Смекни!
smekni.com

Хвороби, обумовлені впливом несприятливих мікрокліматичних умов (стр. 1 из 3)

Вступ

Тема реферату «Хвороби, обумовленні впливом несприятливих мікрокліматичних умов» з дисципліни «Охорона праці на виробництві».

Мета роботи – розглянути різноманітні хвороби пов’язані несприятливими кліматичними умовами, а саме температурою; освітити вплив низьких та високих температур на стан людини, розкрити клініку, профілактику і лікарсько-трудову експертизу та ін..


1. Вплив на організм високих температур виробничого середовища

На робітників гарячих цехів діє "нагрівний мікроклімат" середовища температурою, вологістю, швидкістю руху повітря, променевою енергією інфрачервоного спектру. Джерелами тепловиділення можуть бути різноманітні печі, котли, тигелі, продукти і сировина (метал, кераміка, скло, харчові продукти); теплові комунікації, сонячна енергія при роботі на відкритому повітрі, особливо в жарких кліматичних умовах.

Інтенсивне теплове випромінювання має місце у ливарних, ковальсько-пресових цехах, на склозаводах, у цехах харчової промисловості, паперовому виробництві, у глибоких шахтах, в сільськогосподарському виробництві в гарячу пору року.

Залежно від інтенсивності нагрівання може виникати гостре перегрівання (тепловий удар) або хронічне, яке є наслідком довготривалого впливу "нагрівного мікроклімату".

Патогенез

При надходженні до організму значної кількості тепла із зовнішнього середовища включаються механізми теплорегуляції, направлені на збільшення тепловиділення, яке здійснюється через систему кровообігу і шляхом посиленого потовиділення. При цьому спостерігаються розширення кровоносних судин шкіри, тахікардія, посилення кровотоку і виділення поту. Внаслідок цього збільшується теплопровідність тканин, підвищується тепловиділення через шкіру і температуру тіла, яка може досягати до 37,5-38 °С. З потом можуть втрачатися важливі для організму солі, зокрема натрію, кальцію, калію, фосфору, а також мікроелементи і вітаміни, вода і деякі органічні речовини, що може стати причиною глибоких порушень водно-сольового обміну, згущення крові, дисфункції серцево-судинної та центральної нервової систем, шлунково-кишкового тракту.

Внаслідок теплового і фізичного навантаження у робітників, які працюють в гарячих цехах, значно збільшується частота серцевих скорочень (до 100-140 за хв.) і частота дихання (до 20-25 за хв.) Разом з тим має місце зниження систолічного і пульсового тиску, систолічного об'єму крові, збільшення діастолічного тиску та периферичного опору судин.

Ознаки перегрівання організму появляються при підвищенні температури навколишнього середовища до 35-36 °С. Згідно з науковими даними, в перші години інтенсивного теплового впливу венозний тонус підвищується внаслідок перерозподілу крові в організмі - збільшується приплив її до шкірних покривів і зменшується - до внутрішніх органів. Тривалий вплив теплового фактора призводить до зниження венозного тонусу, депонування крові на периферії, зменшення об'єму циркулюючої крові і хвилинного об'єму, уповільнення кровотоку, може виникати синдром розсіяної внутрішньосудинної коагуляції фібринолізу. Внаслідок порушення мікроциркуляції виникає ішемія тканин, глибокі морфофункціональні зміни в головному мозку, серці, легенях, паренхіматозних органах.

Інтенсивне теплове навантаження в поєднанні з важкою фізичною роботою стимулюють гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову систему, внаслідок чого в крові збільшується кількість катехоламінів, гліко- і мі-нералокортикоїдів. Погіршення кровопостачання нирок призводить до зменшення швидкості клубочкової фільтрації, підвищення реабсорбції іонів натрію і води.

Порушення кровотоку в головному мозку є однією з причин дисфункції терморегулюючих центрів і накопичення надлишку природних метаболітів, продуктів порушеного обміну речовин.

У крові накопичуються продукти теплової денатурації білків крові і тканин, недоокислені продукти, а при тяжких формах патології має місце гіперглікемія, гіперазотемія, гіпокаліємія і гіпонатріємія, порушення газового складу крові і кислотно-лужної рівноваги, що може трактуватися як синдром ендогенної інтоксикації.


Патологічна анатомія

При аутопсії виявляються повнокровність органів, дрібновогнищеві крововиливи у серозні і слизові оболонки, шкіру, підшкірножирову клітковину. Аналогічні крововиливи виявляються під епі- і ендокардом. Серцевий м'яз з вогнищами некрозу. Судини центральної нервової системи переповнені кров'ю, набряк оболонок мозку.

Клініка

Виділяють дві форми теплового ураження: гіпертермічну і судомну, а також сонячний удар. Гіпертермічна форма (короткочасне перегрівання) проявляється різноманітними симптомами, характер і ступінь вираженості яких залежить від інтенсивності перегрівання організму.

1.1 Гіпертермічна форма перегрівання

Виділяють легкий, середній і тяжкий ступінь гіпертермічної форми перегрівання.

Легкий ступінь перебігає з проявами загальної слабкості, сонливості, підвищеної стомлюваності. Характерні скарги на запаморочення, головний біль, апатію, відчуття жару, нудоту, зниження апетиту. При об'єктивному обстеженні постраждалого виявляють ознаки порушення терморегуляції: тахікардію і тахіпное, збільшення хвилинного об'єму дихання, підвищення температури тіла до 38-39 °С, помірне підвищення потовиділення. Шкіра волога, гаряча на дотик, гіперемована. Пульс частий, слабкого наповнення.

При перегріванні середньої тяжкості симптоми, які мали місце при легкому ступені хвороби, більш виражені: хворі скаржаться на пульсуючий головний біль, нудоту, блювоту, іноді тимчасову втрату свідомості. У окремих осіб можуть з'являтися спалахи немотивованого гніву.

Об'єктивно: гіперемія шкірних покривів, підвищення температури тіла до 40-41 °С, посилене потовиділення, збільшення частоти дихання і серцевих скорочень до 110-130 за хв. Артеріальний тиск може бути дещо підвищеним або нормальним.

Тяжка форма може виникати раптово або розвиватися поступово як наслідок легкої і середньотяжкої форми перегрівання. Раптовий розвиток хвороби свідчить про ураження центральної нервової системи і проявляється тяжким головним болем, запамороченням, втратою свідомості, появою судом, парезами та паралічами. При несвоєчасному наданні невідкладної медичної допомоги може розвинутися глибока кома і зупинка дихання.

Об'єктивно: шкіра синюшно-червоного забарвлення, волога, температура тіла підвищена до 42 °С, тахіпное, пульс 120-140 за хв., малого наповнення, аритмічний, артеріальний тиск знижений.

Хворі дезорієнтовані, свідомість порушена, може з'являтися психомоторне збудження. Зіниці звужені, реакція на світло квола. Спостерігається підвищення м'язового тонусу, наявність патологічного рефлексу Бабинського, парези і паралічі.

На електрокардіограмі - явища дифузного ураження серцевого м'яза, порушення його пропульсивної здатності. Виявляються зміни в периферичній крові - лейкоцитоз з лімфо- і еозинофілією, збільшення ШОЕ, зниження концентрації фібриногену, тромбоцитопенія, фібриноліз.

У осіб, які перенесли тяжку форму перегрівання, може виникати запалення легень, захворювання шлунку, кишечника, печінки, епілептиформні судомні напади. В перші дні хвороби існує реальна загроза гострої ниркової недостатності, токсичного гепатиту.

хвороба температура виробничий перегрівання

1.2 Судомна форма перегрівання

Виникає в переважній більшості випадків гостро при значному порушенні водно-сольового обміну внаслідок прогресуючого зневоднення організму. При цьому на тлі симптомів, характерних для теплового удару, з'являюється виражені тетанічні судоми, які поширюються на м'язи нижніх і верхніх кінцівок, активні і пасивні рухи в них різко болісні. Хворі адинамічні, риси обличчя загострені, навколо очей темні круги. Шкіра ціанотична, суха, холодна на дотик. Пульс частий - 110-120 за хв., ниткоподібний, тони серця глухі, гіпотонія. Діурез в межах 50-100 мл за добу, різко знижена кількість хлоридів у сечі. Має місце згущення крові. При тяжкому перебігу цієї форми хвороби можуть спостерігатися епілептиформні напади, геміплегія, розлади психіки. Судомна форма може закінчуватися повним видужанням, іноді зберігаються нервово-психічні розлади, стійкі вогнищеві зміни в центральній нервовій системі.

Сонячний удар - форма перегрівання, що обумовлена локальною дією сонячних променів на незахищену голову і проявляється загальною слабкістю, головним болем, нездужанням, запамороченням, стисненням в грудній клітці, шумом у вухах, носовою кровотечею, нудотою, блювотою, розладами функції шлунково-кишкового тракту.

Об'єктивно: в тяжких випадках шкіра обличчя гіперемована, підвищене виділення поту, можуть спостерігатися симптоми ураження ЦНС: затемнення свідомості, збудливість, судоми.

Підгостре теплове ураження може спостерігатися у робітників із значним виробничим стажем в гарячих цехах. Воно проявляється нападами загальної слабкості, стомлюваності, утрудненим диханням, серцебиттям, інтенсивним головним болем в лобній і скроневій ділянках, запамороченням, нудотою, блюванням, м'язовим сіпанням, тимчасовою втратою свідомості.

1.3 Хронічне (тривале) перегрівання

При тривалій роботі в нагрівному мікрокліматі у осіб з порушеною терморегуляцією виникають симптоми перенавантаження функцій різних органів і систем. Зокрема, у них зростає частота дихання, що збільшує тепловіддачу випаровуванням через легені. Можуть виникати короткочасні тонічні і клонічні судоми, які проходять самостійно під час відпочинку і при нормалізації температури тіла. Прийом розчину кухонної солі дає змогу попередити напад.

Водний дефіцит, який має місце у робітників гарячих цехів, проявляється тяжкою спрагою, що обумовлює появу таких скарг, як сухість у роті, підвищена стомлюваність, нездужання, спастичні болі в животі.

Об'єктивно: виявляється підвищена збудливість, гіперестезія шкірних покривів рук та ніг, вони сухі, тургор тканин знижений. Виявляється тахікардія і низький артеріальний тиск, гіперволемія, порушення ниркової гемодинаміки і зменшення сечовиділення.