В умовах скорочення резервних потужностей в нафтовидобутку до рівня нижче 2 млн. барр. у добу можна говорити лише про можливість підтримки щорічного приросту попиту на нафту, але ні про яку компенсацію з боку пропозиції у разі додаткового виникнення форс-мажорних обставин мови вже не йде. Припинення чистого експорту сирої нафти з Іраку (порядка 1 млн. барр. у добу), Ірану (2.7 млн. барр. у добу), Венесуели (2 млн. барр. у добу), Нігерії (2 млн. барр. у добу), а також скорочення здобичі нафти на південному побережжі США в результаті минулих ураганів (1 млн. барр. у добу) здатні у кожному окремому випадку привести до короткострокового виникнення дефіциту нафти на ринку. Тривалість цих перебоїв з постачаннями (до повного відновлення колишнього рівня нафтовидобутку) може варіюватися від декількох місяців до декількох років. Безумовно, країни ОЕСР мають в своєму розпорядженні достатні запаси нафти, які дозволять їм тривалий час (майже чотири роки) обходитися, наприклад, без іранської нафти, якщо раптом Іран зупинить її експорт. Але виснаження запасів тільки посилить ситуацію, а їх використання може лише тимчасово зняти напруженість на ринку. [ 10 ]
Резервні можливості по збільшенню нафтовидобутку, сконцентровані в странах–членах ОПЕК на нафту, поки відстають від попиту, що росте, і на ліквідацію даної диспропорції буде потрібно тривалий час. При цьому значна частка в наявних резервних потужностях доводиться на Саудівську Аравію: наприклад, при існуючому рівні нафтовидобутку в 9.5 млн. барр. у добу ця країна в змозі збільшити видобуток нафти до 11.3 млн. барр. на добу. Відповідно до довгострокового плану Саудівська Аравія має намір інвестувати 50 млрд. дол. в збільшення до 2009 р. виробничих потужностей до 12.5 млн. барр. у добу. Як дозволяє судити наявна інформація про поточну розробку нових родовищ і про плановані проекти, ОПЕК чекає, що в період з 2006-го по 2010 р. її виробничі потужності виростуть на 3.5–4 млн. барр. у добу. У число ключових проектів в цей період входитимуть проекти в Лівії, Нігерії, Саудівській Аравії, Індонезії, ОАЕ і Ірані. [ 8 ]
Проте основним чинником зростання нафтових цін в останні два-три роки стало недостатнє інвестування в минуле десятиліття і дефіцит вільних потужностей в нафтопереробці, що виник у звязку з цим, що позначається і на ринку сирої нафти. Рівень пропозиції нафти в світі поки повністю забезпечує попит, що росте, і дозволяє нарощувати резервні запаси сирої нафти, які ростуть швидше, ніж її переробка. Тому, не дивлячись на очікуване розширення резервних потужностей в середньостроковій перспективі, на нашу думку, для стабілізації і зниження цін на нафту необхідно збільшити потужність нафтопереробних виробництв в світі.
Відставання розвитку нафтопереробки від попиту, що росте, на паливо є основною причиною підвищення в даний час цін на нафтовому ринку. Згідно останньому річному огляду світових ринків енергоносіїв, підготовленому компанією BP, у 2004 р. об'єм вільних потужностей нафтопереробки перевищив об'єм споживання нафти не більше ніж на 5%, що стало мінімальним рівнем з 1965 р.. Очевидно, минулого року ситуація навряд чи істотно змінилася в кращу сторону. Згідно з розрахунками експертів, лише 8%-ный запас вільних потужностей в нафтопереробці здатний змінити ситуацію і істотно понизити ціни на сиру нафту. Для цього необхідно додатково збільшити потужності НПЗ в порівнянні з 2005 р. на 5 млн. барр. у добу, що в найближчі декілька років нереально. Проте навіть наявність вільних потужностей нафтопереробки не захищає від різкого зростання цін у разі нафтового ембарго або вимушеного скорочення постачань нафті з Персидської затоки через крупні військові дії в цьому регіоні.
Частково проблему дефіциту потужностей можна вирішити за рахунок збільшення рівня завантаження вже наявних потужностей (відносини пропускної спроможності НПЗ до фактичної потужності нафтопереробки) в різних країнах, зокрема в Росії. У різних країнах він складає трохи більше 80% (згідно з даними на 2004 р.): наприклад, в Південній і Центральній Америці — 82%, в Європі — 83% і на Близькому Сході — 85%. У країнах Північної Америки і в деяких країнах АТР цей показник істотно вищий. Низька продуктивність (глибина) переробки нафти на старих російських НПЗ створює додаткові можливості в частині задоволення світового попиту, що росте, проте для цього також необхідні інвестиції і час. [ 6 ]
Можливо, вже найближчим часом ми побачимо позитивні зрушення в частині нарощування резервних потужностей в нафтовидобутку, введення в лад нових НПЗ і підвищення глибини нафтопереробки. В зв'язку з цим можна очікувати, що ціни на сиру нафту у найближчі роки декілька знизяться, але як і раніше залишатимуться на високому рівні — вище середнього значення за останні десятиліття.
Використання в якості рівноважної ціни на сиру нафту середнього значення реальних цін за достатньо тривалий період стикається з проблемою вибору цього періоду. Так, з 1861 р. середня вартість одного барреля нафти на світовому ринку (у цінах 2004 р.) складає близько 24 долл./барр., з 1970 р. — 35 долл./барр., тоді як за останні десять років — 30 долл./барр. На думку експертів, середньорічні ціни вище 40 долл./барр. не можуть служити рівноважними в довгостроковій перспективі, хоча ОПЕК розглядає діапазон 40–50 долл./барр. як прийнятний — що влаштовує і виробників, і споживачів.
Очевидно, що певну роль тут грають чинник валютного ринку, зокрема "розкручування" процесів знецінення долара США, а також зростання спекулятивної складової на світових ринках — при цьому не тільки на валютних, але перш за все на товарних і фінансових. Причому в період перелому тенденцій на товарних ринках роль спекулятивного чинника різко підвищується. Так, наприклад, остання хвиля ослаблення реального курсу долара відповідно до валют торгових партнерів США (Price-Adj. Broad Dollar Index) почалася з квітня 2002 р. До кінця 2004 р. долар знецінився на 16%, проте ціни на нафту виросли кратно. Саме в цей період на товарних ринках починався ціновий бум, і частина спекулятивного капіталу з валютного ринку була перекинута на товарні ринки. Зведений товарний ціновий індекс, СВФ, що розраховується, за період з 2002 р. виріс в 2.5 разу. Локомотивом цього процесу став ринок палива, на якому ціни виросли більш ніж у три рази, тоді як зростання цін на метали приблизно відповідало загальній динаміці зведеного індексу. [ 7 ]
У разі виникнення зворотної тенденції — довгострокового зростання курсу долара, що очікується найближчим часом, і зниження цін на нафту — спекулятивний чинник може підсилити ці процеси, що приведе до падіння цін нижче середнього довгострокового рівня останніх десятиліть.
Стабільний рівень запасів вуглеводневої сировини в резервах, нарощування вільних нафтовидобувних і переробляючих потужностей приведуть в середньостроковій перспективі до зниження цін на сиру нафту до діапазону 40–50 долл./барр. У песимістичному сценарії, у разі нижчих темпів зростання світової економіки (посилених дією спекулятивного чинника), можна очікувати зниження цін на нафту нижче за рівень 40 долл./барр.
Але ж не можна також виключати і зростання цін, якщо ситуація в Персидській затоці загостриться до фази чергового військового конфлікту.
Для повноцінного функціонування економіка України потребує 36-40 млн т нафти на рік. Середньорічний видобуток нафти за останні десять років із власних родовищ становить близько 7 млн т. Наведені дані свідчать, що власної нафти для повного покриття своїх потреб Україна не має і впродовж найближчого часу не матиме. Покриття потреб України власною нафтою складає 6-10% залежно від коливання виробничого і невиробничого попиту на продукти її переробки.
Основним постачальником нафти і газу в Україну є Російська Федерація, на частку якої припадає понад 80 відсотків необхідних Україні обсягів нафти, решта дефіциту покривається поставками з Казахстану, Киргизії, Туркменістану, Білорусі і частково з прибалтійських країн.
Характер відносин між Росією і Україною призводить до того, що знаходження і реалізація альтернативних російському джерел постачання нафти стає надзвичайно важливим не тільки економічним, а й політичним завданням. [ 6 ]
Одним з таких альтернативних джерел нафтогазового забезпечення країни є поставка каспійської нафти. Економічною основою реалізації цього варіанта вирішення проблеми є прагнення продуцентів каспійської нафти, перш за все Азербайджану й Казахстану, експортувати її до країн Західної Європи. За цих обставин Україна отримує реальний шанс на поставку певних її обсягів у рахунок оплати за транспортування нафти через свою територію. Суть економічних труднощів полягає в тому, що існують певні протиріччя між інтересами України і продуцентів каспійської нафти щодо маршрутів її транспортування. Вони посилюються постійними намаганнями Росії умовити каспійських виробників нафти транспортувати її через російську територію, від чого вона мала б подвійну вигоду: економічну – зиск від транспортування і політичну – оскільки нафта пішла б не через територію України, а це зберегло б нафтову залежність України від Росії і, отже, дало б їй змогу не зменшувати політичного тиску при вирішенні тих чи інших спірних питань.