На етапі планування проведення аудиторської перевіркі використовується економічний аналіз для визначення об'єктів перевірки з найбільшою ймовірністю можливих порушень, вибору прийомів, способів ревізії, складання плану, програми ревізії. Аналітичні процедури особи, що здійснює перевірку, у ході попереднього ознайомлення з діяльністю банку, що ревізується, виражаються у таких типових діях:
* порівняння поточних даних з даними попереднього періоду;
* порівняння поточних даних з нормативними значеннями;
* порівняння поточних даних з даними прогнозу та інші дії.
Мета застосування аналітичних процедур — визначення нетипових ситуацій у діяльності комерційного банку.
На початковій стадії аудиту , у ході планування, визначення найбільш ризикованих для перевірки напрямів, доцільно проводити економічний аналіз діяльності банку за такими розділами:
* аналіз касових операцій у національній та іноземній валютах;
* аналіз стану власних та залучених коштів;
* аналіз кредитної діяльності банку;
* аналіз операцій з цінними паперами;
* аналіз операцій банку з векселями;
* аналіз лізингових та факторингових операцій;
* аналіз процентної політики банку;
* аналіз виконання платіжних зобов'язань банку;
* аналіз фінансових результатів діяльності банку та інші. У ході аналізу кожного розділу, аудитором можуть бути виявлені незрозумілі відхилення в діяльності банку від середніх по банківській системі в цілому у порівнянні з попередніми періодами. Увагу треба приділяти як негативним, так і позитивним відхиленням з метою з'ясування факторів, які вплинули на такі зміни і досконалого їх вивчення. Можливо, за цими факторами приховуються некоректні дії окремих осіб.
Основну масу порушень, зловживань та інших незаконних дій особа, що здійснює перевірку, у змозі виявити ще на початковому етапі аудиторського процесу, під час попереднього аналітичного огляду, або ознайомленням з веденням бухгалтерського обліку в банку, з первинними документами та регістрами обліку.
Аудитори, які в своїй роботі намагаються обмежитись одним лише оглядом бухгалтерських документів та записів в регістрах обліку, не зможуть зробити об'єктивних висновків: вони повинні проаналізувати вищевказані бухгалтерські документи, стан обліку, фінансової звітності та фінансово-господарської діяльності комерційного банку.
На етапі організації та безпосереднього проведення аудиту виконується економічна оцінка здійснених банківських операцій (касові, поточні, кредитні, депозитні, операції з цінними паперами та інші операції), що об'єднує увесь комплекс прийомів аналізу й оцінки з метою визначення доцільності, раціональності окремих банківських операцій та ефективності діяльності банку, що контролюється, а також з метою визначення порушень, крадіжок, зловживань, винних осіб. При цьому використовуються такі прийоми аналізу:
* прийом порівняння;
* прийом групування;
* прийом обчислення індексів;
* прийом ланцюгових підстановок;
* абсолютні й відносні величини;
* прийом визначення структури;
* балансове пов'язання та інше.
Ці прийоми економічного аналізу дозволяють визначити відхилення, які підлягають детальному вивченню для встановлення причин їх виникнення для розробки заходів для запобігання виникненню відхилень негативного впливу.
Для виявлення відхилень у діяльності банку, необхідно аналізувати його фінансові звіти, особливо баланс банку. Основні етапи проведення аналізу банківського балансу:
Попередній етап:
* попередні групування статей активу і пасиву;
* перевірка відповідності окремих груп статей активу і пасиву за різними критеріями (строками, джерелами, видами витрат тощо);
* складання таблиць;
* підготовка матеріалів для ілюстрацій.
У процесі аналізу балансу банку аудитори застосовують такі методи:
* метод порівняння; метод групування;
* метод коефіцієнтів та інші.
* щорічний.
Залежно від спектра питань, які вивчаються, аналіз поділяється на:
* повний;
* тематичний.
З огляду на мету та характер аналізу балансу банку, розрізняють:
* попередній аналіз;
* оперативний аналіз;
* остаточний (наступний) аналіз;
* перспективний аналіз.
Залежно від об'єкта аналіз балансу поділяється на:
* функціональний;
* структурний;
* операційно-вартісний.
Аналіз балансу банку є обов'язковою стадією перевірки як на етапі планування, в ході самої перевірки, так і на завершальному етапі. Детально аудитори аналізують такі фінансові звіти:
* звіт про прибутки та збитки;
* балансовий звіт;
* звіт про зміни у власному капіталі;
* звіт про рух грошових коштів,
а також поточну звітність комерційних банків, іншу інформацію про діяльність банку за ревізійний період.
Для недопущення помилок у банку повинна існувати відповідна система внутрішнього контролю та аудиту. Діяльність внутрішнього контролю та аудиту спрямована на зведення до мінімуму можливостей для появи помилок або шахрайства. Внутрішній аудит як система складається з таких елементів:
* політика та методи керування банком;
* організаційна структура банку;
* діяльність Ради директорів, особливо ревізійного внутрішньо-банківського відділу (управління);
* методи розподілу функцій управління та контролю;
* управлінські методи контролю, в тому числі організація ревізійного процесу;
* кадрова політика та практика у банку;
* зовнішній вплив (банківський нагляд з боку Національного банку України, перевірки інших органів, що здійснюють контроль).
Оцінюючи структуру внутрішнього контролю банку, аудитор повинен звернути увагу і вказати на характерні недоліки внутрішнього контролю та аудиту, які вказують на місця виникнення помилок для ретельнішої їх перевірки.
Економічний аналіз використовується також на завершальному етапі аудиту для перевірки якості проведення аудиту комерційного банку.
Результатом аналізу є оцінка фінансового стану банку, стану його майна, активів та пасивів балансу, швидкості обороту капіталу та інше.
При завершенні аудиторськой перевірки, особі, що здійснює перевірку, необхідно зробити аналіз проведеної роботи в комерційному банку, щоб розробити заходи щодо усунення недоліків, виявлених перевіркою та заходи для виконання поліпшення фінансово-господарської роботи банку.
Таким чином, служба внутрішнього аудиту банку - це самостійний структурний підрозділ банку, який створюється за рішенням виконавчого органу банку і підпорядковується безпосередньо Правлінню (раді директорів) банку. [30 ].
Перевірки, що проводяться в банку службою внутрішнього аудиту банку, здійснюються на підставі Положення про службу внутрішнього аудиту банку, стандартів внутрішнього аудиту, які розробляються кожним банком самостійно з дотриманням вимог Національного банку України та специфіки діяльності самого банку.
Статус, функціональні обов'язки та повноваження служби внутрішнього аудиту банку визначаються у Положенні про службу внутрішнього аудиту банку.(див. розділ 2).
Кандидатура керівника служби внутрішнього аудиту банку погоджується з Національним банком України.
Погодження кандидатури на посаду керівника служби внутрішнього аудиту банку здійснює Комісія Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (далі - Комісія) або комісія при територіальному управлінні Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності шляхом проведення співбесіди за умов, визначених Комісією.
У разі призначення (звільнення) керівника служби внутрішнього аудиту банк у 3-денний строк повідомляє про це територіальне управління Національного банку України та Національний банк України.
У разі зміни керівника служби внутрішнього аудиту банку, не пізніше ніж через місяць з дня звільнення попередньої особи, банк має подати на нового керівника служби внутрішнього аудиту банку потрібні документи для проходження ним співбесіди на засіданні Комісії або комісії при територіальному управлінні в порядку, установленому цим розділом.
Якщо особа, яка призначена тимчасово на посаду керівника служби внутрішнього аудиту банку, продовжує виконувати обов'язки понад місяць, то в тижневий термін після закінчення зазначеного строку банк зобов'язаний подати на цю особу потрібні документи для проходження нею співбесіди на засіданні відповідної комісії.
Розгляд документів і погодження кандидатури на посаду керівника служби внутрішнього аудиту банку здійснює Комісія або комісія при територіальному управлінні в місячний строк з часу отримання повного пакета документів.
Керівник і працівники служби внутрішнього аудиту банку при призначенні на посаду дають письмове зобов'язання про нерозголошення інформації про діяльність банку та збереження банківської таємниці відповідно до вимог чинного законодавства України.
Функції служби внутрішнього аудиту банку є частиною постійного моніторингу системи внутрішнього контролю і внутрішніх процедур оцінки капіталу банку, вони забезпечують незалежну оцінку адекватності запровадженої політики та методики діяльності банку, а також їх виконання.
Внутрішний аудитор здійснює:
- перевірку результатів поточної фінансової діяльності банку, нагляд за поточною діяльністю банку, дотриманням посадовими особами, працівниками банку, а також самим банком вимог чинного законодавства України та рішень органів управління банку;
- постійний перегляд системи операційних процедур (включаючи аудиторські процедури) та методів їх обліку;