Смекни!
smekni.com

Використання смартфонів і комунікаторів в судово-медичній експертизі (стр. 5 из 5)

4. Вбудований графічний редактор смартфона забезпечує створення різноманітних схем, малюнків, графіків для формалізації ушкоджень і слідів як на місці події, так і в стаціонарних умовах роботи експерта. Складений атлас рисунків доповнює інформацію про судово-медичну харак­теристику таких об’єктів, сприяє об’єктивізації самого дослідження.

5. Цифрова відеокамера сучасного смартфона, наприклад, типу NokiaN80, забезпечує достатню якість фіксації плинних процесів, зокрема, послідовність змін трупних плям, і може бути використана на місці пригоди, при відтворенні обставин і умов спричинення травми та реконструкції події в цілому, експертному моделюванні процесу спричинення травми.

6. Отримана за допомогою смартфона інформація у вигляді результату роботи комп’ютерної програми, графічного зображення, відео-файла може бути використана в експертному документі. Смартфон, як один із сучасних швидкісних засобів передачі інформації, дозволяє зручно надсилати її для використання на стаціонарному комп’ютері за допомогою вбудованих у ньому засобів. Найбільш ефективною є передача інформації замовнику (наприклад, районному експерту) за допомогою електронної пошти.


Практичні рекомендації

1. Багатофункціональність інтегральних засобів отримання, обробки і передачі інформації сучасних смартфонів і комунікаторів типу NokiaN7710, NokiaN80, SonyEricssonP990 забезпечує доцільність їх використання в судово-медичній експертизі.

2. При створенні спеціалізованих судово-медичних програм слід користувались опцією "Таблиці" смартфона. Створена програма легко передається зі смартфона на комп’ютер і навпаки (за допомогою Bluetooth чи кабелю даних).

3. При огляді трупа на місці його виявлення; в судово-медичному морзі при дослідженні трупа; у відділеннях судово-медичної лабораторії для визначення часу настання смерті і терміну поховання; при діагностиці травматичних ушкоджень, у тому числі й спричинених з вогнепальної зброї чи в результаті транспортної пригоди; описі і оцінці слідів крові; ідентифікації особи за скелетованими залишками трупа та ін., доцільним є використання запропонованих нами смартфонних програм.

4. Наявність у смартфонів типу NokiaN7710 вбудованого графічногоредактора "Images" дозволяє вільно працювати з фотографіями, відеофайлами, малюнками, їх редагувати і використовувати як у самому смартфоні, так і переносити їх на стаціонарний (чи переносний, типу ноутбук) комп’ютер. При опису ушкоджень і слідів на тілі потерпілих доцільним є використання запропонованого атласу рисунків (предметів одягу і взуття, частин тіла людини, транспортних засобів тощо) . Поповнення рисунків, як і комп’ютерних програм, можливо в будь-якому бюро судово-медичної експертизи при наявності сучасного смартфона.

5. Смартфони типу NokiaN80, що забезпечені цифровою відеокамерою, слід використовувати для фіксації плинних процесів на місці пригоди, при відтворенні обставин і умов спричинення травми та реконструкції події в цілому, а також при експертному моделюванні процесу спричинення травми.

6. Для підвищення точності і об’єктивності експертиз доцільно використовувати в актах і висновках судово-медичного дослідження отриману за допомогою смартфона інформацію у вигляді результату роботи комп’ютерної програми, графічного зображення, відео-файла.

7. Для здійснення оперативної передачі інформації і подальшого її використання на стаціонарному комп’ютері, доцільно використовувати смартфон. Найбільш ефективною є передача інформації віддаленому замовнику (наприклад, районному експерту) за допомогою електронної пошти. Це звільняє виконавця експертизи в лабораторії (наприклад, у відділенні судово-медичної токсикології) від необхідності надсилання результатів поштою, що значно скорочує термін виконання основної експертиз у районному відділенні.

Список опублікованих праць за темою дисертації

1. Шавловський Г.С. Експрес-діагностика при огляді трупа на місці події з використанням смартфонів і комунікаторів//Український судово-медичний вісник. – 2007. - № 20(1). – С. 20-22.

2. Шавловський Г.С. Програмування судово-медичних методик за допомогою смартфонів і комунікаторів//Збірник наукових праць НМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. Вип.16. – Книга 1. – 2007. – С. 810-815.

3. Шавловський Г.С. Об’єктивізація судово-медичних експертиз ілюстративними матеріалами //Збірник наукових праць НМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. Вип.16. – Книга 2. – 2007. – 505-510.

4. Шавловський Г.С. Способи передачі судово-медичної інформації

за допомогою смартфона // Український судово-медичний вісник. – 2007. - № 20(2). – С.46-48.


АНОТАЦІЯ

Шавловський Г.С. Використання смартфонів і комунікаторів в судово-медичній експертизі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.25 - судова медицина. - Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, Київ, 2008.

Вивчали можливості використання смартфонів і комунікаторів в судово-медичній експертизі. За допомогою смартфона створено 31 оригінальну судово-медичну комп’ютерну програму для їх використання при експрес-діагностиці часу настання смерті, странгуляції, автомобільній травмі і переломах кісток черепа, для встановлення статі, віку, зросту загиблих, при визначенні механізму утворення слідів крові, діагностиці дистанції пострілу. Відпрацьовано оригінальні підходи до створення ілюстративного матеріалу (схематичних зображень) на місці пригоди при огляді трупа чи його ексгумації, для чого складено більш, ніж 100 комп’ютерних рисунків, представлених у вигляді атласу по судовій медицині. Апробовано функцію відео-зйомки смартфоном для об’єктивної реєстрації змін трупних плям при їх дослідженні на місці пригоди з метою прогнозування часу настання смерті, а також для фіксації етапів відтворення умов і обставин скоєння злочину. В роботі відпрацьована методика використання текстового редактора смартфона (комунікатора) і способи передачі текстової та графічної інформації по системі мобільного зв’язку. Доведено, що комунікаційні можливості смартфонів з успіхом можуть замінити використання Інтернету для судово-медичних завдань. Показано, що функція електронної пошти (E-Mail) смартфона дозволяє передачу графічної (фотографії, рисунки, відеофайли) чи текстової інформації на будь-який стаціонарний ком­п’ютер (підключений до Інтернету) або інший смартфон. Все це створює умови для використання широкої мережі передачі інформації (наприклад, виконаних в лабораторії "Актів судово-медичного дослідження") між різними підрозділами бюро судово-медичної експертизи.

Ключові слова: смартфон, комунікатор, програми, передача інформації.

АННОТАЦИЯ

Шавловский Г.С. Использование смартфонов и коммуникаторов в судебно-медицин­ской экспертизе. - Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.25 - судебная медицина. - Национальная медицинская академия последипломного образования имени П.Л. Шупика, Киев, 2008.

Диссертация посвящена вопросу о возможностях использования смартфонов и коммуникаторов в судебно-медицинской экспертизе. Такие интегральные устройства, т.е., комбинация мобильных телефонов и карманных компьютеров, благодаря наличию операционной системы обеспечивают работу пакета офисных программ. Поскольку две из них ("Документы" и "Таблицы") совместные с приложениями MS Word и MS Excel системы Wіndows XP стационарного ПК, это делает возможным передачу и адекватное восприятие информации между обоими устройствами. При выполнении работы с помощью смартфона создано 31 оригинальную судебно-медицинскую компьютерную программу для их использования при экспресс-диагностике времени наступления смерти, странгуляции, автомобильной травме и переломах костей черепа, для установления пола, возраста, роста погибших, при определении механизма образования следов крови, диагностике дистанции выстрела. Отработаны оригинальные подходы к созданию иллюстративного материала (схематических изображений) на месте происшествия при осмотре трупа или его эксгумации, для чего составлено более 100 компьютерных рисунков, представленных в виде атласа по судебной медицине. Апробирована функция видео съемки смартфоном для объективной регистрации изменений трупных пятен при их исследовании на месте происшествия с целью прогнозирования времени наступления смерти, а также для фиксации этапов воспроизведения условий и обстоятельств совершения преступления. В работе отработана методика использования текстового редактора смартфона (коммуникатора) и способы передачи текстовой и графической информации по системе мобильной связи. Доказано, что коммуникационные возможности смартфонов с успехом могут заменить использование Интернета для судебно-медицинских целей. Функция электронной почты (E-Maіl) смартфона разрешает передачу графической (фотографии, рисунки, видеофайлы) или текстовой информации на любой стационарный компьютер (подключенный к Интернету) или другой смартфон. Все это создает условия для использования широкой сети передачи информации (например, выполненных в лаборатории "Актов судебно-медицин­ского исследования") между разными подразделами бюро судебно-медицинской экспертизы.

Ключевые слова: смартфон, коммуникатор, программы, передача информации.


Annotation

Сhavlovs G.S. Use of smartphones and communicators in forensic medicine. - Manuscript.

Theasis for candidate of medical sciences (Phd) Degree in the speciality 14.01.25 - forensic medicine. - L.P. Shupik National medical academy of Post-Graduate Education, Kiyv, 2008.

The thesis is devoted to a problem on possibilities of use of smartphones and communicators in forensic medicine. During the work it has been created 31 original forensic-and-medical computer programs for their use in express - diagnostics of time of death occurrence, strangulation, automobile trauma and fractures of skull bones, for sex definition, age, height of dead, in definition of mechanism of formation of blood traces, diagnostics of shot distance. High manufacturability of smartphones with their large screens and availability of their own graphic editors allows creation of various schemes and figures for illustration of injuries or traces on human’s body, clothes, bones or internals. The original approaches to creation of illustrations (schematic drawings) in places of incidents at inspection of a corpse or during exhumation have been worked through. For these purposes more than 100 computer drawings, presented as an atlas in forensic medicine have been compiled. Function of video-filming using smart-phone for objective registration of changes of livores mortis during their examinations in places of incidents for predicting of the time of death as well as for fixation of stages of reproduction of conditions and circumstances of committing a crime has been tested. A technique for use of a text editor of smartphone (communicator) and transmission modes of the text and graphic information with a system of mobile communication has been worked through. It is demonstrated, that the communication capabilities of smartphones can successfully substitute use of internet for forensic-and-medical purposes. The function of E-mail of smartphone can transfer graphic (photo, figures, videofiles) or text information to any fixed computer (connected to the Internet) or other smartphone. All this creates conditions for use of a wide network for transmission of information (for example, performed in the laboratory of "Certificates of forensic and medical examinations") between subsections of office of forensic medicine.

Key words: smartphone, communicator, program, transmission of information.

Підписано до друку 22.04. 2008 р. Формат 60х901/16 Папір друк.

Гарнітура «Таймс». Умов. друк. арк. 0,9

Наклад 100 прим. Заказ № 311.

Оперативна поліграфія ТОВ «Олпрінт»

01021, м. Київ, Узвіз Кловський, 14а

Тел./факс (044) 254-23-48