Смекни!
smekni.com

Профілактика невідкладних станів (стр. 3 из 3)

Тетанічні судоми- це м'язові скорочення, наступні один за одним без розслаблення і що супроводяться больовими відчуттями.

Великі припадки епілепсії: можливі в будь-якому віці. У 10% випадків передує аура (період передвісників). Потім хворою з криком падає, у нього виникає тонічна судома тривалістю до 30 секунд з опістотонусом, апное, ціанозом і переходом в клонічні судоми тривалістю до 2 хвилин, із слинотечею, інколи блювотою, мимовільними сечовипусканнями, дефекацією і подальшим засипанням.

Невідкладна допомога і лікування при непритомності:

Забезпечити вільну прохідність дихальних шляхів

Реланіум 2-4 мл в\ в струменевий

Припадок продовжується :

Консультація анестезіолога

При необхідності загальна анестезія

2% р-ргексенала, або

1% р-ртиопентала натрію в\ в

Гіпоглікемічна кома - гострий стан, що розвивається при швидкому пониженні концентрації цукру в артеріальній крові і різкому падінні утилізації глюкози мозковою тканиною.

Клінічна картина: розвивається швидко - профузний піт, блідість і вологість шкірних покривів, вологість мови, поверхневе ритмічне дихання, відсутність запаху ацетону з рота і гіпотонії очних яблук. Можливі тризм щелеп, позитивний симптом Бабінського. Наголошуються тахікардія, аритмія, лабільність АТ.

Діабетична кома- розвивається при швидкому прогресі метаболічних порушень в результаті пізньої діагностики цукрового діабету, порушення дієти, інфекційних захворювань, фізичної і психічної напруги у хворого СД.

Клінічна картина: Кома розвиваються поступово протягом декількох годинників або днів. З'являються стомлюваність, слабкість, спрага, сильні головні болі, запаморочення, дзвін у вухах, збудження, безсоння, що змінялося млявістю, апатією і сонливістю, анорексія, нудота, блювота, поліурія.

Характерні сухість шкірних покривів і слизистих оболонок, сухий обкладений коричневим нальотом мова, запах ацетону з рота, тахікардія, зниження АТ.

4 стадії порушення свідомості:

I - оглушеність (хворий загальмований, свідомість декілька заплутано);

II - сонливість, соміоленція (хворий легко засинає, але може самостійно односкладово відповідати на питання);

III - сопор (хворий знаходиться в стані глибокого сну і виходить з нього, лише під впливом сильних подразників);

IV - власне кома (повна втрата свідомості, відсутність реакції на подразники).

Невідкладна допомога і лікування при непритомності:

При скруті диференціального діагнозу коми, в будь-якому разі вводять 40% розчин глюкози - 20 мл в/в (оскільки гіпоглікемічна кома небезпечніша для кори головного мозку, чим діабетична кома)

При низькому АТ вводиться фізіологічний розчин внутрішньовенно краплинно

Відсутність ефекту:

Вводити 40% р-р глюкози в\ в до появи ознак свідомості у хворого.

Позитивний ефект:

Всередину солодкий чай, мед, цукерки.

Кровотечі - виділення крові з кровоносної судини при порушенні цілісності або проникності його стінки. Виділяють ранні кровотечі, що починаються відразу після пошкодження судини, і пізні, виникаючі через декілька годинників після травми.

При найпоширенішій операції в щелепно-лицьової області - видалення зуба - кровотеча походить від розриву зубної артерії, мережі артеріол і капілярів перадонти і ясен. Ця кровотеча носить характер капілярного, паренхіматозного і зазвичай припиняється через декілька хвилин (від 5 до 20 хвилин). Проте, в 0,8-2,9% випадків ця кровотеча продовжується після даного терміну настання гемостаза і складає більше 1\4 від всіх ускладнень після видалення зуба. Відомо багато випадків, коли луночкові кровотечі створювали загрозливі для життя ситуації. При цілому ряду патологічних станів щелепно-лицьової області (травмі, запальному процесі, пухлинах і тому подібне) часто зустрічаються тромбогеморрагические ускладнення. Наприклад, при одонтогенному остеомієліті щелеп, флегмонах в 3,5-10% хворих виникають тромбози і післяопераційні кровотечі.

Воложін А.І., Петріщев Н.Н. (1996) відзначають, що причинами кровотечі в щелепно-лицьової області найчастіше є: 1) розплавлення тромбу і ерозія судин, ненадійність їх перев'язки, розриви м'яких тканин при видаленні зубів, пошкодження крупних судин при переломах лицьового скелета і ін. місцеві чинники; фізіологічні гормональні зрушення (вагітність, менструальний цикл і ін.); 3) супутня патологія (гіпертензія, цукровий діабет, хвороби крові, печінки і так далі), прийом медикаментів, що впливають на гемостаз (гормони, антигоагулянти, адреналін), наркотичні засоби (закис азоту і ін.), стресові ситуації і так далі

Для оцінки функціонального стану системи гемостаза в клініці застосовуються різні методи: визначення тривалості кровотечі, часу згортання крові, протромбинового часу, протромбинового індексу, агрегационной активності тромбоцитів, фібринолітичної активності, толерантності плазми до гепарину і так далі

Залежно від локалізації, глибини рани, характеру патологічного процесу, супутній патології проблема зупинки кровотечі вирішується легко, або є складним завданням.

Невідкладна допомога і лікування при непритомності:

У поліклінічній стоматологічній практиці зустрічаються хворі, в яких патологія щелепно-лицьової області поєднується із захворюванням крові. Тактика ведення таких пацієнтів залежатиме від часу звернення до стоматолога, об'єму проведеного обстеження.

1. При наявній наполегливій кровотечі і відсутності в анамнезі даних про захворювання крові і при безуспішних спробах зупинки кровотечі в амбулаторних умовах хворого доцільно направити на лікування в щелепно-лицьовий стаціонар, де хірург спільно з терапевтом проводять необхідні обстеження і лікувальні заходи, з подальшою консультацією гематологом.

2. Захворювання крові інколи виявляється після хірургічного втручання. У таких випадках виробляється зупинка кровотечі в умовах поліклініки, а за відсутності ефекту в щелепно-лицьовому стаціонарі і потім хворому прямує в гематологічне відділення.

3. При встановленому захворюванні крові у пацієнта і з наявністю гострого запального процесу у нього тактика в амбулаторних умовах наступна: у денний час - хворий прямує в гематологічне відділення, де стоматолог, що знаходиться в штаті стаціонару, проводить хірургічне втручання за участю гематолога: у нічний час - хворий прямує в стаціонар щелепно-лицьової хірургії і після попередньої консультації терапевтом або по телефону гематологом проводиться хірургічне втручання з дотриманням принципів щадної хірургії і ретельного гемостаза, з подальшим перекладом в гематологічне відділення.

4. При проведенні планової операції у хворого із захворюванням крові, останній прямує у відділення гематології, де протягом певного часу проводяться консервативні заходи, потім в цьому ж стаціонарі, або щелепно-лицьовому відділенні здійснюється оперативне втручання з подальшим веденням хворого спільно з гематологом.

СПИСОКустаткування і лікарських засобів для наданняневідкладної допомоги

1. Апарат для виміру артеріального тиску (тонометр)

2. Бинт

3. Вата

4. Воздуховод

5. Жгут

6. Голки з широким просвітом (4 шт. з системи переливання крові) - для проколу конічної в'язки або асфіксії)

7. Киснева подушка

8. Лейкопластир

9. Роторозширювач

10. Ручний респіратор (мішок Амбу)

11. Система для переливання

12. Слюноотсос

13. Трахеотомічна канюля

14. Фонендоскоп

15. Шприци

16. Штатив

17. Язикотримач

ВИСНОВКИ

Все вищевикладене і визначає тактику надання невідкладній допомозі при побічних реакціях під час амбулаторного прийому хворих.

У навчально-методичному посібнику на підставі даних літератури і особистого досвіду викладаються питання можливих побічних реакцій, пов'язаних із загальносоматичною патологією, а також про результати психоемоційної напруги і анафілаксії.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Голиков С. Н. Неотложная помощь при острых отравлениях-М.: Медицина, 1977 - 312 с.

2. Зорян Е.В., Рабинович С. А., Анисимова Е.Н., Лукьянов М.В. Особенности оказания стоматологической помощи пациентам с факторами риска: Методические рекомендации. - М., 1997 -44 с.

3. Ивасенко П.И., Петрин И.Н., Вагнер В.Д. и др. Профилактика, неотложная помощь и реанимация при анафилактическом шоке в практике врача-стоматолога: Методические рекомендации. - Омск, 1994 - 18 с.

4. Колмогоров С.И., Ивасенко П.И., Вагнер В.Д. и др. Неотложные состояния и реанимация в стоматологии: Методическое пособие. - Омск, 1996-21 с.

5. Конобевцев О.Ф., Иванов В.С., Максимовский Ю.М. и др. Профилактика и лечение лекарственного шока в стоматологической практике: Методические рекомендации. – М., 1987 - 26 с.

6. Ожильви К. Экстренная помощь в медицинской практике (перевод с анг.) - М.: Медицина, 1087 - 672 с.

7. Рябов Г.А. Критические состояния в хирургии. - М.: Медицина, 1979 - 320 с.

8. Стош В.И., Зорян Е.В., Рабинович С.А., Шугайлов И.А., Лукьянов М.В. Диагностика, профилактика и лечение неотложных состоянии в амбулаторной стоматологической практике: Учебное пособие – М., 1989 - 68 с.

9. Чазов Е.И. Неотложные состояния и экстренная медицинская помощь: Справочник - М.: Медицина, 1988 - 640 с.

10. Яковлева В.И. и др. Диагностика, лечение и профилактика стоматологических заболеваний - Минск: Высшая школа, 1994 - 493 с.