Вивчення розповсюдження фантомної вагітності проводилося методом опрацювання звітної документації клініки за останні 5 років. Звертали увагу на кількість зареєстрованих випадків захворювання на дану патологію у останні роки, тенденції росту чи зниження поширення даного стану, і їх розподіл по періодам року.
Визначення ефективності методів лікування проводилося шляхом порівняння лікувального ефекту двох препаратів, застосуванням їх у різних групах тварин у стані фантомної вагітності. З цією метою було сформовано дві групи тварин – контрольну тат дослідну. , до них застосовувалося різні схеми лікування. Терапевтичний ефект від застосування цих методів порівнювали по ряду показників: тривалість терміну реабілітації, якість лікувального ефекту, наявність побічних ефектів.
Таблиця №2.
Схеми лікування сук з фантомною вагітністю у двох групах тварин
Група тварин | №2 Контрольна | №1 Дослідна |
Основний препарат | Бромкриптин | Налоксон. |
Спосіб введення | Per os, під час прийому корму | Інтрамускулярно, підшкірно |
Доза | 0.01 – 0.05 мг/кг | 0.01 мг/кг |
Додаткові препарати | Камфорна олія, Метаклопрамід (церукал) в дозі 0.1 мл/кг. | Камфорна олія |
Визначення економічного ефекту проводилося шляхом порівняння вартості повного курсу лікування, з урахуванням вартості одиниці об’єму препарату, тривалості лікування, кількості препаратів витрачених на лікування однієї тварини.
3.3 Результати власних досліджень
3.3.1 Характеристика клініки
Дослідження при виконанні дипломної роботи проводилися на базі приватної ветеринарної клініки «Пес+Кіт», яка знаходиться у місті Харкові, за адресою: вулиця Новопрудна 9-Б. Клініка розташована на першому поверсі, окремо стоячого трьохповерхового будинку. Приміщення клініки розділене на такі відділи: хол, три приймальні кімнати, інфузійнна (маніпуляційна), рентген-кабінет, ординаторська, операційна, кімната-склад, приміщення стаціонарного утримання тварин, внутрішній хол, з якого є виходи у всі приміщення клініки, стелажі з препаратами та обладнанням які знаходяться у безпосередньому використанні та зона лабораторних досліджень, санвузол з окремою миєчною кімнатою.
У клініці працюють п’ятеро лікарів ветеринарної медицини котрі працюють по всім напрямкам і галузям ветеринарної медицини, але мають власні схильності до окремих напрямків ветеринарії і розвиваються в цих напрямках. Також до штату працівників входять четверо асистентів котрі допомагають лікарям на прийомі тварин, виконують лікування тварин по призначенням лікарів, слідкують за порядком і чистотою в приміщеннях. Роботи по веденню документації, контроль за наявністю препаратів та інших матеріалів в клініці та функції продавця-консультанта у зоомагазині виконують головний адміністратор та його замісник.
Із обладнання, використовується: рентгенівський апарат, апарат УЗД – діагностики, апарат штучної вентиляції легенів, аспіраційний апарат, бінокулярний мікроскоп, пристрій для ультразвукового видалення зубного каменю (скаллер), апарат біологічного зварювання тканин (біозварка), сухожарна шафа, кардіограф для дрібних тварин, глюкометр, біохімічний аналізатор. Для дезінфекції приміщень використовується чотири переносні ультрафіолетові лампи.
До послуг ветеринарної клініки входять: діагностичні дослідження дрібних тварин у різних напрямках, лікування різноманітних хвороб дрібних тварин із застосуванням різноманітних препаратів різних фармакологічних груп. Профілактичні маніпуляції з попередження інфекційних, інвазійних та внутрішніх незаразних захворювань які виникають у домашніх тварин. В основному собаки та кішки, але в окремих випадках зустрічаються декоративні гризуни (морські свинки, шиншилли, кролі), тхори, декоративні мавпи. В окремих випадках здійснюються косметичні маніпуляції, такі як стрижка (грумінг), підрізання кігтів у дрібних м’ясоїдних.
З акушерського напрямку найчастіше надаються послуги по діагностиці вагітності та настання овуляції, гістерооваріоектомії самок та кастрації самців, виконання кесаревого розтину, оперування самців з крипторхізмом, лікування самок з піометрою, ендометритом. Доволі часто приймаються суки у стані фантомної вагітності.
Сумісно з клінічною практикою (прийом та лікування тварин) працює зоомагазин (продаж товарів для утримання та догляду за тваринами, кормів та кормових добавок, а також деяких ветеринарних препаратів). Тут здійснюється продаж товарів різних цінових та якісних категорій які орієнтовані на клієнтів з різними фінансовими можливостями та власними побажаннями.
Амбулаторний прийом тварин здійснюється одним з лікарів клініки, за попереднім записом. Запис виконується по телефону або безпосередньо в клініці напередодні дня прийому. Під час запису визначається час прийому, лікар який повинен проводити прийом, та первинна проблема з якою клієнт звертається до клініки. Під час прийому лікар проводить збір анамнезу у клієнта проводить огляд тварини загально клінічними та у разі необхідності спеціальними методами досліджень. Ставить попередній діагноз та визначає дослідження (аналізи) які необхідно провести для його уточнення. За результатами дослідження тварини лікар призначає лікування, профілактичні заходи та інші маніпуляції які необхідні у даному випадку.
У випадках якщо амбулаторне лікування не можливе через особливості захворювання, при неможливості догляду в домашніх умовах або за бажанням клієнта лікування проводиться стаціонарно в клініці. З цією метою у приміщенні клініки є спеціально обладнана кімната укомплектована клітками для утримання тварин. У нічний час за тваринами доглядає черговий лікар та асистент який надає йому допомогу.
Функціонування клініки є доволі рентабельним. Оскільки є орієнтованою в основному на матеріально забезпечених клієнтів з широким спектром послуг. Клініка є популярною і престижною. Сюди звертаються клієнти як з даного району, так і з інших районів міста, а у окремих випадках і клієнти проживаючі за межами Харкова. Клініка працює як з постійними клієнтами, так і з новими. Для підвищення популярності закладу організовуються різні рекламні заходи, наприклад при в’їзді на вулицю Новопрудну з вулиці Дерев’янко, встановлено рекламний щит з інформацією про послуги клініки.
3.3.2 Охорона праці і довкілля
Для запобігання травмуванню людей і тварин та для запобігання зараженню зооантропонозними захворюваннями у клініці використовується ряд методів.
При прийомі на роботу (практику) нових співробітників, проводиться вступний інструктаж з техніки безпеки та правила поведінки на території клініки. Проводиться екскурсія по приміщенням клініки, пояснюються правила поведінки з тваринами на прийомі і стаціонарі, методи фіксації тварин що застосовуються при проведенні маніпуляцій, а також правила поведінки з клієнтами клініки. Далі в процесі роботи пояснюються поступово пояснюються всі нюанси виконання тих чи інших маніпуляцій. При виникненні неприємних ситуацій проводиться інструктаж персоналу по уникненню подібних проблем.
Для попередження розповсюдження інфекційних захворювань тварин, після кожного прийому оглядові та операційні столи піддають дезінфекції розчином дезінфекційного засобу «Septodor» аерозольним методом. У випадках підозри на інфекційні захворювання, після прийому тварин проводиться загальна дезінфекція приймальної кімнати, ультрафіолетовим випромінюванням.
Всі інструменти багаторазового використання (ножиці, стетофонендоскопи, електротермометри) після прийому тварин, дезінфікують 70% розчином етилового спирту. Також, широко використовуються інструменти одноразового використання (шприці, _ук’єкційні голки, венні катетери, змінні леза для скальпелів).
Увесь хірургічний інструментарій, що був у використанні під час операції, та інших маніпуляцій з тваринами, дезінфікують у розчині дезінфекційного, миючого засобу «Біомой» з використанням ультразвукової мийки для інструментів, після чого висушують і стерилізують у сухожаровій шафі. Усі флакони з-під використаних вакцин (у котрих може зберігатися збудник захворювань) збираються у спеціально відведений контейнер протягом тижня і дезінфікуються у сухожарці. Клітки у яких утримують тварин після операції до виходу з наркозу, а також клітки стаціонарного утримання тварин, дезінфікують розчином «Septodor». У кінці робочого дня проводиться загальне вологе прибирання усіх приміщень клініки.
Для особистого захисту співробітників клініки, використовуються наступні методи. Тварин приймають виключно за наявності довідки про щеплення від сказу. Тварин із клінікою підозрілою на сказ, та покусаних тварин, що не мають довідки про щеплення від сказу, направляють у обласну станцію по боротьбі зі сказом (державна клініка ветеринарної медицини на вулиці Фонвізіна). Під час прийому тварин лікарі ветеринарної медицини користуються одноразовими гумовими рукавичками, а під час проведення хірургічних операцій використовують стерильні гумові рукавички. При роботі із злими, збудженими тваринами та при виконанні болісних маніпуляцій, для профілактики травматизму співробітників та господарів тварин, використовують спеціальні пластикові захисні коміри та намордники для тварин. У особливих випадках (видалення зубного каменю) для фіксації тварини використовують нейролептичні засоби ( ксилозин ), та засоби для наркотизації тварин (кетамін).
Для поліпшення умов праці, керівництвом приймаються пропозиції співробітників щодо ліквідації несприятливих факторів при проведенні тих чи інших робіт. Посвтійно випробовуються різні методи поліпшення умов праці: зміна розташування меблів для більш зручного їх використання, винесення найбільш часто використовуваних препаратів на полицях першого використання.