз Колумб. Надамо йому слово: «Висадившись на берег, ми відправилися в глиб острова. Нас зустріла безліч майже голих людей, дуже струнких і сильних, які йшли з своїх сіл з головешками в руках, що горіли, і травою, дим якої вони пили. Інші несли одну велику сигару і при кожній зупинці запалювали її. Потім кожен робив з неї 3 - 4 затягування, випускаючи дим через ніздрі». Тубільці пригощали мандрівників тютюном, причому спочатку палили самі, потім передавали трубку гостям. Відмову від «трубки миру» господарі розглядали як недружні дії. Іспанці ж не хотіли псувати відношення з тубільцями. Ймовірно, ці іспанці і були першими європейцями, що приохотилися до куріння. На моряків, що повернулися до Іспанії, дивилися з підозрою: людина випускає з рота і носа дим, значить, сплутався з нечистою силою. Курці завезли насіння тютюну і сталі його культивувати.

Розповсюдження тютюну зустрічало в країнах сильну протидію. У Туреччині куріння тютюну розглядалося як порушення законів Корану, і винуватих садили на кіл. Персидський шах Аббас наказав спалити торговця, який завіз тютюн у військовий табір. Римський папа Урбан VII відлучав від церкви тих, хто палив або нюхав тютюн, а одного разу за куріння сигар ченців живими замурував в стіну.

До Російської імперії тютюн, мабуть, потрапив в кінці XVI століття і теж був зустрінутий не дуже привітно. За куріння вважалося вельми серйозне покарання - від паличних ударів і прочуханки батогом до відрізання носа і вух і посилання до Сибіру. Торговців тютюном чекала страта. Але поступово заборона на куріння відмінялася в одній за іншою країнах. З роками до шкідливої звички залучилися чоловіки, жінки, молоді люди, підлітки і навіть діти. Виникла мода на куріння: сигарети, мовляв, додають дівчатам особливу елегантність, а хлопцям мужність. Обов'язково приналежністю теле-| і кіногероїв стала сигарета.

А як лікарі? Хіба вони не боролися проти куріння? Безумовно, так. Але не дуже успішно. І ось чому. Про те, що тютюн шкідливий для здоров'я, знали давно. Бачили, що курців мучить надсадний кашель, знали, що в накуреному приміщенні важко дихати, що тютюн заважає розумовій роботі. Досліди показали, що тварини гинуть під дією нікотину. Тоді і народилася фраза: «Крапля нікотину вбиває коня». Якщо бути точним, то краплею чистого нікотину можна убити не одну, а цілих три коні. Але курці тільки сміялися: видно, я міцніший за коня, скільки нікотину спожив, а живий! Утішали себе: тютюновий дьоготь залишається на фільтрі. Але ніщо не проходить безслідно... І все це неодмінно позначиться і на завзятих курцях, і на їх дітях. На рекламу тютюну і пов'язаного з ним товару (сигарети, цигарки і т.д.) виділяються незрівняно більші гроші, ніж на проведення антитютюнових кампаній. Трохи пізніше я розкрию цю проблему докладніше. А поки розберемося, що ж штовхає людей на цю шкідливу звичку.

Чому ж люди починають палити?

Потяг до куріння тютюну виникає в тому віці, коли великий позитивний вплив можуть зробити школа, батьки, громадськість. Не треба забувати про те, що хоча звичка до куріння розвивається в дитячому і підлітковому віці, негативне відношення до тютюну теж складається в цей період життя. Потреба палити не закладена в організмі. Вона з'являється унаслідок недостатнього виховання і впливу навколишнього середовища. Школярі тягнуться до сигарети, тому що палити модно, «престижно».

Дітям властиве наслідування дорослих. Куріння батьків, особливо матері, має украй негативний вплив. Причиною куріння хлопчиків 8 - 9 років було: вплив товаришів - в 26,8% випадків, цікавість - в 23,2%, балощі - в 17,8%, наслідування дорослим - в 16,7% випадків. Підлітки в процесі підготовки до вступу до «дорослого життя» засвоюють «дорослі норми» поведінки, у тому числі і куріння. Підлітки бачать в курінні ознаку самостійності, дорослості. Куріння в компанії стає свого роду обов'язком, ритуалом, засобом до об'єднання. Старші школярі і студенти молодших курсів не хочуть відстати від «моди», з'являються якісь вагомі причини, що примушують їх палити. Зазвичай діти і підлітки, щоб не показатися слабкими, приховують від товаришів неприємні відчуття, що викликаються у них першими викуреними сигаретами. Поступово їх організм пристосовується, виробляється звичка, від якої вже важко позбавитися. На жаль, рідкісні бесіди лікарів про шкоду куріння в молодіжному середовищі не приносять бажаного результату.

Однією з основних причин куріння дівчат є «мода». «Сучасній жінці» можна і модно палити, цим нібито затверджуються самостійність, повне рівноправ'я з чоловіком. Сам процес куріння у дівчини зводиться в певний ритуал. Це неквапливе діставання сигарети, повільна її розминка пальцями з манікюром, що впадає в очі, закурювання від манірно піднесеної запальнички або сірника, куріння з випуском диму через колечко складених нафарбованих губ. Їй здається, що все це їй «йде», дозволяє вважати її сучасною. Проте властивістю моди є те, що вона приходить і йде, а зміни в організмі, викликані курінням, можуть залишитися.

Куріння все більше і більше передається з одного покоління в інше. Воно, як звичка, увійшло до побуту багатьох людей, ставши міцною життєвою потребою. На думку багатьох учених, куріння - один з видів соціальної поведінки людини. Сам процес куріння є істотним елементом в спілкуванні людей.

Існує думка, що куріння підсилює працездатність, і багато хто прикривається цим міфом. Насправді дуже короткий час нікотин діє збудливо, потім швидко знижує і погіршує працездатність, як фізичну, так і розумову. До того ж, сьогодні засоби масової інформації закріплюють думку, що із засвіченою сигаретою в руках або в роті людина стає привабливішою, чарівнішою, самостійнішою, розкутою і незалежною.

Тому-то багато людей і піддаються нав'язаному їм насильно бажанню і пробують палити, після чого їм стає вже важко зупинитися.

Перше куріння.

При першому курінні дере в горлі, прискорено б'ється серце, в роті з'являється осоружний смак. Всі ці неприємні відчуття, пов'язані з першою сигаретою, не випадкові. Це захисна реакція організму, і треба нею скористатися - відмовитися від наступної сигарети. Поки не наступила година, коли зробити це буде не так легко. При вдиханні вуглекислого газу витісняється кисень з крові, в результаті куріння знижує рівень обміну речовин в організмі, тобто служить енергозбережним чинником. Без сумніву, куріння на перших порах покращує працездатність, зменшує невротизацію|, агресивність, страх. Але все це як бомба з годинниковим механізмом - курець не зрозуміє своєї помилки, поки не потрапить до лікарні з діагнозом астми, раком або серцево-судинними захворюваннями. Головна небезпека нікотину полягає в тому, що, подібно до кокаїну, він є дуже "тонким наркотиком", що дуже міцно пов'язує нашу психіку з цією активною хімічною речовиною. Так чи варто починати? Чи так важливий імідж «крутого стиляги», адже він ніщо не означатиме при підірваному здоров'ї? Кожен вирішує це для себе сам, але від його вибору залежить і майбутнє його потомства...