Недоліки в постачанні, зменшення обсягів матеріалів у поточних запасах та перевитрати матеріалів при їх використанні може певною мірою компенсуватися економією їх у виробничому процесі, але для цього необхідно провести оцінку ефективності використання матеріальних ресурсів за допомогою системи різноманітних показників, зокрема таких як: матеріаломісткість продукції, матеріаловіддача, коефіцієнт використання матеріалів; швидкість оборотності (тривалість обороту), коефіцієнт оборотності (кількість оборотів). Розрахунок коефіцієнта оборотності запасів та тривалості обороту здійснюється на основі даних звітності Коефіцієнт оборотності запасів (коефіцієнт інтенсивності використання) розраховується діленням собівартості реалізованої за звітний період продукції на вартість виробничих запасів.
47199,7
Кο2005= 9 (оборотів)
3125,0
29330,4
Кο2004= 7 (оборотів)
4076,4
Рівень оборотності виробничих запасів значною мірою залежить від галузевих особливостей. Тривалість обороту виробничих запасів представляє собою кількість днів, яка необхідна для перетворення виробничих запасів в грошову форму і є величиною оберненою до коефіцієнта оборотності.
360
Тο= 2005 = 40 (днів)
9
360
Тο2004= = 51 (днів)
7
Скорочення терміну оборотності в 2005 році на 11 днів (51-40) є позитивним.
Матеріаломісткість продукції є узагальнюючим вартісним показником і визначається як співвідношення суми матеріальних витрат до вартості виготовленої продукції і показує, скільки матеріальних витрат припадає на кожну гривню виготовленої продукції.
Аналіз матеріаломісткості проводиться у наступному порядку:
– визначається загальна оцінка матеріаломісткості продукції;
– аналізується зміна матеріаломісткості за окремими елементами витрат;
– визначається вплив зміни факторів на матеріаломісткість продукції;
– визначається вплив факторів на матеріаломісткість .
Аналіз матеріаломісткості продукції дає можливість пошуку резервів скорочення матеріальних витрат на виробництво продукції та сприяє зниженню собівартості.
Аналіз матеріаломісткості проводиться за структурно-логічною, адактивною, краткою або мультиплікаційною факторними моделями.
Структурно-логічна факторна модель матеріальних витрат відображає зміну матеріаломісткості залежно від зміни загальної матеріаломісткості продукції, на які, у свою чергу, впливають фактори другого і третього рівнів. Структурно-логічна модель матеріальних витрат наведена в додатку С.
Таким чином матеріаломісткість залежить від обсягу валової (товарної) продукції та суми матеріальних витрат на її виробництво. У свою чергу обсяг валової продукції у вартісному вираженні може змінюватися за рахунок кількості виготовленої продукції, її структури та рівня відпускних цін. Сума матеріальних витрат також залежить від обсягу виготовленої продукції, її структури, витрачання матеріалів на одиницю продукції і вартості матеріалів.
Структурно-логічна факторна модель дає лише загальну картину факторів впливу на матеріаломісткість,приклад їх визначення по методу ланцюгових підставок наведено в додатку Т.
Іншим узагальнюючим показником, є ефективність використання матеріалів, який визначається як співвідношення суми фактичних матеріальних витрат до величини матеріальних витрат виходячи з планової калькуляції і фактичного обсягу випуску продукції. Цей показник можна визначити за формулою:
Квм=Мф/Мпм,
де Квм – коефіцієнт використання матеріалів;
Мф – сума фактичних матеріальних витрат, тис.грн;
Мпм – сума матеріальних витрат виходячи з планової калькуляції і фактичного випуску продукції.
Отже, на основі даних в додатку Т можна визначити коефіцієнт використання матеріалів (Додаток У).
Висновки та пропозиції:
Господарська діяльність підприємства передбачає використання значних виробничих запасів. Для того, щоб стабільно здійснювати процес виробництва продукції на підприємстві, постійно мають бути оборотні засоби в матеріальній формі. Так, підприємство повинне мати в необхідних розмірах запаси сировини і матеріалів, насіння, кормів, нафтопродуктів та інших цінностей. При їх витрачанні збільшуються витрати на виробництво, результатом якого є створення готової продукції. Виробничі запаси посідають особливе місце у складі майна та домінуючі позиції у структурі витрат підприємства різних сфер діяльності і визначенні результатів господарської діяльності та при висвітленні інформації про фінансовий стан. Запаси відносять до складу оборотних активів, оскільки можуть бути перетворені на грошові кошти протягом року або одного операційного циклу. Найбільш поширеними видами запасів є сировина та матеріали, незавершене виробництво, готова продукція, запаси товарів для перепродажу, компоненти готової продукції, наливні чи насипні речовини (нафта, борошно) тощо. Елементи, які включаються до складу запасів, залежать від особливостей підприємства. Машини та обладнання, що є основними засобами для одних підприємств, для підприємства, що їх виготовляє, є готовою продукцією, а для підприємства, що здійснює їх перепродаж – товаром.
Від правильності ведення обліку запасів залежить достовірність даних про отриманий підприємством прибуток та збереження самих запасів. Цей облік хоч не складний, але, як правило, дуже трудомісткий, оскільки до складу запасів можуть входити сотні видів найменувань, за кожним з яких для забезпечення кількісної та якісної інформації слід вести аналітичний облік. Облік запасів ведеться в натуральному та грошовому вимірниках. . Саме в цьому полягає актуальність теми проведеного дослідження.
В першому розділі було визначено економічну сутність виробничих запасів, їх класифікація та роль в діяльності підприємства, а також методи
оцінки виробничих запасів (ФІФО, ЛІФО, середньозваженої собівартості,
ідентифікованої собівартості, ціни продажу, нормативних затрат). Проведено аналіз нормативної бази та спеціальної літератури з питань обліку та аналізу запасів.
В другому розділі проведено аналіз обліку надходження виробничих запасів і розрахунків з постачальниками.
Існують різні шляхи надходження товарно-матеріальних цінностей на підприємство, зокрема:
•купівля у постачальника;
•в результаті обміну на подібні та неподібні запаси
•безоплатне отримання;
•як внесок до статутного капіталу засновниками підприємства;
•виготовлення власними силами.
Визначено шляхи витрачання запасів та відображення їх в обліку
Списання виробничих запасів з балансу може відбуватися внаслідок:
• відпуску у виробництво;
• реалізації;
• списання в результаті невідповідності критеріям активу;
• списання у зв'язку із псуванням, розкраданням;
• списання внаслідок надзвичайних подій;
• списання внаслідок передачі до статутного капіталу іншого підприємства;
• обміну на інші активи.
Для ведення складського обліку виробничих запасів використовуються затверджені наказом Мінстату України від 21.06.96 р. №193 „Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів" такі типові форми первинного обліку запасів:
М-1 „Журнал обліку вантажів, що надійшли";
М-2а „Акт списання бланків довіреностей";
М-4 „Прибутковий ордер";
М-7 „Акт про приймання матеріалів";
М-8 „Лімітно-забірна картка";
М-9 „Лімітно-забірна картка";
М-10 „Акт-вимога на заміну (додатковий відпуск) матеріалів";
М-11 „Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів";
предметів М-12 „Картка складського обліку матеріалів";
М-13 „Реєстр приймання-здавання документів";
М-14 „Відомість обліку залишків матеріалів на складі";
М-15 „Акт про приймання устаткування";
М-15а „Акт приймання-передачі устаткування до монтажу";
М-16 „Матеріальний ярлик";
М-17 „Акт про виявлені дефекти устаткування";
М-18 „Сигнальна довідка про відхилення фактичного залишку матеріалів від установлених норм запасу";
М-19 „Матеріальний звіт";
М-21 „Інвентаризаційний опис";
М-23 „Акт про витрату давальницьких матеріалів";
М-26 „Картка обліку устаткування для встановлення";
М-28 „Лімітно-забірна картка";
М-28а „Лімітно-забірна картка".
У процесі господарської діяльності може виникнути ситуація, коли зникає потреба в певних видах матеріальних запасів. В таких випадках
підприємства можуть реалізувати ці запаси. Існує певна специфіка реалізації стороннім особам, як юридичним, так і фізичним, виробничих запасів (сировини, напівфабрикатів, палива тощо) для виробничих потреб та товарів для продажу
Дуже часто зустрічаються випадки, коли запаси частково втрачають свою вартість. У такому разі з метою правдивого відображення інформації слід зробити їх переоцінку
Розглянуто в другому розділі також особливості обліку малоцінних та швидкозношувальних предметів.
Облік малоцінних та швидкозношуваних предметів ведеться на одноіменному рахунку 22. .
До малоцінних та швидкозношуваних предметів належать предмети, що використовуються не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року, зокрема: інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг тощо.
Також було розглянуто порядок проведення інвентаризації виробничих запасів та відображення її результатів в бухгалтерському обліку.
В третьому розділі було досліджено методику економічного аналізу використання виробничих запасів підприємства, а саме: система показників, інформаційна база та методи економічного аналізу виробничих запасів підприємства, методика аналізу забезпеченості підприємства виробничими запасами , методика аналізу ефективності використання виробничих запасів підприємства.