Однонаправленої вікової динаміки змін часових і відношення часових й амплітудних показників РЕГ як у дівчаток, так і у хлопчиків нами не встановлено. Привертають увагу лише у більшості випадків мінімальні значення цих показників у 12 річних дівчаток та максимальні значення у 13 річних хлопчиків.
При порівнянні величини амплітудних і часових показників РЕГ у дівчаток нами встановлені відмінності їх величини в залежності від особливостей соматотипу. Причому, найбільш часто максимальні значення досліджуваних показників встановлені у дівчаток мезоморфів. У хлопчиків різних соматотипів достовірних розбіжностей показників РЕГ не встановлено взагалі.
Встановлено, що у хлопчиків величина амплітудних показників РЕГ, в основному, нижча, а часових, навпаки – вища, ніж у відповідних за віком і соматотипом груп дівчаток. Відношення часових й амплітудних показників РЕГ не мають таких виражених однонаправлених статевих розбіжностей як за віком, так і, особливо, за соматотипом.
Описані вікові зміни показників РЕГ у хлопчиків і дівчаток, скоріш за все, пов’язані з особливостями статевого дозрівання, пік якого припадає саме на підлітковий вік (Кучма В.Р., 1998; Галстян А.Г., Агасян А.Б., Минасян С.М., 2003).
З літературних джерел відомо, що практично всі показники гемодинаміки корелюють з антропометричними параметрами (Мороз В.М. с соавт., 2002; Гунас І.В., Кириченко І.М., 2003; Scuteri A. et al., 2001).
Нами при аналізі кореляційних зв’язків встановлено, більшість амплітудних та часових показників реоенцефалограми у дівчатокмають достовірні прямі слабкі (r від 0,21 до 0,29) та середньої сили (r від 0,31 до 0,51) зв’язки з габаритними розмірами тіла за винятком тривалості фази повільного кровонаповнення. Привертає увагу відсутність достовірних зв’язків амплітудних показників з довжиною тіла. Більшість відношень амплітудних до часових показників реоенцефалограми у дівчаток не мають достовірних зв’язків з габаритними розмірами тіла, за винятком показника тонусу артерій великого калібру, який має достовірні прямі слабкі (r=0,25) зв’язки з масою і площею поверхні тіла. У хлопчиків серед реоенцефалографічних показників лише базовий імпеданс, амплітуди інцізури і діастолічної хвилі, дикротичний індекс та показники загального тонусу артерій і тонусу артерій середнього та мілкого калібру мають з більшістю габаритних розмірів достовірні зворотні слабкі (r від -0,21 до -0,28) та середньої сили (r від -0,31 до -0,48) зв’язки. Лише тривалість низхідної частини хвилі РЕГ має достовірні прямі слабкі (r=0,20) зв’язки з масою і площею поверхні тіла.
Поздовжні розміри тіла у дівчатокмають достовірні прямі переважно слабкі (r від 0,20 до 0,29) зв’язки лише з базовим імпедансом та більшістю часових показників реоенцефалограми, за винятком тривалостей висхідної частини і фази повільного кровонаповнення РЕГ-хвилі. Привертає увагу практично повна відсутність достовірних зв’язків поздовжніх розмірів тіла з відношенням амплітудних до часових показників реоенцефалограми. У хлопчиків поздовжні розміри тіла мають достовірні зворотні слабкі (r від -0,21 до -0,29) та середньої сили (r від -0,33 до -0,50) зв’язки з більшістю амплітудних показників реоенцефалограми (за винятком амплітуди швидкого кровонаповнення), дикротичним індексом та показниками загального тонусу артерій і тонусу артерій опору. Привертає увагу практично повна відсутність достовірних зв’язків поздовжніх розмірів тіла з часовими показниками реоенцефалограми.
Ширина дистальних епіфізів у дівчатокмає достовірні прямі переважно слабкі (r від 0,20 до 0,28) зв’язки лише з амплітудою швидкого кровонаповнення, тривалістю серцевого циклу та тривалостями низхідної частини і фази швидкого кровонаповнення хвилі РЕГ. Також привертають увагу достовірні прямі слабкі (r від 0,20 до 0,27) зв’язки ширини дистального епіфіза стегна з усіма амплітудними показниками та повна відсутність достовірних зв’язків ширини дистальних епіфізів з відношенням амплітудних до часових показників реоенцефалограми. У хлопчиків лише ширина дистальних епіфізів плеча та передпліччя має достовірні зворотні слабкі (r від -0,21 до -0,24) та середньої сили (r від -0,32 до -0,43) зв’язки з більшістю амплітудних показників реоенцефалограми (за винятком амплітуди швидкого кровонаповнення) та поодинокі достовірні зв’язки з дикротичним і діастолічним індексами та середньою швидкістю швидкого кровонаповнення. Також привертають увагу достовірні прямі слабкі (r від 0,20 до 0,24) і середньої сили (r від 0,30 до 0,39) зв’язки ширини дистальних епіфізів передпліччя, стегна і гомілки з більшістю часових показників реоенцефалограми (за винятком тривалостей висхідної частини і фази повільного кровонаповнення).
Більшість амплітудних та часових (за винятком тривалості фази повільного кровонаповнення) показників реоенцефалограми у дівчатокмають достовірні прямі слабкі (r від 0,20 до 0,29) та середньої сили (r від 0,31 до 0,49) зв’язки з охватними розмірами тіла (за винятком обхватів кисті і стопи та гомілки у нижній третині і шиї лише для амплітудних показників). Привертає увагу практично повна відсутність достовірних зв’язків охватних розмірів з відношенням амплітудних до часових показників реоенцефалограми. У хлопчиків більшість охватних розмірів мають достовірні зворотні слабкі (r від -0,20 до -0,29) та середньої сили (r від -0,30 до -0,46) зв’язки з більшістю амплітудних показників реоенцефалограми (за винятком амплітуд систолічної хвилі та швидкого кровонаповнення, з якими встановлені лише поодинокі слабкі зв’язки) та дикротичним індексом (для показників загального тонусу артерій та артерій опору встановлені лише поодинокі достовірні слабкі зв’язки). Привертають увагу достовірні прямі слабкі (r від 0,21 до 0,25) зв’язки охватних розмірів плеча, шиї і грудної клітині з тривалістю низхідної частини.
Більшість амплітудних та часових (за винятком тривалостей низхідної частини і фази повільного кровонаповнення) показників реоенцефалограми у дівчатокмають достовірні прямі слабкі (r від 0,20 до 0,29) та середньої сили (r від 0,31 до 0,53) зв’язки з поперечними і передньо-задніми розмірами тіла (за винятком середньогрудинного поперечного діаметру грудної клітки і міжостьового розміру тазу лише для амплітудних показників). Серед відношень амплітудних до часових показників реоенцефалограми лише показники загального тонусу артерій та тонусу артерій розподілу мають поодинокі достовірні прямі переважно слабкі зв’язки з деякими поперечними та передньо-задніми розмірами тіла дівчаток. У хлопчиківпоперечні і передньо-задні розміри тіла мають множинні достовірні зворотні слабкі (r від -0,20 до -0,29) та середньої сили (r від -0,30 до -0,39) зв’язки лише з базовим імпедансом, амплітудою інцізури та дикротичним індексом. Привертає увагу повна відсутність достовірних зв’язків поперечних і передньо-задніх розмірів тіла з часовими показниками реоенцефалограми.
Більшість амплітудних (за винятком амплітуд інцізури і діастолічної хвилі) та часових (за винятком тривалостей серцевого циклу та низхідної частини) показників реоенцефалограми у дівчатокмають достовірні зворотні слабкі (r від -0,20 до -0,27) та середньої сили (r від -0,30 до -0,56) зв’язки з товщиною шкірно-жирових складок (за винятком товщини шкірно-жирових складок на передпліччі і на груді). Привертають увагу переважно сильні (r від -0,60 до -0,63) зворотні зв’язки більшості товщин шкірно-жирових складок тулуба і нижніх кінцівок з тривалістю фази швидкого кровонаповнення. Серед відношень амплітудних до часових показників реоенцефалограми з більшістю товщин шкірно-жирових складок встановлені достовірні зворотні слабкі (r від -0,20 до -0,28) і середньої сили (r від -0,32 до -0,59) зв’язки лише з показниками загального тонусу артерій, тонусу артерій розподілу та опору. У хлопчиківбільшість шкірно-жирових складок мають достовірні зворотні слабкі (r від -0,20 до -0,29) та середньої сили (r від -0,30 до -0,45) зв’язки з більшістю амплітудних показників реоенцефалограми (за винятком амплітуд систолічної хвилі та швидкого кровонаповнення), часових показників (за винятком тривалостей серцевого циклу та низхідної частини) та половини відношень амплітудних до часових показників реоенцефалограми (за винятком діастолічного індексу, середньої швидкості швидкого і повільного кровонаповнення та показника співвідношення тонусу артерій різного калібру).
Більшість амплітудних та часових (за винятком тривалості низхідної частини) показників реоенцефалограми у дівчатокмають достовірні зворотні переважно слабкі (r від -0,20 до -0,29) та середньої сили (r від -0,30 до -0,44) зв’язки з ендоморфним і ектоморфним компонентами соматотипу та достовірні прямі слабкі (r від 0,20 до 0,25) зв’язки з мезоморфним компонентом соматотипу. З відношеннями амплітудних до часових показників реоенцефалограми лише ендоморфний компонент соматотипу має поодинокі переважно зворотні різної сили (r від -0,21 до -0,60) кореляційні зв’язки (з показниками загального тонусу артерій, тонусу артерій розподілу та опору). У хлопчиків лише ендоморфний компонент соматотипу має достовірні зворотні слабкі (r=-0,23 і r=-0,28) та середньої сили (r від -0,31 до -0,41) зв’язки з базовим імпедансом, амплітудою інцізури, більшістю часових (за винятком тривалостей серцевого циклу та низхідної частини) та половини відношень амплітудних до часових показників реоенцефалограми (за винятком діастолічного індексу, середньої швидкості швидкого і повільного кровонаповнення та показника співвідношення тонусу артерій різного калібру).
Більшість амплітудних (за винятком амплітуд інцізури і діастолічної хвилі) та часових (за винятком тривалості фази повільного кровонаповнення) показників реоенцефалограми у дівчатокмають достовірні прямі слабкі (r від 0,20 до 0,29) та середньої сили (r від 0,32 до 0,51) зв’язки з м’язовим і кістковим компонентами маси тіла та достовірні зворотні переважно слабкі (r від -0,20 до -0,28) та середньої сили (r від -0,30 до -0,52) зв’язки з жировою масою тіла. Серед відношень амплітудних до часових показників реоенцефалограми у дівчаток привертають увагу лише достовірні зворотні слабкі (r=-0,21) та середньої сили (r від -0,32 до -0,58) зв’язки жирової маси тіла як за Матейко, так і за Сірі з показниками загального тонусу артерій, тонусу артерій розподілу та опору. У хлопчиків лише більшість амплітудних показників (за винятком амплітуд систолічної хвилі і швидкого кровонаповнення) та дикротичний індекс мають достовірні зворотні слабкі (r=-0,20 і r=-0,29) та середньої сили (r від -0,30 до -0,48) зв’язки з практично усіма компонентами маси тіла. В інших випадках привертають увагу лише достовірні зворотні переважно середньої сили (r від -0,30 до -0,48) зв’язки тривалостей висхідної частини, швидкого і повільного кровонаповнення, а також показників загального тонусу артерій, тонусу артерій розподілу та опору з жировою масою тіла як за Матейко, так і за Сірі.