Працетерапія застосовується для підтримання загальної працездатності та психоемоційного тонусу пацієнта. Рекомендують робити на свіжому повітрі у садку, на городі.
Хворим на гіпотензію бажано щорічно проходити санаторно курортне лікування [37].
2.6 ПСИХОТЕРАПІЯ ПРИ ПЕРВИННІЙ ГІПОТЕНЗІЇ
У вузькому розумінні слова психотерапія — це вплив лікаря на психіку хворого за допомогою словесного навіювання, гіпнозу, відвернення його уваги від сумних думок, У широкому розумінні слова психотерапія — це сприятлива обстановка в лікувальному закладі та в домашніх умовах хворого.
Завдання будь-якого психологічного впливу — виключити у взаємовідносинах між людьми підвищений тон емоційного напруження. Ключ до поліпшення психічного стану людини — у культурі відносин, взаєморозумінні та взаємній ввічливості [39].
Широко застосовуваний у Японії метод шіацу визначають так: «Шіацу є таким видом лікування, при якому пальці рук і долоні використовують для натискування на певні точки, щоб нормалізувати регуляторні процеси в організмі, зберегти і поліпшити здоров'я. Він також сприяє лікуванню деяких хвороб».
Метод шіацу застосовують і при артеріальній гіпотензії.
При цьому потрібно звертати особливу увагу на техніку натискування. Слід завжди жорстко натискати «подушечкою» пальця в напрямі донизу, строго перпендикулярно до поверхні шкіри. Ступінь натискування залежить від симптомів і стану хворого. Тривалість одного натискування на точку становить 5—7 с, за винятком точок у ділянці шиї, вплив на які не повинен перевищувати 3 с. Сила натискування повинна бути такою, щоб не викликати неприємних відчуттів.
Значно знижений артеріальний тиск може спричинитися до погіршення мозкового кровообігу. Якщо порушена функція вегетативної нервової системи, що регулює рівень артеріального тиску, натискують на такі точки: на сонній артерії, зоні довгастого мозку, верхньому плечовому поясі, а також між лопатками.
Ми опишемо положення кількох точок, масаж яких ефективний при артеріальній гіпотензії.
Точки на потилиці розташовані по середній лінії голови. Перша точка розміщена вище від задньої межі волосистої частини голови на ширину великого пальця руки; друга — вище від першої на ширину 1,5 великого пальця; третя — на 1,5 пальця вище від попередньої; четверта точка лежить на перетині середньої лінії голови та лінії, що з'єднує верхівки вух [42].
Перша точка на сонній артерії міститься нижче від основи мочки вуха на 12 мм (трохи вгору і назад від кута нижньої щелепи). Друга точка розташована на лінії, що перетинає центр грудино-ключично-соскоподібного м'яза на рівні верхнього краю щитовидного хряща.
Точка поясу верхніх кінцівок розташована на середині лінії, що з'єднує западину, яка утворюється на плечі під час підняття руки, з точкою, що розташована між VII і І шийними хребцями.
У період занять шіацу слід уникати розумової та фізичної перевтоми, недосипання, утримуватися від куріння.
2.7 ФІТОТЕРАПІЯ ПРИ ПЕРВИННІЙ ГІПОТЕНЗІЇ
Для лікування хворих з гіпотензійними станами використовують різні медикаментозні засоби. Але деякі з них виявляють небажаний побічний вплив, інші — дуже нестійкі, ще інші — непридатні для тривалого застосування, Тому ліки може призначати тільки спеціаліст, який знає механізм їхньої дії та індивідуальні особливості організму хворого.
Для лікування гіпотензійних станів широко застосовують препарати рослинного походження,
Лимонник китайський — виткий кущ з темно-зеленим яйцеподібним листям, з рожевими квітками та оранжево-червоними кислими ягодами, які достигають у вересні. Листя, кора і плоди пахнуть лимоном, тому рослину називають лимонником. П'ють настій лимонника.
Левзея маньчжурська—трав'яниста багаторічна рослина з фіолетово-ліловими квітами. Для лікування використовують корені. Застосовують настойку левзеї в дозі, призначеній лікарем.
Заманиха корейська — кущ заввишки до 1 м. Світло-сіра кора всіяна дрібними жовтуватими колючками. Плоди плоскі, м'ясисті. Використовують настойку заманихи.
Женьшень — багаторічна трав'яниста рослина з фіолетово-червоним листям. Для лікування використовують корені, готуючи з них водний настій.
Золотий корінь — багаторічна трав'яниста рослина заввишки до 50 см. Корені товсті, зверху золотисті, а на зламі білого кольору. Смак коренів — гірков'яжучий. Застосовують спиртовий екстракт золотого кореня.
Татарник звичайний (будяк) — дворічна трав'яниста рослина з колючими гілками. У малих дозах татарник збуджує, а у великих пригнічує центральну нервову систему; звужує периферичні судини та підвищує артеріальний тиск. Застосовують його у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку подрібненого листя або квіток 1 настоюють 10 хв. П'ють по 2—3 склянки на день.
Безсмертник польовий — багаторічна трав'яниста рослина заввишки 15—30 см. Підвищує кров'яний тиск. П'ють як чай. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток і настоюють 10 хв. Вживають по 1 склянці ранком і ввечері за 15 хв до їди протягом 2 тиж.
Копитняк європейський — багаторічна трав'яниста рослина з повзучим коренем. Листя брунькоподібне, округле, схоже на кінське копито. Уся рослина вкрита короткими волосинками, тому здається пухнастою. Настойка листя сприяє звуженню судин і підвищенню артеріального тиску.
Полин гіркий - багаторічна трав'яниста рослина до 1 м заввишки. Під впливом полину підвищується тонус центральної нервової системи. Вживають його у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку полину і настоюють протягом 10 хв. П'ють 1 склянку за день, ковтками [33].
2.8 САНАТОРНО- КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ
При гіпотензійних станах хворим показане санаторно-курортне лікування, яке передбачає: режим руху й лікувальну фізкультуру, дієту, кліматолікування, психотерапію, бальнеотерапію, фізіотерапію та медикаментозне лікування. Призначаючи комплексне курортне лікування, ураховують ступінь фізичної натренованості хворого, характер порушень функції серцево-судинної системи.
Лікувально-оздоровчий режим включає в себе сон (8— 9 год) і заняття лікувальною фізкультурою. Досвід лікування хворих на гіпотонічну хворобу показує, що щадний режим і подовжений сон (10—12 год) негативно позначаються на їхньому стані. Після тривалого сну в більшості хворих посилюється почуття розбитості, загальної слабкості, ортостатичне запаморочення, а ранковий головний біль стає затяжним [38].
Однією з форм лікувальної фізкультури є ранкова гігієнічна гімнастика, яка, справляючи тонізуючий і загальний тренуючий вплив, сприяє переходові організму від нічного відпочинку до активної діяльності.
Другою формою лікувальної фізкультури є лікувальна гімнастика. Хворі виконують фізичні вправи, які впливають на весь організм, і спеціальні вправи, що сприяють підвищенню артеріального тиску. Встановлено, що найкраще на хворих цього профілю діють силові вправи, виконані в середньому темпі, а також статичні напруження.
Дієта. У санаторно-курортному лікуванні хворих з гіпотензійними станами важливе місце належить харчуванню. Харчування має бути повноцінним, різноманітним і збалансованим. У раціоні повинна міститися достатня кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, вітамінів, особливо групи В та аскорбінової кислоти, їсти потрібно не менш як 3—4 рази на добу. Бажано вживати тонізуючі засоби: міцний чай і каву, особливо вранці або в середині робочого дня. Якщо немає захворювань органів травлення та інших органів, можна вживати в їжу різні спеції (гірчицю, перець, оцет). Однак зловживати ними не слід.
Кліматолікування передбачає перебування і сон на свіжому повітрі, дозовані повітряні ванни, морські купання.
Основним видом аеротерапії є прогулянки і теренкур, які, як уже зазначалося, поєднують у собі також елементи фізичної культури. Аеротерапію потрібно проводити в найбільш сприятливих, комфортних природних умовах або в мікрозонах, що наближені до них.
Нічний сон на березі моря набуває дедалі більшого значення при лікуванні хворих з гіпотензійними станами, бо сприяє нормалізації основного обміну, поліпшує дихання, посилює окислювальні процеси.
Повітряні ванни — дуже активна процедура, під час якої на частково або повністю роздягнуту людину діють температура, вологість і рух повітря, сонячна радіація, склад повітря. Активність повітряних ванн залежить від навколишнього середовища, реактивності організму, попередньої адаптації. Під час приймання повітряної ванни велике значення має температура навколишнього середовища: чим нижча температура, тим сильніше діє ванна.
Звичайно хворим з гіпотензійними станами призначають слабкі й середні холодові навантаження. Улітку повітряні ванни поєднують з дією розсіяної сонячної радіації, їх можна приймати в тінистих місцях у парках, на пляжі й кліматичних площадках під тентом, на терасах і в клімато-павільйонах; у похмуру погоду та взимку — у наметах, аераріях, аерофотаріях. Якщо виникне почуття втоми, серцебиття, задишка, повітряну ванну припиняють, а надалі зменшують її тривалість.
Геліотерапія, або лікування прямим і розсіяним сонячним промінням, є найактивнішою з кліматичних процедур. Ефективність геліотерапії залежить від точного її дозування (за допомогою спеціальних приладів або за реакцією шкіри).
Морські й річкові купання тренують механізми терморегуляції, нормалізують обмінні процеси, підвищують життєвий тонус організму, його адаптаційні можливості, дуже добре загартовують людину. Купатися в морі й річці, як уже зазначалося, рекомендують тоді, коли температура води не нижча від 17 °С і температура повітря не нижча від 19 °С.