Проте, незважаючи на введені митні пільги, ера вітчизняних виробників ще не настала (читай - фасувальників). Адже вони тепер хоч і не обтяжені митом, проте сплачують ПДВ вже не після переробки продукції, а коли завозять її на митну територію України. Отже, тоді як чистий імпортер швиденько реалізує свій товар, переробник ще тільки фасує продукцію, "заморозивши" значну частину оборотних коштів.
Ні чайний кущ, ні чайне дерево в Україні не вирощують, тому ринок чаю можна вважати ринком імпортерів з усіма наслідками, що з цього випливають. Так, постачальники повністю залежні (хоча й різною мірою) від загальної світової кон'юнктури. Наприклад, минулого року негода в Кенії та пожежі в Індонезії, що збіглися зі зменшенням світових запасів чаю на тлі зростання обсягів його споживання в країнах Ближнього та Середнього Сходу, не просто підвищили ціни, а, здається, кардинально змінили ціноутворення на світовому чайному ринку.
Адже, незважаючи на тогорічне 30-відсоткове зростання цін, торгівля чаєм на переважній більшості аукціонів - напрочуд жвава. І це в той час, як з африканського континенту надходять оптимістичні повідомлення про реальність намірів кенійських чаєводів зібрати цього року рекордний врожай.
Рис. 2. Структура ринку чаю в Україні на початок 1998 року
А втім, підвищений попит на аукціонах цілком можна пояснити загальносвітовим зростанням споживання чаю, яке в різних регіонах має свої причини. Так, якщо інтерес до чаю заможних покупців із Північної Америки спричинений здебільшого потягом до здорового способу життя, то для споживачів азіатського регіону чай - це насамперед найдешевший (після питної води) напій. Разом з тим, чайним трейдерам добре відомо, що два найбільші виробники - Індія та Китай - з кожним роком зменшують експорт незалежно від врожаю: зростає внутрішній попит. Тому зрозуміло, що збільшення пропозиції на світовому ринку можливе в основному за рахунок інших великих виробників (Шрі-Ланки, Кенії чи Індонезії), в яких чай не став національним напоєм.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Ермишин П.Г. Основы экономической теории (курс лекций). К:”АЛЬТ”, 2000 г.
2. Новиков М.В. Государственное регулирование экономики. Конспект лекций, ТГРУ, 2000 г., 157 с.
3. Нуреев Р. М. Курс микроэкономики: Учебник для вузов. — 2-е Н 90 изд., изм. — М.: Издательство НОРМА (Издательская группа НОРМА—ИНФРА-М), 2006. — 572 с.
4. Основи економічної теорії: політекоеномічний аспект//Під ред. Г.Климка, К:ВШ-2007.
5. Алимова А.И. Обзор рынка чая // Маркетинг. - №4, 2008. – с.14 – 16.
6. Леонид Кастин Украинский чай // Маркетинг. - №2, 2008. – с. 9 – 13.