Найбільший вклад до вивчення поняття "Макроекономічна система" внесли німецькі учені. У Росії широко відома книга Вальтера Ойкена "Основні принципи економічної політики". Хороший аналіз поглядів німецьких дослідників виконаний в статті Е. Платонової "Економічні системи і їх трансформація".
У своїй статті Олена Платонова використовує поняття "Господарська система". Згідно думки автора, вона включає такі елементи, як господарюючі суб'єкти, мотиваційні структури і господарський порядок, який, у свою чергу, включає систему стосунків власності, механізми координації ухвалення господарських рішень (внутрішній ринковий і зовнішній, перш за все, державний), порядок підприємництва, порядок ринків, порядок ціноутворення, грошово-фінансовий порядок, бюджетний порядок, порядок зовнішньоекономічної діяльності, формальні інститути господарської діяльності (система економічних законів і інших зовнішніх інститутів, що упорядковують економічну діяльність), реальні господарські процеси, а також і природні ресурси і засоби виробництва, залучені в економічні процеси.
Поняття "Економічна система" традиційно використовується для узагальненої характеристики різних форм господарювання. Так, наприклад, в дослідницькій і навіть учбовій літературі часто використовується поняття "Чисті економічні системи", до яких відносять традиційну, ринкову і планову, а також поняття "Змішана економічна система" або навіть просто "змішана економіка", що передбачає поєднання елементів чистих систем. В той же час, на наш погляд, існує деяка вільність в обігу з такими поняттями, як "тип економіки", "економічна система", "тип господарювання" і тому подібне Всі ці терміни є позначенням різних економічних моделей, що відрізняються, головним чином, рівнем деталізації і узагальнення в моделюванні реальних господарських систем. Не намагаючись дати визначення більшості вищеперелічених понять, ми дозволимо собі запропонувати наше уявлення про ієрархію основних типів економічних моделей, використовуваних в макроекономічному аналізі:
IV. Типи господарювання:
натуральне; засноване на розділенні видів діяльності
III. Типи економіки:
чисті: ринкова, адміністративно-командна, традиційна
змішані: з переважанням ринкових принципів організації; з переважанням адміністративних принципів організації; з переважанням традиційних принципів організації.
II. Економічні системи (типи національних економічних моделей)
I. Національні економічні моделі
0. Власне національні економіки
Нумерація і розташування моделей від низу до верху пов'язані з тим, що в основі всієї ієрархії лежать економіки реальних країн, а всі подальші поняття позначають все більш і більш узагальнені економічні моделі, що грунтуються, проте, на аналізі реальних економічних систем.
Нульовий рівень ієрархії макроекономічних моделей займають економіки окремих країн. Саме вони є тими об'єктами, які моделюються дослідниками. Перший рівень займають моделі національних економік. Ці моделі є спрощеним описом реальних господарських комплексів країн, що створюються в результаті їх вивчення. Число цих моделей відповідає числу описаних економік вивчених країн.
В результаті порівняння різних національних економічних моделей, виявлення аналогічних рис, виділення схожих моделей і їх угрупування створюються моделі більш високого рівня узагальнення і меншої деталізації, які ми називатимемо в роботі економічними системами або типами національних економічних моделей. Їх число значно менше, ніж число національних економічних моделей. В той же час, структура їх ще дуже близька до структури цих об'єктів, оскільки відображає найважливіші, типовіші риси реальних національних систем економіки. Наступний рівень моделювання передбачає перехід від опису конкретних рис і характеристик економіки до опису принципів, на яких будуються системи господарювання. Ці принципи зазвичай підрозділяють на ринкові, адміністративні і традиційні. Подібні моделі ми називатимемо типами економіки. І, нарешті, на четвертому рівні, на наш погляд слід розмістити моделі, які відображають найбільш загальні принципи побудови господарського життя суспільства. Ці принципи пов'язані з тим, чи організовується економіка як суспільна система, або ж замикається в рамках домогосподарства, роду або племені. Тут, на наш погляд, слід виділити натуральне господарство і господарство, засноване на розділенні видів діяльності.
Ми розглянемо типів моделей національної економіки, що склалися в світі до теперішнього часу. Всі вони носять змішаний характер при провідній ролі ринкових принципів. Для простоти ми називатимемо їх надалі системами ринкової економіки.
Під національною економічною моделлю ми розумітимемо деякий постійний набір стійких характеристик, що вичерпно описує функціонування економіки окремої країни.
Зіставимо елементи господарської системи з основними елементами будь-якої системи і практичними вимогами опису національних економік. У ринковій економіці національні відносно відособлені системи утворюються трьома типами первинних суб'єктів або елементів: домогосподарствами, фірмами і державою. Для характеристики особливостей домогосподарств і утворюваних ними агрегатів необхідно вивчити і описати
- основи соціально-економічної структуриданого суспільства. Особливості функціонування фірм зв'язані, перш за все, зінституційною структурою бізнесуа також зсистемою стосунків власності.
Для характеристики держави необхідне вивчення
- політичної системи суспільства.
Агрегати, що утворюються фірмами, складають
- грубу і тонку галузеву структуру економіки.
Перейдемо до характеристики системи зв'язків і рушійних сил. Перш за все, нас цікавитиме система стосунків між державою і останніми економічними суб'єктами і агрегатами або система державного регулювання економіки. Найбільш важливими її елементами є, на наш погляд:
- набір основних цілей і завдань, які ставить перед собою держава в економічної області;
- набір найбільш часто вживаних інструментів дії і
- кордони державного втручання в економіку.
При вивченні системи стосунків між фірмами у даному контексті, а також системи стимул-реакцій, на наш погляд, можна обмежитися характеристикоюстани інвестиційного клімату;і вже згадуваноюсистеми стосунків власностіа також вивченням традиційних формам стосунків, що включають, перш за вседілову етику.
Система стосунків між фірмами і домогосподарствами характеризується, головним чиномпринципами формування ринку праці.
Всі три типи суб'єктів, крім того, зв'язуютьсистема розподілу іфінансова система.
Також слід розглянути ісистему зовнішньоекономічних зв'язків.
Об'єднавши деякі родинні елементи, ми отримаємо набір характеристик, що дозволяють більш менш повно описати ту або іншу економічну модель. На наш погляд, цей набір повинен виглядати таким чином:
- домінуючі цілі економічної політики;
- місце держави в економіці;
- система стосунків власності і інституційна структура бізнесу;
- інвестиційний клімат і умови підприємництва;
- галузева структура;
- фінансова система;
- зовнішньоекономічні зв'язки;
- ринок праці;
- система розподілу НД і регулювання рівня благосостояния.
- вплив політичної системи;
- соціальна структура і стан соціальної сфери;
- стан науки і освіти
- міра мілітаризації економіки;
- деякі демографічні та інші характеристики.
Подібна схема використана при описі економік багатьох країн, наприклад, при описі шведської моделі, яке ми знаходимо в книгах Клауса Еклунда "Ефективна економіка - шведська модель" і А. М. Волкова "Швеція: соціально-економічна модель".
Таблиця 1.1
Елементи моделі національної економіки і відповідні ним показники
Елементи економічної моделі | Показники |
Домінуючі цілі економічної політики | Суспільні витрати на пенсійне забезпечення (% від ВВП) |
Місце держави в економіці | Витрати держбюджету % від ВВП |
Система стосунків власності і інституційна структура бізнесу | |
Інвестиційний клімат і умови підприємництва | Доля податків у ВВП %, |
Галузева структура | Доля зайнятих в сільському господарстві |
Банківсько-кредитна система | Об'єм кредитів, виданих банківським сектором усередині країни % від ВВП |
Фінансова система | Чиста фінансова допомога іноземним державам (отримана від іноземних держав) % від ВВП |
Зовнішньоекономічні зв'язки | Доля користувачів Інтернет |
Ринок праці | Безробіття % від робочої сили |
Система розподілу НД і регулювання рівня добробуту | ВВП на душу населення |
Соціальна структура і стан соціальної сфери | Витрати на охорону здоров'я, дол. на душу населення |
Стан науки і освіти | Доля дітей, включених в списки тих, що виучуються на 2-му рівні, у відповідній віковій групі, 2000/08, % |
Кількість дослідників на 1 млн. жителів | |
Вплив політичної системи | |
Міра мілітаризації економіки | Військові витрати % від ВВП |
Деякі демографічні та інші особливості | Середній вік |
Е. Платонова у вже згадуваній статті пише про те, що існує найважливіша відмінність між поняттям "реформою" економічної системи і її "трансформація". Реформа передбачає, що відбувається коректування окремих елементів системи без зміни їх єству. Якщо ж велика частина рис, або хоч би декілька ключових характеристик якісно міняються, то слід говорити про зміну економічної моделі або її трансформації . Якщо ж дані параметри зазнають постійні зміни, то навряд чи можна говорити про стійку модель взагалі. Відмітимо ще раз, що ми розглядатимемо лише системи ринкового типа, маючи на увазі, що системи, засновані на інших принципах, не грають істотної ролі на сучасному світі.