Смекни!
smekni.com

Вікові зміни в системі травлення (стр. 2 из 3)

Першорядне значення в механізмі карієсу зубів грають мікроорганізми порожнини рота, головним чином стрептококи.

Під дією кислоти в емалі відбувається розчинення мінеральних речовин. В ураженій ділянці емалі створюються все більш сприятливі умови для життєдіяльності мікроорганізмів. Виникають бляшки зубного нальоту з кислотоутворюючі мікроорганізми. Тутчастіше за все і починається процес розвитку карієсу, з'являється видиме оком біла пляма. Мінеральних речовин в ділянці поразки стає все менше в результаті утворюється каріозна порожнина.

Щоб запобігти освіти порожнини, треба збалансувати раціональне харчування, забезпечивши достатнє надходження з їжею кальцію, фосфору і фтору.

В даний час широко застосовують фторопрофілактику карієсу. Це і фторування питної води, і місцеве зрошення розчином фтористого натрію, спеціальні зубні щітки.

Догляд за зубами насамперед повинен виражатися в обов'язковому прополощуванні рота кип'яченою, злегка теплуватою водою після кожного прийому їжі, щоб по можливості видалити всі застрялі між зубами частинки їжі. Потрібно щоденно ввечері перед сном чистити зуби щіткою з зубним порошком, щоб більш грунтовно видалити всі залишки їжі.

Не можна давати дітям занадто гарячу або дуже холоднуїжу, а також дозволяти їм розкушувати зубами горіхи або інші тверді речовини, так як це може викликати пошкодження емалі.

Змикання верхніх різців знижніми називають прикус. При правильному прикусі верхні - різці займають положення попереду від нижніх, що посилює їх ріжучу дію.

Подрібнена механічно їжа в порожнині рота змішується зі слюною. У ротову порожнину відкриваються протоки трьох пар великих слинних залоз: привушних, піднижньощелепних і під'язикові. Крім великих, є дрібні слизові слинні залози.Вони розкидані майже по всій слизовій оболонці ротової порожнини.

- Слинні залози функціонують з моменту, народження дитини, але в перші місяці слини виділяється мало. З появою молочних зубів слиновиділення посилюється настільки,що діти часто не встигають її проковтують і вона випливає з рота.

У слині міститься фермент птіалін, що розщеплюють складні вуглеводи до мальтози, і мальтоза, розщеплюються дисахариди до глюкози. Білок слини муцін робить слину клейкою. Завдяки муціну пропитана слюной їжа легше ковтається. У складі слини є ще речовина білкової природи - лізоцим, що володіє знезаражуючою дією. Цим, мабуть, можна пояснити, що рани і подряпини слизової оболонки ротової порожнини гояться швидше, ніж на поверхні тіла.

З віком кількість виділяємої слини збільшується; найбільш помітні зрушення в слиновиділенні відзначаються у дітей від 9 до 12 місяців, де всього за добу у дітей відділяється до 800 см3 слини.

Регуляція слиновиділення

При попаданні їжі в рот через кілька секунд починається слиновиділення. Така швидка відповідь слинних залоз на роздратування ротової порожнини говорить про те, що слиновиділення здійснюється рефлекторно, за участю нервової системи.

Їжа, що надійшла в порожнину рота, дратує закінчення смакових нервів, що виникає в них збудження, яке по центру стрімким нервам передається в довгастий мозок,в центр слиновиділення Тут відбувається передача збудження з доцентрових нервів на відцентрові симпатичної / і парасимпатичні),що йдуть до слинних залоз.Збудження охоплює секреторних клітини слинних залоз, і відбувається відділення слини певної якості та кількості. Так здійснюється безумовний слюновидільний рефлекс.

Слюна може видділятися не тільки при попаданні їжі в рот, але й при вигляді, запаху їжі, розмові про їжу. Це теж рефлекс, але рефлекс особливий, який І. П. Павловим названий умовним рефлексом. Умовно рефлекторно відділення слини відбувається лише в тому випадку, якщо вигляд, запах їжі, або розмови про смачну їжу збігалися з першим прийомом їжі. .

Їжа, подрібнена в ротовій порожнині і просочена слиною, сформована в харчові комочки, через зев надходить в глотку, а з неї в стравохід.

Стравохід - м'язова трубка довжиною у дорослої людини близько 25 см.Внутрішня оболонка стравоходу - слизова - вкрита багатошаровим плоским епітелієм з ознаками ороговіння у верхніх шарах. Епітелій захищає стравохід при русі по ньому грубого харчового комка.Слизова оболонка утворює глибокі поздовжні складки, що припускає значне розширення стравоходу при проходженні по ньому харчового комка.

У дітей слизова оболонка стравоходу ніжна, яка легко може поранитись грубою їжею, багата кровоносними судинах. Довжина у новонароджених близько 10 см, у віці 5 років-16 см, в 15 років-19 см.

Особливості травлення у шлунку

Шлунок - найбільш розширена частина травної трубки. Він має вигляд вигнутого мішка, вміщає до 2 л їжі.

Розташований шлунок в черевній порожнині асиметрично, більша частина його знаходиться ліворуч, а менша - праворуч від серединної площини, тіла. Опуклий нижній край шлунка - велика кривизна, коротко увігнута - мала кривизна. У шлунку розрізняють вхід (кардіальна частина), дно (або фун-Наступні частини) і вихід (пілорична частина).

Придверні відкривається в дванадцятипалу кишку.

Зсередини шлунок вистлан слизовою оболонкою, утворюютьщей багато складок. У товщі слизової оболонки знаходяться залози, трубчасті за формою. Залози виробляють шлунковий сік.Розрізняють три типи клітин шлункових залоз: головні виробляють ферменти шлункового соку, окладові - соляну кислоту, додаткові слиз.

Шлунковий сік людини - безбарвна рідина кислої реакції, з великим вмістом соляної кислоти (0,5%) і слизу.Слиз, що виробляється клітинами слизової оболонки шлунка, оберігає її від механічних і хімічних ушкоджень. Соляна кислота має здатність згубно діяти на бактерії, що попадають в шлунок, виконуючи тим самим захисну

Функцію, пом’якшуючи волокнисту їжу, викликає набухання білків, сприяє активації травного ферменту пепсину.

За добу у дорослої людини виділяється 1,2-2. л соку.

В шлунковому соку є два білкових ферменти - пепсин і хімозин. Пепсин виробляється шлунковими залозами у неактивній формі і активізується соляною кислотою.

Пепсин розщеплює білки до альбумоз та пептонів.

Хімозин, або сичужний фермент, викликає створажування молока у шлунку.

Виявляється хімозин в шлунковому соку у дітей, особливо в період молочного вигодовування. У старших дітей створажіваніе відбувається під впливом пепсину і соляної кислоти шлункового соку. Міститься в шлунковому соку фермент-ліпаза розщеплює жири до гліцерину і жирних кислот.Шлункова ліпаза діє на жири, що знаходяться в стані емульсії (жири молока).

У шлунку їжа затримується від 4 до 11 год і піддається в основному хімічной обробці за допомогою шлункового соку. Крім того, у шлунку їжа піддається і механічній обробці.У товщі стінок шлунка знаходиться потужний м'язовий Епо, що складається з гладеньких м'язів, які йдуть в поздовжньому, косому і круговому напрямках. Скорочення м'язів шлунка сприяють кращому перемішуванню їжі з травним соком, а також пересування їжі з шлунка в кишечник.

Шлунок немовлят має швидше горизонтальне положення, розташований майже весь в лівому підребер’ї і лише тоді, коли дитина починає стояти й ходити, шлунок займає більш

вертикальне положення.

З віком змінюється і форма шлунка, у дітей до 1,5 року вона округла, до 2-3 років грушоподібної форми, до семи років шлунок має форму дорослих.

Місткість шлунку збільшується з віком. Якщо у новонародженого вона становить 30-35 мл, то до кінця першого року життя вона збільшується в 10 разів.В 10-12 років місткість шлунка досягає 1,5 л.

М'язовий шар шлунка у 'дітей раннього віку розвинений слабко, особливо в основній області шлунка - в області дна. Недорозвиненням м'язового шару дна шлунка, відносно широкий вхід до нього часто у дітей грудного віку є причиною зригування і блювоти.

У новонароджених дітей залозистий епітелій шлунка слабодиференційований, головні клітини ще недостатньо готові.Процес клітинного диференціювання залоз шлунка у дітей завершується в основному до семи років, але повного розвитку вони досягають лише до періоду статевої зрілості.

У дітей після народження загальна кислотність шлункового соку пов'язана з наявністю молочної кислоти.Функція синтезу ліпазноїкислоти розвивається в період від 2,5 до 4років. У віці від 4 до 7 років загальна кислотність шлункового соку в середньому

складає 35,4 одиниці; у дітей від-7 до 12 років вона дорівнює 63.

Відносно низький вміст соляної кислоти в; шлунковому соку дітей дошкільного віку веде до зниження його бактерицидних властивостей і значною мірою проявляється в схильності дітей до шлунково-кишкових захворювань.

У складі шлункового соку новонародженої дитини є ферменти пепсин, хімозін, ліпаза, молочна кислота і зв'язана соляна кислота. У зв'язку з низькою кислотністю шлункового соку пепсин у новонароджених дітей здатний розщеплювати лише білки, що входять до складу молока.Активність ферменту хімозину, створажуючого молока, різко підвищується до кінця першого року життя до 256-512 одиниць (у порівнянні з 16 - 32 одиницями в перший місяць життя дитини). Що перебуває в. складі шлункового соку грудних дітей фермент ліпаза розщеплює до 25% жиру молока.Однак слід зауважити, що жир материнського молока розщеплюється не тільки шлунковою ліпазою, але і ліпазою материнського молока. Тому розщеплення жиру в шлунку дітей, годувати штучно, завжди повільніше, ніж при грудному вигодовуванні. В коров'ячому молоці ліпази замало.З віком дитини активність ліпази наростає від 10-12 до 35-40 одиниць.

Кількість шлункового соку, його кислотність і перетравлюються сила залежать від роду їжі (так само як і у дорослого). При живленні жіночим молоком виділяється шлунковий сок з низькою.кислотністю і перетравлюються силою. З віком, по мірі становлення шлункової секреції найбільш кислий сік відокремлюється на м'ясо, а потім на хліб і найменшою кислотністю відрізняється сік на молоко.