Одне з головних політичних завдань уряду Австралії – генерувати і отримувати вигоди для Австралійського суспільства через міжнародну торгівлю і інвестиційну лібералізацію. Це досягається через багатовекторну зовнішню політику, що залучає додаткове багатостороннє, регіональне і двостороннє зобов'язання.
Державне казначейство іноземних інвестицій і відділення торгової політики відповідальні за гарантування ефективного представлення австралійської інвестиційної політики і договірні позиції на міжнародних інвестиційних проблемах. Це включає: багатостороні форуми, як наприклад Організація по Економічному Співробітництву і Розвитку (OECD) і Світова Організація Торговлі (WTO); регіональні форуми, як наприклад Тихоокеанська для Азії Економічна Кооперація (APEC); і двосторонні механізми, як наприклад угоди (FTAs) безмитної торгівлі і інвестиційний захист і сприяючі угоди (IPPAs).
Відділення торгової політики також підтримує виконавчого члена правління в його ролі - Австралійський Національний Контактний Пункт (ANCP) для Директив OECD щодо багатонаціональних заходів (Директиви OECD) і має відношення до корпоративних соціальних проблем. Роль ANCP - гарантувати ефективне адміністрування і просування Директив OECD в Австралії.
Минулим часом, за два десятиліття зростання в усесвітніх потоках прямих іноземних інвестицій (FDI) було особливо сильним. Це зростання в FDI в значній мірі відображає усесвітнє ослаблення торгівлі і інвестиційного контролю, разом з просуванням в інформаційних технологіях, комунікаціях і транспорті.
Австралія традиційно залежала від внутрішнього FDI, щоб відповідати дефіциту між внутрішнім заощадженням і рівнем місцевих інвестицій. Іноземні інвестиції поповнюють місцеві збереження таким чином, підтримуючи вищі норми економічного зростання і рівнів зайнятості, який у свою чергу покращує добробут австралійського населення. Внутрішні FDI також продовжують грати істотну роль в створенні інтернаціонально конкурентоздатної австралійської промисловості, і таким чином сприяючи експортному зростанню, полегшуючи доступ новим технологіям, фінансуючи нові і часто ризиковані інновації, і забезпечуючи можливості для глобальної інтеграції і створення мережі.
За останні 15 років австралійські зовнішні FDI акції росли стрімкіше ніж внутрішні акції FDI. Ця тенденція австралійських фірм все більш і більш вкладати капітал за кордоном, додає іншого значення вкладенням, що FDI робить позитивним для австралійського економічного зростання. Зовнішній FDI надає можливість австралійським фірмам розширити їх бізнес в обхід потенційних обмежень, накладених обмеженим розміром місцевого ринку. Продовжуючи їх присутність ринку і маючи доступ до ресурсів і технологій на інших ринках, австралійські фірми можуть стати ефективнішими і конкурентоздатнішими на глобальних ринках. Зовнішній FDI також має мультиплікаційний ефект через стимулювання попиту на товари і послуги, забезпечені компонентами і іншими вхідними постачальниками.
Стійке зростання в глобальній міжнародній діяльності FDI також пов'язано з недавнім збільшенням міждержавних договорів пов'язаних з інвестиціями на багатосторонніх, регіональних і двосторонніх форумах. Австралія переслідує широкий порядок денний на інвестиційних міжнародних форумах.
Обсяг сучасних угод вільної торгівлі (FTA) охоплює торгівлю не тільки товарами, але і неторговими як наприклад інвестиції, послуги, урядові закупівлі, що грає важливу роль. Фактично, дослідження свідчило, що ефективність цих неторгових умов в FTAsнабагато більша, ніж торгових умов.[1]
Австралія уклала свій перший FTA з новою Зеландією в 1983 (Австралійсько-Ново Зеландська Ближча Торгова Угода Економічних Відносин (ANZCERTA)). Починаючи з 2003, це укладено FTAs з Сінгапуром, Таїландом і Сполученими Штатами (США). Австралійсько-Американська Угода Вільної Торгівлі Держав(AUSFTA) створила істотну лібералізацію структури іноземних інвестицій Австралії.
Інвестиції - істотний компонент австралійських поточних переговорів FTA з Чилі, Радою Кооперації Затоки(GCC), Японією, Китаєм, Малайзією і (з Новою Зеландією) Асоціацією Південно-східних Азіатських Націй (ASEAN).
IPPAs - двосторонні інвестиційні угоди між урядами, які прагнуть стимулювати потік інвестицій, забезпечуючи інвесторам з гарантії, що мають відношення до непромислового ризику.
На сьогоднішній день, Австралія має IPPAs в силі з Аргентиною, Чилі, Чеською Республікою, Єгиптом, Гонконгом, Угорщиною, Індією, Індонезією, Лаосом, Литвою, Мексикою, Пакистаном, Папуа Новою Гвінеєю, Китаєм, Перу, Філіппінами, Польщею, Румунією, Уругваєм і В'єтнамом. Угоди з Шрі-Ланкою і Туреччиною також були підписані, але не знаходяться ще в силі.
Згідно з ABSстатистикою[2], потік іноземних інвестицій в Австралії в кінці червня 2008 склав $1,565.7 мільярдів. Це представляє збільшення на $244.9 мільярдів (19 відсотків) над рівнем 30 червня 2007. FDI дав звіт про $331.4 мільярдів загальних інвестицій, $41.5 мільярдів (14 відсотків) зростання над рівнем в 30 червні 2007.
В той же час потік австралійських інвестицій за кордон склав $923.3 мільярдів. Це представляє збільшення на $155.1 мільярдів (20 відсотків) рівня 30 червня 2007. FDI дав звіт про $318.8 мільярдів загального потоку інвестицій за кордоном, збільшення $44.4 мільярдів (16 відсотків) від 30 червня 2007.
Діаграма 1 зображає недавні тенденції в FDIпотоки між Австралією і її п'ятьма найбільш важливими партнерами FDI: США, Сполучене Королівство (Великобританія), Японія, Нова Зеландія і Євросоюз (ЄС) (окрім Великобританії).США- австралійське єдине найбільше джерело внутрішнього FDI і найголовніше місце призначення для Австралійського FDI за кордоном. Майже чверть всього FDI в Австралію прибуває з США і приблизно 40 відсотка всіх Австралійських прямих інвестицій за кордоном витікає в США. У 31 грудні 2007, Австралія мала на $42.7 мільярдів більше прямих інвестиції в США, ніж США мали в Австралії.Великобританія традиційно була австралійським головним джерелом FDI. В кінці 2007, $54.0 мільярдів, або приблизно 17 відсотків FDI в Австралії походили з Великобританії. Рівень австралійських прямих інвестицій в Великобританію ріс стрімко в 2007 до $53.5 мільярдів.Рівень Японського FDI в Австралії в 2007 склав $23.5 мільярдів. Проте, Австралійський FDI в Японію був на дуже низькому рівні.Рівень Австралійських прямих інвестицій до Нової Зеландії зріс в 2007 до $41.1 мільярдів. Нові зеландські прямі інвестиції до Австралії зросли до $7.9 мільярдів в 2007.Рівень прямих інвестицій ЄС (виключення Великобританія) в Австралійську економіку зріс в 2007 до $53.1 мільярдів. Австралійські прямі інвестиції в ЄС майже подвоїлись за останні два роки до $20.2 мільярдів в кінці 2007.
Діаграма 1. Рівень прямих іноземних інвестицій в Австралію по країнах станом на 31.12.2007
Джерело: ABS cat. no. 5352.0 International Investment Position, Australia: Supplementary Country Statistics 2007.
Таблиця 1. Іноземні інвестиційні потоки 2003-2008рр в Австралії
Джерело: ABS cat. no. 5302.0 Balance of Payments and International Investment Position, Australia, June Qtr 2008
Таблиця 1 відображає розподіл потоку іноземних інвестицій за минулі п'ять років, зважених статистикою ABS. Вливання $176.8 мільярдів в 2007-08 є найбільшим коли-небудь річне вливання іноземних інвестицій в Австралію. Відтік $119.6 мільярдів в 2007-08 є найбільшим коли-небудь річний відтік австралійських інвестицій за кордон. Для наглядного прикладу, дану таблицю краще розглянути у графічному вигляді.
Діаграма 2. Іноземні інвестиційні потоки 2003-2008рр в Австралії.
Джерело: ABS cat. no. 5302.0 Balance of Payments and International Investment Position, Australia, June Qtr 2008, Table 25 — Financial Account (a)(b).
За період з 1липня 2007 до 30 червня 2008, відсоток іноземної власності австралійського акціонерного капіталу знизився для приватно правових не фінансових корпорацій, банків і корпорацій страхування життя і зріс для фінансових посередників і інших страхових корпорацій (див. Діаграму 3).
Діаграма 3. Іноземна власність в австралійському акціонерному капіталі по галуззям 2004-2008рр.
Джерело: ABS cat. no. 5232.0 Financial Accounts, Australia, June Qtr 2008, Tables 40 and 41 — Listed and Unlisted Shares and Other Equity Market (a).
Список використаної літератури
1. R Adams, P Dee, J Gali, and G McGuire, The Trade and Investment Effects of Preferential Trading Arrangements — Old and New Evidence, Productivity Commission Staff Working Paper, Canberra, May 2003.
2. ABS Catalogue No. 5302.0 Balance of Payments and International Investment Position, Australia, June Qtr 2008.
3. http://www.firb.gov.au/content/Publications
4. www.abs.gov.au , Австралійське бюро статистики (ABS).
5. www.asic.gov.au , Австралійська комісія захисту і інвестицій
6. www.comlaw.gov.au , Законодавство Австралії