б) послідовне узагальнення інформації в запропонованих реєстрах бухгалтерського обліку, що дає змогу одержувати інформацію про дебіторську заборгованість різних рівнів деталізації;
в) узагальнення інформації про заборгованість підприємства на звітну дату в розрізі кожного дебітора і кредитора, держави, синтетичного рахунку (субрахунку);
г) комплексність форми бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості і інтеграція облікових реєстрів, що дає змогу з мінімальними трудовими і фінансовими витратами автоматизувати облік дебіторської заборгованості.
Перед аналізом поточної дебіторської заборгованості необхідно ставити такі завдання:
· обгрунтування можливості виникнення дебіторської заборгованості;
· формування реальної кредитної політики (строків кредитування, системи знижок);
· оцінка покупців з точки зору надійності (ймовірності оплати);
· чітке, своєчасне визначення моменту сповільнення або прискорення погашення заборгованості покупцями;
· контроль за своєчасністю погашення дебіторської заборгованості та вивчення причин недотримання договірної дисципліни;
· обгрунтування інкасаційної політики;
· з’ясування причин прострочки дебіторської заборгованості;
· оцінка ефективності дебіторської заборгованості.
Висновки
Виходячи з вищенаведеного можна зробити висновок, що управління дебіторською заборгованістю безпосередньо впливає на прибутковість підприємства і визначає дисконтну і кредитну політику для покупців, шляхи прискорення повернення боргів і зменшення безнадійних боргів, а також вибір умов продажу, що забезпечують гарантоване надходження коштів. Тому необхідно виробити спеціальну політику щодо більш ефективного управління дебіторською заборгованістю з урахуванням специфіки діяльності підприємства.
Склад дебіторської заборгованості впливає на фінансовий стан підприємства. Значне збільшення дебіторської заборгованості та її частки в оборотних активах може свідчити або про неефективну кредитну політику підприємства до покупців, або про збільшення обсягів реалізації, або про неплатоспроможність частини покупців. Зменшення заборгованості зарахунок скорочення періодуїї погашення, а не за рахунок зменшенняобсягів реалізації позитивно характеризуєуправління дебіторською заборгованістю.
Аналіз показників, які характеризують стан дебіторської заборгованості за попередній період, дає змогу визначити основнізавдання політики управління дебіторськоюзаборгованістю.
Сучасною формою управління дебіторською заборгованістю є прискорене переведення дебіторської заборгованості в іншіформи оборотних активів підприємства, такіяк обігові кошти та високоліквідні короткострокові цінні папери.
Однією з основних функцій управліннядебіторською заборгованістю є створення ефективної системи контролю за її рухом та своєчасною інкасацією. Контроль організується в загальній системі фінансового контролю на підприємстві як самостійний блок (центр відповідальності з управління дебіторською заборгованістю). Поява великої дебіторської заборгованості призводить до зниження платоспроможності підприємства.
Отже, важливим завданням управління грошовими потоками є ефективне управління дебіторською заборгованістю, яке спрямоване на оптимізацію обсягів дебіторської заборгованості та забезпечення її своєчасної інкасації.
Список використаної літератури
1. Біла О.Г. „Фінанси підприємства”. Навчальний посібник „Магнолія 2006” Львів - 2008р.
2. Кірейцева Г.Г. „Фінанси підприємства”. Навчальний посібник „ЦУЛ” – 2002р.
3. Мец В.О. „Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства”. Навчальний посібник „Вища школа” Київ – 2003р.
4. П(С)БО 10 "Дебіторська заборгованість" від 08.10.99р.
5. П{С)БО 2 "Баланс" від 31.03.99р.