Смекни!
smekni.com

Гігієнічні основи масажу (стр. 1 из 4)

масаж показання протипоказання

Ефективність масажної процедури залежить не тільки від теоретичних знань і досвіду масажиста, його вміння правильно визначити функціональний стан пацієнта і тяжкість захворювання, встановити тривалість кожної окремої процедури і всього курсу в цілому, але і від дотримання основних гігієнічних вимог до приміщення, масажиста і масажується.

Вимоги до приміщення та обладнання

Масаж слід проводити в спеціально обладнаній кімнаті площею не менше 10 м2. Температура повітря в цьому приміщенні не повинна опускатися нижче 20-22 ° С, інакше пацієнт буде відчувати себе некомфортно.

Масажний кабінет повинен бути сухим, теплим, з гарним освітленням (при недоліку світла масажист буде швидко втомлюватися) і вентиляцією. Бажано, щоб приміщення було з вікнами, через які чинив би сонячне світло. Необхідно також обладнати кімнату лампами денного світла, але встановити їх таким чином, щоб потік світла не надавав дратівної дії на очі масажиста, а на пацієнта падав під кутом.

У масажному кабінеті обов'язково наявність припливно-витяжного пристрою, що забезпечує багаторазовий обмін повітря, або спеціальної фрамуги, через яку потік свіжого повітря буде проникати всередину приміщення, а насичений вуглекислим газом йти геть.

У кімнаті, призначеної для проведення масажу, повинно знаходитися наступне обладнання:

- Спеціальна кушетка (краще дві) або стіл завдовжки 185-210 см, шириною 50-65 см, висота залежить від зростання масажиста і частини тіла, яку належить масажувати. Існують масажні кушетки різних конструкцій: з регульованим рівнем висоти, з підводяться головним і ножним кінцями, з кріпляться підголовниками і підлокітниками (Бажано, щоб кушетка була досить жорсткою, з гарним синтетичним покриттям, легко оброблюваним за допомогою води і миючих засобів; під час процедури кушетку накривають простирадлом.

- 2 валика: один діаметром 25-35 см для підкладання під голову або під ноги, другий діаметром 15-20 см, використовуваний виключно при масажі нижніх кінцівок. Валики можуть бути поролоновими, оббитими дерматином, ватяними або надувними гумовими;

- 2-3 стільця і 1 гвинтовий табурет на коліщатках;

- Письмовий стіл і переносна ширма;

- Шафа для зберігання чистої білизни (халатів, простирадл, рушників), мила та змащувальних речовин;

- Аптечка першої медичної допомоги, в якій обов'язково повинні зберігатися вата, стерильні бинти, марля, лейкопластир, йод, спиртовий розчин діамантового зеленого, клей БФ-6, нашатирний і денатурований спирт, настоянка валеріани, тальк, дитячий крем, ножиці, пінцет, термометр для вимірювання температури тіла, мензурка, пісочний годинник на 3, 5, 10 і 25 хв;

- Кран з гарячою і холодною водою, графин і склянки для питної води, дзеркало, вішалка для одягу;

- Реєстраційний журнал, у який професійний масажист заносить відомості про проведену кожному пацієнтові процедурою.

Бажано, щоб у масажному кабінеті знаходилися кварцова лампа, вібраційний та пневматичний масажери, апарат для вимірювання кров'яного тиску, кистьовий динамометр, секундомір.

Неподалік від приміщення для масажу повинні бути туалетна і душова кімнати. У самому кабінеті небажана присутність зайвих речей, сторонніх людей і шумів, ніщо не повинно відволікати масажиста і його пацієнта від процедури. При проведенні прийомів можна використовувати розслаблюючу, заспокійливу музику.

Вимоги до масажиста

Професіоналізм і загальна культура масажиста грають важливу роль по відношенню до пацієнтів до проведеної процедури. У зв'язку з цим у взаєминах масажиста і масажованого можна виділити два аспекти - психологічний і технічний.

Під першим розуміється вміння масажиста розташувати до себе пацієнта, проявити терпіння, дружелюбність, продемонструвати впевненість у правильності виконання масажних прийомів; під другим - необхідні професійні навички.

Масажист повинен мати такі риси, як уважність, врівноваженість, тактовність. Змусивши пацієнта повірити в благотворну дію масажу на організм, масажист зуміє отримати достовірну інформацію про фізичному і психічному стані масажованого, що дуже важливо для складання плану проведення одного сеансу масажу і всього курсу в цілому.

Технічний аспект передбачає строге проходження методикою, розробленою відповідно до діагнозом. Проте професійний масажист повинен вміти не тільки вибирати найбільш ефективні прийоми, а й використовувати у своїй практиці будь-який вид масажу, наприклад лікувальний у відновлювальний період після травми або заспокійливий при безсонні. Робота масажиста передбачає тісний контакт з лікуючим лікарем пацієнта.

Щоб правильно вибрати методику масажу для кожного пацієнта, масажист зобов'язаний перед початком курсу визначити функціональний стан масажованого, для чого провести загальний і спеціальний огляд.

При загальному огляді рекомендується звертати увагу в першу чергу на тип конституції і реагування людини та її загальний фізичний стан, при спеціальному - на реагування шкірних покривів і тканин на механічні подразнення. Можна також провести опитування пацієнта і скористатися методом пальпації (обмацування) масажованих тканин.

Як відомо, шкіра завжди подає сигнали про початок захворювання. У здорової людини колір шкірних покривів залежить від товщини, кількості пігменту і глибини залягання кровоносних судин. Блідість шкіри свідчить про брак гемоглобіну в крові, розвитку будь-яких інфекційних захворювань. Надмірне почервоніння шкірних покривів на окремих ділянках тіла може бути викликано дерматитами, флегмонами та іншими шкірними захворюваннями. Шкіра жовтуватого кольору характерна для людей, хворих на гепатит і холецистит.

При огляді пацієнта необхідно також звернути увагу на вологість шкіри. Надмірне потовиділення у здорової людини може спостерігатися при високій температурі навколишнього середовища, інтенсивному фізичному навантаженні, а також при неврозах і деяких інфекційних захворюваннях, що супроводжуються підвищенням температури тіла. Надмірна сухість шкірних покривів характерна для літніх людей, а також для пацієнтів з пригніченою функцією потових залоз.

Здорова шкіра щільна і досить пружна, вона не відокремлюється від підшкірно-жирової клітковини і швидко розправляється після здавлювання пальцями, в цьому випадку говорять, що шкіра має гарний тургором. При деяких захворюваннях, а також у міру старіння організму тургор виявляється зниженим.

При скупченні рідини в тканинах спостерігається набряк. При натисканні на набряковому ділянці утворюється ямка, яка розправляється дуже повільно. Набряк може бути місцевим або загальним. У першому випадку причиною є розлад крово- і лімфообігу, а також запальні процеси в тканинах і травми, у другому - захворювання серця, нирок і деяких внутрішніх органів.

Висипання на шкірі нерідко з'являється внаслідок алергічної реакції на прийом будь-яких медикаментозних препаратів або харчових продуктів. У цьому випадку масаж проводити не можна. Не рекомендується використання масажних прийомів і в тому випадку, якщо мають місце шкірні крововиливи, викликані ударами або захворюваннями, що супроводжуються поганий згортанням крові (гемофілія та ін.)

За наявності на тілі пацієнта невеликих подряпин і саден масаж проводити не забороняється, однак якщо рани великі, що кровоточать, процедуру слід на якийсь час відкласти.

Як правило, лімфатичні вузли на тілі здорової людини не видно і не промацуються. Розвиток запального процесу, викликаного травмами, нагноєнням та іншими причинами, призводить до збільшення шийних, пахових, ліктьових і надключичних лімфатичних вузлів.

При огляді пацієнта слід звернути увагу і на кровоносні судини. Виявлені ущільнення і болючість в пацієнт області перешкоджають проведенню процедури масажу. Не слід активно масажувати підколінну ямку, внутрішню поверхню стегна і плеча, а також область шиї у літніх людей.

Пальпацією необхідно визначити тонус м'язів, їх рельєфність, силу, щільність, пружність. Здорові м'язи відрізняються м'якістю, пружністю, еластичністю. Деякі захворювання (міозит, остеохондроз та ін), а також надмірні фізичні навантаження, що викликають перевтома скелетної мускулатури, є причинами хворобливості м'язів, порушення їх скорочувальної здатності і появи ущільнень.

Огляд і пальпація суглобів дозволяє виявити наявність травм і запальних процесів в суглобовій сумці. У цьому випадку відзначається припухлість в області суглоба, болючість, порушення рухливості і локальне підвищення температури, що викликає напругу і почервоніння шкіри. Масаж при виявленні таких відхилень проводити не можна.

При обмацуванні окремих ділянок тіла по ходу нервових стовбурів масажист може створити уявлення про стан нервової системи пацієнта. Хворобливість в деяких точках, а також іррадуюча біль є яскравим свідченням того чи іншого нервового захворювання. Щоб не помилитися у виборі раціональних методів впливу, масажист повинен добре знати анатомію, розташування головних нервових стовбурів і місця виходу окремих нервів.

Тільки після того, як будуть проведені обстеження та опитування пацієнта, масажист може переходити до виконання масажної процедури. Дані про стан пацієнта до і після масажу він повинен заносити в спеціальний журнал.

Оскільки під час процедури відбуваються великі витрати енергії, масажистам необхідно правильно організувати свою працю. Не можна робити жодного зайвого руху: руки повинні рухатися м'яко, плавно і в той же час ритмічно. Слід працювати по черзі то правою, то лівою рукою. Якщо масажний прийом передбачає вплив з деяким зусиллям, необхідно використовувати вагу руки і тулуба, але не задіяти при цьому «зайву» групу м'язів. Руки масажиста - головний робочий інструмент, від їх стану залежить ефективність проведеної процедури. Руки повинні бути сильними, пластичними і витривалими, для вироблення цих якостей необхідно регулярно виконувати такі вправи: