Смекни!
smekni.com

Мале підприємництво (стр. 25 из 33)

На рахунку 70 повинні бути відкриті субрахунки "Доходи від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)", "Інші операційні доходи" і "Інші надзвичайні доходи".

14.4. Особливості обліку фінансових результатів, власного капіталу на підприємствах малого бізнесу

До власного капіталу відносяться: статутний капітал, пайовий капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток (не покритий збиток), неоплачений капітал. Все це відображається на рахунку 40 із застосуванням окремих субрахунків на власний погляд підприємства.

Забезпеченість майбутніх витрат і платежів це суми, які резервуються у встановленому порядку з метою рівномірного включення витрат і платежів, наприклад, відпускні працівникам. Це відображається на рахунку 47.

Облік фінансових результатів ведеться на рахунку 79. Якщо при закритті рахунку 79 кредитовий оборот більше кредитового, це збиток.

У табл. 14.3. наведена кореспонденція рахунків, яка застосовується для відображення у бухгалтерському обліку операцій по обліку капіталу з використанням рахунків спрощеного Плану рахунків.

Таблиця 14.3

Кореспонденція рахунків з обліку капіталу

№ з/п Зміст господарської операції Дебет Кредит
1 2 3 4
1. Відображено розмір статутного капіталу, що заявлений у установчих документах 40 40
2. Відображено надходження внесків від засновників до статутного капіталу
грошовими коштами 30, 31 40
необоротними активами 10, (15)
виробничими запасами 20, 26
3. Відображено збільшення розміру статутного капіталу шляхом додаткового випуску акцій за рахунок дивідендів 40 40
68 40
4. Відображено збільшення розміру статутного капіталу шляхом внесення грошових коштів 40 40
30 40
5. Зменшено статутний капітал АТ шляхом зменшення номінальної вартості акцій 40 68
6. Виплачена компенсація учасникам у зв’язку із зменшенням статутного капіталу шляхом зменшення номінальної вартості акцій 68 30, 31
7. Відображено формування резерву оплати відпусток на виконання гарантійних зобов’язань і ін. 84 47
8. Зарезервовані суми відпусток:
виробничому персоналу 23 84
іншому персоналу підприємства 79
9. Сформований резерв на виконання гарантійних зобов’язань (у межах рівня гарантійних замін) 23 84
10. Нараховані за рахунок резерву суми:
відпускних 47 66
відрахувань на соціальні заходи, що пов’язані із нарахуванням таких сум відпускних 64
11. Відображено проведення гарантійного ремонту за рахунок зарезервованих коштів 47 20, 26, 66, 64
12. Списано на фінансові результати:
13. собівартість реалізованої готової продукції 79 26
собівартість реалізованих товарів 84 26
79 84
собівартість реалізованих виробничих запасів 84 20
79 84
остаточна вартість реалізованих об'єктів необоротних активів 85 10
79 85
витрати операційної діяльності звітного періоду (крім тих, що підлягають віднесенню до складу виробничої собівартості продукції, робіт, послуг 79 84
інші витрати звітного періоду, понесені у зв’язку із здійсненням інвестиційної, фінансової і надзвичайної діяльності 79 85
14. Закрито сальдо по рахунку 79 „Фінансові результати”
прибуток 79 44
збиток 44 79
15. Списані непокриті збитки за рахунок резервного, пайового, додаткового капіталу 40 44
16. Відображено використання прибутку у звітному періоді:
на суму нарахованих дивідендів 44 68
на суму нарахованих премій по випущеним облігаціям 55
утворений резервний капітал у відповідності до діючого законодавства, установчими документами за рахунок нерозподіленого прибутку 40

До витрат майбутніх періодів відносяться витрати, які здійснені у даному періоді, але відносяться до майбутніх. Це передплата на журнали, затрати на освоєння нових видів продукції. Все це знаходить відображення на рахунку 39.

14.5. Порядок заповнення відомості 5-М

Згідно затверджених методичних рекомендацій по звіту перерахованих статей застосовується Відомість 5-м (додаток Л).

Відомість 5-м по формі додатку 7 до наказу № 422 призначена для систематизації інформації про: доходи від реалізації; інших операційних, інших звичайних і надзвичайних доходах; відрахуваннях із доходу; витратах операційної діяльності по елементах (матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація, інші операційні витрати); витратах майбутніх періодів; фінансових результатів; нерозподілених прибутках (непокритих збитках); використання прибутку; власний (статутний, пайовий, додатковий, резервний, несплачений, вилучений) капітал; утворення і використання забезпечення майбутніх витрат і платежів.

У Відомості 5-м відображаються обороти по дебету і кредиту рахунків:

у розділі І:

84 „Витрати операційної діяльності”;

85 „Інші витрати”;

у розділі ІІ:

23 „Виробництво”

у розділі ІІІ:

44 „Нерозподілений прибуток (непокриті збитки);

70 „Доходи”;

79 „Фінансові результати”;

у розділі ІV:

39 „Витрати майбутніх періодів”

40 „ Власний капітал”

47 „Забезпечення майбутніх витрат і платежів”

У розділі І „Облік витрат” у статтях рядків 1-6 по дебету рахунку 84 „Витрати операційної діяльності” на підставі первісних облікових документів (і/або листів –розшифровок) на витрачання (або передачу у місця витрачання) виробничих запасів, по нарахуванню заробітної плати, відрахувань на соціальні заходи відображаються витрати, що пов’язані із виробництвом і реалізацією продукції, із здійсненням діяльності по виконанню робіт, наданню послуг і продажем товарів (графи 3-14).

Собівартість реалізованих виробничих запасів, товарів і іноземної валюти з кредиту рахунків обліку відповідних активів списується до дебету рахунку 84 „Витрати операційної діяльності” (строки 5.3 - 5.6), з наступним списанням до дебету рахунку 79 „Фінансові результати”.

З кредиту рахунку 84 „Витрати операційної діяльності” (графи 16-18) витрати списуються до дебету рахунків:

23 „Виробництво” – малими підприємствами, що здійснюють виробництво готової продукції (робіт, послуг), у сумі витрат, які - 79 ”Фінансові результати” – у сумі витрат, які у відповідності з П(С)БО 16, включаються у виробничу собівартість продукції;

79 „Фінансові результати” – у сумі інших операційних витрат (адміністративних, побутових).

Списання усієї суми витрат операційної діяльності малі підприємства, що здійснюють виробництво готової продукції (робіт, послуг), з кредиту рахунку 84 можуть проводити у кореспонденції із рахунком 79 „Фінансові результати”.

Дані графи 15 розділу І Відомості 5-м у частині витрат, що включаються до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), переносяться у графу 16 розділу І і в графу 6 розділу ІІ, а в частині інших операційних витрат – в графу 17 розділу І і в графу 5 розділу ІІІ, або усі витрати операційної діяльності переносяться у графу 17 розділу І і графу 5 розділу ІІІ.

Витрати малого підприємства, що здійснює торгівельну діяльність, з кредиту рахунку 84 списуються до дебету рахунку 79 (графа 17 розділу І і графа 5 розділу ІІІ).

У графі 20 розділу І накопичуються підсумкові дані у розрізі складових елементів операційних витрат і статей інших витрат за період з початку звітного року, включаючи звітний (поточний) місяць.

У рядках 7.1 -7.4 розділу І відображається сума визнаних витрат, що виникли у результаті іншої, ніж операційна, діяльності (фінансові витрати, інші витрати), надзвичайних подій, і податок на прибуток.

У розділі ІІ „Облік витрат на виробництво” у графах 4-7 розділу ІІ Відомості 5-м відображаються витрати на виробництво продукції (робіт, послуг) по видах продукції, робіт, послуг (об’єктах витрат) (дебет рахунку 23), а в графах 8-13 по кредиту цього рахунку відображається їх списання (кредит рахунку 23).

Із рахунку 23 „Виробництво” щомісячно малі підприємства, що здійснюють виробництво готової продукції, списують у дебет рахунку 26 „Готова продукція” (графа 8 розділу ІІ) суму витрат, що відносяться до прийнятої готової продукції, або усю суму витрат на виробництво продукції без оцінки залишків незавершеного виробництва.