Смекни!
smekni.com

Хвороби нігтів (стр. 1 из 3)

Будова нігтів

Нігті, також як і волосся, є не чим іншим, як придатками шкіри і виконують насамперед захисну функцію. Власне нігті - це рогові освіти, що мають пластинчасті структуру. Нігті не здатні дихати, випаровувати вологу, вони не вимагають їжі та відпочинку при догляді за ними.

Нігті - це всього лише шар відмерлого речовини кератину. Нігті є жорстким укриттям для захисту ніжних кінчиків пальців, за допомогою яких ми закочує різні предмети і фізично відчуваємо оточують нас тіла. Нігті дозволяють нам підчіплює що-небудь з їх допомогою і почухати сверблячі шкіру.

Слід зазначити, що початок нормального росту і формування нігтьових платівок фактично збігаються з моментом народження людини. До цієї події, тобто під час внутрішньоутробного розвитку, нігті ростуть, але надзвичайно повільно.

Зростання нігтя починається в матриксі, тканини, яка є серцем нігтя. Матриксу являє собою пласт клітин в галузі обмеження клітин шкіри від нігтьової пластинки. Пошкодження може викликати перманентну деформацію і навіть повне припинення росту нігтя.

Початком нігтя є нігтьової корінь, що знаходиться під шкірою. Корінь імплантується в нігтьової жолобок під максимальної нігтьової складкою прямо під матриксом.

Ногтевой корінь і матрикс захищені промаксімаль-ної нігтьової складкою, яка являє собою складку шкіри в основі нігтя. Вище промаксімальной нігтьової складки знаходиться біле полумісячну форми освіта Лупула, яка є продовженням матриксу. Так як зростаючий ніготь продовжує затвердівати в процесі свого росту над Лупула, він спочатку залишається м'яким і легко може бути пошкоджений.

Ногтевая платівка являє собою відмерлий шар кератину. У нігтьовому матриксі керотіноціти ущільнюються і стають рівними і плоскими, сприяючи таким чином формуванню нігтьової пластини.

Зовнішня будова нігтя

Нігтьове ложі є рожево пофарбований ділянку шкіри, який поширюється далі за Лупула. Нігтьове ложі багато забезпечена кровоносними капілярами, що доставляють сюди кров, збагачену киснем, які придають нігтьовому ложу його здоровий рожевий колір. Лікарі можуть відразу визначити циркуляцію крові в кисті руки натисканням на нігтьове ложі.

Кутикула міцно скріплює промаксімальную нігтьову складку з нігтьової платівкою в основі нігтя, званому гіпоніхій. Кутикула герметично ізолює нігтьове ложі і матрикс від повітря і води. Без такого захисту в цих двох областях створилися б дуже теплі і вологі умови для нормального росту нігтьового зародка.

Зовнішня частина нігтя являє собою власне нігтьову платівку, обмежену з трьох сторін нігтьового валика - одним заднім і двома латеральним, або бічними.

Внутрішня будова нігтя

Нігтьові валики - це шкірні утворення, які в місці переходу в нігтьову пластинку утворюють синуси, або нігтьові пазухи, - відповідно задню і бічні. Нігтьові пазухи - це місця, яким під час виконання манікюру слід приділяти особливу увагу, оскільки це області самих значних відкладень, як з боку нігтьової пластинки, так і з боку валиків. Тому недостатня санація синусів нігтів веде до швидкого відшарування лаку або акрилатів саме в цих місцях. Товщина нігтьових пластинок складає 0,30-0,45 мм, якщо говорять про потоншені нігтя, а якщо товщина перевищує 0,5-0,6 мм, говорять про гіперкератоз нігтів.

Структура і ріст нігтів

Довгий час про структуру апарату нігтя і процесі росту було дуже мало відомо. Нігті розглядалися як придатки шкіри, які в тій чи іншій мірі повторюють елементи її будови і виконують аналогічні функції.

В останні роки багато чого у функціях нігтьового апарату стало ясним завдяки інтенсивним дослідженням в області дерматології, мікології та нігтьової косметології. Перш за все прояснене процес зростання і освіти нігтя. Це надає фахівцям величезну допомогу у правильній оцінці стану нігтів у клієнта.

Слід зазначити, що шарове будова шкіри і нігтьового апарату зовсім по-різному. Так, якщо шкіра складається з трьох основних шарів - гіподерми, дерми і мпослойного епітелію, то в нігтьовому апараті відсутній насамперед гіподерми - жирова тканина. Тут дуже розвинений сосочковий шар дерми. Він утворює численні гребінці і борозенки, які дублюються алогічними гребінцями і борозенками власне нігтьової пластинки. Давно було відомо, що тут розташовується потужна кровоносна мережу, і тільки останнім часом було відкрито, що ці утворення грають важливу роль в процесі росту нігтів. Сітчастий шар дерми представлений під нігтями потужними колагеновими зв'язками, які безпосередньо контактують з кістковою фалангою, створюючи фіксує апарат нігтя. Важливо, що ці зв'язки створюють ті сили натягу, які багато в чому визначають форму поздовжніх арок і з-вигинів остаточну форму нігтя. Звідси випливає, що саме розвиток зв'язкового апарату нігтя багато в чому визначає форму нігтьової пластинки. Чим сильніше розвинені колагенові зв'язки, тим виражено будуть з-вигини і поздовжні арки. При нігтьових дистрофіях неминуче послаблюються зв'язки, а, отже, і сили натягу нігтя. Результатом може стати сплощення нігтя аж до утворення трамплінообразних нігтів і онихолизис.

Відразу на сосочкової шарі дерми розташовується паросткові шар епітелію. Задній ділянка цього шару утворює матрикс нігтя - місце його постійною освіти. Матрикс визначає генетичну форму нігтя, його товщину, структуру, швидкість росту. Паросткові шар епітелію відповідає в нігтьовому апараті нігтьовому ліжка, на якому безпосередньо лежить нігтьова платівка. Остання відповідає Роговому шару шкіри. На відміну від самої шкіри тут фактично не виявляються проміжні шари - шипуватий, зернистий і блискучий, в яких послідовно повинні проходити процеси ороговіння. Як видно процес ороговіння нігтя повністю проходить не рівні матриксу, а на рівні нігтьового ложа - за скороченим варіантом. Звідси і думка, що нігтьове ложі частково бере участь освіту тіла нігтя. Підтверджує цей факт і те, що по суті епітелій нігтьового ложа є продовженням нігтьового матриксу. Таку думку підтверджується фактами спостереження клієнтів, у яких з тих і чи інших причин порушена функція матриксу, але збережено нігтьове ложі. У цьому випадку можна спостерігати дуже повільне зростання нігтя в товщину. Впливаючи різними методами на паросткові клітини нігтьового ложа, за певних умов можна домогтися деякого потовщення нігтьових пластин. На цьому заснована головна тенденція розробки професійних косметичних ноггевих препаратів. Їх активні речовини повинні досягати саме рівня епітелію і стимулювати його, шкже створювати умови для оновлення речовини нігтя.

Основні аспекти зростання нігтів

Отже, знаючи тепер особливості мікроанатоміі нігтьового апарату, можна описати процес зростання нігтя в усіх його подробицях. Слід відразу зазначити, що всі аспекти цього процесу можуть з'явитися визначальними факторами для вибору косметичного лікування нігтів у даного клієнта. Розставляючи всі крапки над «i», майстер манікюру повинен віддавати собі звіт в тому, що, по-перше, форма і структура нігтів генетично залежні. По-друге, форма, структура та швидкість зростання, незважаючи на генетичний чинник, можуть змінюватися в результаті впливу величезної кількості зовнішніх і внутрішніх впливів на протязі всього життя людини. По-третє, сучасна нігтьова косметологія має в своєму розпорядженні як величезними можливостями для створення умов для відновлення нормальної функції нігтів, так і методами естетичного виправлення різних дефектів - навіть таких, при яких неможливе відновлення натурального нігтя і його повноцінних функцій. Щоб полегшити розуміння процесу росту нігтів, розділимо його на дві складові: зростання нігтя в товщину і довжину. Ці два показники нерівнозначні, оскільки на першому місці завжди буде стояти зростання нігтя в довжину, обумовлений матриксом. Товщина нігтя спочатку також визначається матриксом і лише частково епітелієм нігтьового ложа. Тепер можна спробувати відповісти на питання багатьох нейл-дизайнерів, чому в одних людей нігті товсті, а в інших тонкі і що за цим стоїть. Відповідь була отримана зовсім недавно.

Генетично задана товщина нігтя залежить від довжини матриксу. Чим довше матрикс, тим товщі нігтьова платівка. При дистрофії, травмах матричного апарату частина його може бути виключена тимчасово або назавжди з функції освіти речовини нігтя. У результаті ніготь витончується. У цьому випадку майстер манікюру може намагатися створити умови для відновлення функції матриксу або впливати за тією ж метою на нігтьове ложі. Але у випадку впливу на нігтьове ложі слід пам'ятати, що воно лише частково відповідальний за генерацію нігтьової пластинки, і результат може бути неочевидним або нестійким.

Часто зустрічаються люди, у яких нігті від природи тонкі. Тут вже ніякі методи не будуть дієвими, оскільки короткий матрикс закладений генетично. Допомогти в цьому випадку можна, лише використовуючи штучні матеріали для зміцнення нігтів. Навпаки, якщо в людини спочатку були товсті здорові нігті і вони стають тонкими в будь-який період життя, важливо знайти причину стоншування нігтьової пластини. Якщо причина визначена правильно і майстер може запропонувати відповідний метод відновлення, то результатом стане відновлення початкової довжини матриксу. Але, як правило, таке відновлення • стискає не менше 9-12 місяців і вимагає як від майстра, так і від клієнта великого терпіння і наполегливості. У ряді випадків витончення нігтьової пластини відбувається внаслідок вікової дистрофії, і косметичне лікування виявляється малоефективним.

Проте для часткового відновлення товщини нігтів можна впливати на паросткові клітини нігтьового ложа. І тут важливо враховувати безпосередню структуру нігтьової пластинки.

Мікроструктура тіла

Процес утворення речовини нігтя відбувається з клітин матриксу. Зовні округлі клітини матриксу послідовно перетворюються в бета-кератин - основна речовина нігтя. Цей різновид кератину має пластинчасті або черепицеподібно структуру. У процесі цього перетворення клітини стають більш щільними і утворюють щільно прилягають один до одного лусочки. Попередниками кератину є білки емідін і кератогіалін. У мікрочешуйках нігтя вони повністю замінюються бета-кератином. Кінцеве речовина нігтя виходить дуже щільним, але пористим. Завдяки шаруватої і пористої структури нігтя в ньому відбуваються два одночасно протікають процесу, характерних для самої шкіри, - всмоктування і випотіванням.