ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Гострі респіраторні вірусні захворювання
2.1. Грип....................................................................................................6
2.2. Ларингіт………………………………………………………..………..8
2.3. Тонзиліт………………………………………………………………..11
Розділ 2. Лікарські рослини, які використовуються при гострих респіраторних вірусних захворюваннях
2.1. ЛИПА СЕРЦЕЛИСТА..........................................................................13
2.2. БУЗИНА ЧОРНА...................................................................................15
2.3. ВЕРБА БІЛА...........................................................................................17
2.4. ГЛІД КОЛЮЧИЙ...................................................................................19
2.5. БАГНО ЗВИЧАЙНЕ..............................................................................22
2.6. ГАДЮЧНИК В'ЯЗОЛИСТИЙ............................................................24
2.7. АЛТЕЯ ЛІКАРСЬКА ............................................................................26
2.8. МАЛЬВА ЛІСОВА ..........................................................................28
2.9. ВОЛОШКА СИНЯ ...............................................................................30
2.10. ЗОЛОТОТИСЯЧНИК ЗВИЧАЙНИЙ ...............................................33
Розділ 3. Фітотерапевтичні прописи
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Люди споконвіку користуються лікарськими рослинами. Застосування рослин з лікувальною метою сягає своїми коренями глибокої давнини. Харчуючись різноманітними травами і спостерігаючи за тваринами, первісні люди відбирали не лише найбільш смачні і живильні рослини, але і відмічали серед них ті, які допомагали позбавитись того чи іншого недугу. Спочатку накопичений досвід передавався усно, але пізніше, з відкриттям писемності, для забезпечення більш надійного збереження знань, вони стали записуватись.
Великий вплив на розвиток фітотерапії зробили перші народи Близького Сходу. Про це говорять збережені до нашого часу глиняні таблички з клиноподібним текстом, на яких поряд з описом рослини наведені дані при яких захворюваннях і в якому вигляді вона повинна застосовуватись. Цікавим є і той факт, що в столиці Ассирії Ніневії існував сад з різноманітними, в тому числі і завезеними з інших країн, лікарськими рослинами. Багато з них вирощувались в спеціально обладнаних для цього закритих приміщеннях.
Характерним для лікарських рослин та отриманих із них біологічно активних речовин є широкий спектр їх фармакологічної дії. Наприклад, активні речовини женьшеню, лимонника китайського, елеутерокока впливають на нервову і серцево-судинну системи, функцію ендокринних залоз. Покращують рефлекторну діяльність нервової системи. Зменшуються гальмівні процеси в нервових клітинах, підвищується розумова працездатність.
Існує поширена думка про нешкідливість застосування лікарських трав, відсутність побічних ефектів, можливість тривалого застосування при хронічних захворюваннях разом із низькою вартістю все це привертає до себе увагу багатьох, особливо літніх людей.
Фітопрепарати надходять у продаж в такому вигляді: грубий рослинний матеріал, гомеопатичні препарати, стандартні європейські препарати на травах.
Розширення виробництва фітопрепаратів пов'язане із старінням населення і великою кількістю хронічних захворювань, які потребують тривалої підтримуючої терапії, що не приводила б до виникнення побічних ускладнень.Застосування рослин з лікувальною метою, пов’язане з умовами становлення і розвитку людства. Спостерігаючи за тваринами, які поїдають різні трави, використовуючи рослини для їжі, люди відмічали різні ефекти: блювотний, послаблюючий, тонізуючий, снотворний, болетамувальний, заспокійливий та інші. Але в подальшому застосовували їх уже свідомо при тому чи іншому захворюванні.
Метою моєї курсової роботи було провести аналіз лікарських рослин, які використовуються при гострій распіраторно-вірусній інфекції.
Є такий вираз: кожні ліки мають бути їжею для організму, а кожна їжа – ліками.
Розділ 1. Гострі респіраторні вірусні захворювання
Проблема грипу і схожих з ним гострих респіраторних вірусних захворювань - найбільш важлива в інфекційній патології людини, оскільки це найпоширеніші захворювання, що наносять величезну утрату здоров'ю населення і економіці країни. З особливою частотою вони вражають дітей: діти до року хворіють в 3 рази частіше за решту дітей дошкільного віку і в 5 разів частіше, ніж дорослі. Раніми і особи літнього віку. Ці інфекції сприяють формуванню хронічних захворювань дихальних шляхів, є однією з причин виникнення пневмоній, обтяжують перебіг інших хвороб, сприяючи їх несприятливому результату.
До групи гострих респіраторних вірусних інфекцій входять вірус грипу, вірус парагрипу, респираторно-синтиціальный вірус, аденовіруси, ентеровіруси, рідко - микоплазменное поразка верхніх дихальних шляхів. У кожного з них є улюблена локалізація поразки дихальних шляхів: при грипі - трахея, при парагрипі - слизиста гортані (ларингіт), при аденовирусной інфекції - слизиста глотки (фарингіт) і слизиста кон'юнктив, при респираторно-синтициальной інфекції - бронхіоли (бронхіоліт).
Кожен вірус має декілька серотипов: вірус грипу - 3 (А, В, З), парагрипу-4 (1, 2, 3, 4) і т.д.
Імунітет відносно нетривалий і строго типоспецифичен (якщо людина перехворіла грипом А, то він може в цьому ж сезоні перехворіти грипом В).
Радикальних заходів профілактики немає, тому наші можливості активної дії на епідемічний процес і на рівень захворюваності обмежені.
Джерелом інфекції є хвора людина, але і після клінічного одужання може залишатися вирусоносительство: при грипі - до 5-7 днів, іноді - до 10 днів з моменту захворювання, при аденовирусной і энтеровирусной інфекції - до двох тижнів. Шлях передачі - повітряно-краплинний. Сприйнятливі і дорослі і діти всіх вікових груп, включаючи новонароджених.
2.1.Грип
Грип (інфлуенца) - найбільш бурхливо протікаюча гостра респіраторна вірусна інфекція, характеризується важким токсикозом, високою лихоманкою, явищами трахеїту, нерідко - геморагічним синдромом. Він характеризується винятковою масовістю захворювань, швидкістю розповсюдження. Епідемії повторюються через 2-3 роки, переважно в осінньо-зимовий період, а спорадичні захворювання і локалізовані спалахи спостерігаються повсюдно у будь-який час роки, що свідчить про безперервність епідемічного процесу і сприяє збереженню вірусу серед населення. Обширні пандемії повторюються через 30-40 років.
При грипі хвора людина небезпечна з перших годин захворювання. Інкубаційний період коливається від декількох годин до 1-2 днів при грипі А і до 3-4 днів при грипі В. Начало раптове, без продромы, з підйомом температури до високих цифр, ознобом, що супроводжується, загальним нездужанням, болями в м'язах. Потім з'являється головний біль, переважно у області лоба. Виникають млявість або збудження, марення. Обличчя гиперемировано, склери ін'єктовані. Характерний невідповідність значної інтоксикації і порівняно слабо виражених катаральних явищ (сухе нав'язливе покашлювання, заложенность носа з дуже мізерними виділеннями, помірна гіперемія мигдалин). Можливі явища менінгізму і энцефалитические реакції (короткочасна втрата свідомості, судоми, блювота, нерідко виражені і непостійні менінгеальні симптоми).
Для важких і гіпертоксичних форм грипу характерний також геморагічний синдром (носові кровотечі, петехії, симптом "джгута"). У дітей раннього віку з перших днів можливі приєднання бактерійної флори і розвиток вірусно-бактерійної геморагічної пневмонії.
Вікові особливості перебігу грипу виявляються в основному у новонароджених. Хвороба може починатися у них поступово, протікати з невисокою температурою і виявлятися лише блідістю шкіри, заложенностью носа, відмовою від грудей і падінням маси тіла. Неяскрава клінічна картина - показник нездатності організму до опору, що приводить до раннього приєднання вторинній бактерійній інфекції, гнійно-септичним ускладненням і високій летальності.
Опорними діагностичними ознаками є:
1) епідемічний підйом захворюваності;
2) гострий початок з високою температурою і ознобом;
3) виражена інтоксикація в поєднанні із слабо вираженими катаральними явищами і переважною поразкою трахеї;
4) приєднання катаральних явищ не з перших годин хвороби.
Лікування більшості хворих респіраторними інфекціями і грипом проводиться в домашніх умовах.
Госпіталізуються:
1) за клінічними свідченнями хворі з важкими формами, особливо діти раннього віку;
2) з явищами крупу;
3) з супутніми захворюваннями, особливо при їх схильності до загострення (хронічний тонзиліт, пієлонефрит, хронічна пневмонія, серцево-судинні захворювання і ін.);
4) з наявністю ускладнення (пневмонія, поразка нервової системи і ін.);
5) за відсутності можливості забезпечити відхід і необхідний санітарний режим;
6) за епідеміологічними свідченнями (із закритих установ, організованих дитячих колективів).
При проведенні лікування в будь-яких умовах необхідно враховувати вік і індивідуальні особливості хворого, терміни і тяжкість захворювання, властивості збудника.
У кожному конкретному випадку лікар оцінює об'єм терапії, вибирає лікарські форми, визначає дозування, тривалість курсу лікування в динаміці спостереження за хворим, оцінює ефективність терапії.
Хворому потрібно забезпечити постільний режим, оскільки грип, перенесений на ногах, частіше приводить до ускладнень, подовжити нічний і денний сон, частіше провітрювати приміщення, проводити регулярне вологе прибирання. Необхідно стежити за чистотою тіла хворого, станом порожнини рота, функцією кишечника.
Харчування повинне бути раціональним, повноцінним, багатим вітамінами, в гарячковому періоді бажано переважання молочно-вуглеводної їжі з обмеженням куховарської солі. З метою дезинтоксикації необхідне рясне часте пиття (кип'ячена вода, відвар сухопродуктов, фруктові соки, морсы і інше).
При легенях і среднетяжелых формах проводиться симптоматична терапія - жарознижуючі, снодійні, відкашлюючі засоби, краплі в ніс, полоскання ротоглотки відварами трав і т. д.; етіотропна - интраназальное введення інтерферону, внутрішньом'язове введення імуноглобуліну залежно від віку.