Самок досліджують прикладаючи робочу поверхню датчика до черевної стінки і регулюють зображення поворотами та нахилами датчика по відношенню до тіла.
Ультразвукове дослідження самок проводилося в більшій мірі для диференціації від справжнньої вагітності у випадках коли невідомо, була в’язка чи ні, оскільки в деяких випадках власники тварин не контролюють спаровування своїх улюбленців. Це можливо у випадках коли тварини утримуються вільно (приватний сектор), або власник відпускає собаку в повідка під час прогулянки.
При дослідженні самок з псевдовагітністю на моніторі візуалізуються збільшені роги матки з потовщеними стінками як це характерно для вагітної матки. У просвіті рогів видно накопичення рідини, кількість якої у різних самок значно варіюється. В яєчниках спостерігаються жовті тіла, кількість яких варіюється, в залежності від кількості фолікулів які овулювали.
При дослідженні самок з клінічними ознаками фантомної вагітності також застосовувалися інші методи досліджень для моніторингу функціонального стану інших систем організму самки. Досліджувалися серцево судинна та дихальна система, оскільки при наявності патологій у цих органах можлива пагубна дія на них внаслідок проведення лікувальних заходів.
3.3.5 Розробка способу лікування сук з фантомною вагітністю
У приватній ветеринарній клініці «Пес+Кіт» для лікування сук з фантомною вагітностю користуються методом корекції інтенсивності лактації, за допомогою препарату Бромкриптин (інструкція- Додаток №1), що виявляє антипролактинову активність. Даний препарат задають тваринам Per оs з кормом у дозі 0.01 – 0.05 мг на кілограм живої маси один раз на добу, і продовжують давати до повного припинення лактопоезу. Доза корегується в процесі лікування і лікар може поступово її збільшувати для найбільшої ефективності. Лікування цим методом як правило проходить успішно, але даний препарат має ряд істотних недоліків.
При застосуванні препарату Бромкриптин часто проявляються його побічні дії. На початку застосування можуть виникати розлади травлення: нудота, блювання, запори, іноді незначний набряк слизової оболонки ротової порожнини. При виникненні таких симптомів застосовується препарат Метаклопрамід (Церукал) який виявляє протиблювотну дію за рахунок стимуляції перистальтики кишечнику. При довготривалому використанні препарату можливі порушення з боку серцево-судинної системи (зниження артеріального тиску, аритмії), а також збудження нервової системи.
Нами був запропонований метод лікування препаратом Налоксон (інструкція- Додаток №2). Даний препарат використовується у медицинській практиці як антагоніст опіоїдних препаратів і застосовується при гострих отруєннях наркотичними анальгетиками, а також для діагностики наркоманії. У ветеринарній практиці цей препарат застосовується для прискорення виведення з наркозу, а також при термінальних станах. Другою формою фармакологічної активності даного препарату є те, що він має властивість пригнічувати синтез лактотропного гормону і тим самим зменшує інтенсивність лактопоезу. Ця дія препарату дозволяє нам застосовувати його для лікування сук з фантомною вагітностю і профілактувати її ускладнення. При лікуванні налоксон вводиться підшкірно, або інтрамускулярно в дозі 0.01 мг/кг (0.025 мл/кг) один раз на день. Препарат потрібно вводити щоденно, до повного зникнення симптомів.
Для визначення ефективності запропонованого методу лікування було проведено порівняння двох вище вказаних методів шляхом застосування їх з метою лікування фантомної вагітності, у двох групах тварин. З цією метою, з числа самок що поступали на лікування, було визначено дві групи самок що у яких було діагностовано фантомну вагітність з яскравим клінічним перебігом. Перша група самок дослідна по результатам лікування якої ми визначаємо ефективність запропонованого нами методу лікування. Друга група використовується як контрольна, для порівняння запропонованого методу лікування з існуючим.
Усі тварини які були включені до досліджуваних груп приймалися у різний час, але для зручності ми реєструємо їх до загальної кількості тварин без урахування дати клінічного прийому.
Тваринам першої групи застосовувався запропонований нами метод лікування з використанням препарату Налоксон. Тварин другої групи лікували за традиційною для даної клініки схемою лікування. Основним препаратом в цій групі був Бромкриптин. Як додатковий препарат, у лікуванні самок обох груп застосовувалася камфорна олія. Вона тонким шаром наносилася на шкіру молочних залоз і легкими масажними рухами проводилося втирання протягом кількох хвилин. Також при лікуванні фантомної вагітності як метод психологічного лікування відбирали іграшки, які сука приносить у гніздо і проявляє у відношенні них материнські інстинкти, збільшували Тривалість прогулянок.
3.3.6 Визначення терапевтичної ефективності
Для визначення терапевтичної ефективності Розглянемо окремо хід лікування тварин даних груп:
Группа №1 (дослідна). В дану група налічувала 5 сук різних порід.
1. Такса, 5 років, маса тіла 4 кг. Призначене лікування: Налоксон у дозі 0.1 мл, п/ш, 1 раз на день до повного одужання, втирання камфорної олії у шкіру молочних залоз. Рекомендовано відбирання іграшок та інших предметів які самка приносить до гнізда.
На 2-й день після першого введення препарату змін у поведінці не відмічається, виділення молока продовжується, молочні залози зберігають свою набряк. На 3-й день виділення молока зменшується, видимих змін у молочних залозах не виявляється, поведінкові аномалії зберігаються. З 4-го дня з’являються видимі зміни у молочних залозах, вони незначно зменшуються і починають втрачати яскраво виражену набряк, зменшення інтенсивності виділення молока продовжується, змін у поведінці не реєструється. 5-6 діб. Тенденції по спаданню інтенсивності виділення молока та зменшенню молочних залоз продовжуються. Змін у поведінці не виявляється. На 7-8-й день виділити краплю молока дуже важко, молочна залоза значно зменшилася у порівнянні з першими днями. Поведінка дещо змінюється, вона стала більш грайливою, охоче йде на прогулянку, чого раніше не реєструвалося. 9-й день. Виділення молока відсутнє, молочні залози майже повернулися до норми, поведінка приходить до норми, спить на своєму місці, а не у гнізді. На 10-й день видимих клінічних ознак немає. Тварина одужала, але проводиться ще одна ін’єкція Налоксону, для закріплення ефекту.
2. Середньоазіатська вівчарка (алабай), 5 років, 64 кг. Призначено лікування 1.6 мл Налоксону 1 раз на день п/ш. Втирання камфорної олії у шкіру молочних залоз. Рекомендується відбирати у собаки іграшки.
На 2-й день відзначається помітне зменшення виділення молока, молочні залози без змін, поведінка не змінюється. 3-4-й день прогресує тенденція зменшення виділення молока, з’являються ознаки зменшення об’єму молочних залоз, зміни у поведінці відсутні. 5-6-й діб. Виділення молока майже відсутнє. Прогресує зменшення молочних залоз, вони втратили набряк властиву лактуючим, але об’єм ще не прийшов до норми. Поведінка не змінюється. 7-9 діб, молочні залози майже повернулися до нормального стану, але поведінка залишається характерною для фантомної вагітності. На 10-й день з’являються перші зміни у поведінці, сука частіше залишає гніздо і віддає перевагу іграм з хазяїном. 11-й день самка повертається до своєї звичайної поведінки, але іноді ще спостерігаються прояви немотивованої агресії. На 12-й день самка не проявляє жодних симптомів даного захворювання. Проводиться остання ін’єкція.
3. Стафордширський тер’єр, 2 роки, 26 кг. Призначено лікування 0.7 мл п/ш, 1раз на день до зникнення клінічних ознак. Змащування шкіри молочних залоз камфорною олією. Відбирання іграшок.
Помітне зменшення виділення молока спостерігається на 3-й день, інші зміни відсутні. На 4-й день спостерігається значне зменшення інтенсивності лактації, молочні залози поступово втрачають свою набряк, змін у поведінці не спостерігається. 5-7 день: виділення молока майже відсутнє, молочні залози зменшуються в об’ємі. Тварина помітно нервує. 8-й день: молочні залози майже повернулися до звичайної форми, виділення молока не спостерігається. Характерна поведінка раптово зникає і повертається до норми. На 9-й день клінічні прояви фантомної вагітності відсутні, проводиться остання ін’єкція Налоксону. Тварина клінічно здорова.
4. Мопс, 3 роки, 4.5 кг. Призначено лікування: Налоксону 0.2 мл п/ш 1 раз на день до зникнення клінічних проявів, змащування шкіри молочної залози камфорною олією, відбирання іграшок.
На 2-й день лікування спостерігається помірне зниження секреції молока, інші клінічні прояви без змін. 3-4 діб: поступове зниження виділення молока, молочні залози починають втрачати набряк. Поведінка без змін. 5-7 діб лікування молоко майже не виділяється, розміри молочних залоз поступово регресують. Тварина дуже погано їсть. 8-9 діб: виділення молока не спостерігається, молочні залози поступово повертаються до свого нормального стану. Апетит тварини покращився, вона стала більш активною, повертається до нормального життя. 10-й день: проводиться остання ін’єкція препарату. Тварина клінічно здорова.
5. Безпородна сука, 4 роки, 7 кг. Призначене лікування: Налоксон 0.2 мл п/ш 1 раз на день, до зникнення клінічних ознак, змащування молочних залоз камфорною олією. Відібрати іграшки.
Перші ознаки зменшення секреції молока спостерігається на 3-й день. Інші клінічні ознаки без змін. 4-5 день лікування прогресує зменшення виділення молока, поступова втрата набряку молочних залоз. 6-8 діб: виділення молока майже не відбувається, молочні залози поступово зменшуються в об’ємі. 9-10 день: виділення молока відсутнє. Молочні залози повертаються до нормального стану. Поведінка тварини повертається до норми, вона стає більш активною, значно підвищується апетит. На 11-й день тварина клінічно здорова.