В рамках предмета міжнародна економіка охоплює не тільки перші три ознаки, які були характерні для світового ринку (1) і для світового господарства (2-3), а й три абсолютно нові ознаки (4-6). Отже, якщо ознака перша виступає характеристикою світового ринку, ознаки 1-3 в сукупності характеризують світове господарство, то ознаки 1-6 разом є характеристиками міжнародної економіки вцілому.
Міжнародна економіка вивчає економічні закономірності взаємодії національних економік, вона розглядає рух потоків товарів, послуг і платежів всередині світового співтовариства, економічну політику, яка визначає і регламентує ці потоки.
Отже, об’єктом вивчення в курсі "міжнародна економіка" є процеси і явища економічного життя суспільства на міжнародному рівні. Предметом "Міжнародної економіки" є система економічних відносин, що виникають між економічними суб’єктами у процесі їх діяльності, які виходять за межі державних кордонів і реалізуються в різних формах міжнародного бізнесу. До суб’єктів міжнародної економіки відносяться окремі держави та їх об’єднання, міжнародні економічні організації, транснаціональні корпорації, юридичні та фізичні особи, діяльність яких виходить за національні кордони.
На початку XXI ст. світове господарство представляє собою єдиний економічний простір (мегаекономіку), в якому суб’єктами господарських відносин є, в першу чергу, багатонаціональні компанії та їх альянси, регіональні об’єднання, міжнародні організації, а також держави, асоціації, які в сукупності утворюють світове співтовариство.
Поняття "система" в системній теорії розглядається як сукупність елементів, що знаходяться у взаємодії один з одним. З формальної точки зору система (Sy) передбачає наявність складу її елементів (с), специфічні взаємозв’язки між ними, структуру (S) і середовище (Е). Елементи - прості складові частини системи. Структура - співвідношення елементів системи. Середовище - це те, що впливає на систему і з чим вона взаємодіє. Розрізняють два види середовища: зовнішнє середовище і внутрішнє середовище.
Міжнародна економічна система - це сукупність національних господарств, пов’язаних міжнародним поділом праці, економічними і політичними відносинами, які підкоряються єдиним законам розвитку.
Перетворення суми національних господарств в систему відбувається в процесі розвитку міжнародних економічних відносин, інтернаціоналізації і інтеграції національних економік, в основі яких лежать відмінності між країнами:
- природно-географічні, що об’єднують особливості природних умов, природних ресурсів, величини території, чисельності населення, географічного положення та ін.;
- техніко-технологічні, які включають кількісні і якісні параметри технічного оснащення, структуру виробництва, рівень технології, науково-дослідницькі розробки, досвід, науковий потенціал;
- соціально-економічні, що об’єднують різні показники економічного і соціального розвитку, механізми організації виробництва, його культури та ін.
Перераховані відмінності визначають, з одного боку, системність світової економіки, існування в ній подібних за тим чи іншим критерієм груп країн. З іншого боку - нерівномірність розподілу ресурсів, різні можливості їх ефективного використання, що стають факторами міжнародного поділу праці.
Цілісність міжнародної економічної системи проявляється в:
- стійких взаємозв’язках, регулярному русі продукту в глобальному масштабі, що роблять національні господарства взаємозалежними одне від одного;
- єдиній цілі усіх її підсистем - задоволення потреб людини;
- міжнародному характері ресурсів, що використовуються для задоволення потреб населення окремих країн і світу в цілому;
- функціонуванні міжнародних ринків, які взаємодіють з національними;
- напрацюванні загальних правил і формуванні інститутів взаємодії національних господарств.
Міжнародна економічна система, як економічне явище має дуже складну і неоднопорядкову структуру. Вона може розглядатися з різних вихідних точок зору. З точки зору окремих груп країн, то до основних структурних елементів міжнародної економічної системи відносяться:
− країни з розвинутою ринковою економікою;
− країни, що розвиваються;
− країни з перехідною економікою.
В цьому структурному секторі міжнародної економічної системи постійно відбувається перехід окремих країн з однієї із зазначених вище груп до іншої.
Центральне місце у першій групі країн займають країни - члени Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Сьогодні ОЕСР об’єднує 30 найбільш розвинених країн світу (країни Західної Європи, Північної Америки, Японія, Республіка Корея, Нова Зеландія, Турція, а також ряд країн Центральної і Східної Європи).
Існує ряд критеріїв, за якими можна визначити місце країни і світовій економіці:
ступінь відкритості економіки (участь у міжнародній торгівлі, міжнародному переміщенні капітала і валютно-розрахунково відносин);
рівень економічного розвитку країни (рівень індустріалізації, частка ВВП на душу населення, структура виробництва);
рівень технологічного і наукового потенціалу;
тип економічного розвитку (екстенсивний чи інтенсивний);
соціальна орієнтація економіки (характер і форми реалізації власності);
гуманізація економіки (витрати на медицину, освіту, культуру);
екологізація економіки (законодавчо-правові норми і фінансування заходів щодо захисту навколишнього середовища) та ін.
Серед основних чинників, що формують економічну єдність світу як систему, можна виділити інтернаціоналізацію виробництва і обігу, міжнародну господарську інтеграцію, науково-технічну революцію, необхідність спільного вирішення глобальних проблем людства та ін.
Інтернаціоналізація господарського життя, що виражається у постійному зростанні взаємозв’язків і взаємозалежності різних країн і регіонів світу, господарюючих суб’єктів різного рівня (від малих підприємств до найбільших міжнародних корпорацій) розпочалась за епохи великого машинного виробництва. Виділяють три основні етапи розвитку інтернаціоналізації господарського життя. На першому етапі (приблизно кінець XVIII ст. - кінець XIX ст.) інтернаціоналізація виробництва ґрунтувалася переважно на взаємодії національних господарств завдяки простій кооперації. Основною формою зв’язків була зовнішня торгівля. Інтернаціоналізація виробництва і обігу стала однією з найголовніших передумов формування світового господарства.
На другому етапі (кінець XIX ст. - середина XX ст.) інтернаціоналізація виробництва переходить в іншу стадію, пов’язану з розвитком складної кооперації. Характерною ознакою складної кооперації є те, що вона ґрунтується на основі міжнародного поділу праці, який стає визначальним чинником поглиблення інтернаціоналізації господарського життя та формування світового господарства.
На третьому (сучасному) етапі, що розпочався із середини XX ст. інтернаціоналізація виробництва набуває комплексного характеру, тобто охоплює всі країни світу, всі галузі виробничої та невиробничої сфер.
Вузькість внутрішніх ринків, нестача ресурсів сировини, палива, засобів виробництва компенсуються широкою участю країн у світогосподарських процесах на основі розширення і поглиблення інтернаціоналізації виробництва і обігу. Інтернаціоналізація об’єднує структурні елементи й суб’єкти світового господарства в єдине ціле, тому вона є одним із системоутворюючих чинників міжнародної економічної системи. З поглибленням процесу інтернаціоналізації виробництва посилюється єдність світового господарства, зростає його органічна цілісність.
Основними формами прояву інтернаціоналізації господарського життя є:
- великомасштабні потоки міжнародної торгівлі товарами і послугами;
- набуття великих розмірів міжнародної міграції робочої сили;
- початок функціонування систем міжнародного виробництва;
- посилення розвитку транспортної інфраструктури та інфраструктури зв’язку;
- сформованість елементів єдиного світового інформаційного простору;
- прояв тенденції цілісності фінансової системи сучасного світу, розвиток інтеграційних процесів у валютно-кредитній сфері на регіональному рівні тощо.
Важливим чинником формування міжнародної економічної системи є, також посилення процесів глобалізації, де провідну роль відіграють транснаціональні корпорації (ТНК).
Питання для обговорення:
1. В чому відмінність понять "світова економіка" і "міжнародна економіка"?
2. Назвіть суб’єкти і об’єкти світової економіки.
3. Які існують точки зору з приводу етапів розвитку світового господарства?
4. Які критерії покладені в основу класифікації країн світового господарства?
5. Які фактори визначають розвиток сучасної світової економіки?
6. В чому відмінність світової ринкової економіки сьогодення від світової економіки середини ХХ ст.?
7. Які ознаки і структура системи світової інформаційної економіки?
8. В чому сутність індексу розвитку людського потенціалу?
9. Що таке "нова економіка", її основні риси і особливості?
10. Назвіть основні риси сучасної міжнародної економічної системи.
Міжнародні господарські зв’язки протягом віків залишаються однією з основних форм спілкування людства. Традиційною і найстарішою формою міжнародних економічних зв’язків була і залишається торгівля. З розвитком цивілізації відбувається постійне втягнення окремих держав у міжнародні господарські зв’язки, що веде до виникнення єдиної світової економіки. Світова економіка - це сукупність національних господарств і недержавних структур, а також їх економічних взаємовідносин. Органічною частиною світової економіки є міжнародні економічні відносини (МЕВ).