Реферат
на тему:
Туберкульоз
Це хронічне інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу (паличкою Коха). Мікобактерії туберкульозу попадають на СОПР. як ендогенним шляхом (гематогенним, лімфогенним, рег сопіипиіпіаіае, по продовженні), так і екзогенним (повітряно-крапельним)
Слизова оболонка порожнини рота являється поганим середовищем для розмноження туберкульозних мікобактерій. Попадаючи на СОПР вони переважно гинуть.
Якщо, однак, виникає пораження СОПР мікобактеріями туберкульозу, то перебіг і клінічна форма захворювання залежать від ряду факторів. Значна роль відводиться імунологічному стану організму і загальному перебігу туберкульозного процесу. В патогенезі туберкульозу значну роль відіграють характер харчування, нервово-ендокринні розлади.
Первинний губ і СОПР
Первинний туберкульоз, або первинний туберкульозний комплекс на губах і СОПР. зустрічається рідко, переважно у дітей.
Він виникає в результаті екзогенною зараження повітряно-крапельним, рідше аліментарним шляхом. Це форма розвивається тільки у людей, в організмі яких немає мікобактерій туберкульозу і туберкульозні реакції відсутні.
Після інкубаційного періоду протягом 8-30 днів, на місці вхідних воріт інфекції виникає болюче звиразкування розміром до 1 -1,5 см з підритими, нерівними краями і брудно-сірим дном. Дно і краї виразки дещо ущільнені, однак па губах ущільнення може бути незначним. Через 2-4 тижні після утворення виразки збільшуються і ущільнюються нідщеленові лімфатичні вузли - розвивається лімфаденіт. Спочатку вузли рухомі, а потім вони зливаються між собою і з'єднуються зі шкірою. Через деякий час ці вузли нагноюються і вскриваються, проривають.
Перебіг такої форми туберкульозу може бути важким, особливо у грудних дітей, у яких можливий розвиток гснералізованого туберкульозу. При благоприсмному перебігу процес поступово зникає без лікування.
Таку форму первинного туберкульозу губи треба диференціювати від твердого шанкру при сифілісі і раку губи.
При туберкульозі, на відміну від твердого шанкру і раку губи, процес протікає доволі швидко, особливо у дітей і людей молодого віку. У них відмічається розм'якшення лімфатичних вузлів і наявність мікобактерій туберкульозу у виділеннях із виразки, чого ніколи не спостерігається при сифілісі і раковому процесі.
Прояви вторинного туберкульозу на СОПР
На СОПР вторинний туберкульоз проявляється у таких формах:
1. Туберкульозний вовчак.
2. Міліарно-виразковий туберкульоз.
3. Скрофулодерма.
При туберкульозному вовчаку і скрофулодермі додатні туберкульозні проби. Міліарно-виразковий туберкульоз виникає переважно на фоні анергії, тобто на фоні від'ємних туберкулінових проб.
Туберкульозний вовчак
Це найчастіша форма вторинних туберкульозних уражень щелепо-лицевої ділянки, яка характеризується хронічним перебігом і схильністю до рецидивів. Переважно поражає шкіру обличчя (у вигляді метелика), поширюється на верхню губу, червону облямівку губ, рідше - на слизову оболонку ясен і альвеолярного паростка верхньої щелепи, у ділянці фронтальних зубів, твердого і м'якого піднебіння. Вовчаковий процес тільки на слизовій оболонці рота зустрічається рідко. Клініка
Первинний елемент при туберкульозному вовчаку на слизовій оболонці порожнини рота є люпома. Люпома - це специфічний туберкульозний горбик, м'якої консистенції, червоного або жовто-червоного кольору, діаметром 1-3 мм. Горбики розміщуються групами: свіжі утворюються по переферії, а ті, що розташовані в центрі, схильні до розпаду і злиття з сусідніми горбиками. В результаті злиття люпом утворюються вогнища пораження, які мають різні розміри і контури. Все вогнище пораження має вигляд поверхневої виразки, покритої яскраво-червоним або червоно-жовтим налетом. На дні виразки знаходяться папіломатозні розростання грануляції, які легко кровоточать і нагадують соковиту малину На червоній облямівці губ на поверхні виразки утворюються кірки, інколи товсті. Після загоєння виразкової поверхні залишається рубцева атрофія. Характерно те, що на місці рубців повторно можуть утворюватися горбики- люпоми. Вони знову ж звиразковуються, після загоєння утворюючи грубі деформуючі рубці.
За клінічним перебігом, який протікає повільно, туберкульозний вовчак проходить 4 стадії: інфільтративну, горбкувату, виразкову і рубцеву.
Туберкульозний вовчак часто локалізується на СОПР, причому може співпадати з пораженням шкіри або випереджати його. За даними ряду авторів, частота пораження СОПР туберкульозним вовчаком знаходиться в межах 18- 35%.
Клінічна картина туберкульозного вовчака має деякі особливості, які пов'язані з локалізацією процесу.
За місцем розташування на слизовій оболонці ясен виділяють чотири види уражень при туберкульозі (І.Г.Лукомський):
- маргінальний, який охоплює ясенний край спочатку у вигляді інфільтрації, потім переходить у горбкувато-ерозивну форму. Слизова оболонка ясен набуває яскраво-червоного кольору, ясенний край та міжзубні сосочки різко набрякають, обриси ясенного краю згладжуються. Ясна ніби поколоті шпильками, болючі, матового відтінку, легко кровоточать;
- супрамаргінальне інфільтративне або горбкувато-виразкове ураження не поширюється на край ясен. На місці рубців, що залишаються внаслідок виразок, виникають нові люпоми, а потім виразки неправильної форми з дном, покритим жовтуватим налетом. Якщо процес локалізується на губі, то вона збільшується в об'ємі від набряку, стає щільною, на ній з'являються тріщини, виразки, які покриваються кроваво-гнійними кірками;
- тотальне: процес захоплює всю зовнішню поверхню ясни по типу інфільтративного або частіше - ерозивного чи виразкового процесу. При цьому досить часто уражається кісткова тканина альвеолярного паростка, зуби стають рухомими, випадають, може розвинутись картина "гіпертрофічного люпозного гінгівіту". Регіонарні лімфатичні вузли збільшені і ущільнені;
- білатеральне: розвивається, як виразковий вовчак, при якому спостерігається комбіноване ураження ясен, піднебіння, язика та губ, з типовою динамікою туберкульозного ураження - горбики - розпад - виразка - рубець.
Пораження слизової оболонки губ клінічно протікає у вигляді виразкової форми, супроводжуючись значним набряком і больовими відчуттями при русі губами. Після загоєння виразок залишаються глибокі рубці, які значно деформують губу. При виразковому пораженні верхньої губи утворюється типовий клиновидний дефект, рубець, який стягує бокові частини губи, що приводить до деформації губи, її спотворення. При цьому може розвинутись мікростома і порушуватись мова. Перебіг туберкульозного вовчака хронічний. При відсутності лікування процес може продовжуватись десятиліттями. Переважно у таких хворих туберкульоз легень протікає, як правило, в неактивній формі, часто буває туберкульозний лімфаденіт. Туберкульозний вовчак може ускладнюватись рожистим запаленням шкіри обличчя.
Запущена форма вовчака може привести до важких тканинних некрозів, наприклад |до зникнення хрящевої частини носа або до важкої деформації і спотворення вушних раковин - Іирш тийіах - вовчак, який калічить або спотворює.
Важкими ускладненнями туберкульозного вовчака - є розвиток раку (люпус- карциноми).
Люпус-карцинома - це виразка, яка дуже швидко прогресує, не гоїться, має краї, дно в стадії розпаду.
Діагностика
Клінічна діагностика захворювання полегшується наявністю типових для туберкульозного вовчака симптомів, які виявляють методами діаскопії і зондування, а також гістологічним обстеженням. При діаскопії люпому розглядають через звичайне предметне скло. При натискуванні склом на шкіру і червону облямівку губ поражена тканина блідніє, обезкровлюється. При цьому зникає червона облямівка навколо люпоми, обумовлена перефокальним розширенням судин і люпома стає добре видною. Вона має жовто-восковий відтінок, що нагадує яблучне желе (симптом "яблучного желе").
Другий діагностичний тест або проба з зондом (феномен Поспєлова) полягає в тому, що при натискуванні кульковий зонд провалюється в люпому. Цей феномен, описаний в 1896 році А.І.Поспеловим, пояснюється руйнуванням в люпомі еластичних і кологенових волокон, що і дозволяє кульковому зонду провалитись в люпому.
Гістологічно виявляють типові туберкульозні горбинки з епітеліоїдними клітинами, гігантськими клітинами Ланханса і лімфоцитами по периферії. Казеозний некроз відсутній або виражений слабо. Запальний інфільтрат складається з лімфоцитів і плазматичних клітин. Бацили Коха знаходяться в незначній кількості.
Еластичні і колагенові волокна в зоні гранульоми зруйновані.
Диференційний діагноз слід проводити з горбиками при третинному сифілісі, лепрою, червоним вовчаком. Сифілітичні горбики щільні при пальпації, краї виразок при сифілісі щільні, рівні, а при вовчакових виразках більш м'які, нерівні, сифілітичні горбики повторно на рубцях не виникають.
Червоний вовчак, який ізольовано може поражати червону облямівку губ відрізняється від туберкульозного вовчака відсутністю люпом, більш яскравим забарвленням еритем і вираженим гіперкератозом, а також сніжно-голубим світінням вогнищ червоного вовчака при освітленні в променях Вуда.