Поряд із цим практикується проведення семінарів із сільськими, селищними, міськими головами, головами й заступниками голів районних рад, навчання в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів й в Одеському регіональному інституті Національної академії державного керування при Президенті України.
Ще одним діючим імпульсом для розвитку місцевої ініціативи, залучення додаткових засобів з бюджетів України й Криму для реалізації потреб територіальних громад є проведення Всеукраїнського й Всекримського конкурсів проектів і програм розвитку місцевого самоврядування.
Дані конкурси стали масовими, тому що їх основним і головним завданням є активізація пошуку шляхів рішення проблем місцевого й регіонального розвитку. У них активно беруть участь місцеві ради всіх рівнів. Наприклад, за три попередні роки в організаційний комітет Всекримського конкурсу надійшло 179 проектів і програм [10, с. 30].
Подібні конкурси дозволяють залучати засоби з бюджетів України й Криму для реалізації проблем територіальних громад.
Усіляко стимулюється створення вуличних, квартальних й інших органів самоорганізації населення, тому що це один із пріоритетних шляхів формування цивільного суспільства.
Вони є не тільки школою демократії, а дійсно являють собою реальний шлях мобілізації як матеріальних, так і людських ресурсів у рішенні питань місцевого значення.
В останній рік діяльність цих органів наповнилася новим змістом. Вони знайшли вдалу форму взаємодії із Програмою розвитку й разом з нею здійснюють комплекс заходів щодо розвитку соціальної сфери сільських населених пунктів, особливо по проблемі водопостачання.
Варто звернути увагу на те, що, дотримуючись принципів регіоналізму й виходячи з особливостей регіонів, Верховна Рада й уряд визначили основні стратегічні завдання міжрегіонального міжнародного економічного співробітництва, зокрема : використання сприятливих природно-географічних умов для розширення виробництв, формування зональних промислових комплексів, збільшення зовнішньоторговельного товарообігу, формування інвестиційно привабливого іміджу регіонів і створення умов по залученню іноземного капіталу в їхню економіку й інше.
Увійшло в практику проведення спільних міжнародних симпозіумів, конференцій, "круглих столів", семінарів, здійснюється обмін відповідною літературою й інформацією.
З у практиці здійснення державної етнополітики правових процедур і політичних методів, заснованих на загальновизнаних нормах і принципах міжнародного права, є найбільш ефективною моделлю захисту прав й інтересів всіх етносів, попередження конфліктних ситуацій, повернення й облаштованості репатріантів, дозволу проблем біженців і мігрантів.
У той же час результат розвитку регіонів України був би більше ефективним, якби не наявність цілого ряду проблем, рішення яких залежить від центра.
Необхідно уточнити й розмежувати повноваження між місцевими органами виконавчої влади й органами місцевого самоврядування.
Варто підвищити роль обласних і районних рад у рішенні питань місцевого й регіонального розвитку. Дотепер законодавцем не вирішена проблема сформовані в районах й областях двовладдя. Як і раніше районні й обласні ради не мають власних органів виконавчої влади, що вкрай негативно позначається на життєдіяльності громад. З місцевих з і державних адміністрацій чітко не розмежовані, а найчастіше дублюються, що породжує конфлікти й протистояння.
У другій половині 2008 року 15 мільйонів євро виділила Еврокоміссія на фінансування проекту стабільного регіонального розвитку в Україні.
Проект "Зі стабільного регіонального розвитку в Україні". спрямований на вдосконалювання регіональної політики в Україні шляхом поширення основних положень європейської концепції регіонального розвитку.
Проект фінансується за схемою 6+9, тобто перша частина бюджету проекту йде властиво на його впровадження, а інша - на проведення тендерів на рівні муніципальних органів з метою розвитку внутрішніх ресурсів.
Заступник міністра регіонального розвитку й будівництва України Анатолій Ткачук виразив упевненість у досягненні плідних результатів реалізації проекту, відзначивши, що в Україні є всі умови для цього, необхідний досвід співробітництва з європейськими інститутами.
Він підкреслив, що регіональна політика в Україні розглядається як інструмент досягнення більше високого рівня життя громадян, об'єднання регіонів у єдиний український простір, подолання міжрегіонального відчуження.
Для вдосконалювання регіональної політики в Україні останнім часом підготовлений ряд концептуальних документів, зокрема , проекти концепцій державної регіональної політики, реформи адміністративно-територіального пристрою, підвищення кваліфікації кадрів органів місцевого самоврядування.
Важливим компонентом проекту є створення фондів регіонального розвитку.
Через відсутність чіткої законодавчої бази, що регулює відносини між радами громад, що входять в одну адміністративно-територіальну одиницю, постійно виникають правові колізії, особливо з питань бюджету, власності й земельних відносин. Це нерідко породжує порушення законів на місцях, стримує соціально-економічний розвиток регіонів як єдиної території.
Дотепер не дотримуються принципи самостійності місцевих бюджетів, гарантовані Законом України про місцеве самоврядування й Бюджетний кодекс, а для Криму - Конституцією республіки, що є Законом України.
Однієї з основ формування справедливих відносин між державною владою й місцевим самоврядуванням є чіткий поділ фінансових ресурсів держави. Однак у цей час у політику формування місцевих бюджетів і позабюджетних відносин є ряд недоліків і головний з них - що всі доходи йдуть у центр і вже відтіля розподіляються, виходячи із суб'єктивного підходу державних чиновників. Функції ж місцевого самоврядування не забезпечені адекватними доходами. Воно практично не має повноважень, що стосуються бюджету. Тому на сьогодні практично гостро коштує питання децентралізації фінансових ресурсів.
На жаль, зміцнення регіонів з наданням додаткових повноважень через децентралізацію влади окремими українськими політиками сприймається як прояв сепаратистських і націоналістичних проявів. І, на мій погляд, тільки заважає процесу зміцнення регіонів. Посилення регіонів зміцнює держава й виключає прояву сепаратизму й націоналізму.
У зв'язку із цим пріоритетним завданням варто вважати прийняття нової редакції Бюджетного кодексу, законів "Про місцеве самоврядування в Україні" й "Про адміністративно-територіальний пристрій", у яких своє відбиття повинне знайти нове рішення питань позабюджетних відносин, власності, місцевих податків і зборів, статусу сільських, селищних, міських голів, проведення реформи адміністративно-територіального пристрою.
Крім того, при внесенні змін у Конституцію України необхідно врахувати, що в текстах Конституції й базового Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" закладені істотні протиріччя. Акти чинного законодавства приймалися в різний час, базувалися на різних ідеологіях і не согласовывались між собою. Тому більша частина положень законодавства про місцеве самоврядування ввійшла в суперечність із законодавством про місцеві органи виконавчої влади.
Кримський досвід автономного утворення і його парламентської форми правління показав, що він не тільки має право на існування, але і є кроком у майбутнє нашої держави, до високих критеріїв демократії. Тому я вважаю, що його можна використати в проекті Концепції державної регіональної політики.
ВИСНОВКИ
Нескладно вгадати, що роль регіональної складової в житті національних держав Європи й у Європейських співтовариствах буде й далі зростати
В України з Європою існують співзвучні регіональні проблеми.
Зрозуміло, є й відмінності. Вітчизняний регионализм і сепаратизм поки ще замішані в основному на этноисторических факторах. Не переборена проблема "регіональних суверенітетів". Окремі регіони мають різний політичний статус і пристрій, що збільшується індивідуальними угодами з ними центра про розподіл повноважень. Не пророблений до ступеня практичної застосовності принцип субсидиарности, далеко не завжди місцеві влади виявляються демократичнее й "народнее" центральних.
Більшість столичних політичних партій не мають регіональних мереж.
Нарешті, солідарність російських регіонів також не є поки загальної й організаційно оформленої, хоча саме їхні лідери формують Раду Федерації. Все це надає російському регионализму в цілому більше гострі форми свого прояву, чим це відзначається в європейського.
Тим більше значимої, при всіх відзначених розходженнях, для Російської Федерації й України може бути інформація до міркування про регіональні процеси в Європі й у ЄС, що коротенько бачиться в наступному:
1. Регіональні проблеми проявляються й загострюються нині в першу чергу там, де слабка або відсутня державна політика сприяння регіональному розвитку. У Росії й України такої політики поки, на жаль, ні, у всякому разі в порівнянному з Європою і ЄС. Не може служити їй адекватною заміною й нашою національною політикою, що акцентує увагу скоріше на минулому, чим на сьогоденні, і скоріше на специфічному, чим на загальному, в етнічних суб'єктів Федерації, а також залишає осторонь неетнічні, адміністративні регіони (області, краю).
2. Саме при наявності такої продуманої регіональної політики регионализм у Європі, за рідкісними винятками екстремістської користі, не виступає як погроза територіальної цілісності держав, окремі регіони претендують, як максимум, на свою автономію. Так само мова при цьому не йде про відновлення колишніх феодальних доменов: децентралізація функцій керування зв'язується, насамперед , з розвитком демократії на місцях при наближенні прийнятих управлінських рішень до інтересів громадян.