Смекни!
smekni.com

Фізична реабілітація при ішемічній хворобі серця на лікарняному етапі (стр. 5 из 6)

Таблиця 3.8

Дозована ходьба для тренувального періоду (з 26-го дня після операції)

День прогулянки Відстань,м. Аорто-коронарне шунтування Висічення аневризми лівого шлуночка
Т-сть, хв число прогулянок Т-сть, хв число прогулянок
1 50 2 1 2,5 1
2 50 1,5 2 2 1
3 75 2,5 1 3 1
4 75 1,5-2 2 2-2,5 2
5 75 1-1,5 2-3 1,5-2 2
6 75 1-1,5 4 1,5-2 3
7 100 2 4 2,5 3
8-10 100 1,5 5-10 2 4-8

Лікувальна гімнастика для хворих з ускладненим післяопераційним періодом. Після хірургічного лікування хронічної ІХС у випадках, що вимагали тривалого застосування штучного кровообігу і перетиснення аорти, іноді розвивається ішемія чи свіжий інфаркт міокарда. При тривалій штучній вентиляції легень спостерігаються дихальна недостатність, ателектази, пневмонія й інші ускладнення.

При осередкових змінах міокарда (при стабільних показниках гемодинаміки і відсутності больового синдрому) застосування лікувальної гімнастики вимагає певної етапності. Найбільш сприятливі результати при обережному і суворому чергуванні окремих фізичних вправ [3; 4; 16; 17; 27].

Таблиця 3.9

Лікувальна гімнастика для хворих хронічною ішемічною хворобою серця в післяопераційному періоді, ускладненому ішемією міокарда (В.п. - лежачи)

Вправи Т-сть, хв. Темп Мета заняття
Масаж:а) передпліч 1,5-2 - Поліпшення периферичного кровообігу
б) гомілок і стоп 1,5-2 -
Масаж:а) плечей 1,5-2 -
б) стегон 2 -
Масаж бічних поверхонь тулуба і спини при поворотах на правий і лівий бік 2-2,5 - Поліпшення кровообігу
Дихальні вправи статичного характеру:а) грудне дихання 0,5-1,5 Повільний Поліпшення легеневої вентиляції
б) діафрагмальне дихання 0,5-1,5
Активно-пасивні вправи для дрібних м'язів:а) кистей 2,5-3 Середній Поліпшення венозного кровообігу
б) стоп 3-3,5

Таблиця 3.10

Лікувальна гімнастика для хворих хронічною ішемічною хворобою серця в післяопераційному періоді при легеневих ускладненнях

В.п. Вправи Т-сть, хв. Темп Мета заняття
Вступна частина
Напівлежачи Дихальні статичні вправи 1,5-2 Повільний Поліпшення дихальної функції
Відкашлювання 2 Середній Звільнення бронхіального дерева від мокроти
Пауза для відпочинку 0,5 Відпочинок
Основна частина
Лежачи на здоровому боці Дихальні вправи з опором (локальні) 5-7 Повільний з паузами для відпочинку через 1,5-2 хв Поліпшення легеневої вентиляції в області ателектазу
Відкашлювання з опором 6-8 Середній з паузами для відпочинку через 2 хв. Дренаж бронхіального дерева
Пауза для відпочинку 0,5 Відпочинок
Лежачи на спині Вправи для м'язів кистей 1,5 Середній Поліпшення периферичного кровообігу
Масаж живота 1-1,5 Зняття ригідності м'язів черевного преса
Діафрагмальне дихання 1,5 Повільний Поліпшення вентиляції нижніх відділів легких
Вправи для м'язів стоп 2 Середній Зменшення венозного застою
Сидячи біля ліжка Відкашлювання 1 Дренаж бронхіального дерева
Заключна частина
Сидячи або лежачи Дихальні статичні вправи 1,5 Повільний Поліпшення дихальної функції
Лежачи Загальне м'язове розслаблення 1 Зниження фізичного навантаження

Починати процедуру слід з рухів, що включають у роботу екстракардіальні фактори кровообігу. Для цього проводять поверхневий масаж рук, і ніг, бічних поверхонь тулуба, живота і спини. Включають у процедуру статичні дихальні вправи, і, нарешті, активно-пасивні вправи для м'язів кисті і ступні які виконуються за допомогою інструктора ЛФК. Процедуру повторюють 3-4 рази в день; тривалість її 15-20 хв..

Для попередження легеневих ускладнень велику увагу приділяють ретельній санації бронхіального дерева.

Після ліквідації ускладнень лікувальну гімнастику проводять за методикою неускладненого післяопераційного періоду [21; 22; 25].

3.2. Лікувальна фізична культура для хворих ІХС IV функціонального класу

Принцип добору хворих, показання і протипоказання до проведення ЛФК, сама методика ЛФК для хворих ІХС I, II, III функціональних класів практично ті ж, що в хворих, що перенесли інфаркт міокарда.

Особливу складність являє організація ЛФК для хворих ІХС IV функціонального класу. Донедавна ЛФК хворим цього класу практично не призначалася, оскільки вважалося, що вона не тільки протипоказана, але і може сприяти розвитку серйозних ускладнень. Однак успіхи медикаментозної терапії і реабілітації хворих ІХС останніх років дозволили розробити спеціальну методику тренувань для цього важкого контингенту хворих [3; 4; 16; 24; 27].

Завдання тренувань хворих ІХС IV функціонального класу: 1) домогтися повного самообслуговування хворих; 2) пристосувати хворих до побутових навантажень малої і помірної інтенсивності (ходьба по рівній поверхні в темпі до 80 кроків у хвилину, повільний підйом на один поверх по сходах; перенесення вантажу до 1-2 кг на невеликі відстані; миття посуду; приготування легкої за технологією їжі); 3) зменшення (зрідка і припинення) медикаментозної терапії; 4) поліпшення психічного статусу хворих.

Програма тренувань має наступні особливості:

1. Тренування проводяться тільки в умовах кардіологічного стаціонару.

2. Точне індивідуальне дозування тренувального навантаження здійснюється за допомогою велотренажера з електронною приставкою.

3. Застосовуються навантаження малої інтенсивності (у межах 50-100 кгм/хв.), але тренувального ефекту.

4. Збільшення навантаження здійснюється не за рахунок підвищення інтенсивності тренувань, а за рахунок подовження експозиції малих навантажень, інакше кажучи, застосовується постійний характер інтенсивності тренувального навантаження як протягом одного заняття, так і протягом курсу фізичних тренувань. Нарощування тренувального навантаження в ході тренувань не по інтенсивності, а по його експозиції дозволяє без істотного напруження адаптивних систем поступово домогтися адаптації хворих до малих і середніх навантажень, що зустрічаються в повсякденному житті.

5. Тренування проводяться тільки після стабілізації стану, досягнутого комплексним медикаментозним лікуванням. З початком тренувань медикаментозне лікування не припиняється. Воно продовжується з колишньою інтенсивністю і лише поступово в міру досягнення стійкого ефекту від тренувань обережно зменшується чи рідше припиняється зовсім [3; 7; 16; 26; 27].

Методика тренувань зводиться до наступного: спочатку визначається індивідуальна толерантність хворого до фізичного навантаження на велоергометрі (у хворих ІХС IV функціонального класу вона не перевищує 200 кгм/хв.). Обчислюють 50% рівень індивідуального навантаження (звичайно воно дорівнює 50-100 кгм/хв.). Це навантаження і є тренувальним. Воно призначається на велоергометрі 5 разів у тиждень під контролем інструктора ЛФК і лікаря-кардіолога.

Первісна експозиція тренувального навантаження - 3 хв. При стабільно адекватному засвоєнні цього навантаження (відсутність больових і інших неприємних відчуттів, відсутність змін на ЕКГ та звичайно при розвитку деякого зниження ЧСС у порівнянні з вихідною реакцією) експозиція поступово збільшується на 3 хв. щораз аж до 30 хв. за одне заняття.

Через 4 тиж. занять проводиться повторне визначення толерантності хворого до фізичного навантаження. При його підвищенні визначається новий 50% рівень тренувального навантаження. Тривалість тренувань до 8 тиж.

Перед велотренуванням (вступна частина) і після нього (заключна частина) хворий займається лікувальною гімнастикою у вихідному положенні сидячи (щадний режим) [3; 4; 16; 20; 27].

Орієнтовний комплекс вправ, що використовуються під час тренування

Вправи вступної частини:

В.п. - сидячи на стільці.

1. Руки на колінах, долоні догори. На рахунок 1 - пальці стиснути в кулак, піднявши стопи; на рахунок 2 - пальці рук розтиснути, підняти п’яти (12-14 разів). Темп швидкий.

2. Руки опущені уздовж тулуби. На рахунок 1 - руки до плечей; на рахунок 2 - руки в сторони; на рахунок 3 - руки до плечей (6-8 разів). Темп середній.

3. Руками тримаючись за стілець позаду, на рахунок 1 - відвести ліву пряму ногу вбік вліво; на рахунок 2 - повернутися в В.п., на рахунок 3 - відвести праву ногу вбік вправо, на рахунок 4 - повернутися в В.п. (6-8 разів). Темп середній.

4. Руки зігнуті в ліктях, пальці торкаються плечей. На рахунок 1-8 - кругові рухи руками вперед; на рахунок 9-16 - кругові рухи руками назад. Темп повільний, дихання довільне.

5. Тримаючись за стілець руками позаду, на рахунок 1 - підняти зігнуту в коліні ліву ногу; на рахунок 2 - випрямити ліву ногу; на рахунок 3 - зігнути ліву ногу в коліні; на рахунок 4 - повернутися в В.п., то ж правою ногою (4-6 разів). Темп середній, дихання довільне.

6. Руки до плечей, пальці торкаються плечей. На рахунок 1 - розвести лікті, зробити вдих; на рахунок 2-3-4 - лікті разом, зробити видих. Темп повільний, вдих зробити на рахунок 1, видих на рахунок 2-3-4.