На всіх самітах СНД українське керівництво наголошує на необхідності вирішення передусім економічних завдань, зокрема створення більш сприятливих умов для товарообміну на ринку СНД. Взаємний експорт держав—учасниць співдружності майже в чотири рази менший, аніж їх експорт у треті країни.
У політичній та економічній сферах Україна надає пріоритетного значення двостороннім стосункам у рамках СНД. Геополітичні інтереси нашої країни продиктовані тут необхідністю забезпечити правову базу торговельно-економічних зв'язків з країнами співдружності, доступу українського капіталу до ресурсів та ринків збуту СНД. Адже на ці ринки припадає близько 80 % українського експорту.
У середині 90-х років у СНД склалося угруповання ГУУАМ, до складу якого увійшли Грузія, Узбекистан, Україна, Азербайджан і Молдова. Його учасники поставили своїми основними цілями відновлення «Великого шовкового шляху» (проект ТК-АСЕКА), боротьбу з міжнародним тероризмом і організованою злочинністю, спільне використання каспійських енергоресурсів (проект ШОСАТЕ). Остаточне організаційне оформлення цього об'єднання знайшло втілення в Хартії, підписаній президентами країн-учасниць у 2001 р.
Реалізація проекту, що передбачає видобуток і транспортування каспійської нафти, не тільки б відкрила для України, як і для інших членів ГУУАМ, доступ до світового «нафтового пирога», а й стала б додатковим фінансово-політичним інструментом на підтримку незалежності та геополітичного впливу на південному напрямку.
Внаслідок реалізації проекту для членів ГУУАМ, особливо України, відкриються сприятливі можливості для включення у світову систему економіки як для країн—транзиторів товаропотоків великого Євразійського простору.
Висновки.
Таким чином можна зробити висновок, що покладена в основу геостратегії
України багатовекторність, яка чітко визначає пріоритетні напрямки зовнішньої політики, у повній мірі відповідає інтересам та можливостям нашої держави, та виступає чинником зростання його міжнародного авторитету. Отримання Україною політичної незалежності, її перетворення на самостійну державу є найважливішим позитивним чинником, який сприяє покращенню та стабілізації геополітичної ситуації у світі. Та дивлячись на реалізацію української геостратегії, є багато проблем та труднощів, вирішення яких дуже необхідне з метою забезпечення національної безпеки та реалізації її національних інтересів.
Вихідним для політичного керівництва України має стати усвідомлення того, що майбутнє залишається за тим способом життя, який забезпечує кращу суспільну організацію, сталий розвиток науки й економіки, права людини.
У площину найважливіших завдань має бути покладене набуття державою якостей вигідного, надійного в економічному й політичному вимірах партнера, як на європейському, так і на світовому ринках.
Література:
Мадіссон В.В. Шахов В.А. Сучасна українська геополітика. –
К.:Либідь.2003 – 176 с.