Препарати, що використовуються для боротьби з трематодозами (опісторхозом, клонорхозом, фасціольозом, шистсомозом сечостатевим, шистосомозом кишковим, шистосомозом японським)
Для боротьби з трематодами застосовують хлоксил, празиквантел, бітіонол, метрифонат, оксаміхін.
Фармакодинаміка. Протитрематодозні засобу викликають необоротний параліч мускулатури присосків гельмінтів. Необхідно відзначити, що препарати не впливають на незрілих паразитів, тому існує небезпека реінвазії.
Вибір препарату заснований па копроовоскопічних дослідженнях.
Хлоксил — впливає на всі види трематодозів. Призначають 3 рази на добу за годину після їжі з 1/2 стакана молока. Курс лікування — 5 днів. При необхідності курс лікування повторюють з інтервалом не менше 4 місяців.
Празіквантел — високоефективний засіб для лікування трематодозів (окрім фасціольозу). Призначають 3 рази на добу протягом 1-2 днів. Повторні курси лікування, як правило, не потрібні.
Бітіонол — високоефективний засіб при фасціольозі. Препарат призначають всередину після їжі 2 рази на добу. Бітіонол приймають через день напротязі двох тижнів.
4.Метріфонат — застосовують при сечостатевому шистосомозі. Препарат призначають всередину 3 разу, другий курс лікування необхідний через 2 тижні.
5.Оксамніхін —| застосовують при кишковому шистосомозі. Препарат призначають всередину двократно з інтервалом 5-6 годин.
Фармакокінетика. Препарати всмоктуються при прийомі всередину. Особливо швидко проникає в кров празиквантель; пік його концентрації в плазмі крові спостерігається через 1—2 години. Препарати біотрансформуються в печінці і у вигляді метаболітов елімінуються нирками.
При призначенні протитрематодозних засобів не вимагається дотримання дієти і одночасного з ними застосування послаблюючих препаратів (якщо хворий не страждає закрепами).
Небажані ефекти. При використанні хлоксилу можливі збільшення розмірів печінки, болі в області печінки, протеїнурія, зміни серцевого ритму, болі в області серця, еозинофілія, запаморочення, сонливість.
В порівнянні з хлоксилом празиквантел ефективніший і краще переноситься. В окремих випадках при його прийомі спостерігають нудоту, головний біль, гіркоту і присмак металу в роті, біль в епігастральній ділянці. Ці явища проходять зазвичай після закінчення прийому препарату.
Бітіонол викликає у 40% хворих слабкі і оборотні побічні ефекти — анорексію, спастичний біль в животі, діарею, запаморочення, головний біль, гіпертермію, шум у вухах, безсоння, протеїнурію, лейкопенію. Рідше з'являються уртикарні чи папульозні висипання як результат на алергени загиблих трематод.
Бітіонол протипоказаний дітям до 8 років.
Метріфонат добре переноситься, іноді він викликає залежні від дози і оборотні запаморочення, млявість, нудоту, спастичні болі в животі.
Оксамніхін може викликати головний біль, запаморочення, сонливість, еозинофілію, нудоту, діарею, оранжеве забарвлення сечі. У пацієнтів із захворюваннями печінки можливо невелике підвищення активності амінотрансфераз в крові. Рідко з'являються психічні розлади (галюцинації, амнезія) і судоми.
Вибір засобу для специфічної терапії
Отже, при виборі засобу для специфічної терапії хворих гельмінтозами враховують спектр антигельмінтної активності препаратів, що особливо важливо при поліінвазіях.
Аскаридоз
Аскаридоз - гельмінтоз людини, що викликається круглим гельмінтом Ascaris lumbricoides. Характеризується алергічним синдромом в ранній фазі захворювання і порушенням функцій ШКТ - в пізній.
Вибір антимікробних препаратів
Препарати вибору: пірантел, 10 мг/кг одноразово.
Альтернативні препарати: левамізол, мебендазол, альбендазол.
Анкилостомідоз
Анкилостомідоз - гельмінтоз, що викликається паразитуванням в організмі людини нематод родини Ancylostomatidae: Ancylostoma duodenale і Necator americanus. Характеризується порушеннями функції ШКТ і розвитком залізодефіцитної анемії.
Вибір антимікробних препаратів
Препарати вибору: пірантел.
Альтернативні препарати: левамізол, мебендазол, альбендазол.
За наявності ознак анемії специфічне лікування доповнюють призначенням препаратів заліза, а при необхідності - фолієвой кислоти.
Трихоцефальоз
Трихоцефальоз - гельмінтоз людини, що викликається волосоголовцем, - Trichocephalus trichiuris. Характеризується хронічним протіканням з переважним порушенням функції ШКТ.
Вибір антимікробних препаратів
Препарати вибору: мебендазол.
Альтернативні препарати: альбендазол.
Ентеробіоз
Ентеробіоз (оксіуроз) - гельмінтоз людини, що викликається гостриками, - Enterobius (Oxyuris) vermicularis. Характеризується кишковими розладами і періанальним свербінням.
Вибір антимікробних препаратів
Препарати вибору: пірантел.
Альтернативні препарати: мебендазол, альбендазол.
Зазвичай вибраний препарат призначають у вигляді двох прийомів з інтервалом 7-10 днів, оскільки однократний прийом може не надати належного ефекту через частих випадків інвазій і суперінвазій. Неодмінними умовами успішної дегельмінтизації при ентеробіозі є одночасне лікування всіх членів сім'ї (колективу) і строге дотримання гігієнічного режиму для виключення можливості повторного зараження.
Стронгілоїдоз
Стронгілоїдоз – хронічний гельмінтоз з переважним ураженням ШКТ і загальними алергічними проявами. Збудник - кишкова вугриця (Strongyloides stercoralis).
Вибір антимікробних препаратів
Препарати вибору: альбендазол, курс 3 дні.
Альтернативні препарати: івермектін однократно.
Трихінельоз
Трихінельоз - гельмінтоз, що викликається паразитуванням в організмі людини нематод роду Trichinella. Характеризується гострим протіканням, лихоманкою, болем в м'язах, набряками, гіпереозинофілією і іншими алергічними проявами. Лікування трихінельозу індивідуалізоване і включає специфічну (етіотропну) і патогенетичну терапію.
Вибір антимікробних препаратів
Етіотропна терапія направлена на знищення кишкових тріхинел, припинення продукції ними личинок (лярв), порушення процесу інкапсуляції і збільшення загибелі м'язових тріхинел. В основному застосовують мебендазол, проте єдиної схеми лікування цим лікарським засобом не існує.
Прийнято призначати препарат в дозі 0,1 г кожні 8 ч протягом 7-14 днів; за кордоном застосовують вищі дози - в перших 3 дні по 0,2-0,4 г кожні 8 ч, потім по 0,4-0,5 г кожні 8 ч протягом подальших 10 днів. Останніми роками застосовують альбендазол в дозі 10 мг/кг/добу в 3 прийоми протягом 7-14 днів. Найбільш ефективне проведення етіотропної терапії в інкубаційному періоді, коли можливе запобігання клінічним проявам, або в перші дні захворювання, коли ще є кишкові трихінели.
Під час м'язової стадії захворювання і інкапсуляції ефективність етіотропної терапії істотно зменшується і її вживання в цей період може сприяти загостренню захворювання. Симптоматична терапія включає призначення антигістамінних препаратів, НПЗЗ і ін.
При важкій інвазії з неврологічними розладами, міокардитом, легеневою недостатністю застосовують глюкокортикоїди: преднізолон всередину в дозі 20-80 мг/доби протягом 5-7 днів з подальшим зменшенням дози і відміною препарату через 1-1,5 тижні. У зв'язку з тим, що глюкокортикоїди можуть подовжувати період і кількість лярвопродукції в кишечнику, рекомендується застосовувати антигельмінтні препарати (мебендазол або альбендазол) протягом всього періоду вживання глюкокортикоїдів і декілька днів після їх відміни.
Токсокароз
Токсокароз - захворювання, що розвивається в результаті інвазії людини личинками круглих гельмінтів собак, - Toxocara canis (рідше за паразитів кішок - T.cati). Клінічна симптоматика токсокароза поліморфна і визначається локалізацією личинок: астмоподібний стан, лихоманка, висипання на шкірі, порушення зору, гепатомегалія, епілептиформні симптоми, еозинофілія.
Вибір антимікробних препаратів
Препарати вибору: альбендазол 10 мг/кг/добу протягом 10-20 днів.
Альтернативні препарати: діетилкарбамазин 3 мг/кг/добу протягом 3 тижнів.
Філяріатози
Філяріатози - група тропічних гельмінтозів, що викликаються нематодами родини Filariidae, що характеризуються трансмісивним шляхом передачі, украй повільним розвитком і тривалою течією. Найбільш поширеними є лімфатичні філяріатози (вухереріоз і бругіоз), онхоцеркоз і лоаоз.
Лімфатичні філяріатози
До лімфатичних філяріатозів відносяться вухереріоз і бругіоз, збудниками яких є ниткоподібні круглі гельмінти Wuchereria bancroffti і Brugia malayi. Ці гельмінтози характеризуються переважним ураженням лімфатичної системи.
Вибір антимікробних препаратів
Слоновість нижніх кінцівок
Препарат вибору: діетилкарбамазин. Курс - 12-14 днів. Для визначення індивідуальної переносимості і запобігання важким побічним реакціям в перші дні лікування препарат застосовують дробно в поступово наростаючих дозах, починаючи 1/3 добової дози в перший день, з 3-4-го дня - повна доза. Якщо через 3-6 місяців мікрофілярії знову виявляються в периферичній крові, проводять повторні курси лікування.
Альтернативні препарати: івермектин у вигляді монотерапії або в комбінації з діетилкарбамазином або альбендазолом. При розвитку ускладнень (лімфаденіт, лімфангіїт і ін.) специфічне лікування повинне поєднуватися із застосуванням антибактеріальної терапії і хірургічним втручанням. В обструктивній стадії захворювання ефективність консервативного лікування невелика.
Лоаоз
Лоаоз - філяріатоз, що характеризується набряком м'яких тканин, ураженням кон'юнктиви, серозних оболонок і статевих органів. Збудником є нематода виду Loa loа.
Вибір антимікробних препаратів